IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 20:02




     Vistinski i lazni cuda i kako da se prepoznaat?

Da, nie ke se soocime so takvi i slicni, nevideni i nedoziveani natprirodni pojavi i fenomeni i golemi lazni znaci, lazni gavolski prikazanija na neboto od koi na lugeto zdivot ke im zastanuva.
Isto taka i na zemjata demonite i nivnite slugi so nivna pomos ke pravat najrazlic ni lazni cuda. Velime lazni, zasto “Gavolot e lazlivec i tatko na lagata” (Jovan 8,44).

No, da nema zabuna! I Bog i negovite verni i predani slugi ke pravat cuda, no vistinski, a ne lazni cuda. I Hristos i apostolite so pomos na Svetiot Duh pravele najrazlic ni cuda - lekuvale bolni od sekakvi bolesti i voskresnuvale mrtvi. Isti takvi znaci i cuda ke pravat Bozjite slugi vo poslednite denovi.

Kako mozeme da pravime razlika megu vistinskite i laznite znaci i cuda? - Edinstveno i samo so pomos na Svetoto pismo.
Biblijata e toj kantar na koj treba da gi merime site znaci i cuda i taa ke ni kaze dali se tie od Boga ili od gavolot. Kakva e porakata na toj sto pravi znaci i cuda?
Dali e taa bibliska ili ne? Kakov e negoviot zivot? Ako onoj sto pravi cuda ne zivee spored bibliskata nauka vo celost, ako ne gi drzi site Bozji zapovedi, ako veruva vo zadgroben zivot i razgovara so mrtvite i ako negovata poraka makar i malku otstapuva od Biblijata, “toj nema da doceka zora” - veli Biblijata. Toj ne e od Boga, tuku e lazen prorok i pravi lazni znaci i lazni cuda (Isaija 8,19.20).
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 22:52
Isaija si go rekol svoeto mislenje za onie koi zhiveele vo negovoto vreme i toa e spodeleno so onie koi go sledat Stariot Zavet.

Kakva vrska konkretno ima toa so baba Vangja?


Jas mozham da iznaredam citati od sekakvi sveti knigi od site religii i veruvanja so koi kje impliciram deka baba Vangja e "vistinska" ili "lazhna" prorochica. I shto kje ima seto toa konkretno so baba Vangja??? Zarem citatite od pisanijata pred iljadnici godini kje ja kazhat i dokazhat vistinata za Vangja, dali taa navistina ja kazhuvala idninata na lugjeto i dali navistina bilo kosher takvoto proreknuvanje?

Ili mozhebi treba da gi prashame onie koi otishle kaj nea, pa da doznaeme dali dozhiveale neshto arno ili losho?







Изменето од Messenger - 01.Мај.2010 во 02:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 11:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Isaija si go rekol svoeto mislenje za onie koi zhiveele vo negovoto vreme i toa e spodeleno so onie koi go sledat Stariot Zavet.

Kakva vrska konkretno ima toa so baba Vangja?


Jas mozham da iznaredam citati od sekakvi sveti knigi od site religii i veruvanja so koi kje impliciram deka baba Vangja e "vistinska" ili "lazhna" prorochica. I shto kje ima seto toa konkretno so baba Vangja??? Zarem citatite od pisanijata pred iljadnici godini kje ja kazhat i dokazhat vistinata za Vangja, dali taa navistina ja kazhuvala idninata na lugjeto i dali navistina bilo kosher takvoto proreknuvanje?

Ili mozhebi treba da gi prashame onie koi otishle kaj nea, pa da doznaeme dali dozhiveale neshto arno ili losho?







Znaci za tebe stariot zavet nema veke nikakva vrednost, toj e ukinat...ili ????
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 14:41
...nadvor od temava... kade moze da ja najdam "od umot do srceto"?
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 14:45
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

...nadvor od temava... kade moze da ja najdam "od umot do srceto"?


Не си сосема надвор од темата - „Од умот до срцето“ е на темата

Ќе ја прашам Мина и ќе ти кажам.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 15:07
Сите оние кои сакаат да го купат автобиографскиот роман на Мина Даниловска „Од умот до срцето“, тоа можат да го сторат во книжарниците на Матица или во некои од манастирите низ Македонија (верувам дека во Струмичката епархија најлесно ќе може да се најде).

Поздрав

п.с. книгата е издадена со благослов на митрополит Струмички Наум.

Изменето од Maran Ata - 10.Мај.2010 во 15:08
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 16:18
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

...nadvor od temava... kade moze da ja najdam "od umot do srceto"?


Не си сосема надвор од темата - „Од умот до срцето“ е на темата


Toa e sosema nadvor od temata.

Mina Danilovska i nejziniot roman mozhebi imaat neshto so nejziniot zhivot (taa toa najdobro si go znae), no nemaat apsolutno nishto so zhivotot na baba Vangja.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 23:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Spored faktite mislam deka sepak moze da ima nesto ...






Znachi, spored faktite, ti mislish deka taa verojatno imala prorochka glava, taka?[/QUOTE]


Jas licno ne veruvam (seuste ne mozam da poveruvam), no ne mora da znaci deka moeto mislenje e ispravno ... Ni ostanuva da istrazuvame i razmisluvame, kako sto rekov od onaa sto go imam procitano do sega, mozebi ja gledala idninata, no kakva e pozadinata na toa gledanje ne znam, od edna strana covekoviot mozok e seuste ne resena enigma, od druga strana cudni se patistata gospodovi. Ima milion stavovi i milon mislenja a samo edno e vistina..Koe e toa ne znam ??
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 07:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

...nadvor od temava... kade moze da ja najdam "od umot do srceto"?


Не си сосема надвор од темата - „Од умот до срцето“ е на темата


Toa e sosema nadvor od temata.

Mina Danilovska i nejziniot roman mozhebi imaat neshto so nejziniot zhivot (taa toa najdobro si go znae), no nemaat apsolutno nishto so zhivotot na baba Vangja.



За да кажеш дали автобиографскиот роман на Мина Даниловска има или нема врска со животот на баба Ванѓа, треба прво да го прочиташ истиот.

Мина, како и баба Ванѓа, била во непосреден допир со поднебесните духови. Таа раскажува за тоа како стигнала до таа состојба, што се случувало во текот на таквото нејзино живеење (каде може да се видат истите „симптоми“ како и на баба Ванѓа), како се избавила од таа состојба, како денеска живее и, објективно, бивајќи и од двете страни на приказната, кажува дали таквите дејствија се Божји или не (иако и таа, како и баба Ванѓа, во периодот на користење на нејзините „сподобности“ верувала дека тоа и’ е од Бога дадено).


п.с. и нема потреба да инсинуираш дека романот на Мина не е автентично автобиографски.

Изменето од Maran Ata - 11.Мај.2010 во 07:16
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 11:48
Феноменот на баба ванѓа не е нешто ново и затоа нема потреба да се бришат или банираат членово и постови заради наводен офф топик.
Тоа што на нејзе и се има случено се има случувано на многу луѓе,разликата е само како на крајот ќе заврши тој "контакт", дали со прифаќање на нивнаите услуги или нивно отфрлање.
Јас лично имам слушано од жена која се "лечела" кај некој дервиш-маѓепсник и за нејзините искуства со поднебесните духови.

Ако забележавте реакциите на православниет членови тука на форумов беа во конектс на таа појава ,а јадната ни баба ванѓа не е ни прва ни последна во списокот на тие кои воспоставиле "прв контакт" со поднебесните духови,.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:25
Maran Ata, znaejki shto se sluchuvalo so eden chovk, spored slushanjeto ili chitanjeto na negovite iskustva, ne mozhesh toa da go generalizirash na site lugje vo svetot.

Iskustvoto na Mina, kakvo i da bilo, e samo NEJZINO lichno iskustvo.

Изменето од Messenger - 11.Мај.2010 во 14:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:25
ahmar1, generaliziranjeto e mnogu losha rabota.    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:44
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Сите оние кои сакаат да го купат автобиографскиот роман на Мина Даниловска „Од умот до срцето“, тоа можат да го сторат во книжарниците на Матица или во некои од манастирите низ Македонија (верувам дека во Струмичката епархија најлесно ќе може да се најде).

Поздрав

п.с. книгата е издадена со благослов на митрополит Струмички Наум.


Бев до матица и буквално пред нос ми го земаа последниот примерок од книгата!! дури и продавачката се чудеше како толку брзо се распродала,(рече дека ќе порачаат нова пратка).

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ahmar1, generaliziranjeto e mnogu losha rabota.    


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Maran Ata, znaejki shto se sluchuvalo so eden chovk, spored slushanjeto ili chitanjeto na negovite iskustva, ne mozhesh toa da go generalizirash na site lugje vo svetot.
   

Ако се сака на пример да се генерализира за нечија личност(која е една и единствена), од типот: еден скопјанец е за никаде значи заклучок сите скопјани се за никаде,е навистина лошо.

Но кога се во прашање ПОДНЕБЕСНИТЕ ДУХОВИ и нивните мајмунлаци со неупатените И ТО ТЕ КАКО МОЖЕ ДА СЕ ГЕНЕРАЛИЗИРА.Тоа го покажува искуството на Црквата.

Е сега кој како си милува на крај краева.



Изменето од ahmar1 - 11.Мај.2010 во 14:51
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.