IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 36>
Прашање: Очекувате ли предвремени избори во МК?
Одговор Гласови Статистика
30 [54,55%]
25 [45,45%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 12:43
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Зошто предвремени избори? Дали парламентарното мнозинство е нестабилно? Дали ја изгубило поддршката на гласачите? Дали е зголемена поддршката на опозицијата? Очигледно, одговорите се НЕ!
 
СДСМ ќе треба да почекаат... И онака нема да добијат.
 

Како тоа.... нема да добијат!?

ЌЕ (си го) ДОБИЈАТ....и тоа нема да (можат да) го заборават за подолго (овојапт) време...хехеголема%20насмевка
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2010 во 23:04
И полека се почна  со комбинаторика. Како, кога, со кого?

Каков би изгледал новиот Парламент?
Изменето од mamamd - 08.Декември.2010 во 23:05
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 11:49
Trebase Grujo da prifati, toj e borec, covek so borben duh, i jas bi sakal da ima novi izbori, cisto kolku da se vidat silite, ama nastrana se emociite, a drugo e praksata.
Se si mislev deka ovie poletarcite od vladata ke padnat na posledniot trik od poznatiot arsenal na kumroveckata skola, ama prijatno me iznenadija. Go pustija rosaviot niz voda pak, da se vari u kazanot na opozicijata. Ne izdrzuva toj do izborite na celo na opozicija, zasto negovite okolu nego se gladni, i baraat rezultati odma, a ne eventualno posle nekolku godini.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 16:23
Predvremeni izbori ne se pravi koga postoi nekakvo nezadovolstvo od pozicijata, tuku koga opozicijata se ima ekonomsko-politichka platforma so REALNI ekonomski i nacionalni vrednosti koi se posakuvani i vrednuvani od narodot.

Bidejki toa ne postoi vo ovoj moment vo Makedonija, sekakvi predvremeni izbori bi bile samo borba za gola prevlast i nishto povekje od toa.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 17:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Predvremeni izbori ne se pravi koga postoi nekakvo nezadovolstvo od pozicijata, tuku koga opozicijata se ima ekonomsko-politichka platforma so REALNI ekonomski i nacionalni vrednosti koi se posakuvani i vrednuvani od narodot.


Само би те дополнил, како и во состојба на политичка криза. А такво нешто нема, затоа што позицијата има повеќе од 2/3 од вкупниот број пратеници.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Bidejki toa ne postoi vo ovoj moment vo Makedonija, sekakvi predvremeni izbori bi bile samo borba za gola prevlast i nishto povekje od toa.


Истотака и непотребно трошење средства, во време кога држави банкротираат.

Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 18:00
Припремите за избори се започнати! Вчера имав повик за некаква си политичка анкета (од која се згрозувам) и секако убаво им објаснив дека не сум заинтересиран некој да ме испрашува што мислам, па затоа постојат избори, да бидат казнети или наградени.

Како и да е, сега се мери пулсот на народот преку телефонски повици и подоцна ке се одлучи дали ке се има избори или не, во зависност од измерениот пулс. Веќе видено Македонско секојдневие или подобро речено предизборна треска и трошење парични средства од народот за телефонски повици кој ние ги покриваме од данокот.

Болна работа, што друго да кажам!

Homo homini lupus est...
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 01:21
A be i da ima izbori nisto strasno, rosaviot gi bara neli, a poletarcite odlucuvaat dali ke gi ima ili ne.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 15:05
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

A be i da ima izbori nisto strasno, rosaviot gi bara neli, a poletarcite odlucuvaat dali ke gi ima ili ne.
едно не ми е јасно, еве стално се вика дека СДС или било која друга партија не може да победи на избори против ВМРО, зошто тогаш се плашат да дозволат избори?
и зошто да не се дозволат избори и зошто да не миу се дозволува на народот да бира нова власт ако не ја сака сегашната, или кога веќ е„ја сака“ сегашната да го потврди тоа и да ја избере пак?


Изменето од zabegan - 10.Декември.2010 во 15:06
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 15:25
Originally posted by zabegan zabegan напиша:Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

A be i da ima izbori nisto strasno, rosaviot gi bara neli, a poletarcite odlucuvaat dali ke gi ima ili ne.
едно не ми е јасно, еве стално се вика дека СДС или било која друга партија не може да победи на избори против ВМРО, зошто тогаш се плашат да дозволат избори?и зошто да не се дозволат избори и зошто да не миу се дозволува на народот да бира нова власт ако не ја сака сегашната, или кога веќ е„ја сака“ сегашната да го потврди тоа и да ја избере пак?


Кому му е потребно сега беспотребно трошење пари во овој период? А и која програма ја нудат владеачката партија, или опозицијата за да има вонредни избори. А колку што знам, нема ниту политичка, а ниту институционална криза. Сметам дека тоа би било само непотребно одложување на реформскиот процес и фокусирање кон нешто безначајно во моментов.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 16:17
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

A be i da ima izbori nisto strasno, rosaviot gi bara neli, a poletarcite odlucuvaat dali ke gi ima ili ne.
едно не ми е јасно, еве стално се вика дека СДС или било која друга партија не може да победи на избори против ВМРО, зошто тогаш се плашат да дозволат избори?и зошто да не се дозволат избори и зошто да не миу се дозволува на народот да бира нова власт ако не ја сака сегашната, или кога веќ е„ја сака“ сегашната да го потврди тоа и да ја избере пак?


Кому му е потребно сега беспотребно трошење пари во овој период? А и која програма ја нудат владеачката партија, или опозицијата за да има вонредни избори. А колку што знам, нема ниту политичка, а ниту институционална криза. Сметам дека тоа би било само непотребно одложување на реформскиот процес и фокусирање кон нешто безначајно во моментов.
колку пари се потрошија за разни неисплатливи идеи на владата?
само кога на некој не му одговара нешто, тогаш е многу економичен, или тврди дека нема пари, за се друго има
и што мислиш, дека на редовни избори ќе се понуди некаква програма? пак ќе ги гледаме како се плукаат меѓусебно само

и кој тоа вика дека немало политичка криза, зарем треба да почне да се руши цела држава за да се нарече криза?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 16:27
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

A be i da ima izbori nisto strasno, rosaviot gi bara neli, a poletarcite odlucuvaat dali ke gi ima ili ne.
едно не ми е јасно, еве стално се вика дека СДС или било која друга партија не може да победи на избори против ВМРО, зошто тогаш се плашат да дозволат избори?и зошто да не се дозволат избори и зошто да не миу се дозволува на народот да бира нова власт ако не ја сака сегашната, или кога веќ е„ја сака“ сегашната да го потврди тоа и да ја избере пак?


Кому му е потребно сега беспотребно трошење пари во овој период? А и која програма ја нудат владеачката партија, или опозицијата за да има вонредни избори. А колку што знам, нема ниту политичка, а ниту институционална криза. Сметам дека тоа би било само непотребно одложување на реформскиот процес и фокусирање кон нешто безначајно во моментов.
колку пари се потрошија за разни неисплатливи идеи на владата?само кога на некој не му одговара нешто, тогаш е многу економичен, или тврди дека нема пари, за се друго имаи што мислиш, дека на редовни избори ќе се понуди некаква програма? пак ќе ги гледаме како се плукаат меѓусебно самои кој тоа вика дека немало политичка криза, зарем треба да почне да се руши цела држава за да се нарече криза?


Затоа и сум против изборите, видовме како течеа дебатите досега, програми секако не видовме, па затоа и не сакам непотребно да се фрлаат народни пари за нешто од кое нема да извлече полза тој што треба-народот.

А во однос на институционалната криза, таа ја нема, сеуште има стабилни инстицуии, а во Собранието стабилно мнозинство.
Кон врв
The_Boss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GFX Designer

Регистриран: 31.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 948
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Boss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 11:33
ВМРО-ДПМНЕ: Нема предвремени избори, продолжуваме со исполнување на ветеното

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа седница на која по темелната дискусија и анализа на предлогот на СДСМ за предвремени парламентарни избори, истакна дека доколку сега се распишат предвремени парламентарни избори предноста на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија ќе овозможи најмалку двојно повеќе пратеници на ВМРО-ДПМНЕ отколку СДСМ и сигурен нов 4 годишен мандат.

- Во 2008 година македонскиот парламент беше блокиран и од тие причини ВМРО-ДПМНЕ прифати предвремени избори со цел деблокирање на собранието и продолжување на реформите. Во моментот не постојат никакви објективни причини и оправданост за прекинување на доверениот 4 годишен мандат од страна на граѓаните за остварување на ветените проекти во програмата, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Според наведеното, за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо само поради едно блефирање и покерашкиот пристап во политиката на Бранко Црвенковски целосно да се дефокусира енергијата насочена кон спроведувањето на ветената 4 годишна програма, борбата против криминалот и корупцијата, справувањето со последиците од светската економска криза, напорите за реализација на евроатланските аспирации и напорите за остварувањето на сите останати државни и национални интереси.

Од владејачката партија додаваат дека се свесни дека СДСМ и Бранко Црвенковски оваа одлука на ВМРО-ДПМНЕ ќе се обидат да ја злоупотребат за сопствено политичко поентирање и воедно им порачуваат дека ќе бидат разочарани на следните избори кога ќе се соочат со реалноста.

http://k*rir.mk/makedonija/partii/10891-VMRO-DPMNE-Nema-predvremeni-izbori-prodolzuvame-so-ispolnuvanje-na-vetenoto

Поради неплатени сметки, ИДИВИДИ го исклучи потписот на The_Boss.
Кон врв
CICAMACA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CICAMACA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 13:31
Предвремени избори кога и зошто?.......Одговорот е во пророштвата на БАБА ВАНЃА............Ај, анкетава е бла,бла,бла.......
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2010 во 10:29
Лошото кај нас е што (речиси) секој донесува свои заклучоци врз основа на некои актуелни дневнополитички збиднувања.
Колку да се потсетиме:
Originally posted by marsovec marsovec напиша:


bullet Испратена: 11.Јуни.2010 во 13:29

.. Очигледно дека избори ќе има, а јас мислам дека ќе ги иницира ДПМНЕ за да не му падне рејтингот под 10%, затоа што во народот се доживува како зло. На опозицијата според мене и одговараат избори дури догодина, а дека ќе има сигурно и тоа повеќе од сигурно. Зошто се овие лопатарења, реклами со светски првенства...прикривање на потрошените народни пари,....дописи до комитети и....се што наликува на официјално предизборие.....тоа ќе да е ....ќе има избори...

Не секогаш некои работи што ги гледаме се исти кога ги прават разни луѓе.размислување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.