IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПЕТ терапија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПЕТ терапија

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПЕТ терапија
    Испратена: 20.Март.2010 во 22:01
Многу интересна , но слаба користена појава....
помош за ублажување , остранување па дури и оздравување на болниот човек......
не од медицинско лице , не од лек , со еден збор не од вообичаена терапија ...
туку од животните ......поточно од куќните миленици .....кокошка , куче , свиња ,крава ,мајмун
така наречена ПЕТ ТЕРАПИЈА.....да
вашите коментари , ваше искуство.....можеби ваше сознание прикажано дури со слика...губитник
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 22:22
Што е ПЕТ ТЕРАПИЈА.....????куче   , кокошка  ,мајмун  ,крава   ,  свиња    
Во секојдневниот живот, домашните љубимци во поново време добиваат друга улога - тие помагаат при лекувањето на луѓето.......
Се зборува за терапевтската моќ на домашните животни......
Од порано е познато дека животните имаат необјаснива моќ да ги лекуваат луѓето, но официјалната медицина дури пред неколку години ја призна "пет-терапијата" како нов, и тоа многу успешен психијатриски метод........да
Најмногу во САД, каде што кучињата, мачките, делфините, птиците, па дури и глодачите и змиите се некој вид "медицински сестри" во болниците, старечките домови, рехабилитациските центри, установите за хендикепирани.....
Таму се да им помогнат на пациентите, кај кои веднаш се забележуваат смиреност, задоволство, веселост......
Тие нудат љубов и друштво 24 часа на ден, а не бараат ништо освен малку храна, нежност и повремено галење по главата.....

Во што е штосот ? ???збунетост
Прво треба да се разјасни дека влијанието на четириножните терапевти се движи во психијатрискиот домен........губитник
Не дека темпераментниот фокстериер навистина има некаква метафизичка, необјаснива моќ да го излекува болниот од астма....
Или дека предењето на малото маче кое бара удобно место во скутот на човекот ќе го забрза зараснувањето на скршената коска....
губитникНо......
сигурно е дека некаква релација сепак постои, затоа што е утврдено дека позитивните чувства се еден од одлучувачките фактори во успешното заздравување од многу болести, а токму животните целосно се предаваат во власта на својот господар.........

Најважно е друштвото, сознанието дека човекот не е осамен........ Лекарот се гледа само на визита, медицинската сестра кога дава инјекција, а осумдесетгодишниот старец е останат сам во својата соба. Во некој старечки дом бил изведен експеримент ......
секој човек во "третата доба" добил питомо животно по свој избор..... Поделени се кучиња, мачки, зајаци, украсни кокошки, аквариуми, по избор на питомците од третата доба.....
По некое време старците станале подруштвени, порасположни, а бројот на лекарските интервенции се намалил за половина.......аплауз
Пет-терапијата не е наука, велат лекарите, туку дејствува како алхемија, на база на емоциите.........
Содржината на
односот човек-животно се уште не е научно прецизирана, но сигурно е дека постои......
Се воспоставува непосреден, едноставен однос, без сметки и проценки, како што е меѓу луѓето. Лекувањето се проширува на нови болести или состојби, како кај неприспособливите деца, бившите наркомани, жените жртви на силување........
Треба да се прави разлика меѓу физичката помош на телесно хендикепираните, за лицата кои имаат конкретни задачи....... Неподвижните лица, или оние кои имаат телесен недостаток, како слепите или неподвижните, во целост се зависни од помошта на нивните чувари.
Германските волчјаци кучесе незаменливи кога слепиот човек глупчотреба да ја помине улицата......
додека кај неподвижните замисленосткако најдобри се покажуваат мајмуните.мајмун кои го вклучуваат и го исклучуваат светлото, им ги менуваат чорапите, го вклучуваат телевизорот, ги вртат страниците на весниците........
пет-терапија, што прерасна во своевидна мода меѓу бизнисмените..... Притиснати од менаџерската болест, поради која, по правило, завршуваат како клиенти кај некој познат психолог, тие се колнат дека најдобриот седатив се токму овие питоми животни.  Токму во САД постојат 150 програми на лекарска асистенција од четири ножните медицинари.....
Европските лекари се уште немаат толку доверба во животните и главно сметаат дека не се ништо повеќе од занимација на нивните пациенти. Но, сепак, и на стариот континент се постигнати некои резултати. Во санаториумите околу езерото Комо во северна Италија лекарите утврдиле дека кучињата, мачките и другите цицачи дејствуваат позитивно во лекувањето на високиот притисок, депресијата, аутизмот, артритисот.....................да


Изменето од bijonse1 - 20.Март.2010 во 22:26
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.