IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Замоци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Замоци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104847
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 09:15
6.moshna-eden-od-najubavite-dvorci-vo-svetot-kafepauza.mk


Мошна,Полска


Изменето од Valerija - 17.Декември.2017 во 09:53
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104847
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2017 во 21:53

Albert Cook House,Баварија


Изменето од Valerija - 17.Декември.2017 во 09:53
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2017 во 00:18
Поврзана слика
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104847
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2017 во 10:04
                           Лебедовиот камен, еден од најубавите дворци во светот
На врвот на карпите над клисурата, пет километри источно од Фусен, се издигнува еден од најбајковитите дворци во светот, "Neuschwanstein" или Новиот лебедов камен.
Иако наредбата на кралот Лудвиг Втори, кој го изградил замокот, била истиот да се сруши по неговата смрт, за среќа неговата желба не била исполнета, па на светот му останала уште една неверојатна градба, а Волт Дизни токму во овој замок ја пронашол инспирацијата за дворецот на Трнорушка.


Новиот лебедов камен е доказ дека соништата се остваруваат, а овој дворец некогаш бил само сон на малиот принц Лудвиг. Според зборовите на неговиот дедо Лудвиг Први, малечкиот принц уште од својата шест годишна возраст градел "изненадувачки добри градби" додека си играл со парчиња дрво.

Додека растел, младиот престолонаследник многу учел од својот татко, кралот романтичар Максимилијан Втори, кој во текот на обновувањето на старите резиденции не ангажирал градежници, туку театарски сликари.


Токму затоа малечкиот принц Лудвиг растел "заразен" од воодушевувачките легенди кои што биле насликани на ѕидовите на нивниот дворец, а од големиот број на јуначки легенди, една особено се издвојувала, а тоа била Легендата за лебедовиот витез Лохенгрин.

Лудвиг го наследил тронот кога имал само 18 години, по смртта на неговиот татко во 1864 година. Младиот крал наскоро одлучил да ги оствари своите детски сништа и го изградил замокот кој се вбројува во оние најубавите кои што светот денес ги има.


Првата градба која тој ја дизајнирал и изградил бил комплексот згради Херенчимс, потоа ја изградил кралската палата Линдерхоф и на крајот го изградил најубавиот од сите, дворецот "Neuschwanstein".

"Кога и двајцата веќе одамна ќе бидеме мртви, нашето тело на идните генерации се уште ќе им биде пример", напишал своевремено кралот Лудвиг. Затоа што дворецот бил градба од неговите соништа, за истиот кралот одбрал и локација од бајките, па во стилот на витешките дворци, изградбата на "Neuschwanstein" била планирана на карпите.


Како и својот татко, Лудвиг повеќе им верувал на сликарите отколку на градежниците, па затоа го ангажирал театарскиот сликар Кристијан Јанк за изработка на плановите и на 5 септември 1869 година бил поставен камен темелникот.

За Лудвиг, овој дворец не бил негов дворец, туку бајковит замок на лебедовиот витез Лохенгрин. Иако сликарот Јанк првобитно ја дизајнирал палатата како трикатна готска градба, Лудвиг за кратко време ги променил плановите и одлучил да направи романтичен дворец со пет ката, пред се затоа што верувал дека така повеќе одговара на легендата.

Изменето од Valerija - 17.Декември.2017 во 10:33
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104847
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2018 во 21:01

1) Castello di Pavone, Италија

Овој антички замок трансформиран во шармантен хотел е опкружен со тропски градини, а собите освен тоа што се традиционално опремени, нудат модерни удобности.


2) Parador de Cardona, Шпанија

Parador de Cardona изгледа како да е излезен од бајка – нуди панорамски поглед врз каталонските пејзажи, а гостите можат да уживаат во автентичните и превкусни каталонски специјалитети.

3) Castle Hotel, Кина

Хотелот Замок иако се наоѓа во Далиан, Кина, е со дизајн во баварски стил, а се наоѓа на неколку чекори од плоштадот Шингаи (најголемиот плоштад во светот).

4) Ballynahinch хотел, Ирска

Овој хотел нуди уживање во мноштво активности во природата како што се јавање коњи, ловење на птици, или едноставни релаксирачки прошетки покрај езерото.

5) Замокот Роч, Обединето Кралство

Импресивниот замок датира од 12-тиот век, а сите соби му се луксузно декорирани нудејќи прекрасен поглед на британскиот брег и околните пејзажи.


6) Fairmont Le Chateau Frontenac, Канада

Лоциран во Стариот Квебек, овој замок нуди поглед на реката Св. Лоренс и на Стариот град. 


7) RAAS Devigarh, Индија

Оваа палата од 18-тиот век се наоѓа во индиското село Делвара помеѓу ридовите Аравали, а гостите можат да уживаат во тивката библиотека или да се релаксираат во просторните апартмани.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104847
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2021 во 11:18


Jilong Castle Country Club Resort, Кина
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.