IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Совети за: Panasonic AG- DVC-200
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Совети за: Panasonic AG- DVC-200

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 01:15
Ako ti e za dolgi snimanja zemi si ja Panasonikot ili kamera koja mozes da ja potpres na ramo.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 01:50
O, definitivno!

Jas mnogu pomalu se zamaram so DSR300 otkolku so Z5U. Redovno snimam so chasovi drzhejki ja na ramo i dvizhejkji se megju lugje. So handycam kamera nikogash ne bi bil vo mozhnost da storam neshto takvo. Potochno ne mozham da rabotam so takva kamera podolgo od desetina minuti pred da pochnam da baram nachin kako da ja simnam od raka. Poradi toa moram postojano da koristam monopod.

Takvite kameri ne se handycam, tuku handicap.
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 23:42
Мнооогу благодарност до сите за преубавите мислења и коментари. На самиот крај јас сум најмногу за да ја земам Panasonic-ot пред се ради што е поголема, лежи на рамо, може да снимам повеќе материјал без да менувам касета и пред се има канон влезови - за аудио.

Кажете ми уште нешто, од каде да барам касети, колку може да се преснимува една касета за оваа камера? Дали е исто како со DV касетите?

Поздрав до сите!
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 03:28
Chestito na reshenieto za kupuvanje na kamerata!

Kje bidesh odusheven so nejzinata performansa i ergonomijata vo sporedba so prethodnata kamera. Koga kje poglednesh niz crno-beliot okular so rezolucija od 600 linii, koga kje gi pridvizhish mehanichkite prsteni za blenda i fokus... shto da ti kazham! Za prv pat kje se pochustvuvash kako prav kamerman i za prv pat kje razberesh shto znachi profesionalen alat za rabota.

Bi ti preporachal da ja najdesh i knigata shto odi so kamerata za da se upatish vo nea, kako i da pobarash po internet grupi od juzeri na ovaa kamera. Od tamu kje soberesh brojni soveti koi mnogu kje ti pomognat vo maksimalnoto iskoristuvanje na nejzinite performansi.

Bi ti preporachal da si najdesh (mozhebi polnachot na beterii mozhe da ja vrshi i taa funkcija) adapter za strujno napojuvanje na kamerata koe odlichno kje ti se najde za stacionarni snimanja, koga nema da imash potreba od dvizhenje ili dodeka ti se polnat bateriite. Isto taka, sekogash da imas pri sebe i DV kaseta za chistenje na glavite. Mene do sega ne mi se sluchilo da mi se isprljaat glavi, no imam slushnato od eden kolega deka snimal taka polovina chas pred da ja proverui snimkata.

Inaku, ne mozham da ti pomognam so sovet okolu kupuvanje na kaseto vo Makedonija (verojatno ima nekade, kako shto verojatno ima i vo Grcija, Bugarija i Srbija). Verojatno najdobro e da koristish Panasonic kaseti, no dobro e da znesh deka sekoja DV i DVPro kaseta kje ti odgovara bidejki site se napraveni po ist standard. Nekoi lugje insistiraat na nemashenaje Panasonic i Sony kaseti bidejki lubrikacijata im e razlichna, no jas ne sum imal problemi so toa.

Inaku golema DVCAM kaseta imam presnimuvano najmalu po desetina pati. Imam zabelezhano deka traat nesporedlivo podolgo od malite DV kaseti. Ne znam dali e ova zatoa shto se pokvalitetno napraveni ili zatoa shto trkalcata na koi se namotani se pogolemi i toa pridonesuva za namaleno pukanje i delenje na feromagnetniot materijal od plastichniot nosach na lentata.






Изменето од Zoran K - 21.Август.2010 во 03:32
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 13:10
Cestitki i od mene. Za kaseti, moze da najdes vo Panterfax vo Skopje, a moze i da si naracas od internet. Bi trebalo da koristis kaseti so suvo podmackuvanje, a toa se Panasonic, Maxell i JVC. A za presnimuvanje, zavisi od kvalitetot na kasetata, ama sekoja e sposobna da tera po 10tina pati. Samo ostavaj blank na pocetok i kraj na kasetata (ne snimaj od kraj do kraj), taka traat podolgo
Eve eden review od kamerata tuka.
Za kaseta za cistenje, ovaa kamera ima vgraden sistem za cistenje na glavata i dokolku ne e servisirana, toj sistem bi trebalo da raboti. (serviserite obicno znaat da go izvadat sungerot, otkako ke go izvalkaat)Taka da kaseta e potrebna samo vo odredeni (skoro nikogas) situacii.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.