IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
Прашање: Очекувате ли предвремени избори во МК?
Одговор Гласови Статистика
30 [54,55%]
25 [45,45%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2010 во 20:41
Otkazuvanjeto na VMRO da izleze na izbori,stavi do znenje deka del od anketite bea namesteni po naracka na Gruevski,vo sprotivno bi izlegol na izbori i bi gi ponizil po vtor pat SDSM. Dali ne ocekuva povtorna manipulacija so narodot zaradi validnosta na anketite sto gi prikazuvaat,A1,sitel,kanal 5,alfa....
 Se razbira deka izborite bi gi izgubele sdsm,ama ni gruevski ne bi napravil vlada. Postojat nekoi soznanija deka Boskovski bi zaigral so Gruevski,pod uslov da dobie 7 ministerski mesta,togas bi bila pak stabilna vlada.
 Koja e verojatnosta SDSM da pobedi so 61 pratenik?
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2010 во 22:10
За да се дојде на власт доволни се околу 40 места а потоа коалиција со албанската партија победник и некоја помала партија како Народна или Обединети за Македонија...и ете над 60 пратеници...а да и либералите на Манасиевски...
Така да тоа е и стравот на Овчарот...бидејки шансите да ја изгуби власта се големи...да не речам извесни,,,а потоа доага и синдромот наречен САНАДЕР...да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2010 во 20:52
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

A be i da ima izbori nisto strasno, rosaviot gi bara neli, a poletarcite odlucuvaat dali ke gi ima ili ne.
едно не ми е јасно, еве стално се вика дека СДС или било која друга партија не може да победи на избори против ВМРО, зошто тогаш се плашат да дозволат избори?и зошто да не се дозволат избори и зошто да не миу се дозволува на народот да бира нова власт ако не ја сака сегашната, или кога веќ е„ја сака“ сегашната да го потврди тоа и да ја избере пак?


Кому му е потребно сега беспотребно трошење пари во овој период? А и која програма ја нудат владеачката партија, или опозицијата за да има вонредни избори. А колку што знам, нема ниту политичка, а ниту институционална криза. Сметам дека тоа би било само непотребно одложување на реформскиот процес и фокусирање кон нешто безначајно во моментов.
колку пари се потрошија за разни неисплатливи идеи на владата?само кога на некој не му одговара нешто, тогаш е многу економичен, или тврди дека нема пари, за се друго имаи што мислиш, дека на редовни избори ќе се понуди некаква програма? пак ќе ги гледаме како се плукаат меѓусебно самои кој тоа вика дека немало политичка криза, зарем треба да почне да се руши цела држава за да се нарече криза?


Затоа и сум против изборите, видовме како течеа дебатите досега, програми секако не видовме, па затоа и не сакам непотребно да се фрлаат народни пари за нешто од кое нема да извлече полза тој што треба-народот.

А во однос на институционалната криза, таа ја нема, сеуште има стабилни инстицуии, а во Собранието стабилно мнозинство.
а има уште една работа, како ВМРО кога им требаа предвремени избори, тогаш се одржаа, додека сеуште го имаа рејтингот,  и со тоа си го зголемија мандатот?
зарем народот треба револуции да крева доколку власта не си ја врши работата како што треба и ако народот е незадоволен?
треба да чекаме цела држава да отиде во бестрага за да настанат услови за избори?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2010 во 22:32
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

  како ВМРО кога им требаа предвремени избори, тогаш се одржаа, додека сеуште го имаа рејтингот,  и со тоа си го зголемија мандатот?
зарем народот треба револуции да крева доколку власта не си ја врши работата како што треба и ако народот е незадоволен?
треба да чекаме цела држава да отиде во бестрага за да настанат услови за избори?
 
За да не прашуваш и понатаму ...со вакви чудни и...секому јасни и неиздржани прашања..еве ти одговор..па ти види за понатаму:
 
Партијата победник и водач на коалицијата..актуелна ВЛАСТ денес во Македонија..според Уставот и Законите кои го регулираат тоа...исклучиво  има право на:
 
-Да распишува Вонредни Избори кога сака и кога ним им одговара..следеејќи го принципот познат како ПОБЕДНИКОТ ДОБИВА СЕ...во модерната Парламентарна Демократија..која важи и се практикува и во Македонија...
 
-Распишува редовни Избори само по завршетокот на својот со Закон добиен МАНДАТ..како резултат на предходно добиени Избори ..за оваа Влада и Коалиција..тој е до 2012 година..незнам кој месец ево прашање
пс
Е сега ..ако некој е толку незадоволен..има ПРАВО да побара..според Законот за РЕФЕРЕНДУМИ..да се распише НОВ РЕФЕРЕНДУМ на кој прашањето би било..ЗА или ПРОТИВ на галсачите..да се распишат Вонредни Избори
Ама..тука има една „КВАКА„ (ја вметнале комуњарите..оти сакале никој да не може правото да го оствари освен тие) ...за тоа треба да се СОБЕРАТ 150.000 потписи ПРЕД НАДЛЕЖЕН ДРЖАВЕН ОРГАН..и тоа со лично изјаснување и потпис пред државен фунционер ...на секој потписник-гараѓанин..
Дали тие не можат да соберат 150.000 такви потписи..тие си знаат..
Ама ...не кажувај ни овде ...дека и такви правнци кои се во редовите на незадоволните „пратеници„ (НАРОД демек тие биле??) ..ен занат за оваа ВАРИЈАНТА на добивање на право на Распишување од СОбранието на РМ..на НОВИ и ВОНРЕДНИ ИЗБОРИ..
ТОГАШ..после тие 150.000 собрани потпси..Спикерот на Собранието задолжително МОРА , да ги распише во со ЗАКОН утврдено најблиско време..голема%20насмевка
ппс
А за запаленковци кои имаат „друг„ пристап..и Законот има ЧАРЕ..на пример..наместо удобно да си спие НАД ТРИ БИСЕРА..лесно може да „скокне„ во некоја од „спалните„ во Шутка..или пак Идризово..со поглед..истотака на реката Вардар..или Аксиос??
намигнување


Изменето од Анастеа - 15.Декември.2010 во 15:50
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2010 во 23:54
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Сметам дека не се потребни.
И "другите" да дојдат нема ништо да се смени на поубавотага
е тоа е трагичната вистина, можеби ќе гласам за некој од партииве само ако направат целосна чистка во нив и дојдат сериозно и внимателно селектирани политичари на нивните места
како и да е, овие сегашниве ја преминаа секоја граница и мора да се сменат...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2010 во 00:01
новаче, гледам си забегал далеку од мојата поента, прочитај го пак мојот пост
или само се правиш наудрен...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 15:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bidejki toa ne postoi vo ovoj moment vo Makedonija, sekakvi predvremeni izbori bi bile samo borba za gola prevlast i nishto povekje od toa.
 
 
А и еве ...како би изгледал предпоставениот ...според оваа Анкета РАСПОРЕД на СИЛИТЕ:
 
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 16:26
Добро е се дебатира за предвремени избори како црно и бело, или во овој случај според предходниот пост црно или црвено.
Но би се запрашале дали се потребни избори и зошто, Како основно досегашната агонија е од гледна точка што се направени изборни модели кои немаат блага веза со демократија,туку злоупотреба на оној што е на власт,или попластично додека беше СДСМ на власт имаше свој начин на узурпација,но со сегашниот начин не си можат,зашто е така?
Па сегашната структура(а некој спомна во претходните постови,дека СДСМ се слизнати од омладината на ДПМНЕ-то)е скоро 80-90% деца на тие комуњари.Тоа не мора да значи дека се СДСМ,туку луѓе кои начекаа лабава полтика на дпмнето за вработување односно присоединување на членови од сдсм кои беа изиграни од нивната партија.
Затоа сега доаѓаме до линч политика каде тие деца,а сегашни волци(кожата си ја сменија) викаат и грчевито се борат за задржување на власта. Инаку за потсетување еднаш порано беа поставувани само од другата страна прашањата од типот,ако дојдете на власт дали ќе бркате луѓе,дали ќе се светите и слично.
Но за да биде целосно моето мислење,дали сега ,предвремени или редовни избори,да потребно е ,ако не промена, измена на начинот на делувањто на државата,каде би се водела разумна политика ,каде секој би имал подеднакви шанси за живот и каде реално би се започнало развој на економијата,а според сегашните работи досега никој во ниедна програма не го понудил тоа и не го остварил,поготово сегашниот начин на репресија и заплашување,примена на топло-ладно и крајно месење на народот по своја волја,затоа што кога поголем процент на луќето гладуваат,тогаш се најмногу подлежни на манипулација.
Инаку во однос на анкетите тоа има две страни една страна да се перчи дпмнето,со вештачки анкети и друго ако е тоа толку самоуверено ќе свикаше сега избори ,но сликата на терен е поинаква.значи не тој што предизвикува,туку тој што е властодршачот треба да се покаже,но како што гледам реално за тоа нема храброст.
Само за споредба предходните предвремени избори беа добиени под огромен притисок на вработените во администрацијата,кои пак само членовите на дпмнето тоагаш имаа да врбуваат по 50 гласачи,исто така сите мораше да бидат излезени на гласање до 10 часот,а потоа да се оди по домови за останатите, постоеа и други облици, но само да кажам дека таа слика нема да се повтори и затоа ДПМНЕТо сега е уцвикано,бизнисите на нивните АРАМИИ им се разработени и не прифаќаат ризик на избори,тоа е вистината,кој како сака нека толкува.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 16:52
Предвремени избори за да не ја доопљачкаат Македонија и уништат...а и за да одат во Идризово...инаку не се потребни...кога ќе ја закопаат државата...и ограбат во целост...дада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 16:55
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Предвремени избори за да не ја доопљачкаат Македонија и уништат...а и за да одат во Идризово...инаку не се потребни...кога ќе ја закопаат државата...и ограбат во целост...дада
 
Велат....никаков Марсовец  досега немаат „угостено„ таму..во Шутка?
Ќе направат ли... (сега денес утре) сефте...а?голема%20насмевка
намигнување
 


Изменето од novace - 29.Декември.2010 во 16:57
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 16:57
Гујо да може...СИТЕ таму би ги пикнал...Јас сепак типувам на него со фамилијата...а мачори таму не примаат...тие нека чекаат февруари и бандери...до нив да се промочаваат,,,....дада
Да не те гостат со глувци...од штабот за пласирање на гебелштина..а и промоција на идеи и настапи на Гестапо...Македонско се разбира...и тоа изворно од ДПМНЕ....газење%20од%20смеење

Изменето од marsovec - 29.Декември.2010 во 17:00
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 17:03
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Гујо да може...СИТЕ таму би ги пикнал...Јас сепак типувам на него со фамилијата...а мачори таму не примаат...тие нека чекаат февруари и бандери...до нив да се промочаваат,,,....дада
Да не те гостат со глувци...од штабот за пласирање на гебелштина..а и промоција на идеи и настапи на Гестапо...Македонско се разбира...и тоа изворно од ДПМНЕ....газење%20од%20смеење
 
Хехехе.голема%20насмевка.прејдов исклучиво на „марсовска„ храна..трепкање.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
bagzy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Декември.2010
Локација: Ireland
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bagzy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 17:18
jas sum vmro da bide vecno na vlast, neka se eblokiraat izborite
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 17:39
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Гујо да може...СИТЕ таму би ги пикнал...Јас сепак типувам на него со фамилијата...а мачори таму не примаат...тие нека чекаат февруари и бандери...до нив да се промочаваат,,,....дада
Да не те гостат со глувци...од штабот за пласирање на гебелштина..а и промоција на идеи и настапи на Гестапо...Македонско се разбира...и тоа изворно од ДПМНЕ....газење%20од%20смеење
 
Хехехе.голема%20насмевка.прејдов исклучиво на „марсовска„ храна..трепкање.
намигнување
Na Mars ...macorite gi ranat so kozinki od sunet...da ne odat badijala...да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.