IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Донесен законот за заштита од дискриминација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Донесен законот за заштита од дискриминација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 22:56
Западот очекуваше дека Македонија е потолерантна и позрела, но сфати дека со сигурност греши во тоа.
Повторно некој сака да не ги спомне хомосексуалците и да не донесе јасен закон каде се укажува дека е казниво дискриминирање на хомосексуалците.
Со таква порака самата влада не дава нималку до знаење на големиот дел хомофобно население да си го преиспита на моменти насилното однесување кон хомосексуалците во Македонија. Бидејќи имаме огромна маса на население кое смета дека хомосексуалноста е болест и по однос на ова прашање македонците сме толку неуки што може да се споредуваме со земји од 3-тиот свет.
Искрено, се надевав дека Македонија ќе има пошироко срце и ќе прати позитивни сигнали кон хомосексуалната заедница за да станува поотворена како во една нормална европска земја, за жал, видов дека сум преголем оптимист, дури не се осмелувам да зазборам за призавање на истополово партнерство кое очигледно звучи како научна фантастика за оваа бајка од општество.
Се извинувам за сарказмите, но тоа доаѓа од немоќта да ги променам работите во близок момент кои за некоја деценија ќе звучат смешно верувале или не, дури и во оваа земја.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 06:06
Se raboti za svesta na lugjeto. Taa ne se menuva lesno, a najmalu so dekreti i kazni. Verskite pisanija, arhaichnite zakoni i milenijumskite tradicii ja formiraat, odrzhuvaat i limitiraat svesta na edno odredeno nivo i ne dozvoluvaat nejzino neprecheno razvivanje.

Za ova diskutiravme na nekolku temi ovde na Pravo i na Filozofija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 18:12
Originally posted by IggyK IggyK напиша:

Западот очекуваше дека Македонија е потолерантна и позрела, но сфати дека со сигурност греши во тоа.
Повторно некој сака да не ги спомне хомосексуалците и да не донесе јасен закон каде се укажува дека е казниво дискриминирање на хомосексуалците.
Со таква порака самата влада не дава нималку до знаење на големиот дел хомофобно население да си го преиспита на моменти насилното однесување кон хомосексуалците во Македонија. Бидејќи имаме огромна маса на население кое смета дека хомосексуалноста е болест и по однос на ова прашање македонците сме толку неуки што може да се споредуваме со земји од 3-тиот свет.
Искрено, се надевав дека Македонија ќе има пошироко срце и ќе прати позитивни сигнали кон хомосексуалната заедница за да станува поотворена како во една нормална европска земја, за жал, видов дека сум преголем оптимист, дури не се осмелувам да зазборам за призавање на истополово партнерство кое очигледно звучи како научна фантастика за оваа бајка од општество.
Се извинувам за сарказмите, но тоа доаѓа од немоќта да ги променам работите во близок момент кои за некоја деценија ќе звучат смешно верувале или не, дури и во оваа земја.


И ако изгласат тие закон се ќе биди ок, и сите ќе почнат да ве сакат.Абе вратчето има да ти го скинат ако те видат на улица не си играј, знајш кај живејш.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:35
I ripame, ripame, pa reterirame cim ni zamavnat strancite so prst. Tolku od nashata sila
Ексклузивно: А1 го објавува писмото на Филе до Владата
Кон врв
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 09:25
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by IggyK IggyK напиша:

Западот очекуваше дека Македонија е потолерантна и позрела, но сфати дека со сигурност греши во тоа.
Повторно некој сака да не ги спомне хомосексуалците и да не донесе јасен закон каде се укажува дека е казниво дискриминирање на хомосексуалците.
Со таква порака самата влада не дава нималку до знаење на големиот дел хомофобно население да си го преиспита на моменти насилното однесување кон хомосексуалците во Македонија. Бидејќи имаме огромна маса на население кое смета дека хомосексуалноста е болест и по однос на ова прашање македонците сме толку неуки што може да се споредуваме со земји од 3-тиот свет.
Искрено, се надевав дека Македонија ќе има пошироко срце и ќе прати позитивни сигнали кон хомосексуалната заедница за да станува поотворена како во една нормална европска земја, за жал, видов дека сум преголем оптимист, дури не се осмелувам да зазборам за призавање на истополово партнерство кое очигледно звучи како научна фантастика за оваа бајка од општество.
Се извинувам за сарказмите, но тоа доаѓа од немоќта да ги променам работите во близок момент кои за некоја деценија ќе звучат смешно верувале или не, дури и во оваа земја.


И ако изгласат тие закон се ќе биди ок, и сите ќе почнат да ве сакат.Абе вратчето има да ти го скинат ако те видат на улица не си играј, знајш кај живејш.Како прво ако ме видат на улица не би ме препознале каков сум како и голем број мои лични познати во Скопје кои се хомосексуалци. За повеќето хомосексуалци разликата од хетеросексуалците е само по едно: со кој го делиш креветот, а тоа е нешто лично и никој не треба да го занимаат такви работи.
"За кинење на вратче" мислам дека кога некој би ме видел не би посмелил да се закача :-)
Да, знам кај живеам. И знам дека во малите градови има повеќе население кое е позатуцано и порелигиозно, кое што значи е подискриминирачко настроено и просто, кое што значи: Ало луѓе освестете се 21-век дојде! :-)
За жал е така. За моја среќа сум во Скопје. Тука работите се малку поинакви, само затоа што е поголемо и неможе секој да знае секој. у осталом, никој не фермам затоа то тоа си е моја работа! ;-)

Ех, Македонијо, Македонијо, за ова просто смртно човечко прашање назад си повеќе од 2000 години.
Во Антиката беше полиберална :-)
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 13:33
Без препукувања, вратете се на тема. А темата е за законот за спречување и заштита од дискриминација.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 19:30
Сега, како и кај други закони, очекувам повторно да се измени законот.Терањето инает само создава лоша слика за Македонија.
На крај инаетчиите ќе си легнат на брашно, но ќе го губат времето непотребно и нервите на Европа.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2015 во 05:52


Ако карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед излезеше на насловна страница на весник во Македонија, дали на медиумот ќе му се судеше и дали ќе беше казнет за предизвикување верска омраза? 


Изменето од Messenger - 14.Јануари.2015 во 05:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.