IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - OШO
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

OШO

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2012 во 07:09

"Ne sudi im na drugite, da ne ti bide sudeno i tebe". - ova mi se chini ne go rekol Oshoнамигнување(eve jas kje mu stavam golema bukva-ne deka me prelazhalголема насмевка)

Kako mozhe da te prelazhe nekoj,  koj kazhuva da otidesh "iznad" mislata?збунетост


Изменето од viktorija123 - 05.Август.2012 во 07:26
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2012 во 08:17
Амин!

Секој разбира онолку до колку што стигнал да разбере.

Затоа се вели дека секој збор не е за сечии уши.

И затоа се вели не суди за да не ти биде судено.

Oти ќе судиш онолку колку  што си разбрал.

А треба да ти биде јасно дека никогаш не си разбрал до крај... инаку ќе беше Божји син, а не човеков.

Со други зборови кажано - си разбрал само до зборовите кои ти се податни за ушите.

Но, за жал, секогаш имало наивни и алчни луѓе кои  мислеле дека ако формално се заредат зад некој авторитет автоматски ќе се стекнат со неговата просветленост, мудрост и заштита, па си дозволуваат да судат и пресудуваат небаре лично му седнале на Бога од десната страна.

П.С. постоле, постојат и ќе постојат луѓе кои мислат дека сториле голем грев и се плашат од последиците по нив... тие се фаќаат за Исуса какo давеник за сламка. Неговите зборови "верувајте во мене и ќе бидете спасени" ги разбираат суперфицијално... па велат "верувам во Исус и ќе бидам спасен", велат "благодарам Боже што ни го прати твојот син Исус да веруваме во нeго и да бидеме избавени од нашите гревови... еве вeрувам, верувам, верувам... и да докажам дека навистина верувам ќе говорам и плукам на сите кои не се Исус". И таквите луѓе ќе сторат с'е за да се "спасат". Буквално с'е... тага

O sancta simplicitas ! тага

Никој тоа не го синтетизираше подобро од Hиче во неговата книга "Oд онаа страна на доброто и злото" каде вели:

"Во каква необична поедноставеност и кривоторство живее човекот! Кога веќе се стекнавме со очи за таа необичност не можеме крај да му најдеме на чудењето! Како ли успеавме да направивме с'е околу себе светло, и слободно, и лесно, и едноставно!? Како ли само успеавме на своите сетила да им дадеме виза за с'е што е површно, а на своите мисли - боженствен копнеж за нескромни скокови и погрешни заклучоци!? Како ли само успеавме од самиот почеток да го сочуваме своето незнаење за да уживаме во едвам појмливата слобода, невнимателни, безобзирни, безгрижни и со веселост на живеењето - сето тоа за да уживаме во животот!? И само на тие цврсти и гранитни темели на незнаењето до сега да се креваше знаењето - воља за знаење на темелот на далеку посилната воља: воља за незнаење, за неизвесност и невистинитост! Не како нејзина спротивност, туку - како нејзина прочистеност ! 


                                                                     
 

Изменето од Messenger - 05.Август.2012 во 09:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2012 во 00:19
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 17:22
Како нешто се полетав да читам нешто од Ошо.. баш денес ќе почнам па ќе ви се придружам во дискусијата,среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2012 во 08:37

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2012 во 08:39

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 15:05
Срцето може да чука под небото, може да чука во слободата, но тоа умира кога ќе се претвори во систем, во организирана шема, во ритуал. - Ошо
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2012 во 06:59
Ете јас со што се малтретирам и кочам цело време, мада пак не ми е се јасно...

Не треба да се прашува "како". Зошто да се прашува "како"? "Како" е трик на умот за да го одложи дејствувањето. Ако прашувате "како", тогаш прашувате како да го одложите тоа што сакате да го направите, зашто со тоа кажувате дека постои нешто што мора да го извежбате, а за вежбање потребно е време. И, се разбира, не можете да вежбате токму сега. Утре ќе вежбат. A кога ќе дојде тоа "утре", веќе е доцна, вие сте уништени.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2012 во 07:22
Ако немате ништо, споделете го вашето битие, тоа е најголемото богатство - сите се со него родени. Делете го вашето битие, подадете рака, пријдете им на другите со љубов во срцето. Не мислете дека тоа некој е странец - или сите се тоа. Ако делите, никој не е странец, ако не делите, сите се странци.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2013 во 09:25
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


"Jas znam samo edno neshto - deka nishto neznam" - Sokrat

Znaenjeto ne e potrebno, no toa sepak neznachi deka sega treba da ostanete neznajkovci i glupaci.
Ako nikogash ne ste dostignale nikakvo znaenje, vasheto neznaenje ne mozhe da bide mudro - toa e samo otsustvo na znaenje.
Koga znaete premnogu - starite spisi, minatoto, tradicijata, se shto mozhe da se znae, sfakjate deka seto toa vsushnost i ne e znaenje. Toa znaenje shto ste go sobrale od pred tugja vrata ne e neposredno(zhivo) iskustvo. Koga neshto znaete preku drugi, toa e memorija, a ne znaenje - togash toa e mrtvo znaenje.
Znaenjeto e zhivo samo koga ste doshle do nego neposredno, lichno - togash toa e rastenje.

Neznaenjeto na Sokrat e neznaenje ili znaenje na mudrec.

OSHO

povtoruvanjeto e majka na znaenjeto...намигнување
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2013 во 18:30
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


"Jas znam samo edno neshto - deka nishto neznam" - Sokrat

Znaenjeto ne e potrebno, no toa sepak neznachi deka sega treba da ostanete neznajkovci i glupaci.
Ako nikogash ne ste dostignale nikakvo znaenje, vasheto neznaenje ne mozhe da bide mudro - toa e samo otsustvo na znaenje.
Koga znaete premnogu - starite spisi, minatoto, tradicijata, se shto mozhe da se znae, sfakjate deka seto toa vsushnost i ne e znaenje. Toa znaenje shto ste go sobrale od pred tugja vrata ne e neposredno(zhivo) iskustvo. Koga neshto znaete preku drugi, toa e memorija, a ne znaenje - togash toa e mrtvo znaenje.
Znaenjeto e zhivo samo koga ste doshle do nego neposredno, lichno - togash toa e rastenje.

Neznaenjeto na Sokrat e neznaenje ili znaenje na mudrec.

OSHO

povtoruvanjeto e majka na znaenjeto...намигнување

Објаснувањето на Ошо е оноа вистинското. да

Еден квалитет на незнаење е кога незнајќо ќе рече дека не знае, а сосем друг е кога оној што знае ќе декларира дека не знае.

Кај првиот тоа е дефинирање на темнината, а кај другиот просветлувањето.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2013 во 05:53
[url=http://postimage.org/app.php]
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2013 во 15:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2014 во 17:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.