IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Канонот на Светото Писмо - Стар и Нов Завет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаКанонот на Светото Писмо - Стар и Нов Завет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 01:05
Da predupredam na vreme - obrakjate se so respekt, bez obzir dali se slozhuvate so mislenjata i veruvanjata. Bez potsmevanje, cinizam i patroniziranje.

Odnesuvajte se kako kulturni lugje i vernici dostojni na svojata vera.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 12:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da predupredam na vreme - obrakjate se so respekt, bez obzir dali se slozhuvate so mislenjata i veruvanjata. Bez potsmevanje, cinizam i patroniziranje.

Odnesuvajte se kako kulturni lugje i vernici dostojni na svojata vera.


Сигурно мислиш на ова:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Dobro, odi ti kaj profesorot, nema problem.... Vidi tamu sto napisal...

Posebno deka ke slusnam tolku biseri od Ahmar .
Abre, epa Ahmare...


procitaj gi uste ednas moite postovi i ke vidis deka kontradiktornosta e vo tvojata glava...

ABRE, EPA AHMARE !


Море да не прочитав дека КИНГДАВИД(KINGDAVID) ми го сменил никот од АХМАР1 во АХМАРЕ?!
не деке мене ми е гајле многу многу за тоа но нели тој многу сакаше ИЗВОРНО да се пишуваат никовите но сега самиот сега ги менува на другите членови.

Двоен аршин?!




Изменето од ahmar1 - 28.Април.2010 во 12:22
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 12:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Znaci , da bideme na jasno: Velis deka Kanonot na Stariot Zavet ne go sostavilie Evreite PRED Hristijanstvoto tuku POSLE kako odgovor na Hristijanstvoto


Значи ПРОЧИТАЈ ВНИМАТЕЛНО што реков(поточно го цитирав професорот).


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

When and how did Jewish scripture become settled? The Jewish bible started developing in the
Rabbinic period
. So what the rabbis--now, this is all after Jesus and Paul. So
we're talking about the third, fourth and fifth, sixth
centuries.
. They started teaching people that only the
Hebrew scriptures in Hebrew should be used
I would even say that one reason the rabbis started using Hebrew
more and taking the Hebrew Bible is because they were reacting against
the predominance of Christianity, as it grew more and more strong
]


И не ме вади од контекст и не ја менувај темата.Уште малку фали да ми кажеш дека Апостол Павле ај што со себе носел НОВ ЗАВЕТ ,со себе носел и КОМПЛЕТЕН Стар Завет на еврејски!.



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

pa ne znaele koj vreme bilo ona vo koe nie denes go vikame prv vek koga ziveel ISUS?
Dali si slusnal za Julijanskiot kalendar Ako ne, istrazuvaj malku i ke vidis deka se na ovoj svet ne nastanalo od Pravoslavieto.


Извини што вака ќе те потцетам но мерењето на времето пред и по Христа се појавува во 16 век(!!!)
Јулијанскиот соларен календар не го сметал времето пред и времето по раѓањето Христово.
Дури ни годината на раѓањето Христово не се утврдила се до 4-5 век.(да те потцетам дека Божик се слави од 4 век).

То само го изнесов како кратка забелешка а ти го употреби како ГЛАВЕН АРГУМЕНТ во твојат реплика.
Те молам за ова ако сакаш да правиме муабет отвори си нова тема..




Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

A koga izvor i dokaz ti e eden profesor koj ne e Pravoslaven, ne znam sto da kazam na ova, posebno koga ovoj covek ne e ni Hristijanin, tuku CINIK kako sto rece ti.


Првин цитирав православен извор ,ти рече дека не е доволно добро зашто било(те парафразирам)-субјективно.
ОК тогаш, реков еве НЕправославен (академски)извор да употребам, и тој не ти чини..
Па еве кажи ми кој извор за тебе е веродостоен?!

памфлет од стражарска кула??!што?

Значи ти велиш дека ние лажеме дека Црквата е таа која го одобрила канонот, ние велиме дека ти не ја кажуваш вистинат(за канонот) значи ни треба некој неспорен извор на информации..
Во вакви теолошки дебати најдобро е да се користста академски докази(сега кој како ги прифаќа и толкува е друго прашање) но мора да има нешто и во тие докази.


п.с
рече дека ќе го продолжиш твоето претходно излагање за тоа како според тебе настанал канонот на новиот завет..
го чекам вториот дел.

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 14:27
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:




Море да не прочитав дека КИНГДАВИД(KINGDAVID) ми го сменил никот од АХМАР1 во АХМАРЕ?!
не деке мене ми е гајле многу многу за тоа но нели тој многу сакаше ИЗВОРНО да се пишуваат никовите но сега самиот сега ги менува на другите членови.

Двоен аршин?!





Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .


P.S. Go smeniv obrakjanjeto vo postot pogore. Bez pozdrav kon tebe не


Изменето од KINGDAVID - 28.Април.2010 во 15:47
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 15:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .P.S. Go smeniv obrakjanjeto vo postot pogore. Bez pozdrav kon tebe не


Колку што јас знам според правилата на боб тонот тука на форумот. ПРЕНЕСУВАЊЕ НА ЛИЧЕН РАЗГОВОР ПРЕКУ ЛП ЈАВНО НА ЛИСТАТА СЕ САНКЦИОНИРА!

Од кај знаат(и на крај краева што им е гајле)другите форумџии ако некој член на форумот се жали на друг дека има хемороиди?!(што има тука да се извинува некој?!)Мислам дека полично од тоа здравје!!
Мислам дека Модераторите треба да реагират за ова!

Значи форумот тука е за аргументирана цивилизирана дискусија(без лични прозивки). Ако некој нешто има лично да си каже или да му се обрати за тоа постојат ЛП(Лични Пораки).
И колку за информација јас не бев тој кој ја започна личната преписка преку ЛП со тебе туку ти со мене.

Јас тоа што имам да кажам го кажувам јавно-Значи за темата на дискусијата.Лични муабети не ми се приоритет.

Ако имаш да кажеш нешто во врска со темата за дискусија тука кажи слободно.Ако немаш НИШТО да кажеш ,здрав и жив да си,што друго да ти кажам?



Изменето од ahmar1 - 28.Април.2010 во 15:16
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 15:22


TI NAJDE DA ZBORUVAS ZA BON TON? изненадување
                
не          не         не



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 15:44
Znaev deka diskusijava kje pojde vo ovaa nasoka, pa zatoa na vreme ve opomenav...

Vratete se na temata, a megjusebnite prepiskite i lichnite mislenja za vash*te sogovornici zadrhete si gi za sebe ili razmenete si gi preku LP.







Изменето од Messenger - 28.Април.2010 во 15:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 10:56
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


         KOJ GO SOSTAVIL KANONOT NA SVETOTO PISMO?..........TO BE CONTINUED...


Го чекам продолжението

Изменето од ahmar1 - 29.Април.2010 во 10:56
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 11:03
Ahmar1, se slozuvam za toa deka merenjeto na vremeto pred i posle hrista se javilo pokasno, ti velish 16 vek. Me interesira, dali imash nekoi konkretni podatoci za toa, koj go napravil i slicno?

Blagodaram
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 14:02
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


         KOJ GO SOSTAVIL KANONOT NA SVETOTO PISMO?..........TO BE CONTINUED...


Го чекам продолжението




Ke povtoram uste ednas ako slucajno imas slab vid (vidi go boldiraniot tekst so crveno podolu) :


Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .


Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 14:34
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ke povtoram uste ednas ako slucajno imas slab vid (vidi go boldiraniot tekst so crveno podolu) :Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska
so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .


Што треба да направи кингдавид или да каже за да биде баниран за вакво СЕРИОЗНО прекршување на форумските правила!!

Јас му реков да го продолжи своето образлагање ЗА ТЕМАТА.А тој ПОВТОРНО изложува ЈАВНО информцаии кажани преку ЛП
(друга работа е што лаже,ако модераторот е заинтересирани може да му пратам и копија од таа фамозна ЛП).

А друго е што повторно навредува на лична основа со тоа што повторно алудира на состојбата на моето телесно здравје!!
Некој може да биде опомента/баниран што напишал име од ник со мал буква а некој како горе наведениот може уште и да продолжи да го прави тоа што го прави.

Аман веќе од двојни аршини!!


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


nasata diskusija ke bide zamrznata .


Значи признаваш дека немаш НИКАВИ АРГУМЕНТИ за твоето тврдење.Јас на долго и широко го образложив ставот на православната Црква. (И ТОА ДВА ПАТИ!! )Еднаш од Презвитер од Црквата и друг пат од НЕправославен извор.

За возврат добив само памфлет со ненаведување на НИКАКОВ ИЗВОР од каде се добиени тие информации и лични прозивки и етикетирања КОИ НЕМААТ НИКАКВА ВРСКА СО ТЕМАВА.
     


Изменето од ahmar1 - 29.Април.2010 во 14:42
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 15:01


KINGDAVID, privatnite prepiski po LP se samo toa - privatni. Za niv ne se diskutira javno na forumov. Patem, tie ne se niakkva prichina ili uslov za pishuvanje ili nepishuvanje na bilo koja tema.


ahmar1, tvoite zabeleshki deka temava nema nishto so povikuvanje i diskutiranje na lichni poraki se potpolno na mesto. Od druga strana, ne e na mesto impliciranjeto za baniranje bidejki eventualno sankcioniranje mozhe da sledi za prenesuvanje na integralnata sodrzhina na lichnite poraki, a ne za spomnuvanje deka se razmeneti.

Vo sekoj sluchaj, diskusijava izleze nadvor od site prifatlivi kriterijumi i zatoa se zakluchuva.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.