IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство > Свадба
  Активни теми Активни теми RSS - Бурми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бурми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 18:53
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

А зошо мора прстен?...
-Зошо мора накит воопшто? голема%20насмевкатрепкање
хаха... абе чудно дете си тида

а, зш да не прстен... 


а накит, многу нормално, па и не мора, ама јас си сакам да си носам златни ланци и сл...голема%20насмевка


абе добро , чуден или белец , заслужувам одговор...голема%20насмевкатрепкање
откај па сеа носење парчиња метал околу ектремитите е ‘Фенси‘?голема%20насмевкаголема%20насмевкаизненадување
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 19:55
Ваљда накит е.. пошо жените сакаат накит...
а мажите онака... ради реда...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 20:03
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Ваљда накит е.. пошо жените сакаат накит...
а мажите онака... ради реда...абе добро...тоа капирам...
ама зошто венавчка и накит??? збунетост
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 13:48
Џо брат, како издржуваат твоите дома со тебе? изненадување
Сварно чудно дете... голема%20насмевка големо%20гушкање

Ваљда така треба да биде, ебаго. голема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 15:41
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Џо брат, како издржуваат твоите дома со тебе? изненадување
Сварно чудно дете... голема%20насмевка големо%20гушкање

Ваљда така треба да биде, ебаго. голема%20насмевка


абе глеј ... љубовта нели е слобода...а ти ставаш метални окови ( прстени )...добро тоа...и ринташ до смрт ‘по нејзино‘...е не бива...изненадувањеголема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 08:49
Burmata mie belo zlato so mali nezni crticki od zolto zlato , siroki i nas dvata ni bea stosni.
Zaprosivackiot prsten e belo zlato , so srce a vo srceto ima briljant . Dvata vo kombinacija e soglasni i ubavi mi deluvaat.
Ne gi menvam :)))
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 08:20
Од каде потекнува бурмата и каква е нејзината симболика?

Најпрво се појавила во Старото Египетско Кралство, во 2800 година пред нашата ера. Зошто нема ни почеток ни крај кругот за Египјаните претставувал вечност и така станал идеален детал за венчалните церемонии- бракот значел врзување засекогаш.
 
Бурмите од најубаво злато биле многу ценето во друштвата на богатите Еѓипјани а подоцна и кај Римјаните. За својата невеста еден просечно богат Римјанин бил спремен да изгуби се.
 
Интересен е фактот дека помеѓу бројните пронајдени прстени пронајдени во Помпеја, се наоѓа еден чиј изглед, многу подоцна во Европа станал многу популарен, посебно кај хипиците. Бил наречен „прстен на пријателство“, бил составен од две раце кои се ракуваат.
 
Еден христијански свештеник Тертулијан во вториот век од нашата ера, забележал дека многу жени немаат никакво познавање за златото и неговата вредност освен за бурмата што ја носат. Пред очите на јавноста тие со гордост го носеле своето злато, но дома, само дрвен накит.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 04:41
би ја претставувале испреплетеноста на нашиот животен пат...судбина е, не е шалада

  
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2014 во 19:48
Слика


Слика


Изменето од Valerija - 10.Декември.2015 во 16:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2014 во 19:50


Изменето од Valerija - 10.Декември.2015 во 16:11
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2014 во 19:52


Изменето од Valerija - 10.Декември.2015 во 16:12
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2014 во 21:56
Слика
Изменето од Valerija - 10.Декември.2015 во 16:13
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2014 во 21:58


Изменето од Valerija - 10.Декември.2015 во 16:14
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2014 во 22:04


Изменето од Valerija - 13.Јануари.2018 во 13:54
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.