IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Мистерии и урбани легенди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мистерии и урбани легенди

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2015 во 08:20

5 страшни и проколнати места од кои ќе ве полазат морници


Познати по своите страшни и урбани легенди, постојат места ширум светот кои се прогласени како проколнати. Само најхрабрите се осмелиле да ги посетат, додека другите ги избегнуваат.

5-strashni-i-prokolnati-mesta-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-01.jpg

Aokigahara шумата во Јапонија

Во подножјето на планината Фиџи се наоѓа Aokigahara, злогласната јапонска шума во која стотици луѓе извршиле самоубиство. Полицијата повеќе не известува за бројот на откриените тела од страв тие бројки да не ги охрабрат самоубиствата.

Низ шумата се поставени знаци на кои пишува: „Твојот живот е скапоцен подарок на твоите родители“ и „Ве молиме консултирајте се со полицијата пред да одлучите да умрете“. Се разбира, многу луѓе веруваат дека шумата е полна со духови на оние кои умреле таму.

5-strashni-i-prokolnati-mesta-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-1.jpg


Julia Hasdeu замокот во Романија

Овој замок бил изграден од Bogdan Hasdeu Petriceicu во Романија по смртта на неговата 19-годишна ќерка Јулија. Тој го посветил замокот и остатокот од својот живот на Јулија.

Станал спиритист во обид да се поврзе со нејзиниот дух и дизајнирал посебна соба во замокот за духовните вежби. Наводно, Јулија сè уште го прогонува замокот, шета низ дворот во бел фустан и свири на пијано секоја ноќ.

5-strashni-i-prokolnati-mesta-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-2.jpg


Beechworth душевната болница во Австралија

Beechworth душевната болница, првобитно наречена Mayday hills, се наоѓа во Викторија, Австралија. Служела како душевна болница од 1867 до 1995-та година. Во неа живееле 1.200 пациенти, а околу 9.000 пациенти починале во 130-годишната историја на ова место.

Постои верување дека овие души сè уште го прогонуваат местото. Најхрабрите посетители имаат можност да уплатат ноќна тура во овој замок и да ги предизвикуваат духовите.

5-strashni-i-prokolnati-mesta-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-3.jpg


Bhanghar, Индија

Изграден е во 1573-та година, а денес можат да се најдат само урнатини на неколку храмови, палати и помали станбени единици. Според легендата, градот го проколнал волшебникот кој бил заљубен во принцезата од Bhangarh.

Со помош на магичен пијалак тој се обидел да ја заведе принцезата. Кога не успеал, ја фрлил чашата кон карпите кои почнале да паѓаат врз него. Пред да умре го проколнал градот, велејќи дека ќе биде уништен и ќе стане непогоден за живеење.

Градот бил нападнат и ограбен. Повеќето од неговите жители, вклучувајќи ја и принцезата, биле убиени. Оние кои преживеале избегале од градот. На сите посетители им е забрането да остануваат во тврдината навечер.

5-strashni-i-prokolnati-mesta-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-4.jpg


Château de Châteaubriant, Франција

Замокот бил изграден во 11-от век, но станал проколнат во 16-от век. Приказната зборува за Jean de Laval и неговата жена Françoise de Foix.

Françoise починала на 16.10.1537 под мистериозни околности. Се шпекулирало дека нејзиниот маж дознал за нејзината афера и ја затворил во една соба, а потоа ја отрул. Секоја година на датумот на нејзината смрт, Françoise шета низ ходниците на замокот.

5-strashni-i-prokolnati-mesta-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-5.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.