IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Психологија(наука или само маркетинг)?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Психологија(наука или само маркетинг)?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 20:25
Ne znam samo kade gledas deka ja obvinuvam psihologijata za site gorenavedeni raboti?изненадувањеизненадувањеизненадување
Samo si go izloziv svojot stav deka PSIHOLOGIJATA E SAMO PRODUKT NA MODERNOTO OPSTESTVO I NIKOGAS NEMA DA BIDE NAUKA.

A tvoeto vrtenje vo krug izgleda vaka:
Ti rekov deka mi rece oti mi rece deka ne ti rekov a taka sakav da ti recam,zatoa mi rece deka ti rekov oti mi rece....голема%20насмевка


Изменето од Joshua_Tree - 26.Мај.2010 во 20:38
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 22:22
Izvini ako pogreshno sum te razbral. Mi se prichini deka imash nekoja gorchina kon psihologijata i psiholozite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 10:14
Joshua, znaes velat, najdobriot nacin da se pobedi stravot od ljubovta, e da si dozvolis da se zaljubis....ili koj bilo drug strav:)

A site nie imame stavovi za mnogu temi i prasanja koi ni se bliski ili dalecni, ama nekako sme izgradile stav po nestata...dodeka iskustvoto go pravi stavot poinakov, posodrzaen i povistinski. Pa sto ti ne bi otisol da posetis psiholog, nekoj na dobar glas....i realno prakticno da si go potvrdis stavot? :)

Znaes, lugjeto imaat razlicni problemi i iskustva stom odat da se konsultiraat so strucno lice...toa znaci deka toj problem ne mozat da go resat sami, ili so bliskite, i ne bi oni samo da si pravat muabet...
Ne e vo red da go potcenuvas toa...nekoj bi go sfatil toa kako nepocituvanje na lugjeto i nivnite problemi.



Изменето од Kali - 27.Мај.2010 во 10:14
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 14:50
Originally posted by Kali Kali напиша:

Joshua, znaes velat, najdobriot nacin da se pobedi stravot od ljubovta, e da si dozvolis da se zaljubis....ili koj bilo drug strav:)

A site nie imame stavovi za mnogu temi i prasanja koi ni se bliski ili dalecni, ama nekako sme izgradile stav po nestata...dodeka iskustvoto go pravi stavot poinakov, posodrzaen i povistinski. Pa sto ti ne bi otisol da posetis psiholog, nekoj na dobar glas....i realno prakticno da si go potvrdis stavot? :)

Znaes, lugjeto imaat razlicni problemi i iskustva stom odat da se konsultiraat so strucno lice...toa znaci deka toj problem ne mozat da go resat sami, ili so bliskite, i ne bi oni samo da si pravat muabet...
Ne e vo red da go potcenuvas toa...nekoj bi go sfatil toa kako nepocituvanje na lugjeto i nivnite problemi.



Znaes,Kali,poentata na mojata tema e tokmu vo nasoka na lugeto i nivnite problemi.A od tuka,i nacinot,za nivno soodvetno resavanje.

Mi doagaat nekolku prasanja sto sakam da mi gi odgovoris(ako sakas):
-Koj e nacinot za promena na mentalniot sklop kaj edno razumno bitie?
-Zarem ne e ljubovta od bliskiot do tebe najdobriot lek?
-Kazi mi barem edna tehnika sto ja dala psihologijata kako lek za edna izgubena dusa(da go/ja napravis da se smee i da go saka zivotot)?
-Kolkav e napredokot vo smisol na psihologijata i so sto istata bi se pofalila da go zeme prefiksot NAUKA?

I na kraj od mojot post...drzok upad vo mojata intima pravis so toa sto pravis psihoanaliza na moeto bitie.Ne me znaes voopsto,neli?ILi me znaes,a jas ne znam?среќа
....uste eden dokaz za cistite spekulacii koga stanuva zbor za psihologijata kako nauka.

CISTO NAGAGANJEсреќа


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 19:52
Ej ej, poleka malku.

Kade vo mojot post procita psihoanaliza...na tvoeto bitie....ili nekakvo slicno tvrdenje???  Ako sum jas greska i nekoj drug mojot post go dozivuva kako psihoanaliza, navistina kje se zamislam...no ne veruvam deka e taka.
Uste i drzok upad vo intimnosta...koj silen izbor na zborovi:) Ili ne mislis deka lugjeto steknuvaat vpecatoci za drugite lugje/za tekstovi, postovi, literatura, i so da e...nesto sto e cisto covecki:) Bas vo toj kontekst go komentirav tvoeto mislenje i stav za psihologijata.:)
 
Pa na krajot zakluci deka e toa dokaz za psihologijata kako nauka, t.e. deka ne e nauka:) Zarem nekoj seriozno bi se osmelil na drustven forum da praktikuva profesionalno psihologija:) i ti taka da ja procenuvas naukata?

Kje ti dadam mislenje na tvoite prasanja, sekako, malku podocna...iako mi oddavaat vpecatok deka malku ja poznavas ovaa nauka i deka sudis spored nekoi predrasudi....a se prasuvam kolku ima smisla da se debatira so predrasudi....


Изменето од Kali - 27.Мај.2010 во 21:00
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 20:24
-Koj e nacinot za promena na mentalniot sklop kaj edno razumno bitie?

Covekot se menuva postojano, i prirodno. Iskustvata, ucenjeto, pridonesuvaat da se razviva i da sozreva, t.e. da se menuva. Kako kje se menuva, t.e. kje steknuva pozitivni razvojni ili negativni regresivni kvaliteti zavisi od izborite koi vo zivotot kje gi pravi, kako i od negovite prirodni predizpozicii.
Moe mislenje e deka psihologijata, psiholoskite intervencii gi pottiknuvaat mnogu efikasno ovie promeni i so toa pomagaat da se podigne svesnosta za sebe i integriranosta- osobeno vo onie oblasti, relacii, odnesuvanja, funkcioniranje, koi se problematicni, koi go kocat razvojot, koi se disfunkcionalni.

-Zarem ne e ljubovta od bliskiot do tebe najdobriot lek?


Da. Pak kje povtoram, ponekogas i bliskite koi mnogu ne sakaat, ne umeat da ni pomognat vo nekoi problemi.
Postojat mnogu problemi koi baraat strucna pomos, kako dopolnuvanje na ljubovta.

-Kazi mi barem edna tehnika sto ja dala psihologijata kako lek za edna izgubena dusa(da go/ja napravis da se smee i da go saka zivotot)?

Ne znam sto e izgubena dusa za da ti odgovoram. Ako mislis na depresija, pa postojat tehniki, znam za mnogu lugje koi vo depresivni sostojbi i situacii se obratile na psiholog. Toa e slicno na ona sto pogore go pisuvav za promenite. Postojat i medikamenti ako e toa dovedeno do bolest, za toa se tuka psihijatrite.

-Kolkav e napredokot vo smisol na psihologijata i so sto istata bi se pofalila da go zeme prefiksot NAUKA?

Napredokot e ogromen, zemi citaj. Ako navistina sakas da znaes, citaj seriozna literatura. Mislam deka barem vo ovaa oblast, naukata i istrazuvanjata, merenjata, instrumentite, metodologijata galopiraat, a kamoli da se preispituva dali e voopsto nauka:)))


Изменето од Kali - 27.Мај.2010 во 20:57
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 20:49
Iskreno,ako me prasas ne sum zadovolen so odgovorite.Vo sekoj slucaj respekt na tvojot stav koj diametralno se kosi so mojot.

Najgolemiot upad vo covekovoto bitie e napraven so forsiranjeto na psihologijata i moderniot vek vo koj ziveeme.Stanavme pokusni gluvcinja na nekoi novi disciplini sto doprva treba da se pokazat dali se ili ne se celishodni
Ne bi bilo produktivno da odime so krajnosti vo slucai kade treba psihijatriska pomos,a linijata na razdvojuvanje megu psihologijata i psihijatrijata e mnogu tanka.
Imam vpecatok deka mnogupati ja poistovetuvame edna so druga.

Kade li samo otide covekot kako socijalno bitie,kade otide zelbata za komunikacija i pripaganje kon bliskite i domot....i na kraj kade otide ljubovta kon svojata vrsta?

Ili i koga birame nova kosula treba da go konsultirame psihologotсмеење


Изменето од Joshua_Tree - 27.Мај.2010 во 20:55
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 21:01
Koga uchev gimnazija imav predmeti psihologija, logika i filozofija.

Mislam deka povekje gi nema vo srednite uchilishta. Shteta.





Изменето од Messenger - 27.Мај.2010 во 21:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 23:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga uchev gimnazija imav predmeti psihologija, logika i filozofija.

Mislam deka povekje gi nema vo srednite uchilishta. Shteta.





Голема штета...
Баш сакам овие предмети да ги изучувам , ама тука ниедно средно не ги нуди на листа...


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 13:36
Originally posted by Џо Џо напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga uchev gimnazija imav predmeti psihologija, logika i filozofija.

Mislam deka povekje gi nema vo srednite uchilishta. Shteta.





Голема штета...
Баш сакам овие предмети да ги изучувам , ама тука ниедно средно не ги нуди на листа...


 
Vo medicinsko ima psihologija ( steta sto e samo edna godina )
 
 
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 13:54
Najgolemata steta e gubenjeto na nasiot zdrav duh,a so toa i zagubata na nasata vrsta kako del od prirodata.
Najgolemata steta e sto sme stanale tolku mnogu otugeni od nasata priroda i naseto bitisuvanje.
Najgolemata zaguba e sto sme prestanale ili zaboravile na cuvstvata i pravilnoto odnesuvanje vo site fazi od nasiot zivot(detstvo,adolescencija,zrelost,starost).
Najgolemata zaguba e sto veke ne znaeme pravilno da go vospituvame svojot porod.
Najgolemata zaguba e STO SME PRESTANALE DA BIDEME LUGE!

Pa eve vi ja psihologijata da vi kaze za seto ona sto trajno sme go zagubile...a koe bez SOPSTVENATA silna zelba za promeni e SAMO UBAVA BAJKA!

NAVISTINA STETA,NELI?

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 14:16
Vo pravi si koga velih deka bez SOPSTVENA zhelba da se smeni sostojbata vo koja se naogjame, nikoj od nadvor ne mozhe da ni pomogne vo toa.

Psihologijata i psihijatrijata poagjaat od pretpostavkaya deka nie imame zhelba da ja smenime sostojbata vo koja se naogjame. Dokolku ne sorabotuvame iskreno i otvoreno, tuku skrivame i nedorechuvame raboti vo vrska so nas, dokolku se nadmudruvame so niv, togash tie nikogash nema da dadat pozitivni rezultati.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 15:10
Nauka bazirana vrz pretpostavki????изненадувањеизненадувањеизненадување

Kako nauka bi trebalo do sega da ima tocno utvrdeni kriteriumi za vospostavuvanje na dijagnoza,terapija i resavanje na problemot.

Primer:
Koga te boli zab odis na zabar,a on kako strucen go pravi gorenavedenotoсреќа

Spekulacii i pretpostavki vo edna nauka ne se dozvoleni koga nema baza.Bazata posle dava sloboda za eksperimentiranje,neli?намигнување


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 15:34
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Nauka bazirana vrz pretpostavki????изненадувањеизненадувањеизненадувањеKako nauka bi trebalo do sega da ima tocno utvrdeni kriteriumi za vospostavuvanje na dijagnoza,terapija i resavanje na problemot.Primer:Koga te boli zab odis na zabar,a on kako strucen go pravi gorenavedenotoсреќаSpekulacii i pretpostavki vo edna nauka ne se dozvoleni koga nema baza.Bazata posle dava sloboda za eksperimentiranje,neli?намигнување


Ne treba da se meshaat alatite koi gi koristi naukata za proverka na pretpostavkite so onoa shto e fokus na nejzinoto vnimanie.

Vo svojata rabota, vo otkrivanjeto na tajnite na prirodata, naukata sekogash poagja od pretpostavki i mnogu chesto raboti i gradi celi konstrukcii vrz pretpostavkite. Toa ne treba da te chudi.

Doznaenite ili dokazhanite neshta se koristat kako temel za postavuvanje novi pretpostavki koi potoa, so vreme, se potvrduvaat ili ponishtuvaat. Taka raboti sekoja nauchna disciplina.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,187 секунди.