IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 33343536>
Прашање: Очекувате ли предвремени избори во МК?
Одговор Гласови Статистика
30 [54,55%]
25 [45,45%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2014 во 16:33
-zarem ima nekoj shto se somneva deka apashkive ligushi ke izgubat:

Paznja, paznja!!

-nudam deset  rezidentni adresi za glasachi na makedonskite ''realni'' i ''naj''poshteni izbori.

...jes da raspolagam samo so 50-tina kvadrati ama ,...ke se stisneme , bez gajle. 
....ama pa, barem legalno ke bide  za slepiov narod.да
(a mozno e i uste dve tri vleza vo stanot da se otvorat.)

 vashe ke bide ...samo da go odvrzete  keseto.

                                                                                                                              Sincerely yours:

                                                                                                                                  Sikter


Изменето од sikter - 10.Април.2014 во 16:41
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2014 во 09:27

Не се разбирам баш од фудбал, ама еден коментатор под колумната на Геро, така добро го опишал моменталниот распоред на силите, што морам да го цитирам.
Не дека овие се Барцелона по квалитет, ама односот на силите на терен (според изборните резултати) е одлично отсликан со паралелата:


Коки :

ВМРО ДПМНЕ - СДСМ е како Барцелона - Турново.

И нормално дека судиите се на страна на подобриот. За најмал контакт играчите на Турново добиваат црвен картон. Sвездите на Барцелона мора да се заштитат по секоја цена. Секоја симулација во шеснаестерец се казнува со пенал.

Потребно е чудо, ама онакво како Мојсеј со црвеното море, за Турново да ја победи Барцелона. Толку да им се здосади од победи па од чалам да си даваат авто голови без да водат сметка.

Турново што ѝ да направи нема да може да парира на богатата Барцелона. И сѐ додека на Барцелона и се паѓа Турново, без проблеми ќе го освојува трофејот.

Барцелона може да сепобеди само со друга екипа. Овие од Турново се изморени, безидејни и имаат комплекс на лузери. Новата екипа треба да ангажира странски стручњаци како тренер, кондиционен тренер и слично. Со други зборови комплетно нов стручен штаб.

Во преодниот рок да купи клучни играчи од Барцелона и да не штеди пари затоа што прво ќе ја ослабат Барцелона, а второ ќе имаат играчи кои ја знаат играта на Барцелона многу добро.

За сето ова треба пари. Многу пари. Треба душата да ја продадат. И во ред е ако ја продадат својата душа, не мојата. Лошо ќе е ако го продадат стадионот за да победат.

А ние навивачите сакаме добра утакмица, но да победи нашата екипа. Тие што не навиваат за никого сакаат само добра утакмица.

И пред било кој да ме етикетира, јас сакам добра утакмица. Не навивам за Барцелона, ич не ги сакам. Не навивам ниту за Турново и жал ми е што немаат шанси да парираат. Утакмицата ми ја направија здодевна, предвидлива.

Да има две јаки екипи во лига неминовно ќе се појави и уште некоја, како Атлетико на пример. Е јас за нив навивам, за Атлетико и сѐ уште ја чекам првата титула.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2014 во 20:37
уште три и нешто часа и ќе престане 24 часовниот терор врз сите сетила....мафтање
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2014 во 23:12
..a od ponedelnik ke pocne nov!po dzebot.тага
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2014 во 19:27
Тешко ли е толку да признаеш пораз?!вртење со очи

Заев: Граѓаните се измамени! Не признаваме вакви криминални избориори!

Граѓаните се измамени! Не го признаваме избориниот процес, рече на прес конференцијата пред малку лидерот на СДСМ Зоран Заев.

-На неколку минути по затворањето на избирачките места, соопштувам дека СДСМ и здружената опозиција не го признаваат изборниот процес. Граѓаните се измамени. Власта на чело со Груевски најбезобразно спроведе недомократски и нецивилизирани избори. Го узурпираше правото на граѓаните да ја изразат слободно својата волја.


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2014 во 19:53
steta e sto se trosi prostor za citiranje na gluposti
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2014 во 22:00

Анализа: Можна ли е кражба на дури 100.000 гласови?


Слушам коментари дека ВМРО и да местеле, не можеле да наместат 100 илјади гласа. Па да споделам една едноставна математика.

Ida protuger

Според последните достапни податоци на Фондот за здравство (од годишниот извештај за 2012 г), во земјава има 1.744.237 осигуреници. Со оглед на тоа што и невработените имаат право на здравствено осигурување, деца до 18 години, останува многу мала група кои се неосигурени. Или поточно, во недостиг на попис, бројот на осигуреници во Фондот за здравство е најблизу до бројката на население во земјава. Токму таа бројка се поклопува и со податокот на Светска банка дека 450.000 граѓани се иселиле од земјава во последните 10 години. Или, од минатиот попис до сега ние сега треба да сме околу 1.700.000 граѓани. Но што е штосот?

Во избирачкиот список се регистрирани 1.779.572 гласачи. А каде се децата до 18 години????

Според Државниот завод за статистика во Публикацијата “Процени на населението според полот и возраста на 30.06.2012 г.” е наведено дека на возраст од 0 до 17 години во земјава има 436.483 жители. Значи ако е точно дека во земјава има 1,7 милиони граѓани, а од нив 436 илјади се млади до 18 г, тогаш на избирачкиот список треба да се најдат околу 1.300.000 лица. Разликата од 1.300.000 до 1.779.572 се околу 470.000 фантомски гласачи (мртви, во непостоечки згради, влезови, Пустец итн).

Значи на власта на располагање и се вишок 450 илјади гласа. Е сега тоа што опозицијата се согласи да оди на избори со овој список, без попис, без прочистен список, тоа е нивна проценка.

ОВА Е ОД ПРВИОТ КРУГ,за ВТОРИОТ НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ДЕМЕК КОЛКАВА ЧЕ БИДИ РАЗЛИКАТА.ВАКА МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЧЕ СЕ ТЕРА ДО 101 и НАЗАД,БЕЗ ВИСТИНСКА РАБОТА НА ДРЖАВНИТЕ ОРГАНИ,ОЧАЈОТ ЌЕ СИ ТЕРА,ИСТЕРАВМЕ ЕДЕН ПЕРИО,т.н.комунизам,сега нека ни е на здравје ВРХОВИЗАМ,за ДЕМОКРАТИЈА;СЛОБОДА;ПРАВА ЧОВЕЧКИ ЌЕ ПОЧЕКАМЕ,наздравје ПОБЕДА!

П.С.Пошто беше банирано како во предизборен молк,сега повторно го постирам,барем во некаков прилог на човечност,ОТИ ЗНАМ КАКО Е ДА ПОБЕДИШ И ДА СЛАВИШ,..ама ЧОВЕЧКИ И ДОСТОИНСТВЕНО;А НЕ КУКАВИЧКИ и со ФАНТОМ ГЛАСАЧИ,многу е ПЕРВЕРЗНО,се сеќавам на годините само пред 22 години кога ја немаше и ДПМНЕ,па требаше против ВАКВИ УДБАШИ да се бориме,а богами и првите периоди од 1998,..е сега е лесно и убаво УДБ-а,целосно владе ,НЕКА ВИ Е НАЗДРАВЈЕ ПОБЕДАТА,и НЕКА НИ Е НАЗДРАВЈЕ РОПСТВОТО!,па затоа бил створен и овој народ,сме издржале 500 години,за овие ..нема проблем

ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2014 во 22:13
Добро,и сега што ти е поентата?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2014 во 22:17
и зошто му поклонив јас два гласа на струмичанецов???????
за да ми каже сега пу пу не важи....????
па што мајка бараше воопшто да оди на избори....што не ги бојкотираше уште на сам почеток, кога се виде дека криминалците немаат намера да ја сменат стратегијата со која убедливо добиваат на секои избори....
ајт сега во пм цело раководство на партијата....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 02:05
ОВДЕ НЕМА ПОВЕЧЕ ПОЕНТА,НЕКА СИ СТАВАТ ЕДНА ЖИЧАНА ОГРАДА ;ДА НЕ ИМ ВЛЕГУВА ЛОГИКАТА,...а да, ИМАТ ОНИ уште ВРАПЧИЊА ДА ГИ НАУЧАТ ДА ВИКААТ ВМРО,ВМРО,ВМРО..(ако не че си ГИ ИЗМИСЛАТ)колку Митко в гроб да не се превртува.?

Изменето од Gorazd777 - 28.Април.2014 во 02:12
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 10:00
Аха,значи сега изгубивме и не признаваме и тоа се објавува во 5 минути после затворање на гласачки места...алоооооооо до кога Горазд ќе ги правите луѓево во Македонија дека се ненормални и дегени,до кога?

Гледам на фејсбук слики демек говеда и овци се почнаа да ставаат членови од СДСМ,никако бе паметот да ви дојде,се само навреди и омаловажувања

Никако логиката да ја сконтам на СДСМ,едно мизерно човече во ликот на председателот на СДСМ прво ве прави вас како членови на СДСМ  на здрав памет будали,а после и цела Македонија.

Што ако победеше СДСМ,ќе велевте пу пу не важи ова од Заев????

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 10:11
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

и зошто му поклонив јас два гласа на струмичанецов???????
за да ми каже сега пу пу не важи....????
па што мајка бараше воопшто да оди на избори....што не ги бојкотираше уште на сам почеток, кога се виде дека криминалците немаат намера да ја сменат стратегијата со која убедливо добиваат на секои избори....
ајт сега во пм цело раководство на партијата....
 

Заев нашол системска грешка,ама во системот мозочен негов постои таа
Сега Нинџо бидејќи Заев знае се,треба да се следи тој,не гласачите,не тие што заокружуваат,гласачите се стока,дегени и проста маса...Заев и Шеќерната знаат се
А ти гласај си,ќе те излакираат пак,само не знам кој прст сега ќе ни биди лакиран по желба на Заев......Ја му го предлагам средниот прст
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1672
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 10:23
кој губи има право да се лути... голема насмевка
е сега народот си го кажа своето после 100ти пат и ми е смачено од избори и од неразумни опозиционери. 
Луѓе, олабајтесе.... за промена ослободете се од стресот, прошетајте со најблиските, пијте кафе во некоја летна бавча... каснете благо, однесетего семејството, дечкото, девојката до најблискиот парк... шетнете ...
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Crna Arapina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crna Arapina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 11:14
И како завршија со фотељите кој колку доби у Парламент ?
Train hard,Fight easy !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 33343536>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.