IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Да ги спасиме луѓето - жртви на кучешко н
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Да ги спасиме луѓето - жртви на кучешко н

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 22:01
А зарем кучињата не се живи суштества како и ние луѓето ???
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 22:16
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Bolnite kucinja da se eutaniziraat , zdravite da se steriliziraat ....да


"Да се стерилизираат"???.....мислиш на кастрирање??? Па зарем не е тоа посурово од убивање???
 
Neutering , sterilization, castration....da, mislam na toa....ne e voopsto surova procedura, se izveduva so anestezija....toa bi go preporacal i na sopstvenici na kucinja bidejci najgolem broj na skitnici doadjaat od domasnite kucinja i nivnite legla...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 22:29
Сега сфакам зошто кучето е најверен пријател на човекот... среќа
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:00
Што е еутаназија?
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:05
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Што е еутаназија?


Убиствонамигнување
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:09
Епа ко така, ко ќе размислам подобро, има поголеми штетници помеѓу луѓево, отколку помеѓу кучињата. изненадување
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:14
Епа нели секое живо суштество заслужува да живее?
Имало разлика помеѓу луѓето и кучињата..абе ајде. Кучето ќе те каснело, а човекот во најмала рака ќе ти го упропасти живототнамигнување


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:29
Има и луѓе што касаат, толку отровно, бетер од змија. изненадување

Инаку, мое мислење е дека кучињата кои се по улиците, треба да се згрижат во соодветни установи каде што би се грижеле за нив. Никој не им е крив што биле оставени на улица, на човечката не/милост.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 20:03

Абе убаво е тоа и од се срце им го посакувам не само на кучињата туку на сите бездомни домашни животни кои шетаат по нашите улици само за нас е научна фантастика нажалост.Ни за луѓето овде на никој не му е гајле не пак за животните.Кај нас да пробаш да му помогнеш на човек/животинче ќе ти се смејат.Пред некое време купив неколку пакетчиња смоки и наранив едно такво куче в парк,прв коментар на тие околу мене им беше мани го бе таму си фрлаш пари,удри му една клоцагубитник

Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 02:48
pmmladen i forumska baba.... ova neka vi bide JAVNA OPOMENA zaradi prekrsuvanje na pravilata na forumot. Site postovi so navredliva sodrzina se izbrisani. Vo idnina ke ve zamolam da se pridrzuvate na pravilata, i sekoja licna prepiska da ja vodite preku licni poraki.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 12:59
Јас сум против за насилно однесување кон нив. Но се чувствувам како граќанин од втор ред.
Односно кучето има поголемо право од мене. Има право да ме нападне, да ме укаса, има право да убие бебе во Велико Трново (Р. Бугарија) и безброј случаи.
Но кога јас ќе го клоцнам ќе се фрлат организации против мене. До сега само еднашка сум каменувал куче бидејќи ако не го сторев тоа беше на сантиметри да ми ги забие забите во мускулот до цеваницата само затоа што не му се допадна што побрзо одам за да стигнам до работа дури не го ни забележав дека си стоело на тревата.
Според мене треба да има масовно удомување и потоа масовна еутаназија на останатите па да се почне од ново.
И да се направи организација која ќе ме заштити од малите агресивни гадинки кои кога ќе решат да нападнат без причина лајат и напаѓаат.
На сите оние кои не се согласни со ова длабоко верувам дека никогаш не биле каснати од улично куче и никогаш немале човек кој можел да умре од кучешка тенија поради каснување од непровоцирано агресивно улично куче. ако преминете недајбоже низ тоа преку ноќ ќе ви се смени мислењето.
Поддршка за масовната еутаназија. За вдомени кучиња и сите останати домашни кучиња да имаат чипче кое ќе помогне да нема никакви улични кучиња и Скопје да изгледа како останатите нормални европски градови, а не како последната дупка на кавалот за овој безсмислен проблем.

Изменето од IggyK - 16.Јуни.2010 во 13:02
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 22:26
Originally posted by IggyK IggyK напиша:

Јас сум против за насилно однесување кон нив. Но се чувствувам како граќанин од втор ред.
Односно кучето има поголемо право од мене. Има право да ме нападне, да ме укаса, има право да убие бебе во Велико Трново (Р. Бугарија) и безброј случаи.
Но кога јас ќе го клоцнам ќе се фрлат организации против мене. До сега само еднашка сум каменувал куче бидејќи ако не го сторев тоа беше на сантиметри да ми ги забие забите во мускулот до цеваницата само затоа што не му се допадна што побрзо одам за да стигнам до работа дури не го ни забележав дека си стоело на тревата.
Според мене треба да има масовно удомување и потоа масовна еутаназија на останатите па да се почне од ново.
И да се направи организација која ќе ме заштити од малите агресивни гадинки кои кога ќе решат да нападнат без причина лајат и напаѓаат.
На сите оние кои не се согласни со ова длабоко верувам дека никогаш не биле каснати од улично куче и никогаш немале човек кој можел да умре од кучешка тенија поради каснување од непровоцирано агресивно улично куче. ако преминете недајбоже низ тоа преку ноќ ќе ви се смени мислењето.
Поддршка за масовната еутаназија. За вдомени кучиња и сите останати домашни кучиња да имаат чипче кое ќе помогне да нема никакви улични кучиња и Скопје да изгледа како останатите нормални европски градови, а не како последната дупка на кавалот за овој безсмислен проблем.

Ај сега замисли си ваква ситуација.

Имаш син, деликвент, криминалец, кој пљачка жени по улица, тепа мажи итн.

Ќе се согласиш дека според тоа што го кажуваш за кучињата, и твојот син би требало да биде осуден на смрт?
Кон врв
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 16:17

Па мислам дека е апсурдно да споредуваме личност со животно пред се. Бидејќи има едни основни разлики што луѓето ги прават еден степен повеќе над животните.
Државата има закон и ќе се справи за деликвент, но нема закон што да направи на агресивно улично куче.

И самите улични кучиња во Скопје не се виновни за тоа што се таму но ако не ги убиват редовно па овој град ќе стане еден голем кучкарник и сељарник.
Бидејќи само едно ќе кажам.
Местото на улични кучиња е едвај на СЕЛО, а во град живеат ЛУЃЕ и нивните домашни животни.
За жал додека има во Скопје луѓе кои ги хранат и ги негуваат уличните кучиња (место да си ги земат дома) овој град ќе остане онаму каде што е ништо поразличен од СЕЛО. И заедно со тоа голема проста маса на луѓе. Жалам но тоа ни е реалноста и многу од вас размислуваат неадекватно и нерационално, како што би рекле практичните западњаци дека пак мислиме пристрасно и непрактично а во тоа сме први затоа никој неможам да осудам. Реагирате онолку колку што најдобро успеале да ве научат и воспитаат. Но тоа е сосема нерационално во однос на овој проблем.


И да дополнам дека некои луѓе треба да се преиспитаат дали треба да живеат во рурална или урбана средина судејќи по нивното размислување.

Скопје без улични кучиња за да се почувствуваме дека живееме во нормален ГРАД!

Изменето од IggyK - 19.Јуни.2010 во 16:19
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 16:29
Originally posted by IggyK IggyK напиша:


Па мислам дека е апсурдно да споредуваме личност со животно пред се. Бидејќи има едни основни разлики што луѓето ги прават еден степен повеќе над животните.
Државата има закон и ќе се справи за деликвент, но нема закон што да направи на агресивно улично куче.

Агресивното куче се убива!

И самите улични кучиња во Скопје не се виновни за тоа што се таму но ако не ги убиват редовно па овој град ќе стане еден голем кучкарник и сељарник.

Нели и кастрирањето ќе доведе до намалување и чистење на градот од кучиња? Или треба тоа да "се заврши" за еден месец а е проблем со години наназад?

Бидејќи само едно ќе кажам.
Местото на улични кучиња е едвај на СЕЛО, а во град живеат ЛУЃЕ и нивните домашни животни.

Уличните кучиња стануваат домашни животни кога ќе бидат усвоени (по некоја логика), но и домашните животни стануваат улични кучиња кога на газдите ќе им се смачи да ги чуваатнамигнување..Значи тогаш и газдите и милениците - право во селоголема%20насмевка

За жал додека има во Скопје луѓе кои ги хранат и ги негуваат уличните кучиња (место да си ги земат дома) овој град ќе остане онаму каде што е ништо поразличен од СЕЛО. И заедно со тоа голема проста маса на луѓе. Жалам но тоа ни е реалноста и многу од вас размислуваат неадекватно и нерационално, како што би рекле практичните западњаци дека пак мислиме пристрасно и непрактично а во тоа сме први затоа никој неможам да осудам.

Реагирате онолку колку што најдобро успеале да ве научат и воспитаат. Но тоа е сосема нерационално во однос на овој проблем.

  Мислам дека нашата реакција е онаква каква што е потребна во ова време. Македонија не е ниту финансиски моќна, ниту полна со идеи за решавање на проблемот, а ставовите и мислењата не треба да бидат цел на навреди

И да дополнам дека некои луѓе треба да се преиспитаат дали треба да живеат во рурална или урбана средина судејќи по нивното размислување.


изненадувањеизненадување За жал денес тие што НЕ ТРЕБА живеат во град. Сите останати го бараат благодетот на природатаголема%20насмевка

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.