IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Совети за: Panasonic AG- DVC-200
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Совети за: Panasonic AG- DVC-200

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Совети за: Panasonic AG- DVC-200
    Испратена: 02.Август.2010 во 19:54
Ме интересира дали некој има ваква камера или вооптшо има искуство со камерава. Инаку се наоѓа по многу пристапни цени и тоа е главна причина поради што ме заинтересира. Дали има камерава некој фабрички проблем, зошто би ја користеле, зошто не би?

Моментално можам да ја добијам за 1500 Евра кеш со си целата нејзина дополнителна опрема - без видео рекордер.

И исто ме интересира што е подобро според Вас - Sony PD 150 или Panasonic AG- DVC-200

Однапред благодарност. Поздрав! големо%20гушкање


Изменето од JAWA - 02.Август.2010 во 20:16
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 12:09
200 ima posiroka lekja od PD150.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 23:18
Ako stanuva zbor za DVC-200, taa mislam deka ima promenlivi objektivi,i toa 1/2". Star model e, ama dobar :). I toa full DV. Taka da mislam deka vo sekoj slucaj e podobra od PD150
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 23:40
да ang3l40 - за DVC-200 станува збор и има променливи објективи. Но, не снима 16:9, проблем е со батериите - малку траат...

А касети за неа??? Од каде би набавувал и која е цената отприлика, јас како што разбрав одат околу 2000-3000 денари по касета... Колку често може да се снима на една касета??? 
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 03:03
I PD150 ne snima 16:9, snima ama e kvazi 16:9. Baterii kje si kupis novi, a 200 bi trebalo da prima i miniDV kaseti.

Sto sakas da snimas so kamerata? Ako ti e za svadbi, togas zemi golema kamera za na ramo. Ako sakas da snimas TV programa, reklami i spotovi, togas zemi si Canon 550 so poeftin 17-55/2.8.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 12:29
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Sto sakas da snimas so kamerata? Ako ti e za svadbi, togas zemi golema kamera za na ramo. Ako sakas da snimas TV programa, reklami i spotovi, togas zemi si Canon 550 so poeftin 17-55/2.8.



Ili 7D.

Pozdrav


PS: Maani toa kamerishtata osven ako ne ti se za na event-i.
      Togash zemi si Panasonic MD 9000, ili MD10000 plastikaner i raat
      da chinish. голема%20насмевка
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 13:05
DVC-200 ne prima miniDV, spored testovi na eden sajt. Inaku kamerata e super, samo e maka za nosenje. Posebno ako e dolgocasovno. Anton Bauer mount bateriite se skapi, taka da na taa cena ke mora da dodades uste dosta za da zemes novi baterii. Taka da koga ke presmetas, podobro e da se zeme nesto pomalo na novo, koe kje ima mnogu povekje moznosti, samo nema da ima 1/2" cip i promenlivi objektivi. A za VDSLR, jas ne sum koristel i ne znam kako e da se raboti so nego, samo znam deka ne e pooebmna rabota, so kontinuirano snimanje.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 15:44

Што убави совету му дадовте... купи си DSLR  и готово, и ако му се погоди некој клиент па да го исфрли сосе DSLR-от голема%20насмевка.

Се супер, само за подолги снимања незнам како ќе се покаже DSLR. Да не испадне повеќе работа за сервисот... мислам за менување на чипови. среќа
 
Шала на страна, јас не сум за DSLR како главно средство. Како помошно и споредно ДА и тоа големо ДА но како главно... не се сложувам.
 
Инаку во однос на изборот за камера посебно ако е за пред народ, тогаш што поголемо тоа подобро. Можеби меѓу подобрите опции HD1000  и добро светло со неа. (тоа највеќе поради цената)
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 17:03

Ke napomenam povtorno HDSLR za muzichki videa i rekjlami
mozh i nekoja emisija.

Ne za snimanje na nastani. Banketi primer... голема%20насмевка


Pozdrav

Igor

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 16:15
JAWA,    

Panasonic AG- DVC-200 e odlichna profesionalna full-size DV kamera. Ne treba da se razmisluva da se kupi za dobri pari dokolku e malu rabotena i dobro ochuvana. Ovaa kamera bez dvoumenje mozhe da pokrie sekakvi mozhni profesionalni potrebi.

Treba da se ispita dali poeftina varijanta za napojuvanje bi bil battery belt ili rentanje na baterii i belt.

P.S. Ne znam zoshto velish deka problem se bateriite oti malu traat? Dali milish na onie baterii koi kj gi dobiesh so kamerata ili govorish voopshteno za traenjeto na baterii?

Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 16:09
Zoran муабетот ми беше за батериите кои ги добивам со камерата - траат по сат време највеќе. Инаку имам VX2100 (сони) а оваа камера баш ми прави ќеф пошо сакам да снимам и спотче и нешто покултурно.

Сепак пред се најбитно ми е да има канон влезови бидејќи имам преубави микрофони, миксети и се остало.

Благодарам за советите и би прашал уште нешто.
Од каде може да се купи посебна батерија (со ташниче) која ќе трае повеќе - пример активно снимање 6-7 часа...
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 02:50
DVC-200 koristi anton/bauer mount baterii, a tie ne se bas evtini. Belt kaj nas vo Panterfax, inaku eve ti link. Sepak, ako vekje imas Sony VX2100, odi na I ponatanu so Sony. Sigurno imas baterii, koi kje odgovaraat na novata. A za spot, razmisluvaj za HD. Iako kaj nas nema televizija sto emitira HD. sepak poprofesionalno zvuci koga na nekogo kje mu kazes deka snimas HD. Nekoj se pali na toa. DVC-200 e super kamera, samo i ramoto boli koga se snima od raka.:((.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 10:32
Originally posted by JAWA JAWA напиша:

пошо сакам да снимам и спотче и нешто покултурно.




Mozhebi podobra investicija bi bilo vo svetla, grip, nekoj mal dolly ili sl.
Toa kje digne vrednost/kvalitet na spotot (Production value).
Samata camera dali?

Ako e extremno podobra od prethodnata,
ako ti nudi epten plitok DoF, ogromen dynamic range, super ostra slika,
i ako pak e biten WOW faktorot "Evaa, so kolkava kamera ni go snimashe spotot!" i red drugi raboti,
jas mislam deka togash vredi da se meni kamerata.

I ako prethodnata e epten izamortizirana i se krstish pred sekoe snimanje
da ne ispushti dusha среќа.

...

Svetla, stativi, grip, dolly i sl. traat podolgo od digitalna camera.
Redhead i C-Stand nema da stanat out of fashion dogodina ...

Pozdrav

Igor







Изменето од Igor-T - 16.Август.2010 во 10:36
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 16:11
Originally posted by JAWA JAWA напиша:

Zoran муабетот ми беше за батериите кои ги добивам со камерата - траат по сат време највеќе. Инаку имам VX2100 (сони) а оваа камера баш ми прави ќеф пошо сакам да снимам и спотче и нешто покултурно. Сепак пред се најбитно ми е да има канон влезови бидејќи имам преубави микрофони, миксети и се остало.Благодарам за советите и би прашал уште нешто.Од каде може да се купи посебна батерија (со ташниче) која ќе трае повеќе - пример активно снимање 6-7 часа...


Ednochasovnoto traenje na bateriite pokazhuva deka toa se onie so najmal kapacitet. Jas koristam Anton Bauer koi traat 3 chasa. Na krajot, s'e zavisi od toa shto kje snimash... za news i spotovi ednochasovno traenje na beterija obichno e dovolno... so toa shto se podrazbira deka nema nikogash da pojdesh samo so edna baterija. Za snimanje veselbi, svadbi, koncerti i slichno, kade shto kje ti treba podolgo neprekinato snimanje, obichno ne e dovolno... iako ne e pregolem problem dokolku imash barem tri baterii. Imeno, koga kje ja ispraznish prvata ja stavash da se polni i gi koristis vtorata i tretata. Baterijata od eden chas bi trebalo da se napolni za dva-tri chasa. I taka so vrtenje na trite baterii mozhesh da postignesh neprekinato snimanje.

Toa e isto kako menuvanjeto kaseti na tvojata VX2100. DV kasetata trae eden chas. Potoa morash da ja smenish so nova.

Inaku mislam deka ne postoi baterija koja kje trae 6-7 chasa, iako mozhesh samiot da sostavish neshto takvo. Samo mislam deka e nepraktichno poradi dimenziite, tezhinata i polnenjeto.

Od druga strana, tvoeto Sony po nishto ne mozhe da se sporedi so ovoj Panasonic... i da, Panasonikot ima kanon vlezovi so oddelno manuelno podesuvanje i koristi kaseti shto traat poveke od dva chasa (vazhno dokolku snimash neshto shto trae podolgo od eden chas, a ne smee da bide prekinato).

Jas imav edna DSR300 (Soni ekvivalent na Panasonikot) i potoa ja kupiv najnovata HDV Sony HVR-Z5U. Ne velam deka novovo Soni ne chini, no mozham da ti kazham deka ja nema istata funkcionalnost i fleksibilnost kako onaa shto eventualno trebashe da ja zameni, a vo kvalitetot na slikata ne vidov nikava superiornost... Zatoa potoa kupiv ushte edna DSR300. Sega ja koristam ovaa vtorava, backup mi e Z5U, a starata DSR mi stoi kako backup na backup i pomoshen pleer.







Изменето од Zoran K - 16.Август.2010 во 16:15
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.