IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Noviot photoshop
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Noviot photoshop

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Noviot photoshop
    Испратена: 09.Април.2010 во 11:10
Za 3 dena treba da se pojavi noviot photoshop, pa greota e da ne go spomneme
 
neznam kako uspaeale, ama od ona sto vidov - CS5 izgleda kako torba so mnogu volshebni trikovi
 
eve nekolku videa, a na nivniot kanal na Youtube ima uste nekolku prezentacii sto moze da se poglednat
 
 
 
dilemata e sto kje pravat so CS6i dali togas softverot kje ima samo edna funkcija na golemo crveno kopce na koe kje pisuva EDIT PHOTO!
голема%20насмевка
 
 
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 11:21
gi gledav pred nekoj den videata i moram da priznaam deka cs5 izgleda mnogu vetuvacki i sigurno ke ni ja olesni rabotata vo golema merka. od druga strana, vo foto-editiranjeto najbitni dve tocki se kontrolata i doziranjeto na kontrastite i boite. za site sto gi imaat sovladano tehnikite na kontrast/boi, novite alatki na cs5 se samo olesnuvanje.

inaku, od sigurni izvori, znam deka crvenoto kopce ke izleze so cs verzijata zaedno so noviot canon kaj sto ke ima kopce "shoot art"
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 12:53
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 14:11
Content-Aware Fill stvarno izgleda vetuvacki, iako na momenti me potseka na edna diskusija od forumov...
generate random pixels... if ok save image, else generate again...
smesno bese, ama ide nakaj realnost... vo momentov izlgeda deka edinstveno sto e potrebno se nekolku pocetni pixeli spored koi bi se generirala celata slika?! ... strasno

Puppet Warp ne e nisto novo! veke postoi vo After Effects... pa sega im teknalo da go implementiraat i vo ps

Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 14:15
Uh, ne mi se veruva, do kade stignale so razvojot, i so predikciskite funkcii...
Da se nadevame deka ne se samo gimmick kolku za net...
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 14:19
gledav i jas videata. Poprilicno kontroverzni features. ke bide popularen kaj idijotcinja i stokeri... (pokraj normalni juzeri so piratski verzii sekako :-)) )
no, sekako, kako korisnik na PS uste od 5.5 verzija, treba edna bira da se mavne tome u cast
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 16:00
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

gi gledav pred nekoj den videata i moram da priznaam deka cs5 izgleda mnogu vetuvacki i sigurno ke ni ja olesni rabotata vo golema merka. od druga strana, vo foto-editiranjeto najbitni dve tocki se kontrolata i doziranjeto na kontrastite i boite. za site sto gi imaat sovladano tehnikite na kontrast/boi, novite alatki na cs5 se samo olesnuvanje.

inaku, od sigurni izvori, znam deka crvenoto kopce ke izleze so cs verzijata zaedno so noviot canon kaj sto ke ima kopce "shoot art"


Greska, ke ima edno kopce i eden selektor:
Shoot Art
Shoot Unbelievable Art
Shoot like Ken Rockwell
голема%20насмевка
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 16:13
Content Aware e zakon. Ova se ocekuvase odamna! Ama nesto sto me iznenadi e Puppet Warp Sneak Peak...!!!!!!!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 18:35
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Originally posted by branko_k branko_k напиша:

gi gledav pred nekoj den videata i moram da priznaam deka cs5 izgleda mnogu vetuvacki i sigurno ke ni ja olesni rabotata vo golema merka. od druga strana, vo foto-editiranjeto najbitni dve tocki se kontrolata i doziranjeto na kontrastite i boite. za site sto gi imaat sovladano tehnikite na kontrast/boi, novite alatki na cs5 se samo olesnuvanje.

inaku, od sigurni izvori, znam deka crvenoto kopce ke izleze so cs verzijata zaedno so noviot canon kaj sto ke ima kopce "shoot art"


Greska, ke ima edno kopce i eden selektor:
Shoot Art
Shoot Unbelievable Art
Shoot like Ken Rockwell
голема%20насмевка


Aham...
Ladies and Gents, we are becoming obsolete...
osobeno ovakvi ko mene sto slikaat pejsazi

Ova se vika: "Kako da napravis fotografite da ne gledaat sto slikaat"

Aj imam edna fotka od pred 4-5 godini, sto mnogu mi se dopadja ama ima edno drvce sto mnogu mi preci, a nemozam da go ocistam. Moze ce mu dojde denot.

PS Branko, Ilco ... zaebancijava vi sodrzi sosema opravdana kolicina na cinizam!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2010 во 15:24
Premnogu sofisticirani matematicki operacii dostapni za shiroki narodni masi. Ne i treba na stokata tolkava sofisticiranost.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 14:30
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Premnogu sofisticirani matematicki operacii dostapni za shiroki narodni masi. Ne i treba na stokata tolkava sofisticiranost.
stokata?
MainstreaM
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 06:38
Stoka e ekonomski poim i znaci PROIZVOD NAMENET ZA PAZAR,
Mislam na toa misli TeglA. Inaku malku objasnuvanje ecc:
UPOTREBNA VREDNOST= OSOBINA NA PREDMETITE DA ZADOVOLUVAAT NEKOJA UPOTREBA
PROIZVOD=KOGA E VLOZEN COVECKI PRUD DA SE DOBIE NEKOJA UPOTREBNA VREDNOST
STOKA= PROIZVOD NAMENET ZA PAZAR (PRODAVANJE)
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
StefanDMS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StefanDMS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 16:01
После сево ова, се прашувам кој уствари фотографира- ние или Photoshop? Нема потреба од извештачување на фотографиите (како што Mire тоа добро го кажа- ова дрво не ми треба, може да додадеме куќи и згради, да бришеме луѓе.. ) се што треба (барем според мене), е мало корегирање на острина, контраст, евентуално кроп или B&W и толку.
Иначе, програмчево е супер-> седи дома и прави слики, како тргна работава уште малце не ќе мора и од дома да излегуваме.     Ова е само мое мислење. Однапред се извинувам ако навредив некого- чекам ваши мислења.

Поздрав.
З Е Н И Т 12 СД
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 16:14
Sekako deka nie sme fotografite, a Photopshop e samo edna alatka, kako shto e i fotoaparatot.

Zoshto vaka ne govorime koga izlagaat novi i pousovrsheni foto kameri?

Alatot ne go pravi, nitu go zamenuva majstorot, a ne ja kreira nitu umetnosta vo deloto. Toa e storeno od onoj koj go upotrebuva toj alat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.