IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:50
Но верувам дека Муслиманите би и верувале, особено заради ова:

2043 – Светската економија ќе процвета. Европа ја водат муслиманите.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Каде се тогаш тие резерви на анти гасови (очигледно е дека баба Ванѓа мислела на некој вид гасовито оружје, биолошко и слично), резерви храна...кого виде ти да се евакуира по планините?Pa kade se naogjaat talibancite vo Afganistan i Pakistan ako ne po planitie i peshterite?Se soglasuvam so toa no moram da kazam deka vremeto mina koga se kriea vo pesterite, premnogu lesno se doadjashe do niv, sega se vo gradovite ili pak drzat celi oblasti, pojaki se od bilo koga i ovaa leto sto doadja ce bide edno od najopasnite vo Afghanistan - dovolno se silni da se sprotivstavat, zazemaat celi bazi,sekoj den brojno se se povece ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но верувам дека Муслиманите би и верувале, особено заради ова:

2043 – Светската економија ќе процвета. Европа ја водат муслиманите.
Pa sega za toa ne treba da si "vidovit", pregolemata liberalnost i demokratija no i istoriskata alcnost na evropa za pari, evropa ja pravat pogodna za toa i ako nesto radiklano ne se smeni toa ce se sluci ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 16:01
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

секој има право да верува во што сака, и да размислува слободно, но мене овие пророштва не само што не ми држат вода а башка се и смешни:

2164 – Животните се претвараат во полулуѓеPostojano sme se smeele na raboti koi vo momentot ni izgledale nevozmozhni od bilo koj aspekt, no toa NIKOGASH ne pretstavuval dokaz deka nema nikogash da se potvrdat kako tochni.

Lugjeto se smeeja na idejata i tvrdenejto deka evreite kje se steknat so svoja drzhava tokmu na istoto mesto od koe Bog dozvoli da bidat rasfrlani niz svetot, lugjeto se smeeja na idejata deka nashava planeta ne e centar na vselenata i sega mozheme da se smeeme na idejata deka so napredokot na genetskoto inzhinerstvo i kloniranjeto , kako i nash*te idni mozhni potrebi (predviduvanjeto se naogja tokmu posredi predviduvanjata za establiranje na kolonii pod voda i na Mars), nema da dojdeme do tamu da sozdavame novi kompleksni zhivi oragnizmi koi od deneshen aspekt na mnogumina bi im nalikuvale na nekakvi polulugje/poluzhivotni.


    

Изменето од Messenger - 16.Април.2010 во 16:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 16:03
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Se soglasuvam so toa no moram da kazam deka vremeto mina koga se kriea vo pesterite, premnogu lesno se doadjashe do niv, sega se vo gradovite ili pak drzat celi oblasti, pojaki se od bilo koga i ovaa leto sto doadja ce bide edno od najopasnite vo Afghanistan - dovolno se silni da se sprotivstavat, zazemaat celi bazi,sekoj den brojno se se povece ...


Sekako deka taa ne rekla oti ovie ZASEKOGASH kje ostanat vo planinite i peshterite.

Fakt e deka tokmu tie planini i peshteri bea neshto neobichno i dominatno vo prvite godini na vojnata i taa gi spomnuva vo predviduvanjeto za 2006 verojatno zatoa shto tokmu taa godina se sluchilo ova:

Southern Afghanistan faced in 2006 the deadliest spate of violence in the country since the ousting of the Taliban regime by U.S.-led forces in 2001, as the newly deployed NATO troops battled resurgent militants. NATO operations have been led by British, Canadian and Dutch commanders. Operation Mountain Thrust was launched on May 17, 2006, with the purpose of rooting out Taliban forces. In July, Canadian Forces, supported by U.S., British, Dutch and Danish forces, launched Operation Medusa in an attempt to clear the areas of Taliban fighters.
... Dodeka vo predviduvanjeto za 2009 vekje ima sosem drugo "smeshno" predviduvanje - ekonomskata katastrofa na SAD.
Изменето од Messenger - 16.Април.2010 во 16:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 16:21
Mesindzer, ајде те молам, животните ќе се претвореле во полу луѓе.
Не велам дека многу работи на времето не звучеле смешно ама ова? За само 100 години од сега ќе имаме животни кои ќе се претворат во полулуѓе? Освен ако не мислела на тоа како некои миленици живеат подобро од некои луѓе (ресторани за кучиња, дизајнерска облека за миленици, свињата како миленик и слично)

Изменето од maria_magdalena - 16.Април.2010 во 16:21
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 16:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Mesindzer, ајде те молам, животните ќе се претвореле во полу луѓе.
Не велам дека многу работи на времето не звучеле смешно ама ова? За само 100 години од сега ќе имаме животни кои ќе се претворат во полулуѓе? Освен ако не мислела на тоа како некои миленици живеат подобро од некои луѓе (ресторани за кучиња, дизајнерска облека за миленици, свињата како миленик и слично)Ne se raboti za samo 100 godini, tuku za 150 godini... iako toa ne e tolku relevantno bidejki nie denes ne znaeme tochno do kade se stignati nekoi nauchni dostreli, a rabotite se odvivaat so geometrijska progresija i mene voopshto ne me chudi ako do toa vreme stane sosem normalno i opshtoprifatlivo da se sozdavaat i neguvaat novi kompleksni zhivi formi. I zabelezhi, ova predviduvanje se naogja tochno megju onie za sozdavanje kolonii pod voda i na Mars. Mozham mnogu lesno da pretpostavam deka vo takvi uslovi bi imale golema korist od organizmi koi bi bile idealno adaptirani za neshto shto nie ne sme po svojata priroda.

I genetskoto inzhinerstvo e tokmu toa - pretvaranje (modificiranje) od edna zhiva forma vo druga. A koj znae kako kje izgledaat tie novi slozheni organizmi? Bidejki nemame nikakvo iskustvo za neshto takvo, ako treba denes da bidat opishani od obichen neuk chovek verojatno bi bile definirani kako nekakvi poluzhivotni/polulugje.

Sekogash koristime poznati formi, idei i termini za da gi opisheme novite i nepoznatite. Zarem mozheme da ochekuvame neshto drugo? Koga shpancite pristignaa vo Juzhna Amerika bea narekuvani bogovi so telo na konj i stas, race i glava na chovek. Denes nam toa ni e smeshno, no za tamoshnite domorodci, koi za prv pat videle neshto takvo, opisot potpolno odgovaral na nivnite dotogashni razbiranja i iskustva.


Изменето од Messenger - 16.Април.2010 во 16:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 17:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Mesindzer, ајде те молам, животните ќе се претвореле во полу луѓе.
Не велам дека многу работи на времето не звучеле смешно ама ова? За само 100 години од сега ќе имаме животни кои ќе се претворат во полулуѓе? Освен ако не мислела на тоа како некои миленици живеат подобро од некои луѓе (ресторани за кучиња, дизајнерска облека за миленици, свињата како миленик и слично)Ne se raboti za samo 100 godini, tuku za 150 godini... iako toa ne e tolku relevantno bidejki nie denes ne znaeme tochno do kade se stignati nekoi nauchni dostreli, a rabotite se odvivaat so geometrijska progresija i mene voopshto ne me chudi ako do toa vreme stane sosem normalno i opshtoprifatlivo da se sozdavaat i neguvaat novi kompleksni zhivi formi. I zabelezhi, ova predviduvanje se naogja tochno megju onie za sozdavanje kolonii pod voda i na Mars. Mozham mnogu lesno da pretpostavam deka vo takvi uslovi bi imale golema korist od organizmi koi bi bile idealno adaptirani za neshto shto nie ne sme po svojata priroda.

I genetskoto inzhinerstvo e tokmu toa - pretvaranje (modificiranje) od edna zhiva forma vo druga. A koj znae kako kje izgledaat tie novi slozheni organizmi? Bidejki nemame nikakvo iskustvo za neshto takvo, ako treba denes da bidat opishani od obichen neuk chovek verojatno bi bile definirani kako nekakvi poluzhivotni/polulugje.

Sekogash koristime poznati formi, idei i termini za da gi opisheme novite i nepoznatite. Zarem mozheme da ochekuvame neshto drugo? Koga shpancite pristignaa vo Juzhna Amerika bea narekuvani bogovi so telo na konj i stas, race i glava na chovek. Denes nam toa ni e smeshno, no za tamoshnite domorodci, koi za prv pat videle neshto takvo, opisot potpolno odgovaral na nivnite dotogashni razbiranja i iskustva.


Баба Ванѓа предвидува-животните ќе евоулираат?
Или ќе бидат генетски модифицирани???изненадување
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 17:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam nishto od prva raka (ne sum ja sretnal zhenata), no od onoa shto go imam prochitano kako nejzina izjava, taa veli deka po udarot od grom, oslepela i potoa bila darena od Boga so opshtopoznatata sposobnost. Istovremeno bila izvestena deka mora da ja koristi za dobro na lugjeto, oti vo sprotivno kje i bide odzemena i kje bide kazneta.

Dokolku ima nekoi drugi informacii, podobri i podetalni, dozvoluvam da go popravat onoa shto go navedov tuka.


Јас имам информации од прва рака околу баба Ванѓа.

Имено, на татко ми бабата, моја прабаба, заедно со него и тетка ми, сестрата на татко ми отидоа во Петрич, да прашаат за прадедо ми, кој се изгуби во виорот на војната, а во поранешната држава тие што многу прашуваа завршуваа со "полн пансион" на Голи Оток, па затоа отидоа кај Баба Ванѓа, во Бугарија.  Татко ми бил мал, имал околу 5 години, ама тетка ми била поголема, околу 7-8, па јасно се сеќава на тоа што се случило.
Кога пристигнале, веднаш Баба Ванѓа викнала: Да влезе Македонката со двете внучиња.
Внатре, Баба Ванѓа чистела лук, само што седнале, веднаш, без да ја прашаат кажала: Воопшто не го барајте, тоа се е пепел и прав, нема да најдете ништо, од тоа ништо не е останато. Еве, го гледам мажот твој ( и се обраќала секако на прабаба ми ) како седи со сестра му, која починала при пораѓањето, а со неа и двете близначиња, кои истотака починаа при раѓањето.

Како можела да го знае тоа, кое дури ниту татко ми и тетка ми не го знаеле, навистина не знам.

Истотака прабаба ми ја прашала за сопствената смрт, на што баба Ванѓа рекла дека ќе почине на рацете на ближните, ама тоа не се оствари, почина далеку, иако имало други околу неа, не била сама.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 18:05
Originally posted by Џо Џо напиша:Баба Ванѓа предвидува-животните ќе евоулираат?Ne znam kade vide deka Vangja govorela za evoluiranje na zhivotni?

Patem, evolucijata ne se sluchuva so takvi drastichni i kapitalni promeni na slozhenite zhivi organizmi. Edinstvena druga opcija za neshto takvo e mutacija poradi nekoi radioaktivni ili toksichni vlijanija, neshto shto so sigurnost znaeme deka e mozhno, ushte povekje zatoa shto taa predviduva deka kje ima vojna vo koja kje bidat upotrebeni atomski i hemiski oruzhja.
Изменето од Messenger - 16.Април.2010 во 18:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 18:26
Temata e odlicna bi sakal da se pocituvaat i razlicnite mislenja od svoite.Jas licno ja poznavam pocituvanata za mene Baba VANGA nekade od 1973 godina.Kako podatok nejziniot vnuk od sestra Mitko mi e licen i domasen prijatel.Jas i moeto semejstvo sum bil precekan ot pocituvanata Baba so najgolema pocest i ni e priredila specijalen rucek peceno jagne.Ako nekoj znae za zivotot i delata nejzini toa se nejzinite vnuci od sestra.Vnukata Krasimira ima napisano i izdadeno kniga na ovaa tema i istata bese prevedena na Makedonski jazik.Vo taa kniga nikade ne stoi za nekakvi prorostva i predviduvanja sto se pojavija na nekoi stranici na internet pa i pred izvesno vreme na IDIVIDI.Ako nekoj saka da doznae za verodostojnosta na "prorostvata"toa moze da se informira od nejzinite najbliski a toa se vnucite.Ima se pojaveno osobeno vo bugarija avtori koi pisuvale ze razni gluposti i sesto za nejze.Takvite takanareceni "prorostva" treba da se zemaat so rezerva se dodeka ne se otkrie avtenticnosta na informacijata.Preporacuvam do citatelite da ne nasednuvaat na nekoi provokacii,namerni ili nenamerni.Mnogu luge neupateni i zavedeni frlat teski obvinenija a istite dobile nekakvi pausalni soznanija.Nesporno e deka Baba Vanga bese Hristijanka.Nesporno e deka go pocituvase Boga i site bozji zakonitosti.Nikomu ne mu nanese zlodelo ili nekakvi posledici.Dejanijata sto gi pravese bea od human karakter sto e odlicje i na mojot bog Isus Hristos.Ne bese covek materijalist ,sto e hristijanska odlika.se zalagase za harmonija vo brekot.Isklucitelno gi sakase decata.Bese pobornik protiv sekakvi nasilstva.Ako gi sporeduvame nejzinite dobri dela ,ne ke najdeme loso delo.Iscelitelstvoto i bese motiv kako da mu pomogne na narodot vo nevolja.Taa davase soveti i recepti lugeto da se lecat so razni bilki od prirodata.Zarem bilkarstvoto e demonska rabota kako sto ja obvinuvat.Veke i sovremenata farmakologija upotrebuva supstanci od bilki.Pa toa go pravel i pocituvaniot bog Isus Hristos.Da kazam zbordva za moeto iskustvo iako moze mnogu da se pisuva.Posle upoznavanjeto moe so pocituvanata baba, mojata verba Vo boga i bozjite zakonitosti se zacementiraa.Hristijanstvoto mi e apsolutna religija i vera.Steknav soznanie deka ima mnogu raskolnicki crkvi koi go zloupotrebuvaat i religijata i imeto gospodovo.Mnogu dobro znam da razlikuvam sto e dobro a sto zlo.Ako se zlo delata na pocituvanata baba Vanga sto da kazam i kade da gi smestam necoveckite vojni ,masakri ,siluvanja,genocidi, asimilacii,rodoskrnavenje,pedofilija itn.Kako pocituvac na pocituvanata Baba Vanga sega trebase da se bavam so demonski raboti,da ve poducuvam na omraza nasilie zlodela
razni poroci i tn.Na zalost na nekoi citateli ke se razocarat.Ako e bozji grev tvrdenjeto deka postojnite crkvi dvaesetina na broj se raskolnicki od izvornata hristijanska vera i ako gresam bog neka mi prosti.Ako e grev verbata vo hristovata vera neka mi bog prosti.A Pravoslavcite,Katolicite,Protestantite i Drugite neka se ispituvaat sebesi da se vidat kaj se.Mozebi naogaat uteha vo nekoj si bog "pravoslav" ,"katolik" "sabotjan"
i drugi.Na kraj kraevi sekoj si ima sloboden izbor i sekoj neka si odlucuva za sebe.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 19:44
Петар, пророштвата кои се наведени тука а кои и се припишани на баба Ванѓа се превземени од интернет страници и како такви мислам дека ги сретнав и во едно српско списание “Трече Око“. Самио велиш дека во книгата на Красимира не пишува за нив. ете зошто е секогаш најважно да земаме информации од вистинскио извор, грев е некого илажно да обвинуваме и кеветиме.

Јас искрено би сакала убаво да прочитам за бабава, што рекла и како рекла, дали навистина ова го рекла за кое ти велиш дека не е нејзино...па потоа би се вклучила поактивно.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 20:23
Tocni i avtenticni podatoci moze da se dobijat od vnukata od sestra na babata Vanga Krasimira koja mislam e mazena vo Grcija ili od Mitko Gajgurov vnuk od sestra,koj zivee vo Sandanski i stan vo Petric.Odamna so mojot prijatel ne sum se videl viznite barieri si go pravea svoeto.Sepak bi preporacal da se so golema rezerva primaat nekoi informacii bidejki ima i mnogu dezinformacii.Toa sto go znam toa e licno dozivuvanje i ubeduvanje.Ne informacii od prva ,vtora ili kojznae koja raka.Posetata kaj pocituvanata bese po broj od po nekolku stotici luge dnevno.Toa sto go znam so sigurnost e toa sto taa ne bese vo sostojba nestata da gi promenuva (da vrsi korekcija) nitu vo minatoto nitu vo idninata.
Sakam da kazam ako site posetiteli kaj nea (toa se broi so milioni juge)bea opsednati ke dobievme neviden broj demoni so demonsko ponasanje.Na zalost na nekoj toa ne se sluci,bar kaj onie luge sto gi znam.Najgolemi protivnici proizleguvaat od crkovniot kler,koj zestoko ja anatemisuva.Nenormalna rabota eden pravoslaven svestenik da dava komentari za eden pobornik za avtenticno hristijanstvo.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 20:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:Баба Ванѓа предвидува-животните ќе евоулираат?Ne znam kade vide deka Vangja govorela za evoluiranje na zhivotni?

Patem, evolucijata ne se sluchuva so takvi drastichni i kapitalni promeni na slozhenite zhivi organizmi. Edinstvena druga opcija za neshto takvo e mutacija poradi nekoi radioaktivni ili toksichni vlijanija, neshto shto so sigurnost znaeme deka e mozhno, ushte povekje zatoa shto taa predviduva deka kje ima vojna vo koja kje bidat upotrebeni atomski i hemiski oruzhja.
Па дека ќе има полу-животни/полу-луѓе...

еволуција , мутација , генетска модификација?...
нешто конкретно предвидува Ванѓа или?

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.