IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
Автор
Порака
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 16:40
Vo celost se soglasuvam so NIKO 777Ovaa tema e da dademe doprinos za edna licnost od Makedonskata istorija.Taa e nesomneno Makedonka.Za nejzinoto anatemisuvanje stoi ne samo dobar del oc crkovniot kler tuku vo slucajot ima debelo (suptilno) zamesano i politikata.
Koj neznae ke go kazam i toa:Babata ne ocekuvase ni pari ni slava.Za nejzinata verska lojalnost stoi na nejziniot grob Hristijanskiot simbol KRSTOK.Vo poinakov slucaj ke stoese petokrakata nekoja zvezda so polumesecina ili nekoj obicen kamen.Posvedocenosta nejzina pred boga dokazuvaat simbolite.Tocno e i toa deka debelo se ofajdi bugarskiot ednoumen tezim naplakajki debeli taksi za pristam do nea.Babata dobivase edna minimalna drzavna invalidska penzija .Po moi grubi proracuni drzavata zaraboti na nejziniot grb otprilika 50 do 100 milioni evra(segasna protivvrednost) samo od taksa,cist profit a da ne zboruvame za indirektniot turisticki benefit.Ona bese eden golem zlaten rudnik za drzavata .Strancite plakaa vo cvrsta valuta najcesto dojcmarki ili dolari.Megutoa nejzinata zloupotreba od tamosnite vlasti gi vtasa kletvata pa se sluci toa sto se sluci .Taa ne ostavi nasledstvo ,sredstvata sto gi dobivase kako dobrovolen baksis taa gi vlozi vo verskite hramovi vo mesnosta Rupite kade i se i posmrtnite ostanki.
PO DELATA KE GI PREPOZNAES????
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 18:27
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Освен тоа, планетата Земја ја опкружува еден невидлив слој каде се складира се она кое некогаш било не само направено и изговорено, туку и мислено, фантазирано, чувствувано. Духот Божји во објавите преку својот инструмент Габриеле од Вирцбур, тој слој го нарекува атмосферска хроника, а некои го нарекуваат и акаша-хроника но и со други имиња. Некои луѓе се способни да примаат делови од содржините на атмосферската хроника - а од тоа може да се исчита и што е она кое предстои во иднината. Но бидејќи атмосферската хроника ги содржи и фантазиите и копнежите на некогашните и сегашни генерации, „download-ираните„ информации од таму се дискутабилни, т.е. под знак прашалник колку % се вистинити и навистина корисни.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde da te prasam ne moras da odgovoris:Na koja vera i crkva pripagas?
Моето верско убедување е оноа на прахристијанската заедница Универзален Живот. Мотото е „Исус беше човек од народот не од црквата!„, нема свештенство, церемонии, ниту членство така да би било посоодветно да се каже дека се работи за духовна заедница.

Главна карактеристика е дека информациите стигнуваат директно од врвниот извор, Исус Христос кој во повремени откровенија се објавува преку Неговата пророчица Габриеле во германскиот град Вирцбург.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Koj ja dokazal golemata nevidliva "memorija"okolu zemjinata topka.
Мислам дека и баба Ванѓа спомнувала такво нешто - можеби со поинакви зборови, или не? Некои научници го користат терминот морфогенетско поле(Р.Шелдрејк), други нусфера(Владимир Вернадски) и тн.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Togas nebi trebalo da ima tolku memorii na PC.Edno malo aparatce,bezzicna konekcija i eveti ONlajn do site podatoci.Mozebi znaes i kolku ke cini priklucokot i taksata i komu ke mu ja naplakame smetkata.
PC ата и интеренетот се само пресликување на атмосферската хроника во материјалното.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde braka i sestri brzo ke umre internetot.
Ако продолжат вака катастрофите да си подаваат рака една на друга, можно е дека и тоа ќе се случи. Кај нас е кажано дека еден ден во тој поглед навистина ќе дојде до прекин.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Da vi kazam megu prvite ke se prijavam za konekcija.
Веќе си конектиран... секој човек е конектиран.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Gledam ste zapnale uporno da se satanizira Vidovitata baba Vanga.
Јас не ја сатанизирам. Реков јасно, можеби оние луѓе кои отишкле кај нејзе тоа било добро. Верувам дека на некои луѓе навистина им помогнала. Но во принцип би требало да се тежнее кон примање од најчистиот извор - божественото во нас, бидејќи ние сме храм на Светиот Дух(но тоа не значи дека сме ние лично самиот Свет Дух).
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

A koj ja znae hierarhihata na bozjeto carstvo,

Жителите на истото, како и оние луѓе чија свест, подсвест и душа се доволно просветлени за да имаат увид во врвната реалност - Царството Небесно.

Божјата пророчица Габриеле тоа го може бидејќи живее во сèсвеста: Бога. Секој човек го има тој потенцијал, но зависи од неговата слободна волја дали и кога ќе посака и почне постепено да го развива.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Dali konjanicite i konjanikot sto ja posetuval pocituvanata baba ne e bozji sluga da ja kontrolira kako gi pravi dobrite dela babata na narodot
Божјите слуги додуша даваат опомени и упатства, меѓу другото ги поттикнуваат луѓето да ги следат етичките начела и се свртат кон своето внатрешно, а не кон надворешни градби, храмови од камен и сл. но секогаш најстрого ја почитуваат слободната волја на човекот.

Изменето од Majkl - 18.Април.2010 во 18:43
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 19:28
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

   
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Освен тоа, планетата Земја ја опкружува еден невидлив слој каде се складира се она кое некогаш било не само направено и изговорено, туку и мислено, фантазирано, чувствувано. Духот Божји во објавите преку својот инструмент Габриеле од Вирцбур, тој слој го нарекува атмосферска хроника, а некои го нарекуваат и акаша-хроника но и со други имиња. Некои луѓе се способни да примаат делови од содржините на атмосферската хроника - а од тоа може да се исчита и што е она кое предстои во иднината. Но бидејќи атмосферската хроника ги содржи и фантазиите и копнежите на некогашните и сегашни генерации, „download-ираните„ информации од таму се дискутабилни, т.е. под знак прашалник колку % се вистинити и навистина корисни.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde da te prasam ne moras da odgovoris:Na koja vera i crkva pripagas?
Моето верско убедување е оноа на прахристијанската заедница Универзален Живот. Мотото е „Исус беше човек од народот не од црквата!„, нема свештенство, церемонии, ниту членство така да би било посоодветно да се каже дека се работи за духовна заедница.

Главна карактеристика е дека информациите стигнуваат директно од врвниот извор, Исус Христос кој во повремени откровенија се објавува преку Неговата пророчица Габриеле во германскиот град Вирцбург.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Koj ja dokazal golemata nevidliva "memorija"okolu zemjinata topka.
Мислам дека и баба Ванѓа спомнувала такво нешто - можеби со поинакви зборови, или не? Некои научници го користат терминот морфогенетско поле(Р.Шелдрејк), други нусфера(Владимир Вернадски) и тн.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Togas nebi trebalo da ima tolku memorii na PC.Edno malo aparatce,bezzicna konekcija i eveti ONlajn do site podatoci.Mozebi znaes i kolku ke cini priklucokot i taksata i komu ke mu ja naplakame smetkata.
PC ата и интеренетот се само пресликување на атмосферската хроника во материјалното.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde braka i sestri brzo ke umre internetot.
Ако продолжат вака катастрофите да си подаваат рака една на друга, можно е дека и тоа ќе се случи. Кај нас е кажано дека еден ден во тој поглед навистина ќе дојде до прекин.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Da vi kazam megu prvite ke se prijavam za konekcija.
Веќе си конектиран... секој човек е конектиран.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Gledam ste zapnale uporno da se satanizira Vidovitata baba Vanga.
Јас не ја сатанизирам. Реков јасно, можеби оние луѓе кои отишкле кај нејзе тоа било добро. Верувам дека на некои луѓе навистина им помогнала. Но во принцип би требало да се тежнее кон примање од најчистиот извор - божественото во нас, бидејќи ние сме храм на Светиот Дух(но тоа не значи дека сме ние лично самиот Свет Дух).
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

A koj ja znae hierarhihata na bozjeto carstvo,

Жителите на истото, како и оние луѓе чија свест, подсвест и душа се доволно просветлени за да имаат увид во врвната реалност - Царството Небесно.

Божјата пророчица Габриеле тоа го може бидејќи живее во сèсвеста: Бога. Секој човек го има тој потенцијал, но зависи од неговата слободна волја дали и кога ќе посака и почне постепено да го развива.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Dali konjanicite i konjanikot sto ja posetuval pocituvanata baba ne e bozji sluga da ja kontrolira kako gi pravi dobrite dela babata na narodot
Божјите слуги додуша даваат опомени и упатства, меѓу другото ги поттикнуваат луѓето да ги следат етичките начела и се свртат кон своето внатрешно, а не кон надворешни градби, храмови од камен и сл. но секогаш најстрого ја почитуваат слободната волја на човекот.

Dobro e deka nekoi od gornite prasanja ne si gi svatil pogresno.Formata im e postavena malce za osvezuvanje no sodrzinata seriozna.Jas sum po profesija tehnicko lice gi poznavam prilicno dobro prirodnite nauki,Ja imam uceno psihologijata,logikata kako nauka,filozofijata.Inaku ne sakam da se vrzuvam vo nekoja dogma, sekta raskolna grupa i tn.Vo zivotot se dvizam po instinktot na mojot duh sto veruvam deka e bozji proizvod so ljubov da dojdam na ovoj svet.Ako vistinski ni e zaednicki sevisniot i semokniot ,bog neka ni e na pmos.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 19:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.
Воопшто не станува збор за тоа дека баба Ванѓа направила лошо дело, наплатувала тарифи како попадиката на о. П*******и, итн.

Прашање е дали таа самата била командувана од лоши или добри сили.

Еден од даровите на св. Дух на пример е пророкувањето.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 20:42
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.Pa odgovorot ke go dobies ako ja sledis pravilno logikata
Imas hierarhija.Pretpostaveni,komandiri i izvrsiteli.Nesporno e deka komandirot so svojata potcineta grupa doagala i vo samiot dom na baba Vanga.Dali e bila toa na prost nacin receno inspekcija na rabotenjeto na babata na ovozemjanskite raboti.Kako i da e nema pojava na devijantni pojavi ili prosto kazano losi raboti pa najverojatno i komandite se bile dobri.
Eve uste edna epizoda od mojot zivot vo vrska so temata.Na covek od mojata firma ozenet so familija edna nok mu isceznuva majkamu.Vednas se aktiviraa site snagi za pronaoganje.Trag nikade ne se naogase.Na svoja volja prijatelot trgnuva da bara caare kaj mnogu kvazi gledaci,lazaci i sto ti ne. Na krajot koga se iscrpile lagite se obrati kaj mene so zborovite :Sekade bev caare ne najdov ,slusnav deka si imal nekoja dobra vrska so baba Vanga.Jas murekov deka imam vrska i ke mu pomognam edinstveno da dojde do nea.Otidovme tamu babata Vanga ne primi i dvajcata zaedno i bev vo uloga na posmatrac.Vednas mu se obrati na prijatelot.Mi se javi Petko.Tvojata majka e izlezena od doma ,minala e mostot na suvata reka,minala e gradinite i e upatena kon jug.Vasata majka ke bide pronajdena no ne od vasata familija ili bliski dzabe ke ja barate.Zavrsi sredbata i si pojdovme za doma .Po patot go prasuvam prijatelot koj e Petko toj mi rece toa e mojot upokoen vujko.Pominaa nekolku meseci Majkata na mojot prijatel bese pronajdena vo vodite na vardar na grcka teritorija.Ponatamu procedurata se znae.Prijatelot e ziv i zdrav i sme dobri prijateli.Inaku finansiski prijatelot pomina samo so trosok za benzin na negovata kola do bugarija.Воопшто не станува збор за тоа дека баба Ванѓа направила лошо дело, наплатувала тарифи како попадиката на о. П*******и, итн.

Прашање е дали таа самата била командувана од лоши или добри сили.

Еден од даровите на св. Дух на пример е пророкувањето.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 21:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.
Воопшто не станува збор за тоа дека баба Ванѓа направила лошо дело, наплатувала тарифи како попадиката на о. П*******и, итн.

Прашање е дали таа самата била командувана од лоши или добри сили.

Еден од даровите на св. Дух на пример е пророкувањето.Kako kje pronajdeme od kakvi sili bila "komanduvana"?

Zarem nejzinite dela, site dobrini shto gi napravila ovaa baba, ne se dovolni dokazi deka onoj koj ja "komanduval" bil dobra sila?

Изменето од Messenger - 18.Април.2010 во 21:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 21:46
Nesomneno e deka postojat kvazi gatacki kvazi prorocici razni lazgovci i prevaranti a ke spomnam eden slucaj na sufisticirana prevarantka.
Nekolku pati se pojavuva edna srednorocna zena na lokalnata televizija.Temata e gatanje i toa sistem onlajn vo zivo.Telefovskiot povik kosta 50 din+ddv/minuta.Koga kese fati zrtvata na mamecot seansata trae po nekolku desetici minuti.Lekoumni luge osobeno od zenskiot rod kolku sakas.Tolko uigrana sema prefinjena,do sovrsenstvo.Arno ama koga ke pristigne telefonskata smetka klijentkata ja boli glavata cel mesec.Arno ama ima edna izreka koja veli pored suvoto i surovoto drvo gori.Vo toj kontekst odreden sloj na gragani ja tretiraat i Baba Vanga.Mene mi se ovie raboti dosta poznati,i gi osuduvam i ne prifakam.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 21:54
petar trajanov, dali imash lichni iskustva za toa shto rekla baba Vangja za Crkvata denes?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 22:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Kako kje pronajdeme od kakvi sili bila "komanduvana"?

Zarem nejzinite dela, site dobrini shto gi napravila ovaa baba, ne se dovolni dokazi deka onoj koj ja "komanduval" bil dobra sila?Јас на Христијаните го препорачувам Библискиот "тест", т.е. да посведочи дека Исус Христос е Господ, и ништо друго.

Сите други демонски сили го избегнуваат тоа Свето Име Исус Христос, и затоа само измислуваат некои други "помодерни" имиња.

И ако ги приметите дека премногу зборат за некои "светци" со други имиња, "енергии", и слични измислици, и избегнуваат да го споменуваат ИСУС ХРИСТОС ЈАСНО И ГЛАСНО како Господ Бог, тогаш се нечисти.

И треба да упатат кон Библијата како Божји Збор, а не некои си измислени учења.(Коринтјаните 12)
3 ...и никој не може да каже: „Исус е Господ,” освен преку Светиот Дух.
4 Дарбите се различни, но Духот е ист.Поздрав,

-------------------------------------------------
Дали Господ ги сака сите ? види тука на Македонски.
-------------------------------------------------
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 23:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

petar trajanov, dali imash lichni iskustva za toa shto rekla baba Vangja za Crkvata denes?

Jas se druzev so nejziniot vnuk od sestra Mitko kako radioamateri.So nego imavme mnogu kratki sredbi so negovata lela Vanga.Vremeto i bese prenatrpano od mnogu posetiteli dnevno taka da za obicni razgovori nemase vreme.Poznato mi e deka posle seansite potreben i bese golem i totalen mir i odmor. Mnogi se zamoruvase .Toa bese obvrska so godini i ja svakav ako ja sporedam so eden hirurg ili drug doktor pri takvo tempo tesko se raboti.Lugeto si plakaa na drzavnata kasa i si ja baraa uslugata.Mnogu kratko vreme imase za obicni sredbi pa i so najbliskite rodnini komsii i prijateli.
Imav edna podolga sredba so nea i toa vo forma na formalen priem za vnukot i Mitko jas i mojata familija so decata.Eve ja "prikaskata".Bese Mitrovden osmi noemvri okolu 1984 go.(kolku sto sega mozam da se setam no toa ne e bitno).Familijarno otidovme vo Petric da mu cestitame imenden na prijatelot Mitko vnuk na babata Vanga.koga stasavme tamu zazvoni telefonot i mu se javi Lelamu na Mitko Vanga.Prijatelot Mitko ja dobil slednata poraka od lelamu.Ti i tvojot prijatel so familijata ve cekam da mi bidete gosti.Da napomenam sto e mnogu vazno da se znae Za vreme na znacajni verski praznici taa ne primase klienti toa bese poveke od zakon.Tamu ne precekaa licno Babata Vanga nejzinata sestra, majka na Mitko i stalniot domakin koj se grizese za kuknite raboti megu drugoto rabotese i na telefonot za vospostavuvanje vrski.Priemot bese isklucivo prijaten taa se raduvase so moite deca i gi sakase mnoguNi priredi rucek peceno jagne so sekakov pijalok.Sega mi tekna edna rabota pa sakam da go kazam toa sto go znam.
Se raboti za informacii deka si go menuvala glasot,ne bil nejziniot glas.Sega se mnogu dobro sekavam deka za vreme na moite razgovori formalni i neformalni glasot,bojata na glasot ,jacinata na glasot bea isti,bes nikakvi promeni.Vo odnos na crkvata ne vodevme nekakvi specijalni razgovori a i nemav nekakva potreba.
Posle obavenata poseta se srdecno pozdravivme i ni posaka dobro zdravje.Posle koga se vrativme vo Petric prijatelot mi go rece toa:retki se lugeto koi imale cest na eden vakov precek.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 00:01
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.
Toa e tvoe pravo kako i sto e moe pravo da ne veruvam i da prashuvam

A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.
Site pedofili se na sud i ce im bide sudeno i ovdeka a i Bog ce im sudi. Nemas pravo site da gi pravis deka se pedofili zasto na toj nacin krsis edna od zapovedite.
Jas nikade ne rekov da odam da se molam kaj POP - a toa sto ti vednash se povikuvash na toa licemerno isprrevrtuvajci gi moite zborovi, e samo dokaz na tvojata pristrasnost kon tvojata religija. Jas sum Pravoslaven Hristijanin mojata Pravoslavna Crkva ima svoi mani i tie i jas javno gi kritikuvam no ne mozam i nemam pravo jas da sudam i da generaliziram so lazni klevetenja i insuniacii, kako sto ti toa go rabotish perfidno i licemerno..Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.

Ubavo e koga si imas privaten Bog za koj mozes da kazes deka e samo tvoj ....
Inaku za zakonitostie od islamot koi ti oooo dobar coveku gi cenish - po iste tie zakonitosti tie muslimani ubivaa vo tvojata tatkovina so vekovi i ako ne daj boze se najdat povece kako tebe prijatele pak toa ce go rabotat.


Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.
Ajde ti se molam, pa site tie jasnovidci vo cija profesija spadja i tvojata baba Vangja GO ODRAA NARODOT, ti znaes li kolku gi ima niz Makedonija si poglednal li, si videl li sto rabotat - ja koristat makata na narodot im gi zemaat poslednite pari demek ce im pomognat - nekoj koj nema deca odi kaj tie takvi so nadez deka ce dobie cedo no (iako ne e javno kazano) mora da plati - da se fati lekot ili bajackata ili gledackata (a mislish deka ce dobie cedo), ne zaboravjci go i psiholoshkiot atak sto se vrsi nad toj narod so razni zaplashuvanja i praznoverni gluposti, gi skrnavat svetcite cuvajci nivni ikoni i zboruvajci vo nivno ime so cel da go plashat narodot i da go vratat pak da dojde kaj niv se so edna cel a toa se PARI I KONTROLA - Pa ne tresi tuka zeleni pravejci gi site niv dobri zaedno so tvojata baba Vangja koga makata gi tera ludjeto kaj niv da odat - ako nekoj e iskren i ja zboruva vistinata vo ovoj slucaj toa e NARODOT i nikoj drug...
Prvo mnogu mi e cudno zadskrivanjeto pozadi nekoja sifra kako tebi Templarius.Da te prasam da mi objasnis mozebi znacenjeto na zborovite TEMPLARI i MASONI.????
Jas imam eden svoj tatko edna svoja majka i eden svoj bog .Znacenjeto na svoj e da se potencira deka ne pripagam nikomu kako edinka osven na svojot bog Toa ne snaci deka privatno go poseduvam .daleku od toa vo makedonskiot govor ima dijalekti i moze na poimite da se dadat dvoznacnosti A ova ovde e forum .nikogas ne sum imal nemera ni sega da prisvojuvam.ako te znaev na koja veroispovest pripagas togas ke kazev nasiot bog.Kako ke bese ako ti bese so islamska veroispovest kako ke izgledase da mu kazam na sogovornikot nasiot bog.?


Za Templarite ne ti objasnuvam se ima na internet , kade sto ako potrazish ce vidis deka nema nikakva vrska so masonite - sam spoznaj ja vistinata (da ne begam od temata tuka) ....
A za Boga samo ce ti kazam deka toj e eden i e Bog na site ...

Gledam deka imas iskustva so baba Vangja vo pozitiven kontekst i mora da kazam deka toa mi se dopadja. Sto ne znaci deka se soglasuvam so toa, premnogu ludje vo Makedonija se izmameni od bajacki, gledaci i sto uste ne. Koi i den denes slobodno rabotat i go pljackosuvaat narodot, pa najverojatno mojot tvrd stav prema baba Vangja proizleguva od toa. Taka da eve ovdeka diskutirame i zboruvame sto pak me tera moeto slobodno vreme da go trosam i da istrazuvam za baba Vangja - so ova diskusija mozebi i jas ce go smenam moeto mislenje, zarem ne e covecki da se uci ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 00:37
S obzirom na to da je bila u dobrim odnosima s vrhuškom bugarske
komunističke partije te da je često viđana u društvu Todora Živkova,
skeptici smatraju kako je svoju popularnost mogla zahvaliti barem djelomično
informacijama koje je dobijala od bugarske tajne službe. Također, baba Vanga
govorila je u vrlo jakom dijalektu i bila polupismena tako da su njene
riječi tumačili i zapisivali njeni suradnici.

S druge strane, ruski istraživači paranormalnog zanimali su se za babu
Vangu, no njihovi su zaključci i dalje tajna, jedino se zna da je opći dojam
koji je ostavila na Ruse prilično uvjerljiv.

I neki poznati ljudi s prostora bivše Jugoslavije pohodili su bugarsku
proročicu - tako Lepa Brena tvrdi da joj je brak sa Slobodanom Živojinovićem
prorekla upravo baba Vanga.

Baba Vanga bila je vrlo neugodna prema ljudima koje je smatrala zlima,
gotovo je uvijek raskrinkavala njihove grijehe i mane. Bavila se i
liječenjem i smatrala da se ljudi moraju liječiti prirodnim lijekovma koji
rastu u njihovom zavičaju.


Ovaa e sto uspeav da najdam za baba Vanga - nekako ovoj tekst non stop se povtrouva, e sega najdov knigi vo koi e baba Vanga ...

Aleksandar Donski - TAJNATA NA BAKARNATA KNIGA vo koja treba da bide objasneta vrska na baba Vanga so blagoto na Aleksandar Makedonski ????

Na primer, vo 1979 godina svetski poznatata jasnovitka baba Vanga, po edna svoja vizija, izjavuva deka od Egipet vo (kako sto veli taa) "nasite zemji" krisum bilo doneseno teloto na nekoj golem car. Bilo noseno vo kamen kovceg so karavan od kamili vo pridruzba na robovi. Vo kovcegot bile sokrieni tajni poraki pisuvani so nepoznato pismo vo koi bile opisani minatoto i idninata na covestvoto. Baba Vanga tvrdi deka kovcegot, zaedno so tajnite ispisi, krisum bil zakopan na nepoznato mesto, a potoa robovite site do eden bile ubieni za da nema svedoci na toj nastan.


Ja naracav ovaa a i knigata napishana od vnukata na baba Vanga za baba Vanga e sega cudo treba da se sluci da gi dobiam ovdeka kade sto sum hahahaha


Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 00:58
Sega vaka:

1. Srpskite komentari vo vrska so baba Vangja i Bugarija nemozham da gi zemam bez golema rezerva poradi vechnoto srpsko-bugarsko sopernishtvo.

2. Ruskite komentario bi gi zel so pogolema doverba, osobeno poradi neshtata shto mi se poznati od prva raka dodeka se zanimavav so istrazhuvanje na bioenergijata i kirilijanovata fotografija.

3. Za Aleksandar Donski ne bi komentiral, sepak toa e nash chovek...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 08:20
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Edno sto mi padna vo oci a toa e prisustvoto na mnogu hristijanski ikoni na svetci i apostoli vo enterierot kade ziveese.Sekako ne bese izostaven i Krstot kako simbol na hristijanskata vera.Pri sekoe razdeluvanje ne pozdravuvase so Bog da ve cuva.


Па нели и ова што ти паднало во очи е веќе пред 16 века е разјаснето од св. Јован Златоуст:

„Ти велиш дека онаа старица е христијанка, и дека оној човек е христијански гатач, и дека кога баат или отвораат книга, не изговараат ниту пишуваат некое друго име, освен името Христово, на Богородица и светителите. Односно, тогаш какво зло прават?

Иако се христијани, тие делуваат како пагани. Бидејќи и ѓаволите, иако го изговараат името Божјо, сепак се ѓаволи. Некои, пак, сакајќи да се правдаат, велат дека христијанката која бае не изговара ништо друго освен името Божјо. ... името Божјо го употребува за срамота. Воздигнувајќи се, таа себеси се покажува дека дејствува пагански.

Ако при такви дејствија се призива дури и името на Св. Троица, ако се прави и крстното знамение (се прекрстува), треба да бегаме од такви и да се одвраќаме од нив.“

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Nema covek koj ke ti dade odgovor koj ja komanduval pocituvanata baba Vanga.


Ете, гледаш ли дека има? Прочитај го св. Јован Златоуст погоре.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Sto baras mori orospijo kaj mene


Уооооу, ама „христијански“ се изразила бабата (???) Па мене ми е срам тој збор да го напишам, а не па да го изустам. Зарем според тебе, Петар, ваквото изразување на баба Ванѓа е христијанско? Лелееее...

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Ako sakame da ne imenuvame Bog ili gavol,togas nekoj dobro se setil i napravil podelba so zborovite DOBRO I ZLO.


Или ако сакаш малку да прочиташ од Светото Писмо, ќе видиш дека апостол Павле кажува дека и ѓаволот може да прави привидно добро.

2 Коринт. 11:14,15 Па и самиот сатана се преправа во ангел на светлината; па затоа и не е големо нешто ако и служителите негови се преправаат како слуги на правдата;

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.


Значи, не е битно дали Бог или ѓаволот стојат во позадина, туку битно е тоа што е привидно добро. Епа, да беше така, немаше јасно да стои во Светото Писмо дека извикување на духови на мртви е строго забрането од Господ. Во Стариот Завет таа забрана била дури и со смртна казна:

3 Мојсеј 20:27 Маж или жена, ако извикува духови на мртви, да бидат убиени; со камења да ги убиете, виновни се.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Se se zboruva okolo naokolo ama ima edna mnogu stara izreka sega malku podzaboravena.
     GAVOLOT KOGA NEMAL RABOTA SI GI SEKSAL DECATA


И ова ли би требало да е некоја „христијанска“ изрека штом ја користиш, некоја школа од баба Ванѓа?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]sredstvata sto gi dobivase kako dobrovolen baksis taa gi vlozi vo verskite hramovi vo mesnosta Rupite kade i se i posmrtnite ostanki.


Кои верски храмови? Овие?
Овде можат да се видат и останатите цртежи од храмот на баба Ванѓа.

Страва и ужаса!!!


Меѓудругото, интересно е тоа што баба Ванѓа во своите интервјуа многу јасно кажувала дека комуницира со духови:

Прашање: Зборуваш ли со духови?
Ванѓа: Доаѓаат многу и најразлични. Некои од нив не можам да ги разберам.
Но тие што доаѓаат и се околу мене, ги разбирам. Еден доаѓа, чука на
вратата и ми вели: „Таа врата не е добра, смени ја!”
Прашање: Се сеќаваш ли, кога ќе паднеш во транс?
Ванѓа: Не. Не се сеќавам на речиси ништо. По трансот јас се чувствувам многу лошо преку целиот ден.


А може да одиме и дел по дел од книгата на Красимира Стојанова, внуката на баба Ванѓа, па од таму да ваѓаме интересни приказни за тоа како таа си муабетела со духовите. Ќе биде интересно според тие искуства разумно да оцениме дали баба Ванѓа имала Божја сила или таа сила и’ била дадена од некој друг, не мислиш?Изменето од Maran Ata - 19.Април.2010 во 08:36
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.