IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 17>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 01:19
Верувај, јас со сериозност и пристапив на темата (врати се наназад и провери) и со респект за тоа што ти ни го кажуваш овде. Тоа се и многу случки кои не се опишани во книгата а секако вреди да ги чуеме.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 02:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Верувај, јас со сериозност и пристапив на темата (врати се наназад и провери) и со респект за тоа што ти ни го кажуваш овде. Тоа се и многу случки кои не се опишани во книгата а секако вреди да ги чуеме.


Moeto iskustvo e bogato pa ke dodadam uste eden slucaj.
Ako otides ,a preporacuvam da otides vo turistickiot lokalitet "Smrdliva Voda"vo Kozuf gevgelisko vo centralniot del na lokalitetot vednas ke ti padne vo oci edno ubavo velelepno manastirce.Se vika Sveti Ilija.
Jas sum clen na inicijativniot odbor za gradba na spomenatiot manastir,i prv blagajnik na ovoj odbor.Za toa poseduvam validni dokumenti.So prvata akcija na sobiranje sredstva se sobraa nedovolno kako bi se zapocnale pogolemi aktivnosti.Mi padna strav od posramotuvanje dali ke se napravi nesto,vo sprotivno bruka golema.Nemirot me jadese i odluciv da pojdam kaj mojata mnogu pocituvana baba Vanga.Samo sto vtasav kajnea mi se obrati mene i mi rece Za manastirceto li doagas?velam DA.taa mi veli Ne se plasi so boga napred i narodna pomos manastirceto ke se izgradi i ke bide mnogu ubavo.Se vrativ doma ohrabren i navistina rabotite se zavrsija i se ispolni prognozata na pocituvanata baba.
Posebna e prikasskata kako i na koj nacin se sobraa dovolno sredstva ovaa vecna gradba da se realizira.
I uste eden k*riozitet kako prv donator vo knigata za donacii i kasa primi dokumentot e zapisano imeto i prezimeto na edno dete 7-8 godisno koe e sega svesteno lice vo manastirot Lesnovo mislam Kratovsko.
Ajde sega sklopuvajte go mozaikot :inicijativa za gradba za manastir,blagoslov i od mojata pocituvana Baba Vanga,realizacija na site gradezni raboti do osvetuvanje,prviot finansiski donator (iako simbolicno)postanuva svesteno lice,se e toa fakti i dokumenti.
Pa zarem satanata dozvoluva i blagoslovuva gradba na verski hramovi so mnogu krstovi na nego.Ako postoese satanska rabota rabotata nemase da se svrsi.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 12:48
Petar, Ahmar, M.Magdalena,

(пред се, примарни за верување се цитатите од Библијата подолу, а не моите мислења)

ве гледам, (поточно читам), и гледам кај сите тенденција да се најде вистината. Јас не ја знам вистината, но од што имам прочитано и видено сум сигурен дека сатаната има раширено СЛОЕВИ од ЛАГА како кромид, за луѓето да се сопнуваат на нив, и колку е можно повеќе да талкаат во темница. И кога ќе откриете една лага, немој да мислите дека одма потоа следи вистината !!!! можеби следи наредниот слој на лага !!!! И тоа што сатаната и неговите агенти добро го прават е да облечат овча кожа, за да не ги разликуваат во стадото, и така да сеат лага, немир, и недоверба меѓу овците. Да не се разликуваат волците од овците, и да не се разликува шеќерта од солта.

Но немојте ни да им верувате на сите слаткоречиви лицемери лажговци !! па дури ни на мене. (кои знаејќи или незнаејќи шират отров)


Јас не ја знам Баба Ванѓа, ниту имам лично мислење за неа, но ова го знам.

1) Точно е дека демонски сили имаат учество во многу спиритуалистички движења, "гледања", итн. но Библијата и Господ не ја исклучува видовитоста (види долу Дела. Ап 2:14-21). Значи ви е потребен некој друг тест за "проверка на исправноста". Ви посакувам успех во барањето на тој "тест". Јас за себе преферирам молитва и покајание од срце пред Живиот Господ на Вселената Исус Христос... а после секоја молитва страниците од Библијата сами од себе ми се отвараат на "точното" место со одговор, а јас немам прочитано ни 5% од Библијата.

Немој да се чудите на се повеќе спиритуализам; сатаната и неговите агенти шират многу лажни учењам, насекаде, и тие лаги допрва ќе земаат замав, и ќе биде се потешко да ги распознаете. Тие што не водат кон Исус Христос и Библијата, се лага. Но и тие што си ја земаат Библијата и си ја мешаат како им одговара се уште поопасна лага.

И многумина ќе бидат заведени, за да се оствари Лука 18:8, но вие БИДЕТЕ БУДНИ.


2) Точно е дека многу религии само привидно го имаат земено Христијанството, и би било убаво да се разликуваат "вистинските"----- НО "членска книшка" во една религија не е никаква гаранција дека сатаната и таму не замешал прсти и дека нема свои агенти. Затоа Господ гледа во Срцето, и повикува на каење.
Да се крстиш себеси за "Прав"/"исправен" многу ми личи на ширење "самољубие" и ме потсеќа на примерот кој го даде Исус во Лука 18:8-14. Јас за себе преферирам да се сметам за црн грешник, и понекогаш не можам да погледнам кон небото.



(Дела Ап 2:14-21) 14 А Петар стана, со Единаесетмината, и го поткрена гласот и им рече: „Јудејци и сите вие, кои живеете во Ерусалим! Знајте го ова и послушајте ги моите зборови!
15 Овие луѓе не се пијани, како што мислите вие - зашто е едвај третиот час на денот -
16 туку тоа е кажаното преку пророкот Јоил:
17 ’Во последните денови - вели Господ - ќе излеам од Својот Дух на секое тело, и вашите синови и вашите ќерки ќе пророкуваат, и вашите младинци ќе гледаат виденија, а вашите старци ќе сонуваат соништа.
18 Исто така, во тоа време, и на Своите слуги и на Своите слугинки ќе излеам од Мојот Дух и ќе пророкуваат.
19 Ќе направам чудеса горе на небото, а знаци долу на земјата; крв и оган и пареа од дим.
20 Сонцето ќе се претвори во темнина, и месечината во крв, пред да дојде великиот и славен Господов ден.
21 И секој кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси.’




(Лука 18:8-14) Исус им рече… 8 Ви велам, ќе ги одбрани скоро. Но, кога ќе дојде Човечкиот Син, ќе најде ли вера на земјата?
9 А на некои, кои беа уверени во себе дека се праведни, и ги презираа другите, им ја кажа оваа парабола:
10 ”Два човека влегоа во Храм да се помолат: едниот фарисеј, а другиот цариник.
11 Фарисејот застана и се молеше во себеси вака: ‘Боже! Ти благодарам што не сум како другите луѓе - разбојници, неправедници, прељубници, или како овој цариник;
12 постам двапати во седмицата и давам десеток од сè што придобивам.’
13 А цариникот стоеше далеку и не сакаше ни очите да ги подигне кон небото, туку се удираше по градите и велеше: ‘Боже, биди милостив спрема мене грешникот!’
14 Ви велам, овој се врати дома повеќе оправдан, отколку оној; зашто секој кој се возвишува себеси, ќе биде понижен; а кој се понизува себеси, ќе биде возвишен.”




Исус им рече... 37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи. (Лука 12:37)



Исус им рече... 22 Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
23 И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
24 ”И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.(Матеј 7:22-24)



Поздрав,


Изменето од Niko777 - 18.Април.2010 во 12:52
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 12:49
Rabotata se svrshila zasto imalo ludje koi VERUVALE VO BOGA a ne vo Baba Vangja, i mislam deka e malku neumesno nivnata verba da ja zasenuvash so Baba Vangja, dali site tie ce se soglasat so toa?? Ludjeto se tie koi napravile manastirot da se izgradi ne Baba Vangja ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 12:53
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Petar, Ahmar, M.Magdalena,

ве гледам, (поточно читам), и гледам кај сите тенденција да се најде вистината. Јас не ја знам вистината, но од што имам прочитано и видено сум сигурен дека сатаната има раширено СЛОЕВИ од ЛАГА како кромид, за луѓето да се сопнуваат на нив, и колку е можно повеќе да талкаат во темница. И кога ќе откриете една лага, немој да мислите дека одма потоа следи вистината !!!! можеби следи наредниот слој на лага !!!! И тоа што сатаната и неговите агенти добро го прават е да облечат овча кожа, за да не ги разликуваат во стадото, и така да сеат лага, немир, и недоверба меѓу овците. Да не се разликуваат волците од овците, и да не се разликува шеќерта од солта.

Но немојте ни да им верувате на сите слаткоречиви лицемери лажговци !! па дури ни на мене. (кои знаејќи или незнаејќи шират отров)


Јас не ја знам Баба Ванѓа, ниту имам лично мислење за неа, но ова го знам.

1) Точно е дека демонски сили имаат учество во многу спиритуалистички движења, "гледања", итн. но Библијата и Господ не ја исклучува видовитоста (види долу Дела. Ап 2:14-21). Значи ви е потребен некој друг тест за "проверка на исправноста". Ви посакувам успех во барањето на тој "тест". Јас за себе преферирам молитва и покајание од срце пред Живиот Господ на Вселената Исус Христос... а после секоја молитва страниците од Библијата сами од себе ми се отвараат на "точното" место со одговор, а јас немам прочитано ни 5% од Библијата.

Немој да се чудите на се повеќе спиритуализам; сатаната и неговите агенти шират многу лажни учењам, насекаде, и тие лаги допрва ќе земаат замав, и ќе биде се потешко да ги распознаете. Тие што не водат кон Исус Христос и Библијата, се лага. Но и тие што си ја земаат Библијата и си ја мешаат како им одговара се уште поопасна лага.

И многумина ќе бидат заведени, за да се оствари Лука 18:8, но вие БИДЕТЕ БУДНИ.


2) Точно е дека многу религии само привидно го имаат земено Христијанството, и би било убаво да се разликуваат "вистинските"----- НО "членска книшка" во една религија не е никаква гаранција дека сатаната и таму не замешал прсти и дека нема свои агенти. Затоа Господ гледа во Срцето, и повикува на каење.
Да се крстиш себеси за "Прав"/"исправен" многу ми личи на ширење "самољубие" и ме потсеќа на примерот кој го даде Исус во Лука 18:8-14. Јас за себе преферирам да се сметам за црн грешник, и понекогаш не можам да погледнам кон небото.



(Дела Ап 2:14-21) 14 А Петар стана, со Единаесетмината, и го поткрена гласот и им рече: „Јудејци и сите вие, кои живеете во Ерусалим! Знајте го ова и послушајте ги моите зборови!
15 Овие луѓе не се пијани, како што мислите вие - зашто е едвај третиот час на денот -
16 туку тоа е кажаното преку пророкот Јоил:
17 ’Во последните денови - вели Господ - ќе излеам од Својот Дух на секое тело, и вашите синови и вашите ќерки ќе пророкуваат, и вашите младинци ќе гледаат виденија, а вашите старци ќе сонуваат соништа.
18 Исто така, во тоа време, и на Своите слуги и на Своите слугинки ќе излеам од Мојот Дух и ќе пророкуваат.
19 Ќе направам чудеса горе на небото, а знаци долу на земјата; крв и оган и пареа од дим.
20 Сонцето ќе се претвори во темнина, и месечината во крв, пред да дојде великиот и славен Господов ден.
21 И секој кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси.’




(Лука 18:8-14) Исус им рече… 8 Ви велам, ќе ги одбрани скоро. Но, кога ќе дојде Човечкиот Син, ќе најде ли вера на земјата?
9 А на некои, кои беа уверени во себе дека се праведни, и ги презираа другите, им ја кажа оваа парабола:
10 ”Два човека влегоа во Храм да се помолат: едниот фарисеј, а другиот цариник.
11 Фарисејот застана и се молеше во себеси вака: ‘Боже! Ти благодарам што не сум како другите луѓе - разбојници, неправедници, прељубници, или како овој цариник;
12 постам двапати во седмицата и давам десеток од сè што придобивам.’
13 А цариникот стоеше далеку и не сакаше ни очите да ги подигне кон небото, туку се удираше по градите и велеше: ‘Боже, биди милостив спрема мене грешникот!’
14 Ви велам, овој се врати дома повеќе оправдан, отколку оној; зашто секој кој се возвишува себеси, ќе биде понижен; а кој се понизува себеси, ќе биде возвишен.”




Исус им рече... 37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи. (Лука 12:37)



Исус им рече... 22 Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
23 И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
24 ”И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.(Матеј 7:22-24)



Поздрав,



Me interesira sto bi bilo podobro koga imas maka (sem da nemash maka) da otidesh kaj baba Vangja da pobarash pomosh ili sam da mu se pomolish na Boga preku molitva da pobarash spas ??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:32
Темплариус,
скраја да е да бараш од човек !!! Господ е Тој Кој што помага, па дури и преку рацете на друг човек, Господ е Тој Кој праќа и дава на земјава. А ниту згради, ниту бетонот, ниту "прави" ритуали спасуваат, туку покајнието од срце и милоста на Живиот Семоќен Господ Бог Исус Христос.


10 Тогаш Исус му рече: „Оди си, сатано, зашто е напишано: ‘На Господа, твојот Бог, ќе Му се поклонуваш и ќе Му служиш само Нему!’” (Матеј 4:10)


Исус им рече…  44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;
45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.
46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто? (Матеј 18:19-20)



Исус им рече… 19 ”Пак, ви велам: ако двајца од вас се согласат на земјата околу било која работа каква и да посакат, ќе им биде дадено од Мојот Татко, Кој е во небесата.
20 Зашто каде се двајца или тројца собрани во Мое Име, таму Сум и Јас посреде нив.” (Матеј 18:19-20)



Исус им рече…   8 А вие не наречувајте се учители - зашто е Еден вашиот Учител - Христос, а вие сите сте браќа.
  9 И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко.
10 Ниту се наречувајте наставници, зашто е Еден вашиот Наставник - Христос.
11 А поголемиот меѓу вас нека ви биде слуга.
12 Кој се воздига себеси - ќе биде понизен; а кој се понизува себеси - ќе биде возвишен.” (Матеј 23:8-12)


Поздрав,

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:36
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Темплариус,
скраја да е да бараш од човек !!! Господ е Тој Кој што помага, па дури и преку рацете на друг човек, Господ е Тој Кој праќа и дава на земјава. А ниту згради, ниту бетонот, ниту "прави" ритуали спасуваат, туку покајнието од срце и милоста на Живиот Семоќен Господ Бог Исус Христос.



Pa togash kako site tie ludje veruvale vo baba Vangja a i den denes veruvaat vo milion drugi proroci i gledaci ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:00
Темплариус,
види долу, само не ги мешај Коринтјаните, и одредени групи вистински верници од срце со "сите" 9-10 милијарди на светов, или со сите со "членски картички" во некоја црква.

(1 Коринтјаните 12:1-20,27-31)
1 Што се однесува за духовните нешта, браќа, не сакам да останете во незнаење.
2 Знаете дека кога бевте многубошци, бевте влечени како терани кон немите идоли.
3 Затоа ве известувам дека никој, кој зборува во Божјиот Дух, не вели: „Проклет да е Исус,” и никој не може да каже: „Исус е Господ,” освен преку Светиот Дух.
4 Дарбите се различни, но Духот е ист.
5 Различни се и службите, но Господ е ист.
6 Има разлики и во дејствата, но Бог е ист, Кој врши сè во сите.
7 Секому му се дава откровение на Духот за општа полза.
8 На еден му се дава преку Духот слово на мудрост, на друг слово на знаење, преку истиот Дух;
9 на друг вера преку истиот Дух; а на друг пак дарови за лекување преку истиот Дух;
10 на друг да прави чуда, на друг да пророкува, на друг да ги разликува духовите, на друг разни јазици, а на друг да ги толкува јазиците.
11 А сè тоа го прави еден и ист Дух, Кој разделува секому, како што сака.
12 Зашто, како што е телото едно, а има многу членови, и сите членови на телото, иако се многу, едно тело се, така е и Христос:
13 зашто ние сите сме крстени преку еден Дух во едно тело - било Јудејци, или Грци, било робови, или слободни. И сите сме напоени во еден Дух.
14 Зашто телото не се состои од еден член, туку од многу.
15 Ако ногата рече: „Бидејќи не сум рака, не му припаѓам на телото,” тоа не ја прави да не е од телото.
16 И ако увото рече: „Бидејќи не сум око, не му припаѓам на телото,” тоа не го прави да не е од телото.
17 Ако целото тело би било око, каде би бил слухот? Ако сè би било слух, каде би било мирисањето?
18 Но Бог ги поставил членовите во телото; секој еден од нив, како што Му било угодно.
19 Ако пак сите би биле еден член, каде би било телото?
20 А сега се многу членови, а телото е едно.



27 А вие сте Христово тело, а поодделно, членови.
28 И Бог ги поставил поединците во црквата: прво за апостоли, второ за пророци, трето за учители; потоа чудотворни сили, па дарови за исцелување, за помагање, за управување, за разни јазици.
29 Сите ли се апостоли? Сите ли се пророци? Сите ли се учители? Сите ли се чудотворци?
30 Сите ли имаат дарови за исцелување? Дали сите зборуваат разни јазици? Сите ли се толкувачи?
31 Туку покажувајте ревност за подобрите дарби! А јас ќе ви покажам уште повозвишен пат.



Поздрав,
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:06
Si ja pogresil temata
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Petar, Ahmar, M.Magdalena,

ве гледам, (поточно читам), и гледам кај сите тенденција да се најде вистината. Јас не ја знам вистината, но од што имам прочитано и видено сум сигурен дека сатаната има раширено СЛОЕВИ од ЛАГА како кромид, за луѓето да се сопнуваат на нив, и колку е можно повеќе да талкаат во темница. И кога ќе откриете една лага, немој да мислите дека одма потоа следи вистината !!!! можеби следи наредниот слој на лага !!!! И тоа што сатаната и неговите агенти добро го прават е да облечат овча кожа, за да не ги разликуваат во стадото, и така да сеат лага, немир, и недоверба меѓу овците. Да не се разликуваат волците од овците, и да не се разликува шеќерта од солта.

Но немојте ни да им верувате на сите слаткоречиви лицемери лажговци !! па дури ни на мене. (кои знаејќи или незнаејќи шират отров)


Јас не ја знам Баба Ванѓа, ниту имам лично мислење за неа, но ова го знам.

1) Точно е дека демонски сили имаат учество во многу спиритуалистички движења, "гледања", итн. но Библијата и Господ не ја исклучува видовитоста (види долу Дела. Ап 2:14-21). Значи ви е потребен некој друг тест за "проверка на исправноста". Ви посакувам успех во барањето на тој "тест". Јас за себе преферирам молитва и покајание од срце пред Живиот Господ на Вселената Исус Христос... а после секоја молитва страниците од Библијата сами од себе ми се отвараат на "точното" место со одговор, а јас немам прочитано ни 5% од Библијата.

Немој да се чудите на се повеќе спиритуализам; сатаната и неговите агенти шират многу лажни учењам, насекаде, и тие лаги допрва ќе земаат замав, и ќе биде се потешко да ги распознаете. Тие што не водат кон Исус Христос и Библијата, се лага. Но и тие што си ја земаат Библијата и си ја мешаат како им одговара се уште поопасна лага.

И многумина ќе бидат заведени, за да се оствари Лука 18:8, но вие БИДЕТЕ БУДНИ.


2) Точно е дека многу религии само привидно го имаат земено Христијанството, и би било убаво да се разликуваат "вистинските"----- НО "членска книшка" во една религија не е никаква гаранција дека сатаната и таму не замешал прсти и дека нема свои агенти. Затоа Господ гледа во Срцето, и повикува на каење.
Да се крстиш себеси за "Прав"/"исправен" многу ми личи на ширење "самољубие" и ме потсеќа на примерот кој го даде Исус во Лука 18:8-14. Јас за себе преферирам да се сметам за црн грешник, и понекогаш не можам да погледнам кон небото.



(Дела Ап 2:14-21) 14 А Петар стана, со Единаесетмината, и го поткрена гласот и им рече: „Јудејци и сите вие, кои живеете во Ерусалим! Знајте го ова и послушајте ги моите зборови!
15 Овие луѓе не се пијани, како што мислите вие - зашто е едвај третиот час на денот -
16 туку тоа е кажаното преку пророкот Јоил:
17 ’Во последните денови - вели Господ - ќе излеам од Својот Дух на секое тело, и вашите синови и вашите ќерки ќе пророкуваат, и вашите младинци ќе гледаат виденија, а вашите старци ќе сонуваат соништа.
18 Исто така, во тоа време, и на Своите слуги и на Своите слугинки ќе излеам од Мојот Дух и ќе пророкуваат.
19 Ќе направам чудеса горе на небото, а знаци долу на земјата; крв и оган и пареа од дим.
20 Сонцето ќе се претвори во темнина, и месечината во крв, пред да дојде великиот и славен Господов ден.
21 И секој кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси.’




(Лука 18:8-14) Исус им рече… 8 Ви велам, ќе ги одбрани скоро. Но, кога ќе дојде Човечкиот Син, ќе најде ли вера на земјата?
9 А на некои, кои беа уверени во себе дека се праведни, и ги презираа другите, им ја кажа оваа парабола:
10 ”Два човека влегоа во Храм да се помолат: едниот фарисеј, а другиот цариник.
11 Фарисејот застана и се молеше во себеси вака: ‘Боже! Ти благодарам што не сум како другите луѓе - разбојници, неправедници, прељубници, или како овој цариник;
12 постам двапати во седмицата и давам десеток од сè што придобивам.’
13 А цариникот стоеше далеку и не сакаше ни очите да ги подигне кон небото, туку се удираше по градите и велеше: ‘Боже, биди милостив спрема мене грешникот!’
14 Ви велам, овој се врати дома повеќе оправдан, отколку оној; зашто секој кој се возвишува себеси, ќе биде понижен; а кој се понизува себеси, ќе биде возвишен.”




Исус им рече... 37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи. (Лука 12:37)



Исус им рече... 22 Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
23 И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
24 ”И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.(Матеј 7:22-24)



Поздрав,



Me interesira sto bi bilo podobro koga imas maka (sem da nemash maka) da otidesh kaj baba Vangja da pobarash pomosh ili sam da mu se pomolish na Boga preku molitva da pobarash spas ??????


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:38
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.
Toa e tvoe pravo kako i sto e moe pravo da ne veruvam i da prashuvam

A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.
Site pedofili se na sud i ce im bide sudeno i ovdeka a i Bog ce im sudi. Nemas pravo site da gi pravis deka se pedofili zasto na toj nacin krsis edna od zapovedite.
Jas nikade ne rekov da odam da se molam kaj POP - a toa sto ti vednash se povikuvash na toa licemerno isprrevrtuvajci gi moite zborovi, e samo dokaz na tvojata pristrasnost kon tvojata religija. Jas sum Pravoslaven Hristijanin mojata Pravoslavna Crkva ima svoi mani i tie i jas javno gi kritikuvam no ne mozam i nemam pravo jas da sudam i da generaliziram so lazni klevetenja i insuniacii, kako sto ti toa go rabotish perfidno i licemerno..



Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.

Ubavo e koga si imas privaten Bog za koj mozes da kazes deka e samo tvoj ....
Inaku za zakonitostie od islamot koi ti oooo dobar coveku gi cenish - po iste tie zakonitosti tie muslimani ubivaa vo tvojata tatkovina so vekovi i ako ne daj boze se najdat povece kako tebe prijatele pak toa ce go rabotat.


Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.
Ajde ti se molam, pa site tie jasnovidci vo cija profesija spadja i tvojata baba Vangja GO ODRAA NARODOT, ti znaes li kolku gi ima niz Makedonija si poglednal li, si videl li sto rabotat - ja koristat makata na narodot im gi zemaat poslednite pari demek ce im pomognat - nekoj koj nema deca odi kaj tie takvi so nadez deka ce dobie cedo no (iako ne e javno kazano) mora da plati - da se fati lekot ili bajackata ili gledackata (a mislish deka ce dobie cedo), ne zaboravjci go i psiholoshkiot atak sto se vrsi nad toj narod so razni zaplashuvanja i praznoverni gluposti, gi skrnavat svetcite cuvajci nivni ikoni i zboruvajci vo nivno ime so cel da go plashat narodot i da go vratat pak da dojde kaj niv se so edna cel a toa se PARI I KONTROLA - Pa ne tresi tuka zeleni pravejci gi site niv dobri zaedno so tvojata baba Vangja koga makata gi tera ludjeto kaj niv da odat - ako nekoj e iskren i ja zboruva vistinata vo ovoj slucaj toa e NARODOT i nikoj drug...



Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 15:03
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.
Toa e tvoe pravo kako i sto e moe pravo da ne veruvam i da prashuvam

A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.
Site pedofili se na sud i ce im bide sudeno i ovdeka a i Bog ce im sudi. Nemas pravo site da gi pravis deka se pedofili zasto na toj nacin krsis edna od zapovedite.
Jas nikade ne rekov da odam da se molam kaj POP - a toa sto ti vednash se povikuvash na toa licemerno isprrevrtuvajci gi moite zborovi, e samo dokaz na tvojata pristrasnost kon tvojata religija. Jas sum Pravoslaven Hristijanin mojata Pravoslavna Crkva ima svoi mani i tie i jas javno gi kritikuvam no ne mozam i nemam pravo jas da sudam i da generaliziram so lazni klevetenja i insuniacii, kako sto ti toa go rabotish perfidno i licemerno..



Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.

Ubavo e koga si imas privaten Bog za koj mozes da kazes deka e samo tvoj ....
Inaku za zakonitostie od islamot koi ti oooo dobar coveku gi cenish - po iste tie zakonitosti tie muslimani ubivaa vo tvojata tatkovina so vekovi i ako ne daj boze se najdat povece kako tebe prijatele pak toa ce go rabotat.


Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.
Ajde ti se molam, pa site tie jasnovidci vo cija profesija spadja i tvojata baba Vangja GO ODRAA NARODOT, ti znaes li kolku gi ima niz Makedonija si poglednal li, si videl li sto rabotat - ja koristat makata na narodot im gi zemaat poslednite pari demek ce im pomognat - nekoj koj nema deca odi kaj tie takvi so nadez deka ce dobie cedo no (iako ne e javno kazano) mora da plati - da se fati lekot ili bajackata ili gledackata (a mislish deka ce dobie cedo), ne zaboravjci go i psiholoshkiot atak sto se vrsi nad toj narod so razni zaplashuvanja i praznoverni gluposti, gi skrnavat svetcite cuvajci nivni ikoni i zboruvajci vo nivno ime so cel da go plashat narodot i da go vratat pak da dojde kaj niv se so edna cel a toa se PARI I KONTROLA - Pa ne tresi tuka zeleni pravejci gi site niv dobri zaedno so tvojata baba Vangja koga makata gi tera ludjeto kaj niv da odat - ako nekoj e iskren i ja zboruva vistinata vo ovoj slucaj toa e NARODOT i nikoj drug...




Prvo mnogu mi e cudno zadskrivanjeto pozadi nekoja sifra kako tebi Templarius.Da te prasam da mi objasnis mozebi znacenjeto na zborovite TEMPLARI i MASONI.????
Jas imam eden svoj tatko edna svoja majka i eden svoj bog .Znacenjeto na svoj e da se potencira deka ne pripagam nikomu kako edinka osven na svojot bog Toa ne snaci deka privatno go poseduvam .daleku od toa vo makedonskiot govor ima dijalekti i moze na poimite da se dadat dvoznacnosti A ova ovde e forum .nikogas ne sum imal nemera ni sega da prisvojuvam.ako te znaev na koja veroispovest pripagas togas ke kazev nasiot bog.Kako ke bese ako ti bese so islamska veroispovest kako ke izgledase da mu kazam na sogovornikot nasiot bog.?
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 15:17
Луѓе, не се расправајте, сите го зборите истото


- има расипани свештеници, попови, и верници во **сите** цркви, без исклучок

- но исто така има добри свештеници, попови, и верници во **сите** цркви, без исклучок


Господ има насекаде свој народ, а за жал и сатаната има насекаде свои агенти лицемер и лажговци.


- Библијата предупредува дека има многу демонски вражалци, вештери и вештерки.

- но исто така Библијата дозволува пророци и лечење од Божји луѓе (види Коринтјаните 12).
   Но овие божји луѓе МОРА ДА ПОСВЕДОЧАТ ДЕКА ИСУС Е ГОСПОД !!!!!!, а не самите да очекуваат слава или пари за себе.




(Коринтјаните 12)
3 ...и никој не може да каже: „Исус е Господ,” освен преку Светиот Дух.
4 Дарбите се различни, но Духот е ист.
5 Различни се и службите, но Господ е ист.
...
7 Секому му се дава откровение на Духот за општа полза.
8 На еден му се дава преку Духот...
9 на друг вера преку истиот Дух; а на друг пак дарови за лекување преку истиот Дух;
10 на друг да прави чуда, на друг да пророкува, на друг да ги разликува духовите, на друг разни јазици, а на друг да ги толкува јазиците.
...
27 А вие сте Христово тело, а поодделно, членови.


Поздрав,


Изменето од Niko777 - 18.Април.2010 во 15:20
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 16:26
S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.