IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Баба Ванѓа
    Испратена: 15.Април.2010 во 21:36
Sto mislite dali ovaa zena bila sveta ili stanuva zbor za nesto drugo ....?







Messenger; Popraviv od VANDJA vo VANGJA.

Изменето од Messenger - 15.Април.2010 во 21:49
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 21:48
Ako Crkvata ne ja promovirala vo svetica, togah 100% ne e sveta.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 21:48
И тоа БАЈАГИ НЕШТО ДРУГО Е.

п.с
месинџер, твоето навидум зезање и мајтапење за и околу Црквата,веќе станува нималку смешно.

Твое право е Црквата ТИ да ја сметаш за СУПЕРМОЌНА БАБА РОГА но да се мајтапиш со тоа на форум за ВЕРОИСПОВЕД каде има православни верници(кои многу добро знаеш каков став имаат за и околу Нејзе) е малку ..како да кажам
ај да беше евангелос или некој од протестантиве ,немаше да им замерам,но ти кој си нели така "Широкоград" (во верски поглед) кон се и сешто е нешто друго

Изменето од ahmar1 - 15.Април.2010 во 21:55
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 21:49
Shto veli Crkvata za Vangja?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 22:10
Jas ne znam koj e stavot na crkvata po ovaa prashanje vprocem kako i prema mnogu drugi prashanja-crkvata kako organizacija e premnogu arogantna inferiorna i samobendisana da izleze so jasen stav za bilo sto.
Inaku moe mislenje e deka seto toa e edna ogromna zabluda, bajka koja im treba na ludjeto ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 22:20

 Nesomneno Baba Vangja imala mokj da pogoduva i da predviduva nastani.

Megutoa, nejzinite izjavi deka zboruvala so dusite na mrtvite lugje ja stava sprotivno na Bozjiot zakon koj izricito toa go zabranuva.( vidi 5 Mojseeva 18:10-13)

Vo sekoj slucaj, mnogu interesna zena, vo nedostatok na verodostojni informacii ne mozam da komentiram na ovaa tema mnogu.

Koj znae povekje, neka pisuva. Bas me interesira ako nekoj ima informacii da gi spodeli so nas.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 22:28
Ne znam nishto od prva raka (ne sum ja sretnal zhenata), no od onoa shto go imam prochitano kako nejzina izjava, taa veli deka po udarot od grom, oslepela i potoa bila darena od Boga so opshtopoznatata sposobnost. Istovremeno bila izvestena deka mora da ja koristi za dobro na lugjeto, oti vo sprotivno kje i bide odzemena i kje bide kazneta.

Dokolku ima nekoi drugi informacii, podobri i podetalni, dozvoluvam da go popravat onoa shto go navedov tuka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 23:27
Site velat deka otkako nesto gi udrilo tie pocnale da gledaat a sto gledaat ????
Vlashkata magija kako koncept go ima istoto - veruvanje vo zeni koi imaat sila da predviduvaat - gore dolu site imaat isti prikazni za toa kako dosle do taa moc, no evidentno e deka kaj niv doslo do svoevidna evolucija na toa "gledanje" imeno od samo gledanje tie preminuvaat i vo borba so zloto (magii koi pak drugite go pravat,kletvi, crnaa magija itd)...

Seto ovaa zema zamav i se siri po balkanot normalno so lokalni izmeni i interpretacii najplodna pocva naodja vo severoisticna Srbija, sever na Makedonija i cela Bugarija.Od mnogu interesni momenti vo toa profesija e tvrdenjeto deka ludjeto so invaliditet (slepi, sakati...itd) se najpogodni i imaat predispozicii za zanimavanje so ovaa profesija isto taka predispozirani se ideca rodeni posle smrtta na tatkoto, deca napraveni od "vampiri", deca na koi majka im pocinala pri porodvanje itn... Najbiten vo sevo ovaa e ekonomskiot moment - porano griza za invalidi i za deca bez roditeli (dodusha i sega ne se bash ispoutepavme pomogajci) bila golema obvrska i hendikep vo ekonomska smisla za semejstvoto od kade sto poteknuvaat zatoa bile koristeni vo vakvi celi ...
Mislam deka toa e slucaj i so Vandja ....

Изменето од Templarius - 15.Април.2010 во 23:27
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 23:59
Несомнено е дека Ванѓа нешто гледала, но тоа нешто никако не било од Бога. Доказ за тоа е фактот што демонски опседнатите луѓе само делумно (или никако) не ја кажуваат вистината (Марс населен, вонземјани и слично, имаше и некои такви пророштва од баба Ванѓа).

Фактот што гледала сенки, комуницирала со мртви никако не кореспондира со Светото Писмо...па оттука ми е чудно што во подготовката на книгата пред повеќе години беше ангажиран еден син на свештеник

Еве ги, за потсетување нејзините предвидувања:


Предвидувања:
2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн.

2008 – Конфликт во Хиндустан. Ова ќе биде една од причините за третата светска војна.

2009 - Светска економска криза. САД ќе ослабне.

2010 – Ќе започне трета светска војна. Војната ќе почне во ноември 2010 г. а ќе заврши во октомври 2014 г. Ќе почне како обична(со конвенционално оружје), потоа ќе биде применето на почетокот атомско а потоа и хемиско оружја.

2011 - Како резултат на радиоактивни отпадоци на северната полутопка нема да останат ни животни ни растенија. Потоа муслиманите ќе почнат хемиска војна против преостанатите живи европејци.

2012 - САД ќе се подели на 5 самостојни држави.

2014 – Поголемиот дел од луѓето ќе страдаат од чирови, рак на кожата и други кожни болести (последици од хемислата војна)

2016 – Европа ќе биде речиси без население

2018 – Кина ќе стане нова светска велесила. Земјите во развој од експлоатирани ќе се претворат во експлоататори.

2023 – Малку ќе се измени орбитата на Земјата.

2025 – Европа се уште ќе биде малку населена.

2028 – Ќе се создаде нов извор на енергија (најверојатно ова ќе биде контролирана термонуклеарна фузија). Гладот постепено ќе се надмине. Ќе стартува вселенски брод кон Венера управуван од човек.

2033 – Поларните луѓе тонат. Се зголемува нивото на Светските океани.

2043 – Светската економија ќе процвета. Европа ја водат муслиманите.

2046 – Ќе може да се пресадуваат сите органи. Замената на органите ќе стане еден од најдобрите методи на лечење.

2066 – За време на нападот на муслиманскиот Рим, САД применуваат нов вид на оружје – климатско. Нагло застудува.

2076 – Блескаво општество (комунизам)

2084 – Обновување на природата

2088 – Нова болест – стареење за неколку секунди!!!

2097 – Брзото стареење е победено.

2100 – Вештачко “Сонце” ќе ја осветлува темната страна на Земјата.

2111 – Луѓето ќе станат киборзи (живи роботи)

2123 – Војни меѓу мали области. Државите нема да се вмешаат.

2125 – Во Унгарија ќе пристигнат сигнали од вселената

2130 – Колонии под вода

2164 – Животните се претвараат во полулуѓе

2167 – Нова религија.

2170 – Голема суша.

2183 – Колонијата на Марс ќе стане нуклеарна сила и ќе побара независност од Земјата (како на времето САД од Англија)

2187 – Ќе се запре ерупцијата на 2 големи вулкани.

2195 – Морските колонии целосно ќе снабдуваат и со енергија и со храна.

2196 – Целосно мешање на азијатите и европејците.

2201 – Термонуклеарниот процес на сонцето забавува. Ќе застуди.

2221 – Во потрага по вонземјани, човештвото стапува во контакт со нешто ужасно.

2256 – Вселенски брод ќе донесе на земјата нова страшна болест.

2262 – Постепено се менуваат орбитите на планетите. На Марс му се заканува комета.

2271 – Повторно ќе бидат изменети физичките “константи”

2273 – Мешање на жолтата, белата и црната раса. Нови раси.

2279 – “Енергија од ништо” (веројатно од вакуум или од “црните дупки”)

2288 – Патување во времето. Нови контакти со вонземјани.

2291 – Сонцето се гаси. Ќе се преземат обиди за да се запали пак.

2296 – Се изменува силата на тежата. Почнуваат да паѓаат старите вселенски бродови и станици.

2299 – Во Франција – партизанско движење против исламот.

2302 – Ќе бидат откриени нови важни закони и тајни на Вселената.

2304 – Ќе биде откриена е тајната на месечината

2341 – Нешто страшно се приближува кон од вселената кон Земјата.

2354 – Хаварија од едно од вештачките Сонца доведува до суша.

2370 – Голем глад

2378 – Нова раса што брзо се развива.

2480 – Ќе има 2 вештачки Сонца. Земјата е во самрак.

3005 – Војна на Марс. Ќе се наруши траекторијата на планетите.

3797 – Во ова време на земјата ќе загине се живо, но човештвото ќе најде сили за нов живот во друг ѕвезден систем.

Изменето од maria_magdalena - 16.Април.2010 во 00:04
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 00:06
2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн.

Ова не се исполни до сега...а најдобар показател за тоа дали едно пророштво е вистинито е токму неговото исполнување.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 00:20
Сатаната и неговите си работат и преку луѓето кои им го дозволуваат тоа. Оваа жена не е воопшто света. Која гаранција ни ја дава дека баш тие пророштва се од Бога (кој патем никаде го нема во таа листа), а не од демонски сили?

Секако полесно е да им веруваме на вакви вештерки (кои порано ги палеле на клада, а сега ги величаат-до кое дереџе дојдовме), отколку да ја отвориме Библијата и да видиме што ни кажува Бог посебно во книгата на Откровение, кои се Неговите ветувања.

И многу други луѓе можат да се стават во ист кош со неа. Нострадамус е еден пример.

Не смееме да заборавиме дека и ѓаволот може да се преправа дека е ангел на светлината, да ни дава информации, да ги заведува луѓето н а погрешниот пат, по гатачки и бајачки, наместо кај Господ. Тој има цела листа на алетрнативи кои нудат замени на местото на Создателот.

Приметувате кој песимизам го има во "пророштвава"? Од една страна е Бог, Кој ни нуди вечен живот со него, а од др е оваа и таквите како неа кои се скратен пат до пеколот.

Памет во глава луѓе.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Orthodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Orthodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 01:10
По која логика може да се смета за христијанка жена која верувала во реинкарнација, кажувала дека целиот свет е бог=пантеизам (”Бог не може да има на света, Бог е този свят. Няма Бог в човека, но има човек в Бога”), за неа Христос е само огнена сфера без тело, жена која ја буделе духови и ја терале да работи (“Понякога спя само един час. Духовете не ми дават мира. Тормозят ме, будят ме. Казват: "Ставай. Време е да се работи") итн. Кога ги давала своите псеудо-пророштва го менувала изразот на лицето и зборувала со друг глас (еден од знаците за ѓаволоиманост). А зар вреди да се зборува за нејзините предвидувања за иднината кои се протегаат до далечната 3797 год. кога ќе се селиме во друг ѕвезден систем   Богохулни се и сликите во нејзиниот т.н. храм во Рупите.

А ставот на Црквата е јасен: уште во Стариот завет се вели дека бајачите и гатачите се гад пред Господа. Не без причина православната Црква за гатачите пропишала одлачувања поголеми од тие за убијците и блудниците. Она што е тажно што мнозина им веруваат на Ванга и сличните на неа и се сметаат за христијани.

Христос вистинскиот Бог наш кој воскресна од мртвите и го победи и посрами ќаволот, нека не` просветли со својата вечнопостоечка светлина за да не паднеме во замките на сотоната и неговите земни служители.

Прилог: Архим. Петар Стефанов за Ванга (бугарски)

Изменето од Orthodul - 16.Април.2010 во 01:15
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 01:54
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Za MaranAta
da ti objasnam deka se napisani mnogu knigi so mnogu lazni informacii za mojata baba Vanga.Ti sigurno imas citano dela od luge sto im bode vo oci delata na pocituvanata hristijanka.


Баш напротив, читав книга напишана од некој нејзин почитувач и таму беа собрани сите „чуда“ на баба Ванѓа. А за тоа колку е христијанка... Не знам според кое мерило ти оцени дека таа е христијанка? Според тоа што комуницирала со поднебесните духови или?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Toa go pravat luge veke opisani.
Sto se odnesuva do pocinatoto dete,se gleda deka si mnogu slab vozac(vozacka).Za pricinuvanje na soobrakajna nesreka potrebno e del od sekunda a kamoli sekundi.Samo eden vrisok (plac)na dete od bilo koja vozrast moze da go skrene vnimanieto na vozacot dovolno da se skrene vnimanieto pa da se sluci katastrofa.Po vase uste malku mojata baba ke bide vinovna za smrtta na deteto.


Мислам дека не ти бев јасна. Еве да ти повторам:

Во книгата пишувана од нејзин почитувач, стои случка каде баба Ванѓа прима двајца родители и тие ја прашуваат (парафразирам): Кој е виновен за сообраќајната несреќа во која погина нашиот син? Возачот или синот? Тогаш баба Ванѓа паѓа во транс и почнува да им зборува со гласот на детето, значи го менува својот глас, и го зема оној на детето, велејќи (парафразирам): Мама и тато, не плачете по мене и не му се лутете на возачот, затоа што јас бев виновен, јас не бев внимателен. Возачот не е виновен за мојата смрт.

Се разбравме ли сега?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo tvoite odgovori imas mnogu kapaci za tendzerinja ama tie ti se tesni pa pagaat na dnoto.


На пример?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Edno prasanje :dali mojot bog(neznam dali e i tvoj)se odlikuva so humanizam,mirolubie,isceluvanje,pomos na siromasite i redica drugi blazeni dela.


Мојот Бог е Господ и Бог Исус Христос, кој Е човекољубив, но кој исто така предупредува дека не секој кој вика “Господи, Господ“ ќе биде спасен. Од добро дело до „добро дело“ има разлика.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Na tvoja zalost spomenatata moja baba gi imase istite vrlini sto gi pravel mojot Bog Isus Hristos.


Од кој и’ беа дадени тие „врлини“?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ako delata na mojata mnogu pocituvana baba gi karakterizirate kako satanski togas po tvoe ke ispadne deka i mojot bog se zanimaval so satanski raboti


Не, тогаш ќе испадне дека ѓаволот со добро сака да го залаже народот да му верува - слугите на сатаната се преобразуваат демек во слуги Господови за да прелестат што е можно повеќе души.

И? Ќе кажеш ли нешто што држи вода или ќе го продолжиме разговорот со вакви јаки „аргументи“?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 09:06
Dali baba Vangja mu bila baba na Petar Trajanov ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.