IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВН-Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВН-Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 19:54
...lugjeto shto gi chitale broilata?изненадување...umre vekje toa,be!.да

..digitalnite ne se chitaat kako porano...so naochati ili bez niv,...sega samo ke prikluchish neshto na nego i...ete ti ..se shto toj "doziveal"...ke si go imasjhna gotovo!
..digitalniot pokazuva povekje raboti,..ne smao kolku vkupno si potroshil tuku,..i momentalno,..kolku,..vreme za koe e toa potrosheno..

.mozesh i samiot toa da go vidish,..samo pogledni edna minuta i se ke ti pokazuva ,..naizmenichno...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 11:33
cit:Види го договорот за купо-продажба на дистрибутивниот систем. ЕВН АГ имаше и превземено должност да инвестира 96 милиони евра во системот во рок од 3 години, кои благовремено ги реализираше.

Е сега, пак ќе прашаш шо не ја поправиле мрежата во некое село. Па не ја поправиле бидејќи за село со 15 жители треба да инвестираат 50 милиони евра, а со тие 50 милиони истовремено можат да ги подобрат приликите за напојување на 15000 жители во по-урбаните средини.

eeeee,zatoa taka e kaj nas.50 milionciki za edno selo...a 200-250 za cel ESM kolku li bese...i popametno bilo vo urbana sredina da se investiralo...a za site 33% i ista cena za kW.
a neli znaevte deka mrezata e pred raspaganje pred da go
kupite ESM,i investicii od 90 mil...garanty u nekoi firmi za marketing i konsalting..
dogovor ili pravilnik po reg komisija ili neznam sto e samo maska..se e toa sklepano za monopolot EVN..
ti davaat dogovor za potpis bez moznost za izbor..aj ne go potpisuvaj..na sveka li ke citas..sranmota be..XXIvek sme..sramota da se kaze deka vo nekoe selo e pustena mreza so el.energija..

33% e glupa davacka...ne mozes da mi prodavas struja bez dovolna moknost,jas ne sum kriv sto mrezata na toa podracje ne podrzuva optovaruvanja pogolemi od instaliranite,zatoa sto vo dogovorot za priklucok nikade ne ti stoi plan ,dozvola i resenie za gradba..
daj pari,eve ti priklucok..a koj,sto kako..neka mu misli nekoj drug potoa..


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 14:03
па оди тужи ги, шо тука се жалиш?
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 14:20
ne e edna institucija da ja tuzam..se e ïzmusiceno"..
ama,ke svetne den... ,a ke padne mrak na oci na mnogumina togas..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 20:52
Originally posted by zagor zagor напиша:

ne e edna institucija da ja tuzam..se e ïzmusiceno"..
ama,ke svetne den... ,a ke padne mrak na oci na mnogumina togas..
ne druze, nema da se sluce toa nikogas, ni ke svetne den ni ke padne mrak,ke ostane starata,: karavanot si mine kucinjata si laat.
 PORTPAROLOT sto si ja brane samo platata go razbiram , samo taka.
Kolku i da nekoj ne e vo pravo MNOGU ja cenam lojalnsta
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 09:31
Хаха, портпаролот.

Јас, се обидов да објаснам некои работи за кои, од прочитаното, мислам дека некои членови се во заблуда. Немам намера да се препукувам со такви кои се убедени дека знаат како стојат работите и/или како треба да стојат, а поима немаат.
Со сила на човек можеш да му земеш нешто, но неможеш да му дадеш.
А за платата, не се секирај. Јас моето си го одработувам и нема што да се бране. Учеството во дискусијава е моја добра волја, а не лојалност кон компанијата каде работам.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 10:10
таа,спорната ставка од 33% порано ја немаше....
во функција беше една друга..сијалично место...со далеку помала ставка..која не носеше доволно пари иако бројот на СМ по домаќинство се зголемуваше...

мое мислење е,да се вметне таа фамозна ставка во цена на kW,да не боде очи вака и да не не убедуваат дека плаќаме најевтина струја во свет,макар и 20 ден нека е kWh..
да се формира цена...скалеста тарифа на искористена енергија..до пр 2000kWh, економски оправдана и пристојна цена..за општа употреба, и над таа граница за "луксуз"..по друга,повисока цена,како би се амортизирала социјалната разлика...компанијата нема да влезе во загуба..приливот е ист.

а тоа ,правилникот на РК,ме остави без спиење....80-90 страни..а никаде потрошувачот не е заштитен....само обврска да плаќа..плаќа..плаќа...


ми текна на времето како една наша компанија во мобилната телефонија,не возеше со години да плаќаме 25-30 ден минута разговор,и не убедуваше како тоа е пристојна и реална цена за стопанисување,како секогаш работат на ивицата на економска исплатливостѕ ..и т.н..се додека не се попушти и дојдоа новите оператори..како може сега..да вртиш де бесплатно..де за пола..де за денар..де засекогаш...и пак разлика да оставарат..


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 10:12
A во која земја е поевтина електричната енергија?
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 10:26
не бе кај нас е најефтина цена на kWh,ама потоа кога ке додадеш 33% анг.моќност па на таа сума плус улично за некаде...па 18% ддв...колку испаѓа тогаш еден kWh...

среќа што ни испаѓа како да плаќаме цена на kV напон 190-215V...

и ова,пошто се разбираш од струја,кажи го и ова или демантирај ме дека... поради малиот мрежен напон плаќаме повеќе kWh...т.е демек повеќе трошиме.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 10:50
1) Не ми одговори на прашањето, во која земја електричната енергија е поевтина? (зборувам за крајна цена со сите давачки)
2) Незнам што ти значи тоа цена на kV, но баш ме интересира каде имаш напон од 190-215V?
3) Повтори ги лекциите за електрификација од учебникот по физика за седмо одделение. Таму е објаснето што е kWh, што е напон, а што струја.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 11:00
Originally posted by gOJDO gOJDO напиша:

1) Не ми одговори на прашањето, во која земја електричната енергија е поевтина? (зборувам за крајна цена со сите давачки)
2) Незнам што ти значи тоа цена на kV, но баш ме интересира каде имаш напон од 190-215V?
3) Повтори ги лекциите за електрификација од учебникот по физика за седмо одделение. Таму е објаснето што е kWh, што е напон, а што струја.



во Танзанија... на пример.

kV ..стварно јас не знам што значи..така лупетам.еве ти кажи ,пошто читам таму работиш..на крај краева и можеш да прашаш од колегите...инаку не е kW или kVA ,не е грешно напишано..

седмо,не знам дали беше баш во средно..ама овие ознаки ги знам како "оче наш"

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 11:18
Ако ги знаеш како оче ваш тогаш нема да треснеш ваква зелена: "поради малиот мрежен напон плаќаме повеќе kWh"

Броилата во домаќинствата, т.е. броилата за директно мерење, ја мерат само активната енергија, односно само активната моќност, па така:

P = S = U * I = I^2 * R = U^2 / R

Потрошената енергија во одреден временски интервал е:
E = интеграл ( P(t) * dt), се интегрира по t од почетното до крајното време.

Како што се гледа од формулите, потрошената енергија зависи директно од напонот на квадрат. Значи ако напонот е помал за x% тогаш потрошената енергија е при исто оптеретување (исто R) за истото време ќе биде помала за (x^2)%


BTW, поскапа е електричната енергија во Танзанија.

Изменето од gOJDO - 21.Јули.2010 во 11:21
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 11:57
конструкциите на моторите се такви што треба да работат на 230V,и тогаш нивната крива на полезно дејство е на максимално ниво што пак значи за кратко време испорачано максимално количество на снага т.е. ефективно искористување.
со пад на напон се зголемува времето кое е потребно за истата моќност да се испорача,и која се мери кај вас пр.во часови ..па сега рачунај.не е иста количината на добиена снага при различен напон(види ја формулата).

современите апарати имаат таква конструкција која и при помал напон дава иста моќност ,но влече повеќе струја во единица време..
дигиталните струјомери се ѕверови за оваа аномалија.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 12:02
ма немој за Танзанија да ми кажуваш...овде секоја колиба има струја ...а не село да се електрифицира ќе треба 50 мил.евра.како на Алпите да качуваме струја.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,233 секунди.