IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Коњ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Коњ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Коњ
    Испратена: 11.Март.2010 во 22:14
                       

Коњот е голем копнен цицач кој се одликува со брзина, сила и издржливост....

Влијанието на коњите на човечката историја и цивилизација ги прави едни од најважните домашни животни. Коњите биле припитомени во Евроазија  пред околу 6,000 години.....

Тие низ историјата им служеле на луѓето во земјоделството , војните и спортот. Денес питомите коњи се распространети насекаде низ светот, со вкупна проценета популација од околу 60 милиони единки, диви коњи, како оние на американскиот запад, се всушност слободни предци на домашните коњи кои не се припитомиле, све за него, слики , занимливостиИзменето од bijonse1 - 08.Јуни.2017 во 22:39
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 22:59
pony...."minijaturno" konjche,...ispod 58 inchi visina se vbrojuva vo niv.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 21:35
Нов екстремен спорт - Horsesurfing

Долгогодишнот сурфер Matt Smith (28), од Bude - Cornwall, инспириран од неверојатната сила на коњите, реши својата пасија за сурфање да ја претвори во  "нов" екстремен спорт...

"Секогаш имав чувство дека пропуштам нешто во врска со силата на коњите.Долги години експериметирав со автомобилите и моторите, и успевав да ги уловам брановите.Сфатив дека нема зошто да не пробам тоа да го направам и со коњите. Чувството е неверојатно - ја поседувате силата на коњот и силата на брановите, што ви дава моќ да направите неверојатни акробации"

Специјално јаже е прикачено на седлото на коњот, така што сурферот е влечен додека коњот галопира по плажата.На овој начин сурферите можат едноставно да ги покажат своите вештини за скокови во воздух и трикови во водата.Со помош на Daniel Fowler-Prime, кој е познат во светот како еден од најдобрите дресери на коњи, и неговиот коњ Rohan, се очекува овој спорт да биде афирмиран ширум светот.

%20Изменето од bijonse1 - 14.Март.2010 во 17:35
Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 11:49
НО КОМЕНТС

Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 12:11

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 13:49
А Французите шницли прават од нивтага Пусти коњи, ептен ми е жал за нив, толку им служеле на луѓето низ вековите и тоа им е фалатага

Изменето од Glenn - 14.Март.2010 во 13:50
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:09
да Glenn !!! човекот е таков ......до вчера што се вели го јадел блискиот свој.....па сега за еден коњ....тага
Еве на пример италијанските политичари вмешаа прсти и во националната кујна, од која сакаат да ги извадат сите специјалитети од коњско месо, поради кои во Италија годишно се колат 213.000 коњи.....уххх до каде дојде светов тага
Со повеќе од 48.000 тони изедено месо секоја година, Италијанците убедливо се најголемите консументи на коњско месо во Европа. Една од главните причини за неговата популарност меѓу младите е железото кое го содржи во големи количини......
Сега политичарите сакаат со закон да го спречат колењето и продажбата на овој вид месои тоа предлогот даден од Франческа Мартини од Министерството за здравство, која бара да се почитува достоинството на коњите.......пса сега кој зане како ќе помине не%20знам
Поради големата побарувачка, Италија секоја година увезува повеќе од 20.000 коњи од Полска и Источна Европа. Статистиките на одделот за здравство покажуваат дека просечната национална консумација на годишно ниво изнесува еден килограм месо од коњ по глава на жител. Тоа е главен дел од италијанското мени уште од времето на Римската империјагубитник


Изменето од bijonse1 - 08.Јуни.2017 во 23:19
Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:24

  •  Просечниот живот на еден коњ е околу 20 до 25 години
  • Коњите јадат трева и дневно трошат 11-13 часови пасејќи.
  • Да. Коњите знаат да пливаат и повеќето од нив уживаат во вода
  • Исто како и вашите нокти така и копитата на коњите растат цело време. Затоа потковиците(кондурите) на коњите мора да се обновуваат регуларбно...
  • Генерално коњите спијат стоејќи, но ако се осеќаат доволно сигурни знаат и да си прилегнат.


Изменето од Генерал Митре - 14.Март.2010 во 17:38
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 17:39
Липицанер крал меѓу коњите.........да

Beautiful%20Lipicaner%20white%20horses


Австриската Кралица Сиси била тотално одушевена од нив, грофицата од Монако Грација Патриција исто така.........постојат две светски познати школи во Австрија и во Шпанија.........името на овие прекрасни коњи е поврзано со едно мало место во Словенија каде тие и се одгледуваат........Не само поради неверојатната убавина и неповторливиот грациозен стил на движење, туку и поради семејната лоза се кралеви меѓу коњите....Секое грло во ергелата во Липице има грижливо водено семејно стебло, што се бележи во дебелите стари книги. .....Чистотијата на сортата спаѓа меѓу најбитните обележја на липицанерите....

Липице е мало село што се наоѓа на висорамнината над италијанскиот пристанишен град Трст. Името го добило поради големиот број дрва на липа што растат во околината. Нив ги има се‘ повеќе, бидејќи традиција е за секое ново ждребе што ќе се родело во ергелата  се засадело и ново липово дрво во селото.

Почетокот на расата липицанери лежи во далечната 1580-та година. Тогаш Кралот Рудолф Втори од лозата на Хабзбург нарачал едно стадо лесни коњи од Шпанија, кои токму во ергелата во Липице беа вкрстени со домашната издржлива сорта. Новата сорта во почетокот служеле за воени цели и за работни цели, но со тек на времето се‘ повеќе се користело за влечење раскошни кочии на кралскиот двор, па и за дресура...... Долго време сите липицанери во Кралската школа за дресура во Виена доаѓале од Липице. Но, кога во 1918-та се распаднала австро-унгарската монархија, половината од стадото во Липице била префрлена во австриската ергела Пибер. Од таму подоцна се снабдувала Кралската школа за дресура.

Дека идината на ергелата во Липице е обезбедена покажува и одлуката на словенечкото министерство за одбрана да ги користи липицанерите за протоколарни цели. Така на грлата од селото Липице и во иднина нема да им недостасува славата на светската политичка сцена.........да Изменето од bijonse1 - 17.Март.2010 во 17:58
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 18:04

Грациозен скок на липицанер

Липицанер изведува скок......главната проба со членовите на „Шпанската школа за јавачи“ од Виена - Австрија....

пред одржувањето на гала-настапот пред германската публика во Берлин...........
Изменето од bijonse1 - 17.Март.2010 во 18:11
Кон врв
bingo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2522
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bingo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 18:05


Изменето од bingo - 17.Март.2010 во 18:27
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 18:09
Originally posted by bingo bingo напиша:

извини бијонсе да те прашам нешто си јавала ли ти некој добар коњ

двосмислено ме прашуваш.....
не знам како точно да ти одговорам....трепкање
Кон врв
bingo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2522
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bingo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 18:12


Изменето од bingo - 17.Март.2010 во 18:28
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 18:14

Британската кралица на подарок добила Липицанер

Кралицата Елизабета Втора на подарок добила расен коњ за време нa својата посета во Словенија.... 

Британската кралица го посетила словенечкиот град Липица, каде што и бил подарен коњ од познатата раса Липицанер..............даИзменето од bijonse1 - 17.Март.2010 во 18:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.