IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Работнички права
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работнички права

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 01:09
Pak ke ispadne po moe , am aaj , ke go procitam i jas zakonot , pa ke komentiram utre ...
...segi imajte ubav raboten den , i ne odstapuvajte od svoite pravaнамигнувањеда
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 11:39
Evangeline:
Има работникот многу права, едно од нив е заштитата од мобингот.
____________________________

Синдикатот се бори против мобингот но проблемот е во неговото докажување, бидејки лицата врз кои е вршен мобинг одбиваат да потпишат изјава а пак оние кои се сведоци одбиваат да го потврдат мобингот врз нивниот колега или колешка.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2014 во 17:19
Александар, баш и не беше тоа муабетот. 
Лаки прашува дали е иста темава со новата на Кастро Закон за заштита од вознемирување.....(мобинг). Таму дискутиравме за ова. Јас му посочив дека не е баш иста и дека освен заштита од мобинг имааш и други права, тука се дискутира општо, а во конкретната тема конкретно. Таму и јас се имам искажано на темата, може да продискутираме среќа
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 19:36
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

За овие 20 години плурализам, работниците поминаа низ најголема голгота.Изгубија работни места,изгубија дел од правата кои ги имаа- стекнати во изминатиот период, ги изгубија фабриките,ја изгубија сигурноста на работното место,го изгубија правото на бесплатна здравствена заштита.Се донесе ( со повеќе измени), Законот за работни односи со кој им се намалени правата од работен однос, како и социјалната заштита...Поделени се по партиска линија, верска,работничката солидарност не може да се препознае...

Што мислите за правата на работникот - каде е РАБОТНИКОТ ДЕНЕС????


Работодавецот во Македонија му вели на работникот и за неговите права:

- “You have the right to remain silent(very important). Anything you say can and will be used against you in a court of law. You have (not) the right to an attorney. If you can afford an attorney, (no) one will be provided for you. Do you understand the rights I have just read to you? say yes you MF”

Оригинал Миранда
“You have the right to remain silent. Anything you say can and will be used against you in a court of law. You have the right to an attorney. If you cannot afford an attorney, one will be provided for you. Do you understand the rights I have just read to you?”

Миранда законот го сменив малку колку да го опишам односот на нашите работодавачи кон вработените....

Изменето од Buggyman - 29.Мај.2014 во 19:39
Homo homini lupus est...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 22:22
Може не е за тука прашањето но сепак ќе го поставам.

Пред некој ден во неврзан муабет со еден пријател разбрав дека еден човек сакал да конК*рира за работа од приватен сектор за во државен.
Арно ама како што зборел човеков кој сакал да се вработи во државен сектор,тврдел дека за да конК*рира во случајов како наставник во основно училиште требало да го напушти предходното работно место.
Значи дал отказ и конК*рирал за работа како наставник, го одбиле и останал без работа.

Е сега мене како лаик за овие закони ова ми нема никаква логика и ми е лудост најголема.

Значи прашањето ми е следново.
-Дали во законот постои таква одредба со која мора да напуштиш работно место (во случајов како обезбедување во приватен сектор) за да конК*рираш на работно место во државен сектор кое ти одговара по струка?????


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 22:34
Originally posted by fiks fiks напиша:


-Дали во законот постои таква одредба со која мора да напуштиш работно место (во случајов како обезбедување во приватен сектор) за да конК*рираш на работно место во државен сектор кое ти одговара по струка?????


 

Не би требало да постои таков закон . Штом си невработен и конК*рираш за работно место ти си автоматски рамноправен со сите останати кандидати незвисно какви дипломи имаш . 

Едноставно другарот ти сее заебал . И како има една поговорка во Бугарија , а предпоставувам и во Македонија  од две столици на земја е паднал...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 22:38
И јас велам дека не би требало,али да видиме некој што е информиран за ова што ќе каже.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 22:59
ja ko so znam,do pred nekoe vreme,ostavaa kao nekoj grejs period ili vakuum vreme,za da odjavuvanjeto i prijavuvanjeto se zavrsi...
Toa ne se praese samo so stiskanje na Enter,tuku imase lufta period...
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 23:06
Originally posted by fiks fiks напиша:

Може не е за тука прашањето но сепак ќе го поставам.

Пред некој ден во неврзан муабет со еден пријател разбрав дека еден човек сакал да конК*рира за работа од приватен сектор за во државен.
Арно ама како што зборел човеков кој сакал да се вработи во државен сектор,тврдел дека за да конК*рира во случајов како наставник во основно училиште требало да го напушти предходното работно место.
Значи дал отказ и конК*рирал за работа како наставник, го одбиле и останал без работа.

Е сега мене како лаик за овие закони ова ми нема никаква логика и ми е лудост најголема.

Значи прашањето ми е следново.
-Дали во законот постои таква одредба со која мора да напуштиш работно место (во случајов како обезбедување во приватен сектор) за да конК*рираш на работно место во државен сектор кое ти одговара по струка?????



Нешто слично на тоа што во вели свето..

Во некои професии, договорите за работа се малку поспецифични по својот состав. Доколку не е утврдено со договорот за работа, некогаш дополнителен договор се потпишува за отказен рок.
Инаку, може да се побара од вработениот отказен рок од 30+ дена и сл. Може да побара работодавецот да се потпише договор со кој што му се забранува на лицето по напуштање на одредено работно место да се вработи во конК*рентска фирма на иста или слична позиција, поради заштита на самата фирма. 
Има и други клаузули, но немам слушнато ниту прочитано дека треба да си буквално невработен за да конК*рираш на одредено работно место. 
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 23:09
И мене ми нема логика,и мислам дека типот лажел.
Што му била поентата не знам.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 23:14
може му било страв дека нема да го вработат ако е веќе вработен, и дека по тој основ ќе биде одбиен
а може мислел дека има јака врска штом се откажал од предходното работно место
или можеби и не му одговарало, па мислел ќе го потрефи среќа
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 23:15
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

може му било страв дека нема да го вработат ако е веќе вработен, и дека по тој основ ќе биде одбиен
а може мислел дека има јака врска штом се откажал од предходното работно место
или можеби и не му одговарало, па мислел ќе го потрефи среќа

Или можеби не ни помислил колку е тешко да најдеш нова работа денесхи, хи...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 23:18
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

може му било страв дека нема да го вработат ако е веќе вработен, и дека по тој основ ќе биде одбиен
а може мислел дека има јака врска штом се откажал од предходното работно место
или можеби и не му одговарало, па мислел ќе го потрефи среќа
 

Мислам дека тоа второто било.

Ама прашањето ми е дали мораш да дадеш отказ некаде за да конК*рираш за друга работа?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2014 во 23:19
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ама прашањето ми е дали мораш да дадеш отказ некаде за да конК*рираш за друга работа?

Го имам сто пати прочитано, еве види

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.