IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Општо... правила, прописи, закони...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Општо... правила, прописи, закони...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:37
kako ?.збунетост..zarem tek taka ke im otidesh u fondot,..i ke ti dadat...bez razlika dali si prijaven  kako nevraboten ..
 
...bogami ova stvarno novo,..изненадување
 
...fali ushte samo penzija da im da davaat ,...na tie shto cel staz imaat ,..chekajki tamu !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:43
Originally posted by brza brza напиша:

kako ?.збунетост..zarem tek taka ke im otidesh u fondot,..i ke ti dadat...bez razlika dali si prijaven  kako nevraboten ..
 

...bogami ova stvarno novo,..изненадување

 

...fali ushte samo penzija da im da davaat ,...na tie shto cel staz imaat ,..chekajki tamu !да


Чинам не е тоа туку така, не случајно се бара да се донесе извод, сепак, доколку работникот е пријавен, тоа лесно ќе се провери, бидејќи работодавачот ќе го пријави. Доколку не е пријавен, формално-правно истиот е невработен. Секако, веднаш ќе се провери и брачниот другар, затоа и се носат изводи, па доколку и тој е невработен, барателот ќе добие сини картончиња од ФЗОМ.

Еве нешто повеќе за тоа.

Конкретно: Државјанин на Република Македонија кој не е задолжително здравствено осигуран по ниеден основ или по ниту една од точките (1 до 14 од Законот за здравствено осигурување), кон пријавата за задолжително здравствено осигурување приложува:

- ЗО -1 пријава за задолжително здравствено осигурување
- Извод од матичната книга на родени
- Уверение од Управата за јавни приходи дека не остварува приход од вршење дејност или имот
- Лична карта во ( копија), со согласност на подносителот на пријавата
- Здравствена легитимација (со слика)

Изменето од Македон - 02.Септември.2010 во 01:44
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 01:54
aha,..so toa znachi,.. mislat deka ke im se namali brojot na nevraboteni vo agencijata,..
 
...( i posle ke se falat so ospeshno namaluvanje)...изненадување
 
zatoa shto ima golem broj,..shto samo radi potvrdite se prijavuvaa tamu dosega,..
 
...


Изменето од brza - 02.Септември.2010 во 01:55
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2010 во 01:50
ДА и сега нај ново што слшнав,ќе бидат избришани од евиденција сите што нема да докажат дека активно бараат работа.Јас немам шанси да добијам работа,годините не ми се прилагодени.И да очекува ме,наскоро владата ќе излезе со нови податоци на 50%намалена невработеност.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 17:54
Originally posted by annaja annaja напиша:

ДА и сега нај ново што слшнав,ќе бидат избришани од евиденција сите што нема да докажат дека активно бараат работа.Јас немам шанси да добијам работа,годините не ми се прилагодени.И да очекува ме,наскоро владата ќе излезе со нови податоци на 50%намалена невработеност.


Тоа не е нешто ново, тоа отсекогаш било така. Доколку невработениот кој се води во списокот на невработени одбие работа или пак не се пријавува редовно како таков, за што добива потврда дека е невработен и не прима никаков надоместок, по истекот на определен период, се брише од списокот. Дури и да биде избришан, доколку се пријави, без никаков проблем ќе биде внесен во тој список.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 23:09
kolku shto kontam, ..drugo kaza taa...

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 00:45
Добро нема везе,него некој да не упати како да се затвори фирма без плаќање придонеси????
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 11:19
Ме интересира, како произлезе да иселениците имаат право на глас и го користат.
Тоа е исто како во едно семејство, синот кој си создал своја фамилија во друга куќа, сеуште одлучува ( не помага, учествува, туку одлучува) за тоа како ќе живее и што ќе прави семејството. Не ми е јасно, дали е тоа во согласност и со европските закони?
Македон, ако сакаш да ми објасниш, вака правнички среќа
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 13:29
Originally posted by Kali Kali напиша:

Ме интересира, како произлезе да иселениците имаат право на глас и го
користат. Тоа е исто како во едно семејство, синот кој си создал своја
фамилија во друга куќа, сеуште одлучува ( не помага, учествува, туку одлучува) за тоа како ќе живее и што ќе
прави семејството. Не ми е јасно, дали е тоа во согласност и со европските закони?Македон, ако сакаш да ми објасниш, вака правнички среќа


Toа произлезе oд Законот за изменување и дополнување на изборникот законик (Службен весник на РМ, бр. 136 од 30.10.2008 година), кога се овозможи на македонската дијаспора и на лицата привремено отсутни од земјата да гласаат во дипломатско-конзуларните претставништва.

Тоа е во согласност не само со европските закони, туку гласање на дијаспората и на лицата отсутни од земјата е овозможено и во Австралија, Канада, а чинам и САД.

Од правен аспект ова е остварување на правото на глас на сите македонски државјани, загарантирано со Уставот и законите на Република Македонија.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 18:16
Уффф не знам дали ми се допаѓа Изборниов законик голема%20насмевка Имам и про и контра ставови... среќа
Од една страна, државјанинот мора да има право да гласа и одлучува за матичната земја, па каде и да се наоѓа.
Од друга страна, луѓе кои 10-20-30 години не живеат во оваа земја и се трајно не привремено отсутни, кои имаат и други/дупли државјанства, сеуште да можат да одлучуваат за ’’судбината’’ на земјата, не е праведно.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 00:21
Originally posted by Kali Kali напиша:

Уффф не знам дали ми се допаѓа Изборниов законик голема%20насмевка Имам и про и контра ставови... среќаОд една страна, државјанинот мора да има право да гласа и одлучува за матичната земја, па каде и да се наоѓа.Од друга страна, луѓе кои 10-20-30 години не живеат во оваа земја и се трајно не привремено отсутни, кои имаат и други/дупли државјанства, сеуште да можат да одлучуваат за ’’судбината’’ на земјата, не е праведно.


Oтвори ако сакаш и посебна тема за тоа, нема проблем.
Сосема нормално е да се има и одобрување на одредбите, но и искажување резерва во однос на истите. Затоа и се поставува хиерархија на целите при носење на законите. Не може сите прашања да бидат регулирани идеално, но сепак, дури и недоволно ефикасен закон е подобар отколку никаков закон.

Изменето од Македон - 06.Октомври.2010 во 00:22
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 23:39
Порано можеше,сега незнам. Тие што чуваат стари,деца или се кучни помошнички дали може да се пријават како вработени?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 10:40
....ako si plakjash  se shto treba i se baraзбунетост,...ne gledam zoshto ne bi mozel da se prijavish i kako ,...ulichen chistach na  ....chevli! !!

Изменето од brza - 07.Октомври.2010 во 10:40
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 18:12
А без регистрирана Фирма?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.