IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 343536
Прашање: Очекувате ли предвремени избори во МК?
Одговор Гласови Статистика
30 [54,55%]
25 [45,45%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 13:59
Pa DPMNE si ja ostvari celta, so 3-te pratenika od dijasporata i pobedata vnatre vo Makedonija, poveke od 61 fotelja vo Parlamentot. Drugoto ne e vazno, pak imaat apsolutno mnozinstvo, vtor pat posle 2008.

No ona sto e realen problem za SDSM i momentalno gi maci e toa sto Stevo Pendarovski e so 115 iljadi glasa poveke od partijata. E ako sega ne se svestat nema koga. Tie 115 iljadi glasa gi nema na kontoto na SDSM oti i krajniot rezultat odnosno porazot ne bi bil vakov. Ogromna e razlikata da izgubis so 200 iljadi glasa, kako sto e sega, i da izgubis so nekoj 60 do 80 iljadi glasa razlika. Kako sto rekov pred nekoe vreme, opozicijata gi ceka ooooooogromna rabota vo vrakanjeto na vistinskata levicarska ideologija na scena koja ja snema vo poslednite 2-3 godini.

No mene i na poveketo kako sto gledam ne im e jasno, zosto baraa poddrska od narodot ako pred vreme planiraa da ne go priznaat izborniot proces?
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 15:25
Originally posted by Crna Arapina Crna Arapina напиша:

И како завршија со фотељите кој колку доби у Парламент ?


Изменето од Анастеа - 28.Април.2014 во 15:26
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 20:01
Не можам да сфатам зошто упорно бараат предвремени избори кога знаат дека ќе изгубат и со кој памет одма по затворање на избирачките места излегува јавно и не признава пораз. Па немаше ли по избирачките места членови на сдсм и странски, зошто не реагираат на време ако има било какви неправилности.
З. З. е политичар на ниво на претседател на куќен совет и се додека не се направи целосна промена во партијата ќе си плачат на огромната разлика во гласови.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2014 во 02:41
Originally posted by fiks fiks напиша:

Аха,значи сега изгубивме и не признаваме и тоа се објавува во 5 минути после затворање на гласачки места...алоооооооо до кога Горазд ќе ги правите луѓево во Македонија дека се ненормални и дегени,до кога?

Гледам на фејсбук слики демек говеда и овци се почнаа да ставаат членови од СДСМ,никако бе паметот да ви дојде,се само навреди и омаловажувања

Никако логиката да ја сконтам на СДСМ,едно мизерно човече во ликот на председателот на СДСМ прво ве прави вас како членови на СДСМ  на здрав памет будали,а после и цела Македонија.

Што ако победеше СДСМ,ќе велевте пу пу не важи ова од Заев????


молам без етикетирање,

НЕ СУМ ЧЛЕН НА СДСМ

сменете ги очилата за дожд,па СОНЦЕ ќе излезе за МАЈ,а како бивши комуњари,НАЧУКАНИ сите во ДПБНЕ сега че излезете за 1МАЈ и како ден на трудот ,че прославите ПОБЕДА сос КОЛБАЗЈЕ и СУЏУЦИ, НА ЗДРАВЈЕ.голема насмевка

П.С.Инаку целата работа се состоеше,ОБЈАВА на коментар за НАВОДНО КРАДЕЊЕ И НЕМАЊЕ НА ГЛАСАЧИ,и тоаКОНСТАНТНО СЕ ПРОВЛЕКУВА,а после НАПИСОТ на новинарката,и јас имав сопствено РАЗМИСЛУВАЊЕ.КРАЈ НА ДИСКУСИЈА.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2014 во 03:02

Само 150 гласачи од цел Аеродром не излегле на избори?! Каде се 20 илјади гласови?!


Предвремените парламентарните избори отворија повеќе дилеми. По големиот број документирани нерегуларности и нарушувања на изборниот процес, нови прашања отвора официјалната страница на Државната изборна комисија каде се објавени резултатите.

izbori1

Ако почнете сами да пресметувате, ќе видите дека нешто не „штима“. Па така, според ДИК, на парламентарните избори од вкупно 99,97 %  процесирани избирачки места, гласале 1.140.202 гласачи што претставува 64,05% излезност на ниво на сите изборни единици (овде и во дијаспората).

И нормално би било, ако ја соберете бројката на важечки и неважечки гласачки ливчиња да дојдете до оваа бројка (на гласачи кои излегле да гласаат).

Сепак, во овој случај не е така.

8274373833

Сите 9 изборни единици

Правиме едноставна математика:

1.082.670 (Вкупен број на важечки гласачки ливчиња)

+ 37.636 (Вкупен број на неважечки гласачки ливчиња)

= 1.120.306 гласови.

Сепак, вкупниот број на гласови, според бројката на гласачи е 1.140.202.

Или во превод, помеѓу важечките и неважечките ливчиња во сите изборни единици (во Македонија и дијаспората) фалат 19.896 гласови. Апсолутно е непознато каде заминале овие гласачки ливчиња, бидејќи ги нема ниту кај важечките (кај некоја од партиите), ниту кај неважечките.

За да ни се разјаснат работите, тргнавме поединечно да ги проверуваме резултатите кај сите изборни единици. И секаде математиката (важечки+неважечки=вкупно гласале) се поклопува, освен кај првата изборна единица.

Таму, според ДИК, излегле на гласање 214.164 гласачи, или 71,94%. Но проблемите настануваат кога ќе започнете со собирање и одземање.

8383873783

Изборна единица 1

187.606 (Вкупен број на важечки гласачки ливчиња)

+ 6.558 (Вкупен број на неважечки гласачки ливчиња)

= 194.164 гласови.

Сепак, вкупниот број на гласови, според бројката на гласачи е 214.164.

Или во превод, помеѓу важечките и неважечките ливчиња во првата изборна единицафалат точно 20.000 гласови. Повторно, апсолутно е непознато каде заминале овие гласачки ливчиња, бидејќи ги нема ниту кај важечките (кај некоја од партиите), ниту кај неважечките.

Не е познато ни од каде излегуваат нови 104 гласови кои фалат (помеѓу тие 20.000 во првата изборна единица и тие 19.896  кај збирните резултати).

За работите да ни станат уште појасни, тргнавме да ги проверуваме општините кои се дел од првата изборна единица. И повторно, секаде математиката е точна (иако е малку чудно што во општина Центар има баш точно 1.000 неважечки ливчиња), но нелогичностите се појавуваат кај општина Аеродром.

Во општина Аеродром, според ДИК, излегле на гласање дури 63.818 гласачи од вкупно запишаните 63.973 избирачи, што претставува неверојатни 99,76% излезност! Според едноставна математика, излегува дека само 150 гласачи од целата општина не излегле на гласање!

Доколку започнете да ги отворате податоците за секое избирачко место поединечно, ќе забележите дека најчесто излезноста во избирачките места е шеесетина или седумдесетина отсто, а во ниту едно место нема 100 отсто излезност, па ни деведесетина проценти. Од тука, апсолутно е нејасно како е можно крајната математика да покажува ваква рекордна излезност.

Дека ништо од ова нема логика, потврдува уште една едноставна математика кај важечките и неважечки ливчиња во оваа општина.

8739483833

Општина Аеродром

42.255 (Вкупен број на важечки гласачки ливчиња)

+ 1.563 (Вкупен број на неважечки гласачки ливчиња)

= 43.818 гласови.

Сепак, вкупниот број на гласови, според бројката на гласачи е 63.818.

Или во превод, помеѓу важечките и неважечките ливчиња во општина Аеродром фалат точно 20.000 гласови. Повторно, апсолутно е непознато каде заминале овие гласачки ливчиња, бидејќи ги нема ниту кај важечките (кај некоја од партиите), ниту кај неважечките. Единствено дознаваме дека „проблемот“ во првата изборна единица го прави токму оваа општина.

Понатаму, барем ние, не успеавме да утврдиме кои од избирачките места го создаваат „проблемот“.

Еден од можните одговори на дилемите би бил дека се работи за техничка или софтверска грешка, што, се разбира, би било скандалозно, но веројатно би било помалку скандалозно од другите можности кои би можеле да бидат одговор.

Без да прејудицираме, би сакале само да потсетиме дека на изборниот ден од набљудувачите беше јавувано за гласачи од Пустец, кои гласале во повеќе скопски општини, меѓу кои и спорната – Аеродром.

Одговорите на дилемите би требало да ги даде ДИК, на чија страница можете и самите да ги проверите бројките, на следниот линк.

ЗА ПО КОМПЛЕТНА ВОЛЈА НА ИЗБОРИТЕ,НАЗДРАВЈЕ.

ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2014 во 09:10
Точно,бројките се разликуваат,еве сега го гледав и сајтот на ДИК,но мора да постои некое објаснување ,не може туку така ова да стои.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2014 во 13:16
После оваа ОБЈАВА од СИНОЌА,можете ПОВТОРНО ДА ПРОВЕРИТЕ ДЕНЕС,сега со НАЈНОВАТА МАТЕМАТИКА НА УЈДУРМИ,пак  ВО МАКЕДОНИЈА И ДИЈАСПОРАТА има 104 гласа ПОВЕЌЕ.
Така доаѓаме до ВИСТИНАТА која не заслужува ПОВЕЌЕ КОМЕНТАР,туку ќе бидеме пример,но НЕГАТИВЕН,а ТИЕ СО ЛАГИТЕ ЌЕ СИ ГИ ВЛАДЕАТ ОНИЕ КОИ ГИ СЛУШААТ,а ВИСТИНСКИ ПРИСТОЕН ЖИВОТ..е за ТОА ЌЕ ПОЧЕКАМЕ!
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 05:42
Vo izvestajot na OBSE se zabelezani brojni neregularnosti vrzani so celokupniot proces na DEMOKRATIJATA vo zemjata, NO ova e momentot sto me tera da se obesam na spomenikot na Aleksandar Makedonski vo centarot na Skopje: IZBORITE POMINALE FER I DEMOKRATSKI , DRN DRN MILOJKE !!!!!!!
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 14:26

А зошто не поднесоа ниеден приговор до ДИК?
Ниеден?

Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 18:35
Pa neli vo tekot na predizborniot period podnesoa okolu 170 pretstavki za narusuvanja na izborniot proces, no nitu edna institucija ne reagirase. Najverojatno zatoa i ne podnesoa nieden prigovor do DIK.
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 21:52
..aj do utre ke gi "usoglasat "site konecni rezultati i se ke bide vo red.
..tuku,onaa SDSM....povtorno li ke ne stava vo trosok?.
odamna jas pisav nekade ..ovde mi se cini bese...edna partija edinstven izbor i glas.Kina ili Severna Koreja..isto ni se faka.Barem nema vinata da se prefrla ..koj gresi...iako doveka ke ima kaj nas..-a koj prv pocna?.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44332
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2020 во 19:48
Тенќу анд гуд најт!
Иако ме јаде црвот,да отидам и го шкртнам она северна.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 343536
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.