IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Општо... правила, прописи, закони...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Општо... правила, прописи, закони...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2011 во 19:48
Originally posted by Македон Македон напиша:


Околу прашањето за издавањето платни налози од страна на нотарите, немам конкретно мислење, иако сметам дека е подобро да постои судска контрола над побарувањата, иако и нотарите ќе мора да внимаваат на веродостојноста на исправата.

Во однос на куќниот притвор, судот може да определи и видео и електронски надзор над притворениот, со што ќе може да го следи движењето на истиот.Надзорот судот може да и го довери на полицијата. А секако, може да забрани и контакт со определени лица. Најчесто тука се врши и комбинација со другите мерки за обезбедување лица, како што е одземање патна исправа. Но, судиите ретко ја изрекуваат оваа мерка. А и самите обвинители најчесто бараат изрекување мерка притвор.
toa ke bide glupa rabota...barem na ovoj prostor!изненадување...zatoa shto , kolku shto znam , sudiite ne mozesh da gi birash, ama notarite se na sekoj chekor,...kako neizbezen korov,
...pa, uvek ke bide mozno,...nekoj bash i da ne vnimava mnogu,...osobeno so debeli vrski nekoj i......epten ''chista''sovest!
 
...pogotovo shto tuka ,..kontrolite se  kako izmisleni za ....''kontroliranje'' na nechija rabota!
----------------------------------------------------------------------------------------------
...a , za pritvorot edinstveno me interesira ne kako moze , tuku , kako i navistina se ''pravi'' tuka,...pogotovo shto se namnozija kukjnite pritvorenici kako pechurki posle dozd.збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 02:25
Во случај на невнимание ќе се тужи нотарот за надомест на штетата, а и може да ја изгуби работата, затоа што ќе има промени и во однос на нотарите и најверојатно тие ќе бидат како адвокатите, односно нема да има потреба нивниот избор да го врши извршната власт.

Во однос на куќниот притвор, кај нас, колку што знам, надзорот се доверува на полицијата. Не сум детално запознаен со тоа на кој начин се врши притворот.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 02:30
...e, bash toa mene me interesira,...kako se ''izvaduva''praktichno tuka,
aj,...ako mozesh ,...potrudi se da se zapoznaesh ,...ne radi mene , tuku ete i ti ke doznaesh povekje.голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:06
Originally posted by brza brza напиша:

...e, bash toa mene me interesira,...kako se ''izvaduva''praktichno tuka,
aj,...ako mozesh ,...potrudi se da se zapoznaesh ,...ne radi mene , tuku ete i ti ke doznaesh povekje.голема%20насмевка


Најдов решение со кое мерка притвор се заменува со куќен притвор.

Во решението пишува дека надзорот над спроведеувањето на оваа мерка за обезбедување се доверува на МВР кое по пат на ненајавени посети ќе проверува дали лицето се држи до она што е определено во судското решение. Ќе се потрудам да го поставам и решението овде, да го видиш како изгледа.

Изменето од Македон - 01.Мај.2011 во 19:06
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:11
Moze li da mi odgovori nekoj kolku rabotni saati treba da ima eden rabotnik vo tek na mesec i kolku prekuvremeni saati moze da ima vo tek na istiot mesec?
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:16
Kolku jas znam, nedelni 40 rabotni casa spored zakonot.
A za prekuvremeni kolku e dozvoleno, ne zman postoi li takov clen vo zakonot.
Se nadevam nekoj znae da ti odgovri!

Изменето од bluebell - 01.Мај.2011 во 19:17
always look on the bright side of the life!
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:27
eeee blu mene me macat bash tie prekuvremeniтага....treba da natamanam saatnina( vo tabela za redovnost) za izminatiot mesec,a vrska nemam kolku  e dozvoleno zakonskiвртење%20со%20очи

Изменето од zverka_ - 01.Мај.2011 во 19:27
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:27
Originally posted by zverka_ zverka_ напиша:

Moze li da mi odgovori nekoj kolku rabotni saati treba da ima eden rabotnik vo tek na mesec i kolku prekuvremeni saati moze da ima vo tek na istiot mesec?


Согласно Уставот на Република Македонија полното работно време не смее да изнесува повеќе од 40 часа неделно. Истото е потврдено и со Законот за работни односи.
Прекувремената работа може да трае најмногу 8 часа неделно, но не повеќе од 190 часа годишно. За вработените од МВР, со оглед на спецификите на работата, прекувременото работно време може да изнесува и повеќе од 190 часа, ако се во прашање итни и неодложни работи. Сепак, мора да се напомене дека режимот на работа се менува при природни катастрофи, кога се врши работа за спасување човечки животи итн.
Ако работникот не отсуствувал повеќе од 21 ден, а има повеќе од 150 часа прекувремена работа во текот на годината, има право на награда во висина од една македонска просечна плата.

И дежурството во здравството поинаку е уредено со здравствените прописи.

Изменето од Македон - 01.Мај.2011 во 19:32
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:42
oo,...pa jas se ''izdrav'' poradi zverkata,
 
...ne vidov deka i mene si mi odgovoril.изненадување
 
...e , bash toa me interesirashe.да
 
...ama , kako shto gledam ...epten neozbilen bil toj kukjen pritvor tuka  ,ako navistina samo taka go ''upraznjavaat'' ...so nenajaveni poseti,a?....hahahaha
 
...znachi,...koga nekoj ke go ''posetat'' i otkako ke si otidat ''gostite''....ke moze ''zatvorenikot''komotno da si prosheta kaj mu dusha saka i gazot dozvoluva!..( ne veruvam deka nekoj pozadi nekoe kjoshe ke go demne).
 
...epten glupo neshto...koeshto ni za pred tri veka ne bi odgovaralo!
 
 
...jas pa mislev,...kako i vo svetot ,...gi okovuvaat so nekoi alki na nogata ili rakata i elektronski gi sledat od kaj niv !...
 
 
...stvarno sum bil naiven ,...hahahahaha
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 20:02
zverka_, зачисти во сандачето, не можам да ти одговорам, преполно е.

brza, тоа е еден начин, но, за жал, мислам дека е и најчест кај нас. Но, куќниот притвор мошне ретко се изрекува. Се изрекува на стари, болни и лица на кои им треба нега и кои не би се оддалечувале од местото на живот, затоа што треба постојана нега и имаат потреба од лекови и друг вид помош.

Штотуку најдов одлука на Апелациониот Суд во Скопје, по жалба, во која надзорот се доверува на МВР, но во оваа одлука, се забранува напуштање на домот, при што, не се предвидени ненајавени посети.

Најчесто се одредува притвор. Судиите речиси секогаш го прифаќаат предлогот на обвинителот за определување мерка притвор.
Во Законот за кривична постапка, предвиден е видео и електронски надзор, но, колку што знам, електронскиот надзор не се применува, а видео надзорот не сум слушнал да се применува истотака.


Изменето од Македон - 01.Мај.2011 во 20:22
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 20:18
...znachi....vo makedonijava kukjniot pritvor e prava,.....farsa!изненадување
...dodushe ,...kako i se drugo tuka!
 
...zatoa i onoj bajrushon milioni ''davashe''...za da bide doma ''zatvoren''!
 
 
...glupo,glupo da,.....gluplje nimoz' biti !!.......hahahahaaa.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2011 во 23:41
Правната помош е луксуз за сиромашните деца во Македонија

Пропустот во Законот за малолетничка правда очигледно, за жал, некому му остава одврзани раце да ги искористува сопствените овластувања.
Како ли можеше во предистражната постапка, во која согласно ЗКП постои можност за барање адвокат, да остане нерегулирана кај најранливата категорија лица кои можат да бидат гонети, навистина не ми е јасно...



Изменето од Македон - 23.Октомври.2011 во 23:42
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 00:20
Ме интересира,дали Циле ја одлежа затворската казна или пак беше поништена одлуката и ослободен потоа од повисок суд.
Ако била потврдена,а не ја одлежал,зошто е тоа така?

Како е тоа правно издржано да лежи некој во притвор за основано сомнение за сторено кривично дело,едно 6 месеци и повеќе и потоа да добие ослободителна пресуда..и никому ништо?...ни да тужи,ни да се жали,ниту пак некој да одговара за превидот...?ова ставрно ме загрижува,ако е во ред вака,тешко нама бре..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 00:26
shto e be pa ti?!....shto si skrivil sega ?намигнување

a, cileto debelo ,...si go spasi gazot debel,......bog da go ....smachka!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.