IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Пропозиции за изложба
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пропозиции за изложба

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 11:15
Originally posted by kamarad kamarad напиша:

... Od avtorot na kritikata imam videno fotografii od koncerti na istiot sajt i ne znam sto drugo ima vo negovoto portfolio. Sepak toj ne mora da bide fotograf profesionalec so izvonredno portfolio ili strucno obrazovanie za da pisuva kritika. Otvorete koj sakate vesnik (domasen ili sstranski) i videte koj pisuva kritiki za knigi, filmovi i izlozbi.



epa sledniot pat koga ke nastines, odi kaj avtomehanicar da te pregleda намигнување
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 12:08
Pocituvan,

"...Od avtorot na kritikata imam videno fotografii od koncerti na istiot sajt i ne znam sto drugo ima vo negovoto portfolio. Sepak toj ne mora da bide fotograf profesionalec so izvonredno portfolio ili strucno obrazovanie za da pisuva kritika. Otvorete koj sakate vesnik (domasen ili sstranski) i videte koj pisuva kritiki za knigi, filmovi i izlozbi..."

hmm...gledam go poznavash avtorot iako e pod psevdonim, jas na primer ne go poznavam avtorot ( ne znam sto e avtorot- dali e fotograf, umetnik, pisatel, samoproglasen guru i sl )...i mozham da cenam samo spored ona shto go ima napishano. Ona shto go ima napishano ne mi se dopagja:

1. kritikuva izlozhba pred da se sluchi izlozhbata
2. ne pravi osvrt na avtorot na izlozhbata
3. go klasificira lesno vo neshto sto ima simbol predznak za nesto loso a toa e terminot "TURBOFOLK", gi generalizira rabotite
4. i chuvstvoto celosno od kritikata mene mi upatuva na GNEV sto smetam deka e nedopustivo da provee vo tekst na eden soliden sofisticiran fotografski esteta i kritichar.


ednostavno ne mi se dopagja stilot na kriticharot, THE END !!!

Ova so Muzejot na grad Skopje iskreno prvpat go slusham od tebe i toa e sosema druga tematika, ako sakal toa da go diskutira togash nacjhinot na koj go diskutira e kompletno pogrsen.

P.S Ne e lesno nekogo da proglasish za primitivec, vo dadeniov smisol veruvam toa znachi primitivec vo praktikuvnje i kreiranje na umetnost a istovremeno da si kulturoloshki i opshtestven primitivec ( od prilozhenata kritika ) pa duri i da ne si umetnichki primitivec.
P.P.S I da...bash me interesira koj pishuva kritiki za fotografija vo svetov, chekam odgovor!!!


Изменето од Glecin - 02.Септември.2010 во 12:09
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 12:37
i jas bi sakal da cujam koj gi pisuva kritikite po svetskite mediumi...? enlighten us?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 13:11
Originally posted by kamarad kamarad напиша:


Vratite na Muzejot na grad Skopje so godini nanazad se zatvoreni za najkvalitetnite fotografski zbiduvanja vo gradot. Ne se sekjavam koga tamu se odrzale DMF ili Fotomedia, nitu pak nekoja klubska izlozba (od fotoklubovite vo Skopje). Dali nekoj od vas (fotografi - amateri ili profesionalci) se obidel da prasa vo istiot muzej dali moze da ima izlozba? veruvam deka ne da si pominal najdobro... Za zal istoto vazi i za drugite pogolemi muzei vo gradov...

I sega naednas najava za izlozba vo Muzej na grad Skopje... A fotografiite koi se za najava na istata se takvi kavi sto se.


Ovakvi stavovi se pogubni. Go ubivaat entuzijazmot kaj onie koi sakaat da napravat nesto. Kako na primer "ne studiraj, ionaka nema rabota", a toj sto go kazuva toa, niti studiral, niti bara rabota. Ovakvite stavovi se opasni i go trujat narodot. Dali si se obidel da organiziras izlozba vo MGS i dali te odbile sto imas vakvi stavovi? Ako ne si se obidel, a samo pljukas se vika ....... Taka sto te molam ne go truj narodot so defetisticki stavovi. Zosto DFM ili Fotomedia ne se odrzale na taa lokacija mozes da gi prasas organizatorite. No kolku sto znam i tie ne bea organizirani vo shupi, tuku vo Nacionalna Galerija, ili vo Dom na ARM.

Okolu kritikata na plagij.at. Pisuvanjeto kritiki (pozitivni ili negativni) za odredena umetnicka forma bara seriozni teoretski poznavanja, kako i metodologija na analiza. Samo togas kritikata e izdrzana i ne e laenje vo vetar. Kaj nas sostojbata e vakva kakva sto e bas zaradi nepostoenje na dobra i izdrzana kritika. Gi spomenuvas mediumite kaj nas i vo stranstvo. Ne gi mesaj rabotite zatoa sto razlikite se ogromni i nesporedlivi. Turbo folkot kako forma e samo posledica na losata kritika. Mnogu godini rabotev vo masovni mediumi so pogolemo vlijanie odkolku plagij.at, taka sto dobro znam kako stojat rabotite vo odnos na kritikata na umetnickite formi.


Изменето од Tegla - 02.Септември.2010 во 13:12
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 14:33
auuu, teorija na zagovor, pogubni stavovi, truenja, poznanstva, iminja... i sekako turbo folk.

Nemav namera nikogo da navredam nitu da branam! Se nadevam "ne ubiv" necij entuzijazam i deka naskoro ke imame mnogu poveke izlozbi (dobri i pomalku dobri) vo nasite ni muzei.

Me zamislivte pa morav uste ednas da go procitam tekstot na plagij.at i gledam zavrsuva so recenicata "Срк ит ор лив ит.". E pa taka neka bide.

Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 13:07
epa neka bide taka no samo da te podsetam deka ne mi doobjasni koj pishuva za fotografija vo svetov !!

pozdrav

I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 18:58
Originally posted by kamarad kamarad напиша:


Me zamislivte pa morav uste ednas da go procitam tekstot na plagij.at i gledam zavrsuva so recenicata "Срк ит ор лив ит.". E pa taka neka bide.



"Srk It Or Liv It" ???????

Znaci javno pljukanje na avtori zatoa sto taka mu se svigjalo na toj sto imal moznost da napise, moze. Ama ne moze da se kritikuva kritikata. Smesno.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Gage_te Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gage_te Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 00:12
Jas pod ZIVA fotografija podrazbiram menuvanje na boite, boite se po zivi po vestacki po temni i stavane foto filtri vo photoshop sto ja menuva bojata na fotografija (celata fotografija bega vo nekoja boja na primer plavkasta)i dr. Tie sto gi fotosopiraat nivnite fotografii se fotografi, no ne e taa fotografija sto ja fotografiral, neka ja pozkaze originalnata fotografija a ne taa sto ja menuval vo photoshop.   
Кон врв
Gage_te Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gage_te Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 00:19
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dali mozhesh da odredish do kade eden fajl mozhe da se fotoshopira za da izgleda "pozhiva" fotografija? Mozhesh da postavish edna tochno odredena granichna linija? I za shto bi gi smetal onie koi povekje ne bi gi smetal za fotografii? Shto bi bile tie?

Ako znaesh shto e HDR fotografija, dali za tebe toa e fotografiija ili ne?


Jas pod ZIVA fotografija podrazbiram menuvanje na boite, boite se po zivi po vestacki po temni i stavane foto filtri vo photoshop sto ja menuva bojata na fotografija (celata fotografija bega vo nekoja boja na primer plavkasta)i dr. Tie sto gi fotosopiraat nivnite fotografii se fotografi, no ne e taa fotografija sto ja fotografiral, neka ja pozkaze originalnata fotografija a ne taa sto ja menuval vo photoshop. HDR fotografija znaem sto e toa go smetam za fotografija, toa se pravi od 3 fotografii i trite fotografii se spojuvaat vo edna fotografija golem pozdrav.   
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 00:42
OK Gage_te... uzhivaj vo onaa fotografija koja ti se bendisuva i definiraj si ja kako shto sakash... i onaka seto toa e samo lichno viduvanje na neshtata, iako napati mozhe da bide moshne kontradiktorno.    
Кон врв
Gage_te Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gage_te Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 00:53
Ok jas si imama takvo mislenje, vie mi postavivte nekolku prasanja i ja vi gi objasniv i vi go kazav moeto mislenjea pozz i se najubavo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.