IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мотив , инспирација , елан ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотив , инспирација , елан ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:03
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:




Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .





Ova ne e prasanje na motivacija...motivacijata e mnogu pojak poim.
Ova e- MRZELIVOST.

Citat od eden moj omilen lik, vo kontekstov: Mrzelivosta e najgolemata strast na chovestvoto. Pogolema i od seksot, i od hranata i sonot.

P.S. Vo Makedonija, ovaa strast se neguva-vo izobilie.среќа





Изменето од Kali - 22.Јуни.2010 во 22:20
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:04
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.Без овие работи, не барај здрав дух.


Ало , си ја промашил темата , прешалтај се .

Не е темата “здравиот дух“ туку Мотив , инспирација , елан ...
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:06
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .



Ova ne e prasanje na motivacija...motivacijata e mnogu pojak poim.Ova e- MRZELIVOST.Citat od eden moj omilen lik, vo kontekstov: Mrzelivosta e najgolemata strast na chovestvoto. Pogolema i od seksot, i od hranata i sonot.P.S. Vo Makedonija, ovaa strast se neguva-vo izobilie.среќаSakam da kazam, mrzelivosta koja ne' napagja ne e sekogas NASA i od nas, tuku sredinata ja sozdava i ja imputira.


Кога ќе снемаш елан , мотив , инспирација , кога ќе станеш летаргичен , тоа е МРЗЕЛИВОСТ ?



Изменето од eptendosadno1 - 06.Јуни.2010 во 18:08
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:08
Pa, vo golema mera, daнамигнување
Tvoite 3 vo moeto 1.

Imas druga ideja?


Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:10
Originally posted by Kali Kali напиша:

Pa, vo golema mera, daнамигнувањеTvoite 3 vo moeto 1.Imas druga ideja?


Па , мислам дека не е тоа мрзеливот .

Мислам дека мрзеливост е кога немаш цел .
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:10
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.Без овие работи, не барај здрав дух.


Ало , си ја промашил темата , прешалтај се .

Не е темата “здравиот дух“ туку Мотив , инспирација , елан ...

Треба џвакано голема%20насмевка некои не знаат да читаат меѓу редови. голема%20насмевка

Епа без здрав дух, најбитно нема елан, нема енергија, нема мотив, нема инспирација. намигнување
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:11
Kali,vo tvojata zelba da privleces vnimanie zaboravas na poentata...среќа


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:11
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Kali Kali напиша:

Pa, vo golema mera, daнамигнувањеTvoite 3 vo moeto 1.Imas druga ideja?


Па , мислам дека не е тоа мрзеливот .

Мислам дека мрзеливост е кога немаш цел .

А, што кога имаш цел, а не превземаш ништо за да ја оствариш истата? Не е тоа мрзеливост? голема%20насмевка
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:15
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .A za posebni vezbi ne sum chula збунетостNekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .




 Ne bi sakala da se citirame do besvest  ili dodeka da dokazuvame  eden na drug  koj e u pravo. Otkazuvanjeto od celta e bash koga ke si rechesh "aj utre".Nema  ni motiv poveke ni zelba za stigannje do celta .Neshto nalik na mrza i cekanje drug da ti servira se na tacna. Zivotot ne e tolku ednostaven  za da mozeme da si vikame stalno AJ UTRE .
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:16
Ima varijacii na tema.

Velis, letargicnost. Letargichen si koga ne znaes sto so sebe.
Ili imas ideja, ama ne mozes da se pokrenes.
START kopceto ti go nema.

Mrzelivosta e tokmu toa.



Изменето од Kali - 22.Јуни.2010 во 22:20
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:17
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.Без овие работи, не барај здрав дух.


Ало , си ја промашил темата , прешалтај се .

Не е темата “здравиот дух“ туку Мотив , инспирација , елан ...
Треба џвакано голема%20насмевка некои не знаат да читаат меѓу редови. голема%20насмевкаЕпа без здрав дух, најбитно нема елан, нема енергија, нема мотив, нема инспирација. намигнување


Друга пат пишувај го тоа што е меѓу редови , затоа што за малку ќе се самонашев
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:21
Originally posted by gazela gazela напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gazela gazela напиша:

Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .A za posebni vezbi ne sum chula збунетостNekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .



 Ne bi sakala da se citirame do besvest  ili dodeka da dokazuvame  eden
na drug  koj e u pravo. Otkazuvanjeto od celta e bash koga ke si rechesh "aj utre".Nema  ni motiv poveke ni zelba za stigannje do celta .Neshto nalik na mrza i cekanje drug da ti servira se na tacna. Zivotot ne e tolku ednostaven  za da mozeme da si vikame stalno AJ UTRE .


Не се работи за откажување туку за одложување , кое може да заврши со тоа што веќе достигнување на целта нема да биде потребно , со што сме посиромави за “ нешто “ .
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:30
Originally posted by Kali Kali напиша:



Ima varijacii na tema.Velis, letargicnost. Letargichen si koga ne znaes sto so sebe.Ili imas ideja, ama ne mozes da se pokrenes.START kopceto ti go nema.Mrzelivosta e tokmu toa. I patem, golem problem na mladite. Mlad si, imas energija, potencijali, a nemas vizija kade da ja nasocis taa energija, zaludno go trosis vremeto- Toa e i nedostig na nadvoresna motivacija, od sredinata.


Летаргичност е кога си во моментален knock down.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:35
Ја поќе мерак и елан да си мера кој имат поголем нема.

Кој си имат таков мерак, елан, слободно нека си пишуват на темава. да


Изменето од Anarchy - 06.Јуни.2010 во 18:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.