IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е Дух, а што е Душа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е Дух, а што е Душа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2006 во 17:06
TRUTHFULLY.
и то...
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2006 во 10:51
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

Добра опомена са тие што го сакаат телото.

Телото мора да се отврли колку и скапо да го негуваме и украсувале.
Кога душата ке сака да се оддели таа без предрасуда ке го отврли.
Како бродоломец кога ке дојде на копно и го отврли дрвото за кое са држел.
А кога душата ке го отврли телото тоа тело никој го неќе, и него го одфрлаат од куката.
Додека сме во тело да го искористиме за спасение покоруваки и се на волјат Божја вршеки Божји дела.
Со гола душа доагаме кон Судот Божји.Што ке речиме на судот Божји, на кои цели во овој земен живот.Господе праведен судијо, насочиго нашиот ум кон вистината.
 
Телото е храм на душата!
Должни сме да го негуваме, и да направиме се во наша моќ, да го продолжиме животот, кој ни е од Бога даден!
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2006 во 21:18

Да но за спасение на душата.

Телото е распадливо и се врака од она што Бог не создаде од земја, не врака во земја.
Бог не создаде од дух во живи души, но смртни души ако живееме по тело смртно.
Затоа сака да не приведе во вечен дух одкаде и доагаме од вечноста.
Да живееме како духови а не како душевни.
И ни даде тело да се обожиме.
Смртта влезе преку Адам а животот преку Исуса Христа.
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 13:47
Tokmu taka aaaaaa;
Dobro go poznavas patot!
 
Pozdrav!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 17:22

Го поставувам коментаров за да темава не биде избришана како “стара“.              

 
Доколку имате нешто конструктивно да кажете, Ве молам продолжете да коментирате на темава.  
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 23:35
nash*te tela postepeno propagjaat,no duhot vo nas sekojdnevno se obnovuva


Kakva ke mu bide polzata na chovekot,ako i siot svet go dobie,a svojata dusha ja zagubi(Ev.Marko 8:36-37)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 15:11
За жал, светот живее со обратната аксиома: што ќе му е на човекот душата, ако целиот свет го придобие. Затоа и гинат несреќни...
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2007 во 01:22
Ama nema tuka be Aksiomi teoremi i hipotezi se znae Dusa Telo Duh tie se trite fundamentalni delovi na covekot Edno bez drugo ne moze tocka
Кон врв
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2007 во 18:26
duh   i   dusa   toa   e  kako  pozitiv    i  negativ  
    kompletnata   sostojba  vo   koja  sto  se  grupirani   site  najmali  covekovi  edinki(kletki)  i   kako  takvi   funkcioniraat    davaat   edno   vnatresno   custvo   koe   site   ko   custvuvame  i  toa  se  vika  dusa
     a    pak   custvoto   koe   go  imaat    site   lica  potiknato    od   funkcijata  na  nasite   edinki*  go  pretstavuva   nasiot  duh  i  zatoa  lujdze  so   razlicna  percepcija   razlicno   ne  svajkaat
   a  koga   ke  se  izednacat  duhot  na  edno    lice  i   dusata   na   drugo  pomejdzu  niv  se  pojavuva  ljubov.......................................................................
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 18:43
Бог е Дух, и ние сме дух призлезени од Духот, но не сме Бог самиот. Дух - e она што секогаш останува чисто и божествено, јадрото на битието. Пред многу многу време кога ние како дух сме посакале да станеме богови, божјата љубов се оладила во нас и сме станале души кои во тек на многу милијарди години сосема постепено станале луѓе.

Па така, се вели дека човекот е троединство: Дух, душа и тело.

За душата се вели и дека е книгата на животот - таму е запишано она ЗА и ПРОТИВ на самиот поединец, и тоа е единственото нешто што после физичката смрт на телото го носиме со себе а соодветно збирот на ЗА и ПРОТИВ ни оди потешко или полесно во отадестраните невидливи подрачја. Кога нашите души ќе ги просветлиме со богоугодни постапки и мисли а со сите луѓе(независно од верата, нацијата полот) ќе ги расчистиме работите во смисла ќе си простиме едни на други за сторените мали и големи неправдини тогаш повторно ќе станеме дух во Духот Божји и како духовно небесни битија ќе се вратиме во нашата вистинска вечна Татковина каде не постојат солзи, болести, тага, маки туку вечен Мир и блаженство.   

Изменето од Majkl - 21.Јуни.2008 во 18:45
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 09:29
Бог е еден во три личности: Таткото, Синот и Светиот Дух.

Човекот е еден во три личности: Дух, душа и тело.

А Дух и Душа интересна работа не правам разлика...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2024 во 07:32
Дух е вечната боженствена креација која во суштина сме ние (вклучувајкји и после смртта). Душа е животната енергија која го анимира телото (оноа што подразбираме како "мртва природа") под контрола на духот. Затоа кога човек умира се вели дека "испушти душа". Тоа е народно изразување - животната енергија го напушти телото и затоа човекот починува. Никогаш не се вели "човекот испушти дух", иако практично тоа се збиднува - духот го напушта телото бидејќи душата ја прекинува својата функција.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,105 секунди.