IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - А што прави овој народ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

А што прави овој народ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 69>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 22:03
Ovoj narod e zakluchen doma i samo naslu[kuva dali danochnicite kje mu tropnat na vrata............
Drugo i onaka nema shto da raboti......

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 22:08
Овој народ ТРПИ....
нема за гола егзистенција, нема за сметки, нема за ништо....
Ама тој што гласал за ОВИЕ, вика дека е арно, дека ќе се преживеело и така...а останатите ја зборат вистината....намигнување
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 22:12
овој народ со причина НЕ плаќа радиодифузна такса ......... а што би плаќал кога едно исто се врти ...........
 
 



Изменето од Анастеа - 18.Март.2010 во 23:59
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 23:15
Си ја пее:
,,ЕЈ, ДОСТА КУКУ ЛЕЛЕ..,,
Во сета немоќ само тоа и му преостана.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 15:48
Народот..порано нели...си имаше „свои„ преставници..а кои пак  (насекаде си) кукаа наместо народот..
Ама еве сега..тој ..демек НАРОДОТ..самиот си е  на себе преставник..без „посредници„ и си гласа лично...како што се гледа досега ..во последниве неколку Изборни Циклуси.
пс
Наредните Избори... пак сам ќе гласа..без „посредници„ кои (гласно) лелекаат наседе , а кој ќе биде „избраникот„ негов..ќе видиме..сите.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 17:26
....ПА НА НАРОДОТ МУ Е ДОБРО,ЗОШТО би требало нешто да прави,....., за него работат народните изабраници!?....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 14:23
прочитав тука една констатација дека народот сам си гласал и сам си избрал кој да го води, што е точно и е факт. Но, се сеќавам и на една изјава на професор Марјановик на која се почесто сега истиот тој народ кој гласал и си избрал (во сите овие 20 години) се повикува- Секој народ има влада каква си заслужил (избрал). И пак точно. Народот тоа прави- си избира влада каква сака. Но народот кога избира не знае што го чека од своите избраници и откако ке дознае некако му е касно да си ја поправи грешката, односно треба да чека цел изборен циклус. И уште пострашно е што народот е ставен во позиција да нема што да избере односно кого да избере оти од бетер има само полошо а никако поарно.
И сега затоа што си избрал- ке си трпи се што му прави токму оној кој си го бирал (избрал).
Читам, ама некако не ми се верува. Па ја извадив од архивата домашна програмата која ја гласав и барам, барам ама не најдов кај стојат казните. Нигде не прочитав дека ке има список на казни според кои може секој од нас да биде казнет. И тоа дебело.
Казнувај, па владеј!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 14:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

прочитав тука една констатација дека народот сам си гласал и сам си избрал кој да го води, што е точно и е факт. Но, се сеќавам и на една изјава на професор Марјановик на која се почесто сега истиот тој народ кој гласал и си избрал (во сите овие 20 години) се повикува- Секој народ има влада каква си заслужил (избрал). И пак точно. Народот тоа прави- си избира влада каква сака. Но народот кога избира не знае што го чека од своите избраници и откако ке дознае некако му е касно да си ја поправи грешката, односно треба да чека цел изборен циклус. И уште пострашно е што народот е ставен во позиција да нема што да избере односно кого да избере оти од бетер има само полошо а никако поарно.
И сега затоа што си избрал!?- ке си трпи се што му прави токму оној кој си го бирал (избрал).
Читам, ама некако не ми се верува. Па ја извадив од архивата домашна програмата која ја гласав и барам, барам ама не најдов кај стојат казните. Нигде не прочитав дека ке има список на казни според кои може секој од нас да биде казнет. И тоа дебело.
Казнувај, па владеј!
дааплауз,....a ova crvenovo najmnogu me nervira,..koga nekoj, ( inache pametno deluva na drugi mesta tuka!изненадување),...ke go tropne kako neshto ,...od "gospod" dadeno !не...pa shto ako sum go izbral be?!збунетост....pa,ne sum go biral  da mi pravi se shto ke mu prdne na mozokot negov!....kako shto pravat site dosega  izbrani od ovoj narod!

Изменето од Анастеа - 23.Март.2010 во 18:40
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 14:51
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


И сега затоа што си избрал!?- ке си трпи се што му прави токму оној кој си го бирал (избрал).

дааплауз,....a ova crvenovo najmnogu me nervira,..koga nekoj, ( inache pametno deluva na drugi mesta tuka!изненадување),...ke go tropne kako neshto ,...od "gospod" dadeno !не...pa shto ako sum go izbral be?!збунетост....pa,ne sum go biral  da mi pravi se shto ke mu prdne na mozokot negov!....kako shto pravat site dosega  izbrani od ovoj narod!

Ама и мене ме нервира тоа повлеченото со црвено, но не замижувам пред вистината дека е така. Ај нека ми каже некој дека може нешто да се промени и дека може на сред мандат некого (ако тој не сака да си распише избори) да смениш. И уште пострашно е тоа што дека ако хипотетички замислиме дека можеме да го смениме, некој нека ми каже од ’’понудата’’ кого би избрале?тага


Изменето од Анастеа - 23.Март.2010 во 18:41
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 14:53
И муабетот повеке ми беше за казните. Оти ако народов мора да с еказни според законот, ако народот мора д аплати (посебно оние со фирмите) наредени се казните, тогаш зошто државата да не се казни самата себе. Ги гледам вработените во градинките кои ’’работат на црно’’ и не им е дадена плата и се прашувам- Зошто државата не с еказни себеси со 17 000 евра по вработентага

За пушење цела плата


- за фрлање отпад 50 евра
- за плукање 50 евра
- за вршење нужда на јавно место 50 евра
- за фрлање догорчиња 50 евра
- за немање противпожарен апарат
и елек во автомобилот 150 евра
- за пушење во јавна просторија од 150 до 300 евра
- за паркирање на недозволено место 45 евра
- за возење во алкохолизирана состојба до 300 евра


За фирмите „богатство“ од казни


- ненавремено пријавување добивка 2.000- 3.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на персонален данок 500- 1.000 евра
- неподнесување или доцнење со пријава на ДДВ 5.000 евра
- немање регистар на трансакциски сметки 15.000-20.000 евра
- немање фискален апарат 4.000-5.000 евра
- неиздавање фискална сметка 4.00-5.000 евра
- доцнење даночна пријава 7.000-9.000 евра
- непријавен работник 15.000 евра
- ненавремено плаќање акциза 4.000-5.000 евра





Изменето од mamamd - 20.Март.2010 во 14:55
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 18:40
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by mamamd mamamd напиша:

прочитав тука една констатација дека народот сам си гласал и сам си избрал кој да го води, што е точно и е факт. Но, се сеќавам и на една изјава на професор Марјановик на која се почесто сега истиот тој народ кој гласал и си избрал (во сите овие 20 години) се повикува- Секој народ има влада каква си заслужил (избрал). И пак точно. Народот тоа прави- си избира влада каква сака. Но народот кога избира не знае што го чека од своите избраници и откако ке дознае некако му е касно да си ја поправи грешката, односно треба да чека цел изборен циклус. И уште пострашно е што народот е ставен во позиција да нема што да избере односно кого да избере оти од бетер има само полошо а никако поарно. И сега затоа што си избрал!?- ке си трпи се што му прави токму оној кој си
го бирал
(избрал).
Читам, ама некако не ми се верува. Па ја извадив од архивата домашна програмата која ја гласав и барам, барам ама не најдов кај стојат казните. Нигде не прочитав дека ке има список на казни според кои може секој од нас да биде казнет. И тоа дебело.<span id="_ctl8_dtlArticles__ctl0_Label5">Казнувај,
па владеј!</span>

дааплауз,....a ova crvenovo najmnogu me nervira,..koga nekoj, ( inache pametno deluva na drugi mesta tuka!изненадување),...ke go tropne kako neshto ,...od "gospod" dadeno !не...pa shto ako sum go izbral be?!збунетост....pa,ne sum go biral  da mi pravi se shto ke mu prdne na mozokot negov!....kako shto pravat site dosega  izbrani od ovoj narod!


....ете видиш наште закони даваат толку,..., ќе го бираш,...,ќе те зае****,....а Ти ништо не му можеш,...,додека самиот Изабраник не одлучи дека пак треба да го избереш „2оо8г.“....и пак ќе те зае****,...., и сега,....., дали ПАК!?....

Изменето од Анастеа - 23.Март.2010 во 18:42
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 20:53
одмара
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 22:22
вегетира ......... не
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 15:36
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

вегетира ......... не
toa i ne e tolku strashno,...postrashno e shto narodot veruva deka ,...zivee!смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 69>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.