IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Интересни програмчиња
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Интересни програмчиња

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Интересни програмчиња
    Испратена: 20.Јули.2010 во 01:24
Овде можиме да постираме програми шо мислиме дека ќе ни бидат од некаква корист, а многу луѓе незнаат за нив. Имаше некоја слична ваква тема, али ова ќе пробам да ја напрајме полесна за снаоѓање. Значи, за секоја програма ќе кажите зошто мислите дека би била корисна, ако треба некоја слика од програмата, или линк до сликите и кратко објаснување како се работи и шо се работи. Океј, let's start.


AutoHotkey

Програма за автоматизирање на работи на вашиот компјутер, и контролирање на истиот преку шорткати. Работи на принцип како програмски јазик, има посебна нивна синтакса. Не е многу комплицирано, а се наоѓа за работи шо ги прајме рутински. Јас ја користам пример за автоматско местење авеј на МСН и Скајп со притискање на F12 (доколку користел некој скрипти на мирц, знај колку е потребно :)).

Неколку карактеристики за програмата:
» Поддржани се сите дугмиња од тастатура (Esc, Enter, Delete, CTRL, Tab и сл.)
» Временско чекање на работите (се клава пауза пример од 5 секунди до наредната команда)
» Препознавање на прозорецот (доколку е активен прозорецот "Post new topic - Mozilla Firefox, напрај то и то)

Секој шо сака можи да ја проба програмата, со превземање од ТУКА . После инсталирањето на програмата, треба да си напрајте скрипта со командите и таја скрипта да ја стартовате при секое пуштање на компјутерот ( се клава во стартап ). Еве еден пример како изгледа една скрипта:

$f12::
Run msnmsgr.exe
WinWait Windows Live Messenger 8.5 BETA
Sleep 500
Send {Alt}{Down}{Down}{Right}{Down}{Down}{Down}{Enter}
WinClose Windows Live Messenger 8.5 BETA
return

Ова е за местење авеј на MSN 8.5 (морам да го прам преку менито како да го контролирам со стрелките, бидејќи нема шорткат за авеј)

::omg::oh my god
За секое напишано "omg" самата скрипта го пиши: oh my god. (скоро во сите Windows апликации)

!5::Run msnmsgr.exe
Alt+5 стартова MSN

Докуемнтација и кратките команди ги имате ОВДЕ.
Мислам дека можи да помогни многу во некој случаеви ова, али сепак зависи од тоа шо барате.

Линк за превземање.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
S.Kocev Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај S.Kocev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 01:39
Интересна ти е темава Зоки!

Unlocker 1.9(последна верзија) е многу мал и лесен софтвер кој ви помага да ги избришете заклучените фајлови, а што е најдобро софтверов е бесплатен. При инсталирањето на програмата таа се интегрира во
менито на десниот клик.

Симнете го Unlocker 1.9 ОВДЕ.

Изменето од S.Kocev - 27.Август.2010 во 01:42
Kirk Hammett RULES!!!
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 21:06
Google Chrome Themes

интересни теми за Хромот (разгледајте и аплајте) голема%20насмевка

https://tools.google.com/chrome/intl/en/themes/index.html

едит

не знам зошто линкот не работи (а точен е) туку копирајте го и директно пасте во адрес барот на хромот се разбира

и ќе работи без проблем

Едит 2:
Среден линкот, работи и со клик :) // Зоки


Изменето од ZokiBoSS - 25.Септември.2010 во 21:18
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 02:41
фала другар среќа


Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 21:18
http://download.cnet.com/Advanced-SystemCare-Free/3000-2086_4-10407614.htmlSO OVA PROGRAMCE KOE E FREE LESNO I UBAVO SE SREDUVA SEKOJ KOMPJUTER I STANUVA KAKOV STO BIL VO START. PROBAJTE
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2011 во 14:07
Во комбинација со фотошоп програмчево прави магија на пејсажите
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2012 во 15:07
Originally posted by teodul teodul напиша:

http://download.cnet.com/Advanced-SystemCare-Free/3000-2086_4-10407614.htmlSO OVA PROGRAMCE KOE E FREE LESNO I UBAVO SE SREDUVA SEKOJ KOMPJUTER I STANUVA KAKOV STO BIL VO START. PROBAJTEIIII bravo ej
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2012 во 19:21
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by teodul teodul напиша:

http://download.cnet.com/Advanced-SystemCare-Free/3000-2086_4-10407614.htmlSO OVA PROGRAMCE KOE E FREE LESNO I UBAVO SE SREDUVA SEKOJ KOMPJUTER I STANUVA KAKOV STO BIL VO START. PROBAJTEIIII bravo ej


Ne bas kako sto bil na start ama dobro e programceto...Vrsi nekoi mali sitni zaebancii...Normalno negovata verzija koja mora da se kupi e daleku podobra...да
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Timotej99 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Timotej99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2013 во 14:23
Besplatno programce za simnuvanje YouTube Video (Free YouTube Download)
Besplatno programce za convertiranje YouTube video vo Audio(mp3)(Free YouTube to MP3 Converter)
Programcinjata se navistina dobri , vrsat rabota, besplatni se i dosta funkcionalni.
Kompanijata koja gi kreira se vika DVDVideoSoft, i pokraj ovie programcinja imaa uste 48 drugi razlicni programcinja.
http://www.dvdvideosoft.com/free-dvd-video-software-download.htm
________________________________________________________________________
http://www.dvdvideosoft.com/
Кон врв
Figgy Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Figgy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 18:28
Ви се случило некогаш да избришете комплетно од хард диск нешто по грешка? Постојат неколку програми преку кои можете да си ги повратите фајловите, па дури и по неколку форматирања на хард дискот. :)

Мојата препорака е RecoverMyFiles pro
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.