IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Мотив , инспирација , елан ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотив , инспирација , елан ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мотив , инспирација , елан ...
    Испратена: 05.Јуни.2010 во 23:44
Како до нив . Постои ли некоја вештина , некои вежби со кои би добиле мотив, елан за понатака , за некој нов почеток , за некое ново дело , нова обврска и сл .

Како се мотивирате Вие ?

Изменето од eptendosadno1 - 05.Јуни.2010 во 23:59
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 00:34
Мотив - Целта.
Инспирација - Патот...
Мотивација - од тишината

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 00:37
Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 12:10
Edinstveniot dvigatel na naseto bitie lezi vo genetskiot kod na edinkata.Od tamu i nasata sposobnost za balans pomegu ONA STO GO SAKAME i ONA STO MOZEME.

Nekolku elementi sto odat vo taa nasoka:
-mok na percepcija
-sposobnost za brza analiza na promenite
-vestina na donesuvanje pravilni odluki

MOTIVACIJATA E ZELBA ZA PROMENI---->ZELBATA E SILEN IMPULS VO MOZOKOT---->MOZOKOT E CENTAROT KADE TIE ELEMENTI SE PRETVORAAT VO AKCIJA---->AKCIJATA E USLOVENA OD NASIOT INTELEKT,ISKUSTVO I GENETIKA---->KRAJNIOT REZULTAT E IZVESEN AKO PREDHODNITE ELEMENTI SE DONESAT VO RAVNOTEZAсреќа

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 12:11
баш инспиративно Џошуа да
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 12:13
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа


Секоја цел бара жртва , бара напор , труд , како до целта ако се нема мотив , доволно добар мотив ( се нема доволно добар мотив поради тоа што треба да го дадеш за да стигнеш до целта ) , ако те фати летаргија ?

Како да го вратам еланот , постојат ли вежби ?

Изменето од eptendosadno1 - 06.Јуни.2010 во 12:13
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 14:56
Vezbi?
Eptendosadno?

abe ajde...смеење
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 15:58
за имаш повеќе елан , мислам најзгодно е да ги исполниш ‘кратките цели‘ , т.е. ‘его-желбите‘. -да се дружиш со позитивни луѓе и истомисленици (нешто што сеуште не го исполнивизненадување) , и мотивацијата , визуализирајќи ја целта - тоа не те полни со елан?трепкање

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 16:06
Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .
A za posebni vezbi ne sum chula збунетост
Nekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 16:19
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа


Секоја цел бара жртва , бара напор , труд , како до целта ако се нема мотив , доволно добар мотив ( се нема доволно добар мотив поради тоа што треба да го дадеш за да стигнеш до целта ) , ако те фати летаргија ?

Како да го вратам еланот , постојат ли вежби ?



Postoi nacin da se vrati elanot, a toa e preku molitva i meditacija. Taka se zajaknuva duhot.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 17:36
Originally posted by Џо Џо напиша:

за имаш повеќе елан , мислам најзгодно е да ги исполниш ‘кратките цели‘ , т.е. ‘его-желбите‘. -да се дружиш со позитивни луѓе и истомисленици (нешто што сеуште не го исполнивизненадување) , и мотивацијата , визуализирајќи ја целта - тоа не те полни со елан?трепкање


Па ,на некој начин да .

Вака , целите не ги одбирам јас , тоа животот ми ги определува , потребите се виновни за тоа .

Во друштво со позитивна енергија , со весели муабети каде што го презентираш бенифитот при постигнувањето на саканата цел , да , се јавува елан , доколку истите те ок*ражат , ти поделат некоја убава мисла , убава идеја и сл.

Но тоа е краткотрајно , барем кај мене , затоа што друштвото се растура , секој со своите обврски , проблеми , почнува нов ден , нови проблеми , и ми останува само “ грижата на совест “ ако не ја достигнам целта која предходно сум ја презентирал .
Па потоа во друштвото бегам од темата , измислувам разни причини и виши сили зашто тоа не сум го направил , они ме гледаат онака скептично , со недоверба и според мене си мислат “ возрасен си , сам си знаеш “ .

Да некогаш друштвото и к*ражењето помага , но , неможам да го собирам постојано друштвото кога ми треба елан , постојано да барам да биде позитивно , да ми поделат некој убав збор , да ме натераат да влезам во филм и сл.

Да , ова твоето ќе го земам како еден ритуал пред да тргнам во “ акција “ .
Благодарам .

Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 17:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Vo sekoja situacija imam drug nacin na motivacija....Vsusnost elanot se javuva sam po sebe za da ja dostignam celta koja e postavena....mada mnogu pati zaradi x pricini motivot mi splasnuva na pola pat.....Dokolku imam realno dostizna cel togas i motivot mi e pojak i obratno....среќа


Секоја цел бара жртва , бара напор , труд , како до целта ако се нема мотив , доволно добар мотив ( се нема доволно добар мотив поради тоа што треба да го дадеш за да стигнеш до целта ) , ако те фати летаргија ?

Како да го вратам еланот , постојат ли вежби ?
Postoi nacin da se vrati elanot, a toa e preku molitva i meditacija. Taka se zajaknuva duhot.


Оф , не верувам во тоа , ќе нема ефект .

Инаку со духот немам проблем , мислам дека е појак од многу таканаречени верници - христијани .
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 17:46
Originally posted by gazela gazela напиша:

Koga veke imam zamisleno nekoja cel pred sebe bi bilo  normalno  da imam elan i da vlozam napor za da ja ostvaram istata.Ako i na moment stanam kako shto velish letargichna i bez ideja za "shto ponatamu " mozebi e samo znak deka ne mi  e bash dobar patot shto sum go odbrala i deka treba da razmislam  kade e greshkata i da prodolzam  ponatamu .A za posebni vezbi ne sum chula збунетостNekogash i e dovolno da otvorish forumov i da vidish shto se  se  napishalo pa odma dobivash  motiv i so golem elan si pishuvash.



Не се јавува проблемот кај нивото “ Што понатаму “ туку кај “ Мора ли сега ?!?! “ , “ Кој ќе оди ?!?!“ и сл. за да заврши со “ Ај , друг ден “ .



Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 18:00
Прво, основно и најбитно за здравјето на духот. Рекле порано "во здраво тело - здрав дух".

Тоа е најбитното нешто за една личност да има ведар дух, ведри мисли, да е мотивирана и способна за работа и секојдневните обврски.

За да се има тоа здраво тело, треба да се живее и да се храни здраво. Да се спие не помалку од 8 часа дневно, оброците да бидат обилни и колку што е можно во ист термин од денот, најмалку да се има 3 оброци, да се јаде разновидна храна. Физички активна да е таа личност, да вежба рекреативни вежби. Да не се претерува со алкохол, цигари.

Без овие работи, не барај здрав дух.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.