IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Работа во Ирак и Авганистан
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работа во Ирак и Авганистан

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 135>
Автор
Порака
skopjemkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skopjemkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 12:09
zaboraviv da kazam za onie sto se seriozni, .... ressalc i mpi i site ostanati BATALETE GI!!! go imate dyn corp tuka. site tie rab za niv. osven se razbira FLUOR se posebni

Изменето од skopjemkd - 28.Јули.2010 во 12:10
Кон врв
ivteo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivteo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 12:26
I jas se sl*gam so skopjemkd da treba dobro da se procitaat soveti i iskustva.Licno jas ne poznavam ni eden od 2000 i nesto kandidati da dobil OL od Resallc,jas samo zivci izgubiv:)) i sega gi gubam dodeka cekam viza :)))Pozdrav do site

Изменето од ivteo - 28.Јули.2010 во 12:27
Кон врв
abvgd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abvgd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 12:39
Ludje da ne dojde do zabuna.Za MPI neznam no Resallc ima isprateno najmalku 150 ludje vo poslednite tri meseci od Kumanovo,i jas sum eden od tie sto dobile OL preku resallc i sega cekam viza.
Кон врв
DeniMK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DeniMK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 12:43
Originally posted by ivteo ivteo напиша:

I jas se sl*gam so skopjemkd da treba dobro da se procitaat soveti i iskustva.Licno jas ne poznavam ni eden od 2000 i nesto kandidati da dobil OL od Resallc,jas samo zivci izgubiv:)) i sega gi gubam dodeka cekam viza :)))Pozdrav do site

ne gubi zivci, ke ni trebaat za tamu ...se seguvam...ova veke e mnogu cekanje, jas do utre 3 nedeli cekam....inaku za informacija za drugite, od Aleksandar mi rekoa deka site cekame, najverojatno zaradi odmorite...ne znaat ni tie, zatoa sto procedurata za vizi ja teraat amerikancite...mi rekoa deka koga ke stigne vizata ke ni se javat na tel. a ke dobieme i mail...
jas veruvam deka ke bide, samo treba da sme strplivi
Кон врв
DeniMK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DeniMK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 12:44
Originally posted by master1 master1 напиша:

Eve edna informacija sto moze da znaci mnogu...ako se sluci istoto vo Afghanistan,toa ke znaci deka ke ima mnogu slobodni rabotni mesta

http://mssparky.com/2010/07/us-gov-contractors-have-20-days-to-get-those-illegal-workers-out-of-iraq/

Preku 40-50% posto od vrabotenite na Dyncorp ovde se Indijci,Filipinci,Nepalci i Kenijci.Nekoi od ovie zemji ne im dozvoluvaat na svoite gragani da rabotat vo Irak i Afghanistan.Zataoa kaj nas ima mnogu slucaji da luge otidat na odmor,naprimer doma vo Indija,i potoa nemozat da se vratat,nivnite carinski sluzbi i policija ne im davaat da patuvaat vo Irak ili Afghanistan.Ovoj tekst gore zboruva bas za toa...amerikanska vlada im nalozuva na KBR i site drugi firmi sto rabotat vo Irak da gi otpustat vrabotenite od ovie zemji vo rok od 20 dena...
Veruvam deka skoro ke se sluci istoto i so Afghanistan.Srekno.


bravo Master...segogas od tebe imame samo korisni informacii
Кон врв
DeniMK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DeniMK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 12:52
Originally posted by nove27 nove27 напиша:

Originally posted by butterfly8 butterfly8 напиша:

epa toa e, idat lugje po 100pati tamu i odbivaat pozicii, se cenkaat kako da se na pazar, baraat se poveke pari a zaboravaat da si go stavat prstot na celo i da razmislat dali voopsto mozat da ja rabotat rabotata sto ja baraat...a za poznavanje na angliski jazik da ne diskutirame...
A ti devojce vidi go linkov pa posle razmisli dali se isplati da ides po sekoja cena tamu ili vredi da se cenkas! http://mssparky.com/tag/afghanistan/procitaj za uslovite kako se zivee tamu.I ne e kako sto bilo porano.

site mnogu dobro znaeme kade odime...ovoj link ne e nesto novo i znam deka butterfly veke go ima gledano....i site odime za pari, nikoj ne odi za zabava...ako ne si podgotven od ovde deka tamu te cekaat losi uslovi, vo sekoj pogled, podobro ni ne odi...ne odime na odmor, ubavo nekoj bese napisal... parite koi gi nudi Dyncorp se tie, a site koi nemame LOGCAP iskustvo tesko deka mozeme da se nadevame na Fluor i na ubavi plati...daj Boze site da imame sreka i da ne povikaat vo Fluor, no eve jas apliciram od januari mesec...kolku sto znam dva pati bea vo skopje i nemav sreka da me povikaat....mozebi ne mi e dobro CV-to,ne ja znam pricinata, nitu ke ja znam...
mi ostana da se pomiram so malata plata vo Dyncorp i da go zemam ona sto mi se nudi..sepak e poveke od mojata plata koja ja imav tuka

Srekno na site...se nadevam deka naskoro ke zamineme...ako nekoj ima informacii za vizata, ke go molam da napise

Изменето од DeniMK - 28.Јули.2010 во 12:53
Кон врв
Crnko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Излуфтиран, Ептен...

Регистриран: 23.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crnko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 14:40
Master1, malku nadez, ti blagodarime...
Кон врв
Crnko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Излуфтиран, Ептен...

Регистриран: 23.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crnko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 15:19
http://mssparky.com/documents/gbr08_2007.pdf

Znaci za Filipincite vazi zabrana i za Avganistan????
Bidejki ako se odnesuva samo na Irak, ne e dobro, za nas:)Bidejki ce gi prefrlat od Iraq vo A-stan... Od druga strana, moze da e samo igra, politicka, kako sto insinuiraat nekoj na postot MsSparky... No vo sekoj slucaj, mnogu filipinosi i ostanati se tamu...
Кон врв
anadam Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anadam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 18:53
I jas cekam OL od RESALLC nekade od 08.06.10, bev na intervju, zavrsiv rabota i se uste nisto.A deka RESALLC ne ispraca toa e greska, samo treba da imas sreca.Moj prijatel e vece tamu vaka:
intervju-------------------15.04.10
offer letter---------------20.05.10
english language test------25.05.10
TB test--------------------19.06.10
visa & E-ticket------------27.06.10
FLY,FLY,FLY----------------01.07.10
Кон врв
cajkan77 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cajkan77 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 18:59
a za so pozicija go pratile tvojot drugar i ima li sansi ako si pratil cv i da ne ides jas cekam 2 meseca veke za warehouseman znaes li nesto poveke fala
Кон врв
anadam Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anadam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 20:19
foreman,labor i jas isto , a ima i otvoreni pozicii (page 23 0f 25) i uste nisto
Кон врв
nove27 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nove27 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 14:05
Originally posted by anadam anadam напиша:

I jas cekam OL od RESALLC nekade od 08.06.10, bev na intervju, zavrsiv rabota i se uste nisto.A deka RESALLC ne ispraca toa e greska, samo treba da imas sreca.Moj prijatel e vece tamu vaka:
intervju-------------------15.04.10
offer letter---------------20.05.10
english language test------25.05.10
TB test--------------------19.06.10
visa & E-ticket------------27.06.10
FLY,FLY,FLY----------------01.07.10
Ako tvojot prijatel otisol preku resallc,sega nie sme na red.
Кон врв
nove27 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nove27 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 14:11
Originally posted by DeniMK DeniMK напиша:

Originally posted by nove27 nove27 напиша:

Originally posted by butterfly8 butterfly8 напиша:

epa toa e, idat lugje po 100pati tamu i odbivaat pozicii, se cenkaat kako da se na pazar, baraat se poveke pari a zaboravaat da si go stavat prstot na celo i da razmislat dali voopsto mozat da ja rabotat rabotata sto ja baraat...a za poznavanje na angliski jazik da ne diskutirame...
A ti devojce vidi go linkov pa posle razmisli dali se isplati da ides po sekoja cena tamu ili vredi da se cenkas! http://mssparky.com/tag/afghanistan/procitaj za uslovite kako se zivee tamu.I ne e kako sto bilo porano.

site mnogu dobro znaeme kade odime...ovoj link ne e nesto novo i znam deka butterfly veke go ima gledano....i site odime za pari, nikoj ne odi za zabava...ako ne si podgotven od ovde deka tamu te cekaat losi uslovi, vo sekoj pogled, podobro ni ne odi...ne odime na odmor, ubavo nekoj bese napisal... parite koi gi nudi Dyncorp se tie, a site koi nemame LOGCAP iskustvo tesko deka mozeme da se nadevame na Fluor i na ubavi plati...daj Boze site da imame sreka i da ne povikaat vo Fluor, no eve jas apliciram od januari mesec...kolku sto znam dva pati bea vo skopje i nemav sreka da me povikaat....mozebi ne mi e dobro CV-to,ne ja znam pricinata, nitu ke ja znam...
mi ostana da se pomiram so malata plata vo Dyncorp i da go zemam ona sto mi se nudi..sepak e poveke od mojata plata koja ja imav tuka

Srekno na site...se nadevam deka naskoro ke zamineme...ako nekoj ima informacii za vizata, ke go molam da napise
Ne e tocno deka site znaat kade odat i kakvi se uslovite,i jas samo rekov deka ne se isplati da se odi za mnogu niska plata vo takvi rabotni uslovi, za razlika sto istata ja davaat i da rabotis na brod.
A sama sporedi gi uslovite kakvise na dvete mesta.
Кон врв
nove27 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nove27 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 14:23
Originally posted by master1 master1 напиша:

Originally posted by nove27 nove27 напиша:

A ti devojce vidi go linkov pa posle razmisli dali se isplati da ides po sekoja cena tamu ili vredi da se cenkas! http://mssparky.com/tag/afghanistan/procitaj za uslovite kako se zivee tamu.I ne e kako sto bilo porano.

Eve uste eden link za uslovite vo Afghanistan...
http://afgantura.wordpress.com/
Ova e mojot blog...za Afghanistan i okolu Dyncorp.Isto e kako sto bilo porano,samo e razlicno od Irak...ama ako vi e za uteha...odi na podobro.Za primer...tranzitnite satori vo Kandahar mnogu skoro se zatvoraat, i site novi i site sto odat na odmor ili se vrakaat od odmor ke prestojuvaat vo kontejneri vo Camp Hiks vo Kandahar.Jas licno bev tamu pred 20 dena koga se vrakav od odmor.Isto nas ni najavija deka mnogu skoro ke postavat kontejneri za nas ovde vo mojata baza.Nesto se dvizi na podobro.
Da,da go imam poseteno tvojot blog uste pred 2-mes.i komentari imam nekoj ostaveno,no seuste ne kaza koja pozicija ja imas i kolku ti e platata.?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 135>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.