IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Современа архитектура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современа архитектура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2012 во 13:03
..ovie tuka,....pod sovremena arhitektura ,  podrazbiraat , ochigledno,....samo toa shto e ...sega skoro izgradeno ! смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2012 во 17:12
i eden azerbajdjan ke ja gradi najvisokata zgrada vo svetot...

$2 billion Azerbaijan Tower to usurp Saudi Arabia’s Kingdom Tower as world’s tallest


..eden cel kilometar!....eejjj...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2012 во 00:10
мене ова воопшто не ми е импресивно, празно трошење на пари само да се види на кој му е поголем... објектот... иако ова е приватна инвестиција, го ставам на исто ниво со ретардации како Ск2014
згора на тоа, во ваквите објекти нема никаква иновација освен во проблемите со висина на објектите со кои треба да се справуваат, за разлика од други објекти кои имаат цела идеологија на дизајн и уметност, сето тоа искомбинирано со практичната употреба и функционалност на објектот, многу од нив се и облакодери, значително пониски од овие, дел од нив и за свое време највисоки

и интересно беше порано како објектите се натпреваруваа за пола метар за да ја добијат титулата, и тоа најчесто се правеше со јарболи и антени, а на самите објекти им беше обрнувано повеќе внимание, сега тоа време е поминато кога имаш Арап што милион во џеб чува и неговиот нов рекорд е над 200 или 500 метри (просечна висина на нормален облакодер)... катастрофа


Изменето од zabegan - 04.Април.2012 во 00:13
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2012 во 00:24
..aj sega i ti ...ne se pravi mnogu (arhitektonski)..mudar.изненадување

...za  tolkavi gradbi,...prvpat imam ''slushnatoo'' deka ke se pravatt ,...ushte i mnogu pred  ti da stapnesh na ovoj svet.

...znachi,...eden den i toa morashe da se sluchi,
..pa duri , imam chitano i za razmisluvanja za  oblakoder od  cela edna ,..milja ( 1600m) !!

znachi,...po tebe , edna tolkava gradba,   se pravi so ona shto vekje se znae,...bez nikakvi inovacii ,a?

...zatoa shto problemite na visinata ...ne baraat inovacii , tuku niv mozat da se reshat i so ona shto vekje  se znae ...i pri izgradba na edna petkatnica.изненадување


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2012 во 01:38
па мислиш дека има некакви иновации во објектот? можам да ти покажам со кои градежнички трикови се користи кога збориме за висина, и дека нема ништо ново во него, единствено не знам колку е еколошки и практичен...
има голема основа на приземјето, има пет главни оски на кои се држи, формата му е аеродинамична, тотално клише ако збориме за облакодери бидејќи се користи со основи на градежништвото (како што викаш ти, од времето на петкатницата), згора на се, има фасада како да е изграден пред 20 години...
има далеку поимпресивни „мали“ облакодери, кои се косат со логика, се утопуваат во пејсаж со необични форми и материјали... да го скратиме муабетот, замисли си го објектов во десет пати помали димензии, ќе ти биде тогаш импресивен?

исто така, облакодерот за кој збориш дека е 1600 метри е Kingdom tower во Саудиска Арабија, на кој мораа да му ја смалат оригиналната висина на околу 1000 метри поради географските неповолности за високи градби во регионот
самите физички можности на оваа планета и на човекот се ограничени, сакале или не, и нема поента ако некој ги достигне во два потега... Empire state што е примитивна технологија за денешно време, го држеше својот рекорд 40 години
еве ти да добиеш претстава како се движеле работите досега, погледни како одрипнува Burj Khalifa од се останато


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2012 во 14:19
a , be zabegan,...valjda ne e toa samo ednostavno redenje na spratovi,...ama ,
.. aj , nemam jas pojma od arhitektura...da ne palamudam,намигнување...iako ne zboruvam za rahitekturata od ...tehnichki aspekt!

..ama , da mi sporeduvash ti edno  skopsko luna parkche '14...so edna kilometarska gradba,...i toa so istiot zbor e malku...smeshno be!изненадување

...teshko deka nekoj ke gi nadmashi ovie tuka,vo svoeto ''neimarstvo'',..osven,..samite tie!Градските плажи ќе се оградуваат..смеење

...na kraj kraevi,...samo idejata  za neshto e na  nekoi lokalni ili drzavni  ''mokjnici''....vo utepani zemji kako makedonija!.
..nivnata realizacija sigurno ne e na domashni "umovi" ...pogotovo ne takvi  grandiozni i dotogash nevideno neshto....koe shto e  plod na  vistinski umovi od...amerika, britanija,..shvajcarija,...i vo ponovo vreme   i na tajvan , singapur...japonija...pa i kina....

...shto mislish,...deka ''proektot  za onie 100 i kusur katnici, shto  nekoj misleshe tuka da gi  izgradi,...ke bea  plod na ...domashen um?ма ајде

..a i onaa ''miljata'' ...sum ja  ''sretnal'' pred mnogu vreme , nema vrska so ovaa vo ....arabija!
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
..tuku,...eve ti neshto i po tvoj vkus :
....(barem se nadevam deka ke ti bide vkusno) !голема насмевка


...gradba vo BAHREIN,.. koja shto si e dovolna samata na sebe ,..vo energetski smisol,...a, koj  ima energoja ...ima i sê drugo ,neli?

...strujata taa si ja ''zema'' od silata na veterot ,..so  tri propeleri ,..postaveni visoko na horizontalni drzachi ,koi gi povrzuvaat dvete  kuli...koishto i samite po sebe imaat neobichen oblik,
... a, najmnogu poradi toa ,..veterot podednakvo da ''udira'' vo site tri veternici .

...e,..ako  i ova ne e po tvojot istanchan (ili prefinet arhitektonski) vkus,.голема насмевка..vo idnina ,

...zemi samiot da si...''gotvish"!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2012 во 15:13

нешто ми е смешно ако се споредува со МК...

1,На врвот од тие згради т.е. последниот кат,треба да се донесе вода..против-пожарни системи па дури и ....и парно!намигнувањеПумпи,системи,заштити..треба некој да знае каде да ги монтира,да нацрта и остави простор при градба,после да знае кој ги продава и зошто служат каде да ги купи..абе ова е цела филозофија за стручни фирми како нашиве.

2,Не е тоа јарбол од 10 000 евра и акни му застава и ако дува ветер ќе се вее,ако не..џабе,не се гледа чија е ...заставата.

3,Знете ли дека нашиве не знаат денес ниту можат да направат овде кај нас зграда од 10 ката.Гледате како се одвиваат работите со Турчинот.На нашиве ќе им треба една цела смена од 8 саати плус ЏПС да дојдат до врвот и да се вратат,евентуално ако не се симнат со кранот од пола зграда до долу..

4,Кај нас сеуште се градат катни згради,и при поставување на плочите ретко кој остава дупки(отвори)за инсталациите.Потоа се лиат и кој треба да става цевка си ги буши плочите една по една..нормално да стави цевки.....

5,Кај нас што е пониско посигурно е!..не е исто да ти падне човек од третти кат и од 150...!.

Кина,абе Кина скоро пушти најдолг висечки мост во светот,зелезничка линија имаат таму каде што оној мОртусон може само да сања,станица за истата на ниво на Монт Блан..абе на месечината први ќе стапнат..Кина е тоа,не е заебанција..да

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2012 во 21:51
@brza не реков дека тоа се дела на домашни инвеститори и архитекти, баш напротив, затоа зборам дека е експериментално поле, бидејќи секој амбициозен архитект може таму да направи чудо, само ако го финансираш како што треба, тоа е се, парите го вртат светот...
а во однос на „зеленоста“ на објектите, сум гледал слични примери, овој во Бахреин е дури и застарена идеја, имаш пример од Мајами за проект каде ветерници се интегрирани во самата фасада и скоро воопшто не се забележливи


и еве ти уште неколку инвентивни примери, од 2009 година
http://www.fixr.com/blog/2010/01/14/top-10-green-structures-of-2009-and-beyond/

а еве ти го нашето зелено постигнување (шала на страна, за наши стандарди многу зелен е објектот) ама катастрофа е по сите урбанистички и дизајнерски стандарди

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 00:12
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

@brza не реков дека тоа се дела на домашни инвеститори и архитекти, баш напротив, затоа зборам дека е експериментално поле, бидејќи секој амбициозен архитект може таму да направи чудо, само ако го финансираш како што треба, тоа е се, парите го вртат светот...
а во однос на „зеленоста“ на објектите, сум гледал слични примери, овој во Бахреин е дури и застарена идеја, имаш пример од Мајами за проект каде ветерници се интегрирани во самата фасада и скоро воопшто не се забележливи

..aa.. ,ja pa se chudev,...otkaj tolku prashina na zgradata vo bahrein!голема насмевка
..tuku, da не sаkash da kazesh deka nekoi od  tie gradbi...gi pravat novopecheni arhitekti...pa, makar tie rabotele i za najgolemite svetski arhitektonski biroa?изненадување...i nekoj ....na nekoi shto, samo shto se steknale so  zvanjeto arhitekt,.. ( pa kolku i da se ambiciozni) ke im dade na raka  milijardi,...za da mu napravat neshto imresivno.....ili ne mislish taka?збунетост

...a za zelenosta,..pa, zarem mislish deka na ovoj svet ima neshto...pozeleno...od ova shto tuka  se pravi ?намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 18:11
да се појаснам, ми смета тоа што по секоја цена во дотичните земји како Бахреин и ОАЕ, се стремат кон тоа да направат нешто што е нај, занемарувајќи многу пропратни ствари на градежништвото, се додека некој има полн џеб, се оди во екстремности, од кои ако гледаме реално човештвово и нема многу голема потреба
а за сето ова уживање во парите на тие луѓе, трпи и нивната и домашната економија...

архитектите и инжињерите не е битно дали се нови или искусни во својата струка, работата е што за разлика од кога се гради во други градови, каде внимателно треба да се направи цел план заснован на околината и да се запазат многу регулации, таму, во таа пространа пустелија и бескрајно „ништо“, им е дозволена тотална слобода, се додека објектите се безбедни за вдомување...


Изменето од zabegan - 06.Април.2012 во 18:12
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 22:39
vo prilog na postot na Zabegan... Dodadi go i Singapur na listata...


Incredible Blue
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 23:54
e bash !изненадување
...ako i za ova go misli istoto,..''svaka mu chast''!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 12:41
Абе, Скопје 2016 (и 2020 нека е) можно е да биде збогатено со нешто вакво или тешко?
Инаку зградава треба да биде изградена во Дубаи се надевам во скоро време. Кај нив и онака се никнува преку ноќ.
Ќе ка најдете на нет како Crescent Moon Tower
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 20:43
Pa mozebi, Santi, otade Kameni...
Incredible Blue
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.