IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - А што прави овој народ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

А што прави овој народ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 676869
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 00:55

...da ima pojma shto pravi , ke go poslusha chovekot:


Кај здрава нација постои драматичен (не одличен) баланс меѓу вољата на народот и власта кој спречува дегенерација во тиранија„-Ајнштајн


...ama , za (negova) zal...nema!Изменето од brza - 30.Април.2014 во 00:56
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 14:04

И што предлагаш?
Како што рече Ванковска - да избереме друг народ?
замисленост
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 21:54
...na "alergicnite".. ne im odgovara ovaa klima,pa baraat podobri uslovi..za zivot!.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2014 во 23:57

на овој народ..............
сеедно му е што постои...
можеш слободно да му влезеш дома, да го исплескаш. да го натртиш, да му ја земеш се што има....и незнам уште што....и пак нема да мрдне, да писне, само ќе стега заби...

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2014 во 13:25
Си гледа интереси , си дава гз под кирија , продава свое , краде туѓо , прави се што може и не може само да е подобар од комшијата во било којоа сфера
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2014 во 15:05
Зборува и ќути!

Зборуваа родителите на соучениците на моите деца кога ќе завршеше родителскиот состанок.
Ми потврдуваа дека сум имал право што сум се „бунел“. Велеа:  „Ама знаеш како е, што можеме ние тука, штом тие решиле, ќе ни’ ги земат парите.“ А јас од петни жили се обидував да ги убедам дека од нас зависи дали ќе даваме пари или не. Им докажував* дека давачката од 250 денари што ни’ ја бараа секоја година за фотокопирање на 20 листа за тестовите по некои од предметите не е законска и е премногу висока.  Како на мали деца на таблата им пишував:
Приходи:
1000 деца во гимназијата х 250 ден. = 250.000 денари.

Расходи:
1000 деца х 20 листа = 20.000 листа.
20.000 листа : 500 листа/топ хартија = 40 топови хартија.
Малопродажна цена за 1 топ хартија е во просек по 200 - 220 денари. (А зарем по таква малопродажна цена ќе ја набавуваат?!) Но нека е и така:
40 топа хартија х 220 денари/топ = 8800 денари.   

Вкупни приходи од 1000 деца = 250.000 ден.
Вкупни расходи  за 1000 деца =     8.800 ден.
                     Разлика                 = 241.200 ден.

Во очи им велев: „Што сте наведнале глава? Што траете? Страв ли ви е да не ви го земат детето на „око“?
И, на крај, сите си потпишаа дека се согласуваат да даваат по 250 денари и си ќутеа!


Зборуваат
работници  помеѓу себе за условите под кои работат, за траењето на работното време, за работата во Саботите (а понекогаш и во Неделите), за ниските плати, за парите што треба да им ги вратат на газдите следниот ден по земањето на платата од банката ... Кога треба да им се рече на газдите за сето ова, дека треба сите да прекинат со работа, е тогаш си ќутат!


Зборуваат
луѓево помеѓу себе и за немаштијата, за тешкиот живот, за лагите за средна плата од 22.000 денари, за малите приходи, за искористувањето од работодавците, за неуспешните реформи во здравството, школството, за вработувањето по роднинска, партиска или митаџиска линија ... Ама кога треба ова да го кажат јавно - ќутат!


Зборуваат
луѓево и за неспособните, алчни и корумпирани политичари, дека воопшто не мислат за народот и дека за него им текнува само пред избори ... ама никој не испаѓа кога треба да се изрази јавен револт, ај да не речам демонстрации, оти тоа звучи толку застрашувачко, сите мудро си - ќутат!

И, повторно и повторно ... си одат на избори и, гласаат за истите тие кои „утре“ пак ќе ги крадат. А овие пак ќе ги озборуваат
Но ете, изгледа убаво му е на народов да си зборува и да си ќути!


* - Ако има некој од тие родители, веќе ќе знае кој е Златник!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2014 во 13:04
Оние кој се најповеќе засегнати и треба да го креваат гласот за своите права си седат дома ,гледаат Индо-Турски серии па и оној преостанат грам мозок кој го имаат им исчезнува.


Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2015 во 22:13
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2015 во 23:17
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2015 во 22:35
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2015 во 22:29
Основни мисли водилки на народецов наш:
- Ведната глава сабја не ја сече....
- Чувај боже од полошо....
Со вакви начела, длабоко впишани во генетскиот код, овој народ е отпорен, поминал векови под робство а може уште векови ако треба, едноставно неуништив....
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2019 во 20:55
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2020 во 16:40
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Основни мисли водилки на народецов наш:
- Ведната глава сабја не ја сече....
- Чувај боже од полошо....
Со вакви начела, длабоко впишани во генетскиот код, овој народ е отпорен, поминал векови под робство а може уште векови ако треба, едноставно неуништив....

Има една народна,не верувам од овој народ дека излегла!
-На муци се познају јунаци.
Ние злобата зад овие побожни поговорки си ја криеме.
У нашиот генески код е злобата и лицемерието,ете така сме опстанале!
Пљукаше еден лик пред некој месец по лица за кои беше убеден дека се кинези,заради короната!
Ене го сега Венко моли кај нив.
Фејсбукот е полн со омраза кон иселениците и несовесните печалбари.
Нека само одмине кризата пак со тоа лицемерието на таа врата ќе чукаат.
На тој начин сојот ни вирее,од памтивек до денес.
Колку солидарност впрочем гледате околу вас деновиве?
Индивидуално не би се жалел,но општеството ако се стави пред индивидуата
тоа е ништо.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 676869
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.