IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Авиони, бродови, воена технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Специјални единици
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Специјални единици

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 20:35
Originally posted by zagor zagor напиша:

ЕДИНИЦИ ЗА ПОСЕБНИ ДЕЈСТВА И НАМЕРИ....сеуште дејствува илегално,нерегистрирани и далеку од јавноста..ама постојат..опасни се по ...машкиот род.


такозвани амазонки...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 11:14
Originally posted by brza brza напиша:

a koj ne moze da pishe za bope ili bilo koi drugi....barem denes:
 


 

.

 

...samo me mrzi da preveduvam.


BOPE(Batalhão de Operações Policiais Especiais - Bataljon za specijalni policiski operacii) e brazilska specijalna policiska edinica. Pripagja pod voenata policija na Brazil. Najcesto se aktiviraat vo Favelata vo Brazil i imaat odlicen trening za urbana borba. Operiraat od Rio de Janeiro. Poznati se po koristenjeto na oklopnite vozila "Caveirão". Formirani se vo 1978. Oprema: M16 rifle
M4 carbine
H&K PSG1 sniper rifle
Benelli M3 shotgun
FN P90[2]
IMBEL MD97
H&K MP5 A2 and K
H&K G3
H&K 21
Taurus PT92
IMBEL 9mm
C-4 explosives
Frag grenades
FN FAL
AK 47
Knife

Изменето од 10101 - 12.Ноември.2010 во 11:16
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 19:55
...ufffцрвенеење....dobro e shto ima na ovoj svet i....nemrzelivi !да..........намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 21:34
Originally posted by brza brza напиша:

...ufffцрвенеење....dobro e shto ima na ovoj svet i....nemrzelivi !да..........намигнување


Mora, mora . Nemam vlezeno ovde 10-15 dena i gledam request za pisuvanje. Pa sto rabota imam druga...osven da odam na rabota i da pisuvam ovde

Изменето од 10101 - 12.Ноември.2010 во 21:34
98% of the internet population has a signature. If you're part of the 2% that doesn't have a signature, copy and paste this into your sig.
Кон врв
reptil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reptil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 20:20
ZASTO NIKOJ NA OVAA TEMA NE GO SPOMNAL BATALJONOT NA VOENATA POLICIJA NA RM ???
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 20:21
Па ајде биди ти прв што ќе го спомене и  стави некој податок и фотографија од него.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
ELSE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ELSE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 21:41
Македонски Специјални Едници (Споредба со останатите)

Значи Македонските Специјални Единици од АРМ и од МВР нивна подготвеност, селекции, успешни мисии и споредба со специјалните единици како од регионот така и од целиот свет.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:01
Има Енерџи пишувано за тоа....

еве дел...
А темата е тука


Изменето од Ninja 35 - 13.Декември.2010 во 06:16
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
ELSE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ELSE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:18
Има Енерџи пишувано за тоа....

еве дел...
А темата е тука

Знам дека има видов ама тоа е повеке за сите специални единици во светот многу малку се дискутира за Македонските специални единици.

Темата ми беше споредба со останатите специјални единици пр има многу муабети дека сме биле 3 во светот јас лично не верувам ако знае некој повеке за нивните операции, оружје кое го користат и сл нека напиши.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 23:09
....i ne treba da se veruva vo se shto  ke chuesh ili prochitash !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2010 во 06:17
Ги споив двете теми....и тука може да се прави споредба...намигнување
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
deranger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Visokogorska strazha

Регистриран: 22.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deranger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2010 во 22:19
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

 

СПЕЦНАЗ  (<SPAN =Apple-style-span style="WORD-SPACING: 0px; FONT: 16px sans-serif; TEXT-TRANS: none; COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px"><SPAN =Apple-style-span style="FONT-SIZE: 13px; LINE-HEIGHT: 19px">Войска<SPAN =Apple-converted-space> </SPAN>специального<SPAN =Apple-converted-space> </SPAN>назначения)  </SPAN></SPAN>

<SPAN =Apple-style-span style="WORD-SPACING: 0px; FONT: 16px sans-serif; TEXT-TRANS: none; COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px"><SPAN =Apple-style-span style="FONT-SIZE: 13px; LINE-HEIGHT: 19px"></SPAN></SPAN> 

<SPAN =Apple-style-span style="WORD-SPACING: 0px; FONT: 16px sans-serif; TEXT-TRANS: none; COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px"><SPAN =Apple-style-span style="FONT-SIZE: 13px; LINE-HEIGHT: 19px">Високо обучена специјална единица на Руската Федерација, составена од повеќе помали единици, специфични по тоа што не се нарекуваат по име, туку секоја помала единица има свој број, а во јавноста никогаш не се споменува кој број на единица каква намена има.... </SPAN></SPAN>

<SPAN =Apple-style-span style="WORD-SPACING: 0px; FONT: 16px sans-serif; TEXT-TRANS: none; COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px"><SPAN =Apple-style-span style="FONT-SIZE: 13px; LINE-HEIGHT: 19px">Имаат една од најнапорните обуки а нивните способности во специјалните операции се врвно усовршени по терените на Афганистан и Чеченија....голема%20насмевка</SPAN></SPAN>

 

 

 

 

 

 


 

 


http://www.youtube.com/watch?v=HWGhHxcVqvY
Simnat od visokite planini
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 11:54
Ајде малку за почетоците на специјалните единици Германските Фалширмјагери(Fallschirmjäger)Елитните падобрански единици на третиот рајх кој станаа познати по многу успешно(а богами и умешно)изведени операции.Ова се луѓето кои го извршија десантот и успешното завземање на островот Крит.Завземањето на тврдината Ибн-Емаел во Холандија на почетокот на војната(исто така со десант).
Највисоко достигнување им е битката за Монте Касино каде го ,,држеа,,манастирот дури неколку месеци иако беа под опсада на силите на сојузниците.Едни од првите единици кој биле под специјални обуки и биле повлекувани од другите регуларни единици поради покажан успех во одредени полиња.Истотака една од првите единици која користи специјална опрема и оружје повеќето различни од другите единици.Еве две од 10те заповеди на падобранците кои ми се видоа по интересни
6та заповед.Никогаш не се предавај.Твојата чест лежи во Победата или Смрт.
3та заповед.втор дел.Мажите делуваат,жените зборуваат,зборувањето ќе те доведе до гробот

Изменето од Zajcef - 04.Февруари.2011 во 13:03
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 12:32
Една не толку позната единица,иако има одиграно огромна улога во втората светска војна,и е можеби првата Специјална Единица што би рекле ние со сите нишани во историјата.

Бранденбургерите или Бранденбуршките Командоси,единици на германскиот Абвхер.Овие единици,се првите при чие формирање е сватено потполно значењето на зборот специјална единица.Цел им било да се движат пред напредувачката германска армија и да се инфилтрираат позади непријателските линии.Вршеле саботажи,завземале важни стратешки цели,осигурувале безбедност на трупите што пристигнуваат.
Биле користени на сите фронтови од Франција,низ цела европа,на руски фронт и преку цел балкан.Поминале и имале акции низ бившите Југословенски простори,во Србија останале делови од овие единици.Многу е веројатно да поминале и низ Македонија делови од овие единици кога биле на пат за Грција.

Бранденбургерите биле многу вешти и способни единици.Ги познавале домородните јазици на народите каде биле назначувани,биле обучени за акции на теренот каде ги праќаат,за минерство,падобранство,одлично познавање на непријателското оружје и возила(можеле да возат дури и тенкови и авиони и тоа непријателски)имало обучени за фалсификување и т.н.Со овие способности им било овозможено непречено движење низ сопствената територија како и непријателската.

Работеле во тимови од 2ца до 12 души(многу слично како денешните зелени беретки кои работат во тимови од 6 до 12 души)
За жал нема многу слики од оваа единица


Бранденбурзите во Хрватска,далмација.


Исто така во Хрватска,испрашување на партизани.


Облечени како цивили во полска 1939.

Изменето од Zajcef - 04.Февруари.2011 во 13:02
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.