IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 17>
Автор
Порака
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 12:06
Ili je jazikot vinoven ili ne se razbirame ili e provokacija za "moj" bog.Sto ke komentirate na ovaa.Dali se koristi izrekata O BOZE MOJ (sto napraviv,sto se sluci, daj mi zdravje ........).Ili na engleski kazano O MAJ GOD Ako nekoj znae engleski neka go napise pravilno.
Zarem toa ne e prisvojuvanje. Jas objasniv za ova vo prethodnite postovi i ne se povtoruvam.
Nikada ne sum napisal Babata izvikuvala OOIIAAUUUUOOOO.Bar dodeka bev vo drustvo so nea.Najverojatno koristite soznanie od nekoj koj ja proucuval ili rekla kazala, od peta deseta verzija preraboteno i tn.Toa za tajnite bugarski sluzbi deka i dostavuvale informacii?
Malku morgen sto velat germancite.Toa e verzija na nevernicite vo toa vreme komunisti.I za ova imam napisano.Ako nekoja prostitutka koja e bila kajnea ja izbrka so ukorni zborovi zarem toa e satanizam.Netreba covek da e ucen da razbere sto e dobro a sto zlo.
Dali se porocite satanska rabota?
-Narkomanija
-sekakov vid na hazarderstvo
-prostitucija
-homoseksualnost
-Rodoskrnavenje
-Cedomorstvo
-Sekakov vid nasilie od obicen kotek do masovni svetski vojni
-i drugi da ne gi nabrojuvam.
Jas ke odgovoram prv so Da toa e satanska a ne bozja rabota (takvi dela vo opusot na babata nema da najdete na zalost na nekoj.Barajte ja satanata vo satanskite dela pogore opisani,ne i gi obrnuvajte koskite na pocituvanata baba Vanga (neargumentirano,pausalno).
Sigurno ako go ova procita nekoj trevkar ke me narece vo najmala raka otkacen.
Gore ima navedeno sliki od edniot od trite hramovi kaja gi izgradi taa .Oddamna mi se poznati i mene ne me cudi mnogu za ovoj fenomen na odbojnost .Sekoj covek si ima svoja percepcija.Ako se osvrneme kon umetnosta da gi vidime delata na slavniot umetnik PIKASO.Samo se cudam i nisto ne razbiram.Takva e mojata licna percepcija.No ne go kritikuvam nego za mojata slabost sto ne go razbiram i si molcam bes komentar.Nesto analogija na ovaa se slucuva i so freskite vo hramot.Site sme nauceni na zakoraveni stereotipi.Jas se cudam zosto vo hramovite i podviznite ikoni e nacrtan (mojot da ne uvredam nekoj sogovornik so druga veroispovest ako kazam nas) bog.Po mene nasiot bog ne e covecka tvorba nikoj ne znae vo kakva forma e nemame takvi setila da go osetime opiplivo ili vizuelno.Ako jas gi prifakam platnata na Pikaso Apsolutno gi prifakam freskite vo hramot ako tie freski i se dopadnale na pocituvanata baba.Nemam pravo da bidam kriticar na ovie nacrtani dela.
Jas sum uveren deka pocituvanata baba poseduva posebni cuvstva sto nie obicnite luge ne mozema da gi ni opiseme nam nikoj ne ni e kriv.Steta sto nemav moznost da ja prasam pocituvanata za sodrzinata na freskite.
Edno sto imam soznanie e deka taa imase zadaca da gi Ozobnovi starite unisteni hramovi hramovite pa potoa da se upokoi.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 12:12
Ги разгледав фреските кои ги пртиложи Маран Ата (благодарност, јас не успеав да ги најдам).
Чувството кое ме обзема додека ги гледав беше старвично.
Што претставуваат?
Кој ги работел?
Дали баба Ванѓа имала претстава како изгледаат?

Читнав и од интервјуата, излегува дека баба Ванѓа комуницирала со непознати за нас светови, вонземјани.

Еве дел:

'На сите планети от нашата Вселена има разумен живот. И на Марс, и на Сатурн - на сите. Дезинформират ни, оти сме на най-ниското ниво на развитие. Страх ги е да не ги стъпкаме поради невежеството си. Ние, на Земята, сме трето ниво. На най-високо ниво са съществата от Църната планета. От Платоновата планета. Они са седмо ниво. Да не ти говоря за другите дека са стигнали. У безпредела. От 26-то ниво имаш право на прек контакт със Създателя. А от 33-то ниво можеш, ако искаш, да се слееш с Него. Така Създателят, колкото по-старее, толкова по-млад става.'

Што мислите за ова?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 12:35
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ги разгледав фреските кои ги пртиложи Маран Ата (благодарност, јас не успеав да ги најдам).
Чувството кое ме обзема додека ги гледав беше старвично.
Што претставуваат?
Кој ги работел?
Дали баба Ванѓа имала претстава како изгледаат?

Читнав и од интервјуата, излегува дека баба Ванѓа комуницирала со непознати за нас светови, вонземјани.

Еве дел:

'На сите планети от нашата Вселена има разумен живот. И на Марс, и на Сатурн - на сите. Дезинформират ни, оти сме на най-ниското ниво на развитие. Страх ги е да не ги стъпкаме поради невежеството си. Ние, на Земята, сме трето ниво. На най-високо ниво са съществата от Църната планета. От Платоновата планета. Они са седмо ниво. Да не ти говоря за другите дека са стигнали. У безпредела. От 26-то ниво имаш право на прек контакт със Създателя. А от 33-то ниво можеш, ако искаш, да се слееш с Него. Така Създателят, колкото по-старее, толкова по-млад става.'

Nesto za ubavinite na freskite napisav pogore .Nekogas ubavinata e prividna toa e pojava na fizickata percepcija
no da ve potsetam na edna nemoja mudrost VOLK VO JAGNESKA KOZA.
hipoteticki ke kazam pa koj kako saka.Dali formata na nacrtanite freski korespondira so formata na dusite od upokoenite svetci?Dali e toa vizuelizacija na svetcite nacrtani vo covecka forma koga se bile vo ovozemaljski zivot a se crtani stereotipno po drugite hramovi.Neznam mozebi i nasata dusa vo zadgrobniot zivot ke ima takva forma kako na freskite.Zamene ne se nisto ponestrasni platnata na pocituvaniot PIKASO.Inaku sto se odnesuva do ubavinata ima edna prikaska za Lucifer no toa ne e za temata.

Што мислите за ова?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 13:13
Нема сомневање дека убавината е секогаш во очите на оној што гледа.
Не би можела да го споредувам Пикасо со црковно сликарство зашто се работи за сосем различен жанр (патем, не ми се бендисува Пикасо , не сакам слики каде незнаеш што е глава а што прст), но исто така подеднакво не ми се допаѓаат ни фреските со Ристо Гуштеров и неговото семесјтво прикажани како небесни ангели во неговата црква.
се согласувам дека е тоа индивидуално прашање на вкус, но мислам дека во Православната црква постојат канони по кои е опредеклен изгледот на фреските и иконите.



Изменето од maria_magdalena - 19.Април.2010 во 13:14
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 13:22
The Church of St Petka was constructed at a site chosen by Baba Vanga in 1992 and has since then become a place of worship for many people and a renowned tourist attraction. The icons were created by the noted artist Svetlin Rusev and were not generally approved by the Holy Synod of the Bulgarian Orthodox Church for being too realistic and not conforming to the canons. The house of Vanga can be seen nearby and a new monastery is being built.

Ikonite ne se odbreni od svetiot sinod na bugarskata pravoslavna crkva poradi toa sto se premnogu realisticni ... e sega ovaa stvarno ne mi e jasno, pa zarem ne treba da se realisticni ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 13:43
Kanonite se tvorba na obicni luge kako i zakonite.Praveni po necija merka i stalez vo togasnoto opstestvo.Kanonite kako i zakonite se menliva kategorija.Megutoa sekoe edno delo nosi svoja poraka.Za da se razbere porakata treba da go imas "klucot za desifriranje".Siguren sum deka ovie freski nosat svoja poraka.Siguren sum deka pocituvanata imala kontrola na izrabotkata na freskite.Vo slucajot e bitna formata otkolku fizickata sodrzina. So ogled na suptilnosta na materijata ne bi prifatil mislenje ni na najstrucniot likoven kriticat.Jas sakav ovaa materija da ja potsetam no nemam folmski materijal od opravdani pricini.
So ogled na toa deka sum siguren deka se vozobnoveni nekogas postoecki hramovi a ne novoizgradeni,vo glavata mi se vrti slednoto.Mozebi se segasnite freski "kopija" na starite unusteni.Dali e toa nekoja poraka od kosmosot.Vo kolku ima ostaveno tumacenje na delata sto gi gledame od strana na babata toa bi trebalo da go znaat nejzinite vnuci .
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 14:05
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:



Меѓудругото, интересно е тоа што баба Ванѓа во своите интервјуа многу јасно кажувала дека комуницира со духови:

Прашање: Зборуваш ли со духови?
Ванѓа: Доаѓаат многу и најразлични. Некои од нив не можам да ги разберам.
Но тие што доаѓаат и се околу мене, ги разбирам. Еден доаѓа, чука на
вратата и ми вели: „Таа врата не е добра, смени ја!”
Прашање: Се сеќаваш ли, кога ќе паднеш во транс?
Ванѓа: Не. Не се сеќавам на речиси ништо. По трансот јас се чувствувам многу лошо преку целиот ден.


А може да одиме и дел по дел од книгата на Красимира Стојанова, внуката на баба Ванѓа, па од таму да ваѓаме интересни приказни за тоа како таа си муабетела со духовите. Ќе биде интересно според тие искуства разумно да оцениме дали баба Ванѓа имала Божја сила или таа сила и’ била дадена од некој друг, не мислиш?



штета што не разбирам убаво бугарски, неможев се` да разберам од интервјуто. ако знае некој да го преведе и има желба, ќе му бидам многу благодарна

поздрав
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 14:11
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Kanonite se tvorba na obicni luge kako i zakonite.Praveni po necija merka i stalez vo togasnoto opstestvo.Kanonite kako i zakonite se menliva kategorija.Megutoa sekoe edno delo nosi svoja poraka.Za da se razbere porakata treba da go imas "klucot za desifriranje".Siguren sum deka ovie freski nosat svoja poraka.Siguren sum deka pocituvanata imala kontrola na izrabotkata na freskite.Vo slucajot e bitna formata otkolku fizickata sodrzina. So ogled na suptilnosta na materijata ne bi prifatil mislenje ni na najstrucniot likoven kriticat.Jas sakav ovaa materija da ja potsetam no nemam folmski materijal od opravdani pricini.
So ogled na toa deka sum siguren deka se vozobnoveni nekogas postoecki hramovi a ne novoizgradeni,vo glavata mi se vrti slednoto.Mozebi se segasnite freski "kopija" na starite unusteni.Dali e toa nekoja poraka od kosmosot.Vo kolku ima ostaveno tumacenje na delata sto gi gledame od strana na babata toa bi trebalo da go znaat nejzinite vnuci .



Mojot stav e deka se e subjektivno dozivuvanje i deka sekoj ima svoja interpretacija.
Koi sme nie da sudime, koga ne znaeme kako svetcite izgledale ???
Sto ako toa e nivniot vistinski lik ???
Dali kanonite na bilo koja crkva mora sekogash da se ispravni i nepogreshivi ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 14:17
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

The Church of St Petka was constructed at a site chosen by Baba Vanga in 1992 and has since then become a place of worship for many people and a renowned tourist attraction. The icons were created by the noted artist Svetlin Rusev and were not generally approved by the Holy Synod of the Bulgarian Orthodox Church for being too realistic and not conforming to the canons. The house of Vanga can be seen nearby and a new monastery is being built.

Ikonite ne se odobreni od svetiot sinod na bugarskata pravoslavna crkva poradi toa sto se premnogu realisticni ... e sega ovaa stvarno ne mi e jasno, pa zarem ne treba da se realisticni ????


Vnimavajte dobro, Bugarska PRAVOSLAVNA crkva treba da dade AMIN.
Prati ja dobro logikat "PRAVOSLAVNA" postavuvate li si go prasanjeto zosto ne e Bugarska HRISTIJANSKA crkva.Ili
Makedonska HRISTIJANSKA crkva.Tuka e sustinata na mnogu temi i dilemi.Eve jas kako hristijanin baram da se zaclenam vo crkva isklucivo hristijanska ne bugarska,makedonska,ruska,srpska i odozgora pravoslavna vo cest na nekoj si "pravoslav,ili nekoj si ortodoks.
Dali vi e jasno kolkava e omrazijata pomegu tie pravoslavni crkvi?ne sakat ocite da si gi vidat a kamoli drugo.Problemot e uste pogolem nego sto se misli.Politikata e dlaboko vmesana .Postojniot a i minatite verski klerovi dlaboko odat raka pod raka so politicarite(mozebi vo nekoi vreminja so pogolema mok)Ako Baba Vanga e rodena vo Strumica barem po mesto na raganje e MAKEDONKA.Na razumen covek se ke mu stane jasno bes elaboracija.Dali nema da navlece BPC pogolem grev i gnev pred boga ako prevzeme nekakvi aktivnost,bidejki treba se da bide bugarsko(tatarsko).
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 14:35
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Kanonite se tvorba na obicni luge kako i zakonite.Praveni po necija merka i stalez vo togasnoto opstestvo.Kanonite kako i zakonite se menliva kategorija.


Христијанин не би го рекол ова што ти го велиш. Каноните се творба на светителите. Доколку светителите биле обични луѓе како тебе и мене, што мајка барала твојата баба да гради црква посветена на св. Петка и да црта „фрески“ (немам збор како да ги наречам, затоа што не само што немаат никаква врска со фреските, туку и страшно изгледаат) на светители по истата (мада тешко дека некој знае кој е претставен на тие „фрески“)?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Siguren sum deka ovie freski nosat svoja poraka.


Точно, порака дека баба Ванѓа немала никаква допирна точка со Христијанството, затоа што да имала, ќе покажела еден почитувачки однос кон Христовата Црква, а со тоа што Светиот Синод на БПЦ воопшто не ги ни смета тие нејзини ликовни цртежи за фрески, јасно е каков однос имала таа кон Црквата. Самата си формирала некој свој привиден вид на „христијанство“.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Dali e toa nekoja poraka od kosmosot.


А? Каков космос? Зарем и ти веруваш во ванземаљци?



Туку, дај да видиме неколку „христијански“ примери од животот на баба Ванѓа, приложени во книгата пишувана од нејзината внука Красимира Стојанова.



ЉУБОМИР ГЕОРГИЕВ – инжинер 27.III.1999

Во 1988 година еден сосед доби срцев удар и лежеше во "Пирогов". Кога излезе оттаму, ме замоли да го однесам кај Ванѓа. Отидовме, влеговме. Ванѓа му рече дека неговата болест е од страв, и му кажа чуден лек: да заколи еден петел и да му го земе срцето, да го стави да отстои една ноќ во црвено вино и следниот ден шишето со срцето внатре да го однесе кај неа. Ние одлучивме да не се враќаме во Софија и таму да ја завршиме целата работа. Од пријатели во Петрич зедовме еден петел и мојот сосед го закла со голема мака - мислев дека ќе добиеше втор срцев удар. Потоа ни дадоа вино и го стави во него срцето на петелот. Другото утро рано-рано отидовме со работите кај Рупите. Ванѓа го зеде садот, нешто се помоли шепнејќи, го поврте во своите раце, а потоа му рече на мојот сосед да го испече срцето и да го изеде, а од виното во шишето во текот на една недела да пие по една голтка.



БОРИС ГОЏУНОВ - естраден пејач 27.III.1999

Во 1978 година искусив тежок развод со Емилија. Додека таа ми причини многу болка, а исто така и на детето, јас не можев да ја извадам од своите мисли. Тоа едноставно ме уништуваше. Почнав да размислувам за самоубиство. Еден ден се одлучив да одам кај Ванѓа. Отидов на Рупите, а таа ми рече: "Зошто мислиш да се самоубиеш?" Сосема бев избезумен. Ова беа мисли кои никогаш не бев ги кажувал на глас и ги знаев само јас, но ете, не само јас ... Ванѓа ми рече: "Ќе ти помогнам да се ослободиш од натрапничките мисли и од твојата опседнатост со споменот за Емилија. Оди дома и донеси ми една чаша за вода и еден прстен." Се вратив во Софија, ги зедов работите и ги однесов кај Ванѓа. Таа ги подржа во своите раце, шепнеше нешто над нив, а потоа ми рече да ја однесам чашата дома и ако Емилија дојде, да и’ принесам со неа вода, а прстенот да го ставам на едно одредено место во нејзиното живеалиште.

...

...продолжувам да ја сонувам како пред тоа и исполнувам се’ што ќе ми каже на сон.


Епа, Петре, да ми простиш, ама со буринка да бараш некој вистински христијанин низ историјата на христијанството, нема да најдеш таков кој дувал над прстени, давал рецепти со вино и срце, или баел над вода. Ова НЕ СЕ христијански дела, туку дела кои се познати за бајачите и гатачите!


И доста забегуваш со муабетите за злоупотребата на децата и каква треба да биде организацијата или името на црквата, темата е „БАБА ВАНЃА“. Ако имаш да кажеш нешто издржливо за неа, од христијански аспект, тогаш кажи, а не само да изнесуваш некои твои паушални тврдења. На пример, може за почеток да ни објасниш какви се овие „ху баба ху“ гатања од бабата и како воопшто можеш да ги поврзеш со христијанството?






Изменето од Maran Ata - 19.Април.2010 во 14:41
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 14:53
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Меѓудругото, интересно е тоа што баба Ванѓа во своите интервјуа многу јасно кажувала дека комуницира со духови:

Прашање: Зборуваш ли со духови?
Ванѓа: Доаѓаат многу и најразлични. Некои од нив не можам да ги разберам.
Но тие што доаѓаат и се околу мене, ги разбирам. Еден доаѓа, чука на
вратата и ми вели: „Таа врата не е добра, смени ја!”
Прашање: Се сеќаваш ли, кога ќе паднеш во транс?
Ванѓа: Не. Не се сеќавам на речиси ништо. По трансот јас се чувствувам многу лошо преку целиот ден.


А може да одиме и дел по дел од книгата на Красимира Стојанова, внуката на баба Ванѓа, па од таму да ваѓаме интересни приказни за тоа како таа си муабетела со духовите. Ќе биде интересно според тие искуства разумно да оцениме дали баба Ванѓа имала Божја сила или таа сила и’ била дадена од некој друг, не мислиш?

штета што не разбирам убаво бугарски, неможев се` да разберам од интервјуто. ако знае некој да го преведе и има желба, ќе му бидам многу благодарнапоздрав


Od iskustvoto i spomenite sto gi imam od moite prestoi i kontakti taa ne zboruvase na glas pogotovo nevrzano ili ispustajki neartikulirani glasovi.razgovarase normalno so klientite.So Krasimira se imam sretnato licno A nejziniot brat Mitko ima nokevano kaj mene vo mojata kuka kako moj gostin,i prijatel.Eve vo vitrinata ja gledam edna ubava vazna od mermer spomen od pocituvanata baba Vanga.
Edna zamolnica do site?Prebaruvajte po sajtovi ili drugi kanali koj e avtorot a koj pisuvacot na Hronologijata za nasranite (predviduvanjata)do nekade 2-3 iljadi godini.Ako e avtorot i pisuvacot ista licnost ne veruvajte mu mnogu.Postojnata kniga na Krasimira original prvo izdanie, avtor e Baba Vanga a ulogata na Krasimira bese obicen zapisnicar na usno iskazanoto od LELA I bese menadzer stavajki i po nekoj prilog od nea.Baba Vanga ne mozese da pisuva bidejki bese slepa.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 15:29
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Kanonite se tvorba na obicni luge kako i zakonite.Praveni po necija merka i stalez vo togasnoto opstestvo.Kanonite kako i zakonite se menliva kategorija.


Христијанин не би го рекол ова што ти го велиш. Каноните се творба на светителите. Доколку светителите биле обични луѓе како тебе и мене, што мајка барала твојата баба да гради црква посветена на св. Петка и да црта „фрески“ (немам збор како да ги наречам, затоа што не само што немаат никаква врска со фреските, туку и страшно изгледаат) на светители по истата (мада тешко дека некој знае кој е претставен на тие „фрески“)?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Siguren sum deka ovie freski nosat svoja poraka.


Точно, порака дека баба Ванѓа немала никаква допирна точка со Христијанството, затоа што да имала, ќе покажела еден почитувачки однос кон Христовата Црква, а со тоа што Светиот Синод на БПЦ воопшто не ги ни смета тие нејзини ликовни цртежи за фрески, јасно е каков однос имала таа кон Црквата. Самата си формирала некој свој привиден вид на „христијанство“.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Dali e toa nekoja poraka od kosmosot.


А? Каков космос? Зарем и ти веруваш во ванземаљци?



Туку, дај да видиме неколку „христијански“ примери од животот на баба Ванѓа, приложени во книгата пишувана од нејзината внука Красимира Стојанова.



ЉУБОМИР ГЕОРГИЕВ – инжинер 27.III.1999

Во 1988 година еден сосед доби срцев удар и лежеше во "Пирогов". Кога излезе оттаму, ме замоли да го однесам кај Ванѓа. Отидовме, влеговме. Ванѓа му рече дека неговата болест е од страв, и му кажа чуден лек: да заколи еден петел и да му го земе срцето, да го стави да отстои една ноќ во црвено вино и следниот ден шишето со срцето внатре да го однесе кај неа. Ние одлучивме да не се враќаме во Софија и таму да ја завршиме целата работа. Од пријатели во Петрич зедовме еден петел и мојот сосед го закла со голема мака - мислев дека ќе добиеше втор срцев удар. Потоа ни дадоа вино и го стави во него срцето на петелот. Другото утро рано-рано отидовме со работите кај Рупите. Ванѓа го зеде садот, нешто се помоли шепнејќи, го поврте во своите раце, а потоа му рече на мојот сосед да го испече срцето и да го изеде, а од виното во шишето во текот на една недела да пие по една голтка.



БОРИС ГОЏУНОВ - естраден пејач 27.III.1999

Во 1978 година искусив тежок развод со Емилија. Додека таа ми причини многу болка, а исто така и на детето, јас не можев да ја извадам од своите мисли. Тоа едноставно ме уништуваше. Почнав да размислувам за самоубиство. Еден ден се одлучив да одам кај Ванѓа. Отидов на Рупите, а таа ми рече: "Зошто мислиш да се самоубиеш?" Сосема бев избезумен. Ова беа мисли кои никогаш не бев ги кажувал на глас и ги знаев само јас, но ете, не само јас ... Ванѓа ми рече: "Ќе ти помогнам да се ослободиш од натрапничките мисли и од твојата опседнатост со споменот за Емилија. Оди дома и донеси ми една чаша за вода и еден прстен." Се вратив во Софија, ги зедов работите и ги однесов кај Ванѓа. Таа ги подржа во своите раце, шепнеше нешто над нив, а потоа ми рече да ја однесам чашата дома и ако Емилија дојде, да и’ принесам со неа вода, а прстенот да го ставам на едно одредено место во нејзиното живеалиште.

...

...продолжувам да ја сонувам како пред тоа и исполнувам се’ што ќе ми каже на сон.


Епа, Петре, да ми простиш, ама со буринка да бараш некој вистински христијанин низ историјата на христијанството, нема да најдеш таков кој дувал над прстени, давал рецепти со вино и срце, или баел над вода. Ова НЕ СЕ христијански дела, туку дела кои се познати за бајачите и гатачите!


И доста забегуваш со муабетите за злоупотребата на децата и каква треба да биде организацијата или името на црквата, темата е „БАБА ВАНЃА“. Ако имаш да кажеш нешто издржливо за неа, од христијански аспект, тогаш кажи, а не само да изнесуваш некои твои паушални тврдења. На пример, може за почеток да ни објасниш какви се овие „ху баба ху“ гатања од бабата и како воопшто можеш да ги поврзеш со христијанството?





Od navedenite slucai nema rezime Dobro napravila babata ili loso.A za hu baba hu barem od filmovite gledame deka istoto go pravel i sevisniot .Taka ja steknal i slavata megu narodot.Babata Vanga ne stekna slava so delenje besplatno trevki .praskovi ili apcinja ekstazi.
Taa mnogu dobro znaese i gi gledase vremeto i nastanite vo minatoto.Taa znaese i kako se lekuvale nasite pra-predci.A sto ako vo minatoto bilo i toa hu baba hu.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 16:05
Abe Maran Ata da ne ti e toa tvoe korisnicko ima "Maran Ata izvadok od nekoe hu baba hu?Jas si nosam edno ubavo hristijansko ime i se gordeam na kumot sto me krstil taka.Kazi mi dali imas krstelno.Ne veruvam ako si roden vo ednoumieto.Sto si go kries imeto mozebi e kriv kumot.
Maka ti e sto ne mozes da doznaes so koj komunicirala pocituvanata baba i kako .E taa razlika e kako mravkata i majmunot.Ja prasuva ednata mravka drugata na koj nacin komunicirat majmunite a drugata i rekla so pomos na gavolot.Vadi naravoucenie.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 16:40
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Abe Maran Ata da ne ti e toa tvoe korisnicko ima "Maran Ata izvadok od nekoe hu baba hu?Jas si nosam edno ubavo hristijansko ime i se gordeam na kumot sto me krstil taka.Kazi mi dali imas krstelno.Ne veruvam ako si roden vo ednoumieto.Sto si go kries imeto mozebi e kriv kumot.
Maka ti e sto ne mozes da doznaes so koj komunicirala pocituvanata baba i kako .E taa razlika e kako mravkata i majmunot.Ja prasuva ednata mravka drugata na koj nacin komunicirat majmunite a drugata i rekla so pomos na gavolot.Vadi naravoucenie.




Ne znaes sto znaci zborot Maran Ataзбунетост Nemoj taka da zboruvas ako ne znaes. Pozdrav!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.