IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - POMOS !!! - video konverzija
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

POMOS !!! - video konverzija

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2010 во 10:47
fintata e so kojke probam da go otvoram vo premiere ili so media encoderot da go enkodiram vo nesto drugo (h264 na primer), ne ni pocnuva da se enkodira, a vo premiere, ne mi dava preview...

aj ke probam so ovie linkovite so mi gi dade, pa ke pisam so sum naprail

Fala,
Pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 10:54
angelo, car si, so prvata alatka go srediv videoto.

fala vi na site, epten mi pomognavte.

pozz
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 04:03
zdravo decki, jas pak so prasanje.

imam edno video, DVD e znaci, i go konvertirav vo mp4 (h264)

arno ama, kojke go pustam na monitorot (4:3) mi go dava na cel ekran, od kraj v kraj. lugeto se izdolzeni vertikalno.

gleam deka fajlot e vo rezolucija 720x576 (frame size). od citanje na internet svativ deka videovo mi e anamorphic, t.e. pixel ratio valjda ne e 1:1.

jas sakam nekako da napram mp4 so nekoja rezolucija 720x405 (16:9) t.e. samo da napram resize po vertikala ...

imam cs4 i HandBrake...

mozam so ovie da go napram to? ili ?? dali mozam so media encoderot direktno, ili treba da go editiram vo premiere videoto nekako?

blagodarIm

sase
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 10:13

Саше, дали го местиш плеерот да ти го дава соодветниот формат?

Ако е наместен како што треба а сепак имаш издолжена слика, тогаш најверојатно си заборавил при експортирањето да назначиш дека излезот сакаш да ти биде 16:9.
Ова сега на памет правиме муабет ама...
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 11:28
Od ova sfativ deka DVD-to e 16:9 format, taka? Vo toj slucaj ke go importiras vo Premiere, ke naprqavis nova sekvenca od 720x576 vo 16x9, odnosno 1.33 aspect ratio, ke go povleces videoto na timeline i so desen klik na nego ke napravis "Scale to Frame Size". Potoa ke go exportiras vo mp4, so toa sto ke mu dades ista rezolucija, framerate, i aspect ratio. I koga ke go exportiras videoto, pusti go na player, samo kako sto kaza Ace, proveri da ne e vkluceno skaliranje na player-ot. Vo toj slucaj se razvlecuva slikata
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 11:50
hehe,

veke go napraiv ... premiere-to mi e pobavno za konverzii i takvi stvari, pa go srediv so Handbrake. tamu samo mu kazav anamorphic:none i mu namestiv 720x404, i gotovo, dobiv toa so go sakav ... 16x9 video so 1:1 pixel ratio

videoto trebase da se upload-uva na web (facebook, i ne me zaebavajte, zena mi tie raboti изненадување) i, koa bese anamorphic, t.e. 720x576, na ekran izleguvase 4:3 video izdolzeno po vertikala.

ako nekoj ima TV philips pfl 5604, toas mozi da si gleda direktno od USB portot HD sodrzini, samo treba da e videoto enkodirano so h264/aac do 60fps vo mp4 container, i fajlot da ne e pogolem od 2 giga. oba handbrake e dosta prosto za vakvi konverzii, i kako sto zabelezav, losless konverzii pravi (ili skoro lossless).

fala ushte ednas na site sho mi pomognavte.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.