IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Мостови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мостови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
Автор
Порака
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2013 во 12:08
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2013 во 19:19
ко на Велија мостот во Охрид е смеење
само што овој не се распаѓа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 12:33
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2013 во 00:08
optichka iluzija
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 16:59

15 најимпресивни мостови во светот

Golden-Gate-Bridge-san-francisco

Ви претставуваме некои од најимпресивните и најдобри архитектури во светот. Од едноставни бетонски конструкции до грандиозни, ултра модерни и современи дизајни овие мостови ќе ве остават без зборови.

Некои спојуваат градови, некои преминуваат заливи, некои опфаќаат клисури, но сите имаат нешто заедничко – сите овие мостови ги претставуват најсложените предизвици од областа на инженерството.

Погледнете ги најпознатите прекрасни мостови.

Мостот Brooklyn, Њуjорк, Америка

Мостот Brooklyn, Њуjорк, Америка

Мостот Helix, Сингапур

Мостот Helix, Сингапур

Millau виадуктот, Франција

Millau виадуктот, Франција

Мостот Forth Railway, Шкотска

Мостот Forth Railway, Шкотска

Мостот Golden Gatе, Сан Франциско, Америка

Мостот Golden Gatе, Сан Франциско, Америка

Мостот Hangzhou Bay, Hangzhou Bay, Кина

Мостот Hangzhou Bay, Hangzhou Bay, Кина

Мостот Millenium, Лондон, Велика Британија

Мостот Millenium, Лондон, Велика Британија

Мостот Octavio Frias De Oliveira, Сао Паоло, Бразил

Мостот Octavio Frias De Oliveira, Сао Паоло, Бразил

Мостот Pennybacker, Остин, Америка

Мостот Pennybacker, Остин, Америка

Мостот Rainbow, Токио, Јапонија

Мостот Rainbow, Токио, Јапонија

Мостот Szechenyi Chain, Будимпешта, Унгарија

Мостот Szechenyi Chain, Будимпешта, Унгарија

Мостот Coronado, Сан Диего, Америка

Мостот Coronado, Сан Диего, Америка

Мостот Henderson Waves, Сингапур

Мостот Henderson Waves, Сингапур

Мостот Navajo, Аризона, Америка

Мостот Navajo, Аризона, Америка

The Tower мостот, Лондон, Велика Британија

The Tower мостот, Лондон, Велика

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2014 во 13:07
 Bridge Bastei, Германија


Оваа камена формација е навистина посебна и на неа е изграден мостот е нечто что секако треба да се види. Кога сте веќе таму, обавезно посетете го и Лиленштајн.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2016 во 15:39

Мило Вијадукт е највисокиот мост во светот кој се протега врз долина на реката Там во Јужна Франција, а слободно може да кажеме и дека е еден од најубавите мостови во светот.

Мостот ја носи титулата „највисок мост на светот“ во однос на висината помеѓу самата основа на мостот (т.е. неговите темели) до највисоката точка на мостот – растојание кое изнесува 343 метри, додека во однос на висината врз која се протега, таа изнесува 270 метри – што го прави 12-ти највисок мост во светот.

Мостот, дело на познати француски и англиски архитекти, е долг 2460 метри и за прв пат за сообраќај е отворен во 2004 година. Почнат е да се гради на почетокот од 2002 година, а целиот проект чини 394 милиони евра – пари кои би требало да се отплатат со патарината до 2080 година.

najvisokiot-most-na-svetot-1

najvisokiot-most-na-svetot-2

najvisokiot-most-na-svetot-3

najvisokiot-most-na-svetot-4

najvisokiot-most-na-svetot-5

najvisokiot-most-na-svetot-6

najvisokiot-most-na-svetot-7

najvisokiot-most-na-svetot-8

najvisokiot-most-na-svetot-9

najvisokiot-most-na-svetot-10

najvisokiot-most-na-svetot-11

najvisokiot-most-na-svetot-12

najvisokiot-most-na-svetot-13

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 03:40
навистина импресивен инжињерски подвиг... само не ми е јасно зошто морало баш тука да помине автопатот трепкање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2016 во 09:28

Нов мост направен во вид на круг за подобар поглед


На јужното крајбрежје во Уругвај се изгради нов мост во вид на круг. Архитектот Рафаел Вињолу, вели дека мостот е изграден во вид на круг со цел возачите да ја намалат брзината на возење и да уживаат во панорамската глетка на пејзажот пред нив.Мостот се градел 12 месеци, а освен патот има и пешачки дел за оние кои сакаат да подолго да уживаат во глетката. Локалните власти се надеваат дека мостот ќе привлече многу туристи.Изменето од Valerija - 17.Февруари.2016 во 09:28
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:14

Овој неверојатен мост се претвора во подводен тунел кој ги поврзува Данска и Шведска

Овој уникатен пат го поврзува данскиот главен град Копенхаген со шведскиот град Малме.

Ересунд, дизајниран од данскиот архитект Георг К.С. Ронте, бил отворен на 1. јули, 2000 година. Мостот се протега околу 8 километри пред да помине преку вештачки остров и потоа се претвора во тунел од должина од 4 километри под каналот Флинт,

Ова место е интересноод биолошка како и од архитектонска гледна точка: Ботаничката асоцијација на Лунд идентификуваше над 500 различни видови растенија на островот, кој бил конструиран од материјал извлечен од морското дно.

ms01ms02ms03ms04ms05ms06ms07ms08

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2016 во 21:14
Ова е најубавиот мост во светот

Областа Хубеи во централна Кина може да се пофали со најубавиот понтонски мост кој преку прекрасниот пејзаж го следи текот на реката.

Овој живописен и бајковит предел претходно можело да се види само од чамец.Изменето од Valerija - 03.Мај.2016 во 21:16
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2016 во 08:17

1. Мостот Rakotz, Германија

rakotz

2. Мостот Langkawi Sky, Остров Pulau Langkawi

bridge

3. Мост од бамбус

most od bambus

4. Мостот Fort de Roovere, Холандија

beautiful-bridges-around-the-world

5. Rolling bridge, Англија

24bridge.xl

6. Мостот Shaharah, Јемен

1511104Изменето од Valerija - 05.Мај.2016 во 08:18
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2016 во 09:08

Golden Gate Bridge, Сан Франциско

Прекрасната глетка од овој мост во Сан Франциско никогаш не застарува. Она кое ги фасцинира илјадниците туристи е начинот на кој мостот и синото небо се спротивставуваат на густата магла.

10-najpoznati-mesta-vo-svetot-spored-fotkite-na-turistite-10.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2016 во 08:42

Мост кој ги руши законите на физиката (фото)


На светов постојат многу неверојатни работи, за некои од нив, дури и кога ви се пред очи, не сте свесни колку се посебни.

most-koj-gi-rushi-zakonite-na-fizikata-01.jpg

Една од тие работи е генијалноста на човекот.

Во 2002-та година целиот свет се восхитуваше на аквадуктот „Veluwemeer“ - ремек-делото на најдобрите инженери кои го поврзаа копното на Холандија и Флеволанд со вештачки остров.

Многу различни идеи биле разгледувани, вклучувајќи и подводен тунел и обичен мост. Но, овие проекти биле прилично скапи и ќе било потребно многу време за да се изградат.

Конечно, донеле неверојатна одлука да направат воден мост.

Денес поминуваат над 28.000 автомобили низ овој мост , а бродовите непрекинато се движат во водите.

Не се заборавени ниту пешаците, за нив има посебни пешачки места за движење, од двете страни на автопатот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.