IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Современа архитектура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современа архитектура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2013 во 01:21
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2013 во 11:37
najnovo dostignuvajne vo gradejnaeto e gradbata so grafit so visok elektricen napon pri sto se dobiva dijamantska gradba polesna i pocvrsta iljada pati od celikot ova e kinesko naucno dostignuvajne no e kopirano od prirodata kade grmotevicata od oblacite moze da predizvika proces na zemjata ako na mestoto ima grafit i drugi soedinenija pa taka moze da se sozdade mnogu cvrst kamen so gigantski velicini sto za cvrstina koristi svojstva od grafit t,e, dijamant.no moze da se sozdade i cist dijamant.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2013 во 20:13
City center во Сараево изненадувањеNovo Sarajevo
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 00:56
- shto i da mu pisham , za ovoj nema da bide konstruktivno . збунетост


...ama aj,...alal da im e saraevchani , ...samo gi zalam shto tie nemaaat pojma  shto e ...sovremena arhitektura.изненадување

...treba nekoj od ovdeshnive virtuozi vo taa oblast da odi i ...da im pokaze  shto e moderno  vo ovoj vek .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 01:59
Originally posted by brza brza напиша:

- shto i da mu pisham , za ovoj nema da bide konstruktivno . збунетост


...ama aj,...alal da im e saraevchani , ...samo gi zalam shto tie nemaaat pojma  shto e ...sovremena arhitektura.изненадување

...treba nekoj od ovdeshnive virtuozi vo taa oblast da odi i ...da im pokaze  shto e moderno  vo ovoj vek .
знаев дека ќе искоментираш однекаде, дури и мислев да напоменам дека постот ми е во твој контекст, ама ај си викам да не јадам бурек на своја рака голема насмевка

како и да е, поентата не ми е да кажувам колку тоа нашава земја е затупена а другите развиени, туку да дадам претстава што би можело да има во нашава земја (бидејќи БиХ е земја со слични економски услови) доколку си немавме фрустрации со „културни вредности“ и се се одвиваше нормално
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 02:11
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

- shto i da mu pisham , za ovoj nema da bide konstruktivno . збунетост


...ama aj,...alal da im e saraevchani , ...samo gi zalam shto tie nemaaat pojma  shto e ...sovremena arhitektura.изненадување

...treba nekoj od ovdeshnive virtuozi vo taa oblast da odi i ...da im pokaze  shto e moderno  vo ovoj vek .
знаев дека ќе искоментираш однекаде, дури и мислев да напоменам дека постот ми е во твој контекст, ама ај си викам да не јадам бурек на своја рака голема насмевка

како и да е, поентата не ми е да кажувам колку тоа нашава земја е затупена а другите развиени, туку да дадам претстава што би можело да има во нашава земја (бидејќи БиХ е земја со слични економски услови) доколку си немавме фрустрации со „културни вредности“ и се се одвиваше нормално
-a be,tebe mozebi i ne ti bila toa poentata ,
..ama na mene mi beshe bash toa poentata:

...deka ovaa zemja e zatupena ! да

..a mislam deka i vo saraevo e najvisokata zgrada na balkanot,...barem dodeka ne ja  napravat onaa vo prishtina,...koja ke bila najvisoka .


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2013 во 02:16
brza, проблемот е што и Босна е затупена земја и тоа дека нашата земја е нешто најзаостанато нешто на светот, може да биде само твое лично мислење
поентата беше дека Босна барем се ориентира кон правите вредности, за разлика од нас... еве и да баталиме политика, да збориме чисто за урбанизам и архитектура, сеедно...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2014 во 09:45

Интересно.
Зградата
Fingerprint во Тајланд.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 11:22

Вертикално село во Сингапур. да
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 20:14
се е само село не е намигнување

е вакво нешто кога инвеститорите кај нас ќе изградат, ќе може да се пофалат дека е ексклузивно и да го наплаќаат како такво
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Оптимист Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Оптимист Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2015 во 19:06
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се е само село не е намигнување

е вакво нешто кога инвеститорите кај нас ќе изградат, ќе може да се пофалат дека е ексклузивно и да го наплаќаат како такво


Кај нас реално нема потреба од вакви футуристички градби. Едноставно не одговараат на поднебјето, културата и менталитетот. Можеби би било убаво ако ја урнеме цела Македонија и повторно ја изградиме по ваков модел, но на сегашнава архитектура и “традиција“ која ја има Македонија сето ова би изгледало смешно.

Плус, немаш таква побарувачка. За вакви масовни згради треба голема популација. Тие источно-азиски градови имаат големии популации и потреба од такви градби за да можат сето тоа население да го сместат на помал простор.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2015 во 17:54
Originally posted by Оптимист Оптимист напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се е само село не е намигнување

е вакво нешто кога инвеститорите кај нас ќе изградат, ќе може да се пофалат дека е ексклузивно и да го наплаќаат како такво


Кај нас реално нема потреба од вакви футуристички градби. Едноставно не одговараат на поднебјето, културата и менталитетот. Можеби би било убаво ако ја урнеме цела Македонија и повторно ја изградиме по ваков модел, но на сегашнава архитектура и “традиција“ која ја има Македонија сето ова би изгледало смешно.

Плус, немаш таква побарувачка. За вакви масовни згради треба голема популација. Тие источно-азиски градови имаат големии популации и потреба од такви градби за да можат сето тоа население да го сместат на помал простор.
зборам за ексклузивноста на самиот проект, не мора да е толку масивен... за разлика од тоа, кај нас се продаваат станови со мала квадратура, во гетоизирана средина, без изолација што прокиснуваат, како да се којзнае какви вили

еве, наместо да се градеа гета како Реонски, Расадник, новото Маџир маало, новите згради во стар Аеродром, и така натаму, можеше да се изгради нешто вакво, кое што истовремено штеди простор и задржува цена со право
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kocko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kocko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2015 во 01:57
Бог да чува!
Кон врв
kocko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kocko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2015 во 02:03
Epten nevoobichaeno I interesno:


Бог да чува!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,154 секунди.