IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Нема изучување на македонски јазик за првачињата -
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нема изучување на македонски јазик за првачињата -

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нема изучување на македонски јазик за првачињата -
    Испратена: 14.Јули.2010 во 15:08
Зар и ова е Дел од Рамковниот Договор?
Според ова нашите деца ќе мораат по изгледа да изучуваат Албански........ова како да е вовед во нов почеток на на стари работи?
Молам дајте свој коментар.http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=10/mile-ustaven-14-07.wmv&VestID=125316

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 15:36
kakov komentar be, sakash ?.изненадување...da se krsti chovek!...ne da komentira!да

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 15:38
Патем, линкот не работе. намигнување
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 15:53
УСТАВЕН СУД: МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК НЕМА ДА СЕ УЧИ ОД ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ

 Уставниот суд денеска укина одредба од решението на министерот за образование и наука Никола Тодоров од 27 август 2009 година за измени и дополнувања на наставниот план за воспитно-образована дејност на деветгодишното основно училиште, со кое се предвидуваше немнозинските заедници факултативно да да го изучуваат макеоднскиот јазик од прво одделение.

Уставниот суд ја укина точката 2 од решението. Судот утврди дека во таа одредба се определува во наставниот план од прво до трето одделение во основните училишта воведување на предмет македонски јазик за учениците од немнозинските заедници со неделен фонд од два часа, односно 72 часа годишен фонд.

Таквата одредба во ситуација кога Судот утврди дека според членот 42 став 5 од Законот за основно образование, е предвидено наставата по македонски јазик за учениците од припадниците на заедниците кои наставата ја остваруваат на јазик и писмо различен од македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, да започнува во четврто одделение, со соодветен предметен наставник. Решението на министерот, според Судот, излегува надвор од законската одредба и воспоставување на правата и обврските кои не се предвидени во Законот со што извршната навлегла во законодавната власт, односно министерот за образование навлегол во делокругот на Собранието на Република Македонија.

Уставниот суд на 2 јуни 2010 година поведе постапка и своето решение со причините за поведената постапка ги достави до доносителот на решението заради мислење, но до Судот, како што рече портпаролот Југослав Миленковиќ, не му беше доставен писмен одговор за тоа што мисли министерот, туку имаше медиумска реакција.

Одлуката на Уставниот суд ќе биде објавена во „Службен весник на Репубилка Македонија“ за десетина дена од денот на одлучувањето.

Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на решението ја поднесоа ДПА и граќансото здружение „Реалитети“.

donesete nekoj zakon da go podobrite zivotot na graganite nezavisno dali se albanci ili makedonci a deka treba da ucat makedonski treba pa kade ziveat, uste vo gradinka decata ucat stranski jazici sto e tuka ne ustavno neustavno e deka albanskite gragani ke se civiliziraat toa na nekomu mu smeta izgleda ili pak deka nekoj covek koj e od artijata koja e na vlast go donel ovoj zakon a ne nekoj od SDSM ZATOA E NEUSTAVNO ...DOSTA VEKE I POCNETE DA RZBOTITE USTAVNO DA IM GO PODOBRITE ZIVOTOT I STANDARDOT NA GRAGANITE, PATEM DA PRASAM USTAVNO LI E DA IM GI ZEMAT BANKITE PARITE NA GRAANITE KOI GI STAVILE IM GI VRATI LI TOGAS USTAVNIOT, USTAVNO LI E LUGE OD PO 30- 40 GODINI DA BARAAT RABOTA I DA NEMAAT OSNOVNA EGZISTENCIJA, USTAVNO LI E TRANZICIJATA DA JA SPROVEDUVATE 20 GODINI, USTAVNO LI E DA RABOTAT VO TEKSTILNATA INDUSTRIJA NE PRIJAVENI I ZA 4000 DEN, KADE E USTAVOT TOGAS GOSPODAAAAAAAAAA?

OVA E SAMO KAPKA OD MORETO USTAVNO - NEUSTAVNO


Изменето од *moon* - 14.Јули.2010 во 15:53
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 16:38
Originally posted by brza brza напиша:

kakov komentar be, sakash ?.изненадување...da se krsti chovek!...ne da komentira!да
Se e taka, ama morame da dademe svoi komentari i da go pokazjeme edinstvoto se so cel da svati i vlasta i opozicijata deka povekje nem da mozjat da si igraat so nas toplo- ladno.
Da dojde do izraz mokjta na narodot a ne mokjta na vlasrta.
Komentar vo taa nasoka, a ne bilo kakov samo da e komentar.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 16:46
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

kakov komentar be, sakash ?.изненадување...da se krsti chovek!...ne da komentira!да
Se e taka, ama morame da dademe svoi komentari i
da go pokazjeme edinstvoto se so cel da svati i vlasta i opozicijata deka povekje nem da mozjat da si igraat so nas toplo- ladno.
Da dojde do izraz mokjta na narodot a ne mokjta na vlasrta.
Komentar vo taa nasoka, a ne bilo kakov samo da e komentar.

ehh,...koe iskustvo be orlich,....i na koj da go pokazesh?изненадување...na nekoj shto voopshto i ne go boli za narodot,...svesno,..ne deka ne znae toj shto mu se sluchuva...

...i koja mokj na  narodot ?збунетост,..crni orlichнамигнување,..koga ne ja dava vo pravi raceизненадување,..eve , vekje nekolku pati,..taka shto,...

...kako beshe ona,збунетост..ako ednash me zaebe nekoj,...toj bil kriv,..ako ushte ednash te zezne istiot,...za istoto,...ti si kriv,..ama , ako i tretpat te zaebe istiot,..i pak za istoto,....togash ,...ti nema vekje pomosh!да

...ova e moja , prerabotena verzija , ama ...se nadevam deka e podobra od originalnata!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 21:34
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

kakov komentar be, sakash ?.изненадување...da se krsti chovek!...ne da komentira!да
Se e taka, ama morame da dademe svoi komentari i
da go pokazjeme edinstvoto se so cel da svati i vlasta i opozicijata deka povekje nem da mozjat da si igraat so nas toplo- ladno.
Da dojde do izraz mokjta na narodot a ne mokjta na vlasrta.
Komentar vo taa nasoka, a ne bilo kakov samo da e komentar.

ehh,...koe iskustvo be orlich,....i na koj da go pokazesh?изненадување...na nekoj shto voopshto i ne go boli za narodot,...svesno,..ne deka ne znae toj shto mu se sluchuva...

...i koja mokj na  narodot ?збунетост,..crni orlichнамигнување,..koga ne ja dava vo pravi raceизненадување,..eve , vekje nekolku pati,..taka shto,...

...kako beshe ona,збунетост..ako ednash me zaebe nekoj,...toj bil kriv,..ako ushte ednash te zezne istiot,...za istoto,...ti si kriv,..ama , ako i tretpat te zaebe istiot,..i pak za istoto,....togash ,...ti nema vekje pomosh!да

...ova e moja , prerabotena verzija , ama ...se nadevam deka e podobra od originalnata!збунетостIma lek za se brza, nemaj gajle.Zoshto si tolku збунетост, nema potreba.,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.