IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - „Зборникот“ или Бугарски народни песни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

„Зборникот“ или Бугарски народни песни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:02
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Насловот на зборникот има врска со содржината на истиот и со волјата на своите составувачи.

Не може да биде насловот „Зборникот“, бидејќи си има наслов од авторите.


Апсолутна глупост ,АПСОЛУТНА !!!!


Во целата книга , ни едно дело , ама баш ни едно не е АВТОРСКО ДЕЛО на Миладинови , ни едно .
Единствен авторски труд е НАСЛОВОТ , кој во основа е погрешен , да , да, погрешен и е ТЕНДЕНЦИОЗЕН , наслов со порака , наслов со политика , да, наслов за политика .


Еве ти што пишува К.Миладинов во писмото до Г.Раковски:,,...

Во мојот оглас Македонија ја нареков Западна Болгарија /како треба да се вика/ зошто во Беч Грците се разпоредуваат со нас како со овци.


Он ја нарекол така , Миладинов , бившиот грчки учител кој од свои лични политички а не научни убедувања така ја нарекол.


Прво , што е тоа “ ЗБОРНИК “ ?
Дело кое содржи збир на зборови ?
Значи неможе да има грешка ако некое литературно дело се нарече “ ЗБОРНИК “, НИКАКО .


Второ , ШТО Е ТОА “ .... ПЕСНИ “ ?
Тоа сигурно не е СВАДБЕНИ ОБИЧАИ ОТ СТРУГА.

И што остана , на што може да се потпрете , да го искористите како аргумент ,а ?

Остана она “ БУГАРСКИ “ кое Миладинов го употребил со многу субјективност за да има БОМБАСТИЧНОСТ , политичка порака , повод за руска интервенција во сите области , да ?

Реков јас , Вас не ве интересира делото , културата на народот , обичаите , Вас тие ништо не ви значат ништо затоа што истите се културно бугатство , наследство на народ кој денес има држава , има јазик .... и се тоа со префикс МАКЕДОНСКИ/КА .

Како не ви срам ???
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:17
Бугарски се оти сами Македонци тогаш знаеле дека се Бугари. Можеше и да ме убедиш во тоа што сакаш, ама повеќе му верувам на Мисирков, тој бил позапознаен од тебе.
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:20
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Реков јас , Вас не ве интересира делото , културата на народот , обичаите , Вас тие ништо не ви значат ништо затоа што истите се културно бугатство , наследство на народ кој денес има држава , има јазик .... и се тоа со префикс МАКЕДОНСКИ/КА .

Како не ви срам ???prefiks OK
ama zablavieto e BAL-GAR-SKI

ne e makedonski, ne e grcki, ne e srbski, ne e bugarski
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:25
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Реков јас , Вас не ве интересира делото , културата на народот , обичаите , Вас тие ништо не ви значат ништо затоа што истите се културно бугатство , наследство на народ кој денес има држава , има јазик .... и се тоа со префикс МАКЕДОНСКИ/КА .

Како не ви срам ???
prefiks OK

ama zablavieto e BAL-GAR-SKIne e makedonski, ne e grcki, ne e srbski, ne e bugarski


Има и други дела од 19 век со префикс српски , грчки , македонски ..., оние напишани од гркомани , србомани , кој всушност се Бугари , нели ?Изменето од eptendosadno1 - 27.Јуни.2010 во 16:26
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Бугарски се оти сами Македонци тогаш знаеле дека се Бугари.

Можеше и да ме убедиш во тоа што сакаш, ама повеќе му верувам на Мисирков, тој бил позапознаен од тебе.


Што знаеле тогаш Македонците , а ?
Миладинови ,Шапкарев , Прличев ... се се тоа едно семејство и нивните ученици , нели ?

Тоа се помалку од ГРКОМАНИТЕ во тоа време , а ?

ДРУГИ ДОКАЗИ ЗА ТОА ШТО ЗНАЕЛЕ МАКЕДОНЦИТЕ , ТОГАШ :
“ Сме слушнале и друг доказ. Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти словени, а Бугарите се татари и не знам ти што.“

Изменето од eptendosadno1 - 27.Јуни.2010 во 16:47
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 17:39
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Бугарски се оти сами Македонци тогаш знаеле дека се Бугари.

Можеше и да ме убедиш во тоа што сакаш, ама повеќе му верувам на Мисирков, тој бил позапознаен од тебе.


Што знаеле тогаш Македонците , а ?
Миладинови ,Шапкарев , Прличев ... се се тоа едно семејство и нивните ученици , нели ?

Тоа се помалку од ГРКОМАНИТЕ во тоа време , а ?

ДРУГИ ДОКАЗИ ЗА ТОА ШТО ЗНАЕЛЕ МАКЕДОНЦИТЕ , ТОГАШ :
“ Сме слушнале и друг доказ. Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти словени, а Бугарите се татари и не знам ти што.“


sloveni ja

мир


Изменето од d4 b3 - 27.Јуни.2010 во 17:39
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 18:38
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:ДРУГИ ДОКАЗИ ЗА ТОА ШТО ЗНАЕЛЕ МАКЕДОНЦИТЕ , ТОГАШ :
“ Сме слушнале и друг доказ. Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти словени, а Бугарите се татари и не знам ти што.“


....и одамна чекаме да чуеме докази за тоа, а никако да ги дочекаме.

Сме слушнале и друг доказ. Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти словени, а Бугарите се татари и не знам ти што. Ако го земеме предвид она што се рече погоре за историските промени во Македонија, нема да ни биде мачно да ја покажеме сета неоснованост на последниот доказ. Кога Бугарите ги претопиле во себе, или уште подобро, кога словените ги претопиле во себе Бугарите не само во Македонија, но и во другите области на Балканскиот полуостров; тогаш не знам зошто македонската смеса да биде од друг род, а тракиската и бугарската од друг. Такви аргументи можат да дават само глупавите деца, кои уште не знаат што ќе каже историското сведоштво.
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 19:46
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Сме слушнале и друг доказ. Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти словени, а Бугарите се татари и не знам ти што. Ако го земеме предвид она што се рече погоре за историските промени во Македонија, нема да ни биде мачно да ја покажеме сета неоснованост на последниот доказ. Кога Бугарите ги претопиле во себе, или уште подобро, кога словените ги претопиле во себе Бугарите не само во Македонија, но и во другите области на Балканскиот полуостров; тогаш не знам зошто македонската смеса да биде од друг род, а тракиската и бугарската од друг. Такви аргументи можат да дават само глупавите деца, кои уште не знаат што ќе каже историското сведоштво.
Ако одиме по теоријата за доселување на словените историското сведоштво вели дека Словените се раселиле и длабоко во Албанија , во Грција, централна и источна Европа. Секаде во тие земји живееле постари народи и биле претопени. Единствено бугарите се дојдени после словените и сега претендираат бугарска националност единствено во Бугарија и Македонија. Невидено и нечуено.
Кога зборува за тоа дека македонската и тракиската(бугарската) маса се еднакви , тоа единствено може да значи дека се еднакви во тоа што се хетерогени, т.е. од староседелски народ измешан со новодојден. Никако поинаку. А доколку се прифати дека и двете се претопени во Славјански елемент , тогаш единствено профатливо е да се зборува за Славјански елемент кој е општ а никако за Бугарски.

Сите историски сведоштва бугарските пропагандисти ги извртувале и денешните генерации се обременети со тие написи кои се далеку од здрав разум и се далеку од фактите. Валидни во случајот се сведоштвата на Славејков а не неговите или погледите на С.Македонски за историјата и народноста на Македонците.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 20:25
Originally posted by depo depo напиша:

А доколку се прифати дека и двете се претопени во Славјански елемент , тогаш единствено профатливо е да се зборува за Славјански елемент кој е општ а никако за Бугарски.


Имаме некаков напредок.

А зошто да не е бугарски? 1000 години бил бугарски и тебе тоа, нормално, не ти се допаѓа.
Земи пример од Мартулков кој во своите спомени ги става Бугарите од Македонија во наводници.

Значи да кажеме така - пред да знаеле Македонците дека се Македонци, знаеле дека се „Бугари“.

Така како е?


Или сакаш како Мисирков - не крстиа Грците Бугари и ние не му најдофме маана на името и си го усвоифме.
Тука нема наводници.


Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 21:11
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Имаме некаков напредок.

А зошто да не е бугарски? 1000 години бил бугарски и тебе тоа, нормално, не ти се допаѓа.
Земи пример од Мартулков кој во своите спомени ги става Бугарите од Македонија во наводници.

Значи да кажеме така - пред да знаеле Македонците дека се Македонци, знаеле дека се „Бугари“.

Така како е?


Или сакаш како Мисирков - не крстиа Грците Бугари и ние не му најдофме маана на името и си го усвоифме.
Тука нема наводници.


Не може да биде Бугарски затоа што не е. Тоа е вештачка кованица која на разни начини е наметнувана во Македонија и секогаш имало отпор без разлика што дел од населението си ја прифатило но не како народносна придавка. (1000 години бугарски спаѓа во теориите Исус е бугарин)

Може да биде Бугарски единствено доколку во Албанија, Грција, Србија, Хрватска, Босна, Русија .... е Бугарски. Секаде според теоријата на преселбата биле Словени. Кога ќе почнете да пропагирате и за нив и барем една од овие земји прифати тогаш јас ќе бидам прв што ќе се прекрстам во Аспарух волгаристански.

   
Цитирај Или сакаш како Мисирков - не крстиа Грците Бугари и ние не му најдофме маана на името и си го усвоифме.

   А кој тоа крстиле Грците. Одговори на тоа. Па после влегувај во филм.

Цитирај Значи да кажеме така - пред да знаеле Македонците дека се Македонци, знаеле дека се „Бугари“.

Неточно. Пред да почне некој да ги нарекува бугари , стари срби, славјанофони, бугарофони итн (а и додека ги нарекувале), тие знаеле дека се Македонци, знаеле дека се посебен народ со посебен говор со посебна и славна историја. Дали преку преданија, дали преку кажување од колено на колено, дали од стари записи.

Жртви на соседните пропаганди ималоо а и денес гледаме дека има , и тие не се репер кој може да се зема како предмет на разговор.
   
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 23:21
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:ДРУГИ ДОКАЗИ ЗА ТОА ШТО ЗНАЕЛЕ МАКЕДОНЦИТЕ , ТОГАШ :
“ Сме слушнале и друг доказ . Некои македонисти се двојат од Бугарите врз друга основа, според која тие се чисти словени, а Бугарите се татари и не знам ти што.“


....и одамна чекаме да чуеме докази за тоа, а никако да ги дочекаме.Те цитирам повторно :

Бугарски се оти сами Македонци тогаш знаеле дека се Бугари.Многу пати имаме слушнато од Македонистите дека тие не биле Бугари, туку Македонци, потомци на древните Македонци “

Уште колку имаш до 100 пати да повторуваш едно те исто , едно те исто ?
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 17:39
Каснаковски демантирај со факти а не со твојот бугарски збор.

“Тазе дупка не е дупка„
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 18:48
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Каснаковски демантирај со факти а не со твојот бугарски збор.

“Тазе дупка не е дупка„


Balgarskite narodni pesni ne sa Balgraski
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 18:53
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Каснаковски демантирај со факти а не со твојот бугарски збор.

“Тазе дупка не е дупка„
Balgarskite narodni pesni ne sa Balgraski


А зашто да се бугарски ?

Тоа што некој ги нарекол Бугарите - Татари , не ги прави истите тоа , нели ?

Тоа само некој така ги нарекол
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.