IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Ѓорги Павлов Чуранов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ѓорги Павлов Чуранов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2012 во 22:37
Милан само да ти кажам дека никој со сила не ги натера да си го сменат презимето. А денеска во Битола имаш голема фамилија на Чурановци па можеби со некој и да се запознаеш.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2012 во 19:56
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Милан само да ти кажам дека никој со сила не ги натера да си го сменат презимето. А денеска во Битола имаш голема фамилија на Чурановци па можеби со некој и да се запознаеш.

Битолските Чурановци да не веке со фамилиjа: Чураноски?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2012 во 18:03
Чурановски.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
konstantinov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konstantinov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2012 во 01:26
Здраво живо на сите, благодарност за постот до мунгос :)
Јас сум Миодраг, син на Христо, син на Душан, син на Христо (второто дете на Ѓорѓи Чуранов), дедо ми др. Душан Константинов беше доктор по историја и етнологија, имаше напишано многу дела меѓу последните му беше и историската збирка Смилево. За жал иако имам доста слушано кога бев помал, многу малку може да се најде пушано за пошироката фамилија... од моја страна можам да ви кажам дека Христо, татко то на дедо ми Душан починал неколку години по неговата жена Христина (обајцата во раните 30-ти години), оставајќи ги трите малолетни сирачиња (Душан, Милош и Георги) од кои само Георги е сеуште жив и се сеќава на средбата во Смилево со дедо му по кој е крстен. Тројцата браќа (синовите на Хрсито) имаат вкупно седум деца, кои се разгрануваат на многу внуци (дел од кој сум и јас).
Презимето Чуранови го има сменето во Константинови, ова не ме фаќајте за збор ама така сум слушнал и разбрал, уште Ѓорѓи Чуранов на својот побратим и соборец Павле Константинов (кој немал деца) му го дава Христо да го чува и од тука Христо станува Константинов, и така сите ние го носиме тоа презиме иако сме по крв Чуранови :) ако му помогнав на некој, ќе ми биде мило, ако сака некој било каква информација за овој дел од семејството, му стојам на располагање.
Многу поздрав
Кон врв
Elena1303 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elena1303 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2013 во 20:18
Здравей, Миодраг, син на Христо, син на Душан, син на Христо (второто дете на Ѓорѓи Чуранов)! Колко се радвам да те намеря: ние сме братовчеди! Ти си син на Вуйчо Милош, а аз сум внучка на Елена, дъщерята на Георги Чуранов, от дъщеря и Бистра. Аз съм кръстена на баба ми- Елена. Живея в Торонто, Канада, поддържам връзка с Вуйчо Георги, но не съм имала щастието да се запозная с вас. Пишете ми на моя е-мейл адрес: Поздрави на всички братовчеди и роднини, надявам се да чуя скоро от вас: Елена
Кон врв
Elena1303 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elena1303 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2013 во 20:18
Miodrag, e-mail addressa mi e: csoda_2@yahoo.ca
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2013 во 20:49
Елена, виж кога се е обадил Миодраг - преди 8 месеца и има само един пост. Така, че ще е чудо ако види съобщението ти. Пробвай да го намериш по друг начин. Възможно да е този: Миодраг Константинов

Изменето од чоли - 26.Август.2013 во 20:50
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Elena1303 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elena1303 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2013 во 00:12
Драги Чоли,

Сърдечно Ви благодаря за помощта и индикацията - да наистина, не бях обърнала внимание на това, че постът е много стар. Последвах съвета Ви и написах на адресa/името, което препоръчвате. Много ми харесва Вашия уебсайт, поздравления: работата, която вършите е чудесна и изключително полезна за всички:едно благородно начинание. Успехи и до нови срещи! Елена
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2013 во 09:39
Чоли, дај да ти го видиме вебсајтот!
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2013 во 18:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Чоли, дај да ти го видиме вебсајтот!

Немам саjт. Елена мисли или на форумот на "Иди види" или на саjтот на Миодраг Константинов.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
КОНСТАНТИНОВ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јануари.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај КОНСТАНТИНОВ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2016 во 12:36
Здраво на сите, Чоли, тој сум [www.miokon.com]
Ме најде Елена :) фала

Ако сакаат тие што се Чуранови тука, Смелевци, нека пишат меил со контакти, кога ќе дојдеме до Смилево би било убаво да ги видиме братучедите :)

Поздрав до сите.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2016 во 18:52
Се радвам што бев полезен...Поздрав на сите Чурановци
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
ikoleva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Август.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ikoleva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2016 во 06:36
Здравейте! Някой знае ли нещо повече за братята Кръстевци или за Павле Колев Кръстев?
Кон врв
curan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај curan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2016 во 22:15
Јас повторно да се вратам во форумот јас сум внук на Горги Чуранов од неговото второ дете Александар од втората жена Шана.Поздрав до сите потомци на Горги на форумот.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.