IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Авиони, бродови, воена технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Специјални единици
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Специјални единици

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2011 во 22:05
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 13:24


наскоро и во Македонија...

...епаааа,со среќа да се служите и бог нека ви е напомош.

COLT M4A2...како замена на српскиот M-70AB2..и неговите романо-бугарски клонови...од руски татко по вујна...   
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14353
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 15:45
 

Секогаш први на удар Алфите ....

 Тие се тим, не се поединци. Кај нив тешко се влегува, а лесно се излегува. Нема врски, нема ургенции. Секојдневно добиваат  барања од припадници во МВР кои сериозно ги разгледуваат . Многумина се обиделе кај нив, многумина си заминале.... Едноставно, останале... тие што си ја сакаат работата...


Специфичноста на работата на единицата Алфа, ризиците и опасностите низ кои секојдневно минуваат се гледа и низ фактот што од нивното формирање во 2005 година па досега тие имаат една жртва, дваесетина ранети и над 50 повредени припадници. Самиот црн биланс покажува низ што минуваат тие борејќи се со криминалот во мирнодопски услови.
Јавноста безмалку е секогаш запознаена со нивните акции кои ретко биле неуспешни, а криминалците биле изведени пред лицето на правдата.Полицајците од единицата Алфа велат дека тие се еден вид братство во кое тешко се влегува, но сепак не се сметаат за некаква елита во министерството.
Сите до еден велат дека не може секој да работи во нивната единица затоа што навистина треба многу храброст за секојдневно да си очи во очи со криминалците по улиците.
- Ние сме тим, не сме поединци. Кај нас тешко се влегува, а лесно се излегува. Нема врски, нема ургенции. Секојдневно добиваме барања од припадници во МВР кои сериозно ги разгледуваме. Многумина се обидоа кај нас, многумина си заминаа. Едноставно, останаа тие што си ја сакаат работата, коментираат тие.

За да бидеш припадник на ова единица потребно е пред се да си вработен во МВР и да имаш најмалку неколку години работно искуство.
Секој потенцијален кандидат минува низ специфични психифизички тестови, но тие не се пресудни. Битно е и образованието како и успесите во работата.


Што треба за да станеш Алфа?


Во почетокот на постоењето на единицата јадрото беше составено од припадници на специјалните полициски сили, Тигар и ЕБР, а во помал број беа полициски оперативци. Тоа важеше и при поделбата на тимовите. Но оттогаш е сменет начинот на функционирање на единицата, па затоа сега сите припадници минуваат низ иста обука со која се изедначуваат знаењета, па така секој полицаец може да учествува во различни ситуации и проблематики.
Обуката е можеби најбитниот дел во функционирањето на Алфа, па така тие една третина од времето ја минуваат на полигон или во училниците каде инструкторите им ги пренесуваат знаењата, техниките и тактиките за борба со сите видови криминал.


 
Порано бевме сила.... Сега сме мозок....! коментираат полицајците.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 19:16
ако почнам да зборам за алфите, ќе треба да јадам г*мна, па така да, ќе си преќутам голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2013 во 10:32
Специјална единица ...МЕЧКИ.изненадување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2013 во 05:24

Кој е најсилен на Балканот?


Српскиот интернет портал “Телеграф” објави податоци за вооруженоста на државите на Балканот, посочувајќи ја Србија како најголема воена сила.

VOJNICI

Значи, српската војска има најголем број на тенкови и авиони, додека Македонија е една од послабо вооружените.

Имено, според податоците од Министерството за одбрана на Србија, оваа земја котира високо во регионот и е еден од најважните фактори, а воедно важи и за најразновидна и најголема воена сила на Балканот која поседува 33.000 војници, 80 авиони и 272 тенкови.

Споменатиот интернет портал прибрал податоци и од министерството за одбрана на Црна Гора, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Романија и нашата Македонија. Во споредба со сите овие балкански земји, само Романија има 28 тенкови повеќе од Србија, но има и 25 авиони помалку од нашиот северен сосед.

avion

Во војската на Србија е најавена и модернизација со купување на нови руски авиони, па со тоа оваа земја дополнително ќе го зацврсти местото на пиедесталот помеѓу воените сили на Балканот. Така, со купувањето на новиот авион “Mig-29M/M2″, Србија ќе стане доминантна на небото над Балканот.

Српскиот воен аналитичар Александар Радиќ изјавил дека Србија е наследничка на ЈНА и како таква останала една до најголемите воени сили во регионот и тоа дури и кога станува збор само за официјалните податоци.

“Војската на Србија наследила и сочувала доста техники од ЈНА и како резултат на овој факт, таа е значајна воена сила во регионот. Овие податоци за тенковите, авионите и другите воени средства се официјални, но кон нив треба да се додадат и количествата на средства кои што се чуваат во стратешките резерви и кои никогаш не се откриваат”, додал Радиќ.

Податоци за војските во регионот:

-Србија: Воено неутрална, но членка на Партнерството за мир и набљудувач во “Руското” НАТО. Поседува 80 авиони и 272 тенкови.

srbija

-Словенија: Членка на НАТО и поседува 24 авиони и 54 тенкови.

slovenija

-Хрватска: Членка на НАТО, а поседува 32 авиони и 86 тенкови.

hrvatska

-Босна и Херцеговина: Членка на Партнерството за мир. Поседува 19 авиони и 188 тенкови.

bih

-Црна Гора: Членка на Партнерството за мир. Поседува 4 авиони, а тенкови нема.

crna gora

-Македонија: Нашата држава е членка на Партнерството за мир. Поседуваме 31 тенк, а авиони немаме.

Released/TSgt Dan DiPietro

-Бугарија:Членка на НАТО и поседува 70 авиони и 86 тенкови.

bugarija

-Романија: Членка на НАТО и поседува 55 авиони и 300 тенкови.

090303-A-2910C-994

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2013 во 12:31
-grcija izgleda se preselila od balkanov .изненадување

...so  seto svoe oruzje , koe shto  gore-dole e  kolku i zbirot od na  site tie  balkanski zemji .


...bez  crna gora i makedonija,...dabome!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 16:36
тајвански специјалци од антитерористички одред...Изменето од Ninja 35 - 23.Јануари.2014 во 16:38
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Crna Arapina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crna Arapina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 12:50
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

тајвански специјалци од антитерористички одред...


Балистичка маска повеќе наштетува отколку да му помага на полицаецот , единствено е корисна за контрола на маси , протести и итн., за антитеросристички , диверзантски и сл. акции е ѓубре 
Train hard,Fight easy !
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 22:15
претпоставував дека ја носат затоа што се на парада...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Crna Arapina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crna Arapina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 19:16
па може малце психолошки да делуваат на народот
Train hard,Fight easy !
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2014 во 21:29
мексикански специјалци-снајперски тим


Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2014 во 22:23
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2014 во 13:06
,,,zarem samo strendzhosite,,,,,,,nash*te volci ,,,iako sega preimenuvani,,Изменето од pajser - 04.Мај.2014 во 13:07
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,105 секунди.