IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Казните за делата против половата слобода и морал
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Казните за делата против половата слобода и морал

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Прашање: Дали новите казни предвидени во КЗМ се ефективни или не?
Одговор Гласови Статистика
2 [50,00%]
1 [25,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
1 [25,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:25
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Не те местам бенамигнување

Ти кажав, сексот е секс. Без разлика со колкав чичко. Единствена разлика е што педофилијата е казнива со закон ... ако станува збор за дете. Ама не е педоофилија ако станува збор за 17 годишна девојка во фустанче до газот, со деколте до таму некаде долу, штикла 12ка, шминка како за на бал ... која што влегува во некој скап мерцедесплазење

Овој закон не е за да регулира од колку години може некој да биде сексуално активен, овој закон само ги казнува оние кои што присилно си земале тоа што сакале. 
Затоа реков дека не ги жалам оние доброволно што се продаваат. Извини немам почит за нивнека ти е срам
Тоа чисто .. морално.
Кој сака може со кого сака, се додека има согласност од двете страни. Тука не ги вклучувам децата, да се разбереме. 


Па така, можам да заклучам .. дека кажав се што имам. Исцрпен сум, имав маратонски .. дијалогсмеење


Jaс да си кажам оф топик... Ме нервираш! и не ти праам веќе муабет на волку сериозни теми не зборувам газење од смеење туку ај бе ја, пред три саати реков добра ноќ... мафтање

Инаку не сметам дека некој ако има три чисти во главата дека би легнал 15 годишна намигнување
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:27
голема насмевка
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Не те местам бенамигнување

Ти кажав, сексот е секс. Без разлика со колкав чичко. Единствена разлика е што педофилијата е казнива со закон ... ако станува збор за дете. Ама не е педоофилија ако станува збор за 17 годишна девојка во фустанче до газот, со деколте до таму некаде долу, штикла 12ка, шминка како за на бал ... која што влегува во некој скап мерцедесплазење

Овој закон не е за да регулира од колку години може некој да биде сексуално активен, овој закон само ги казнува оние кои што присилно си земале тоа што сакале. 
Затоа реков дека не ги жалам оние доброволно што се продаваат. Извини немам почит за нивнека ти е срам
Тоа чисто .. морално.
Кој сака може со кого сака, се додека има согласност од двете страни. Тука не ги вклучувам децата, да се разбереме. 


Па така, можам да заклучам .. дека кажав се што имам. Исцрпен сум, имав маратонски .. дијалогсмеење


Jaс да си кажам оф топик... Ме нервираш! и не ти праам веќе муабет на волку сериозни теми не зборувам газење од смеење туку ај бе ја, пред три саати реков добра ноќ... мафтање

Инаку не сметам дека некој ако има три чисти во главата дека би легнал 15 годишна намигнување


Е добро де...4 чисти и една за перењеголема насмевка

Аааа тоа е морал бе девојчесреќа
Ама денес барем 50% од тие 15 годишни имаат легнато со некојсреќа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:29
Ако де, крв да им се стори, што друго да речам среќа 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:30
Ништо, да се здрави и живи и со памет во глава и кондом во џебсреќа
Затоа реков, тоа е друга категорија што не може да се регулира со правото.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:32
Абе ја не знам многу за правото, јас студирав психологија една година ... само си кажав мое мислење врз основа на тоа како јас гледам на работите... 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:33
Па ... моралнотосреќа

Абе се е ОК, секој различно гледа на работите .. нели?
Се додека не е противзаконско, секој има право да прави што сака во својот животсреќа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:37
А независно дали е противзаконско или законско, малку акал у главата да има секој светов ќе ни процвета, еј да ама најдов па јас за акал да зборам смеење
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 03:44
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Овој закон не е за да регулира од колку години може некој да биде сексуално активен, овој закон само ги казнува оние кои што присилно си земале тоа што сакале. 

Кој сака може со кого сака, се додека има согласност од двете страни. Тука не ги вклучувам децата, да се разбереме. 

И с'е е кажано.


П.С. претпоставувам дека под "деца" подразбираш помлади од 14 години, што во суштина претставува и гранично годиште кое е протектирано од законот.

П.П.С. Годишната граница од 14 години е поставена на основа на биолошкото репродуктивно созревање, како и според вековните религиозни обичаи и традиции кај народите. Тоа од секогаш бил природниот репер кај луѓето. Во помодерните времиња годиштето на"созревање" (полнолетство) се поместува не затоа што сега децата подоцна созреваат, туку затоа што модерното време има нови барања од младите од аспект со нивното школување и приготвување за живот, па некогашната граница за сексуално општење со евентуално забременување и формирање семејство повеќе не одговара потполно на новите услови на живеење. И затоа, доколку обрнете внимание, ќе забележите дека историјски ова поместување постојано се крева с'е повисоко. Границата од 14 години се помести на 16, потоа на 18, а денес во некои држави одредени групи луѓе веќе ја спомнуваат 21-та година.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 03:53
Нормално, помлади од 14 години. Друга законска категорија на деца не гледам. не знам
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 09:06
Јас ќе си кажам за себе... голема насмевка еве не пример мојот прв секс беше на 16 год. со една девојка од 20-21 година (ама проверено ,,лесна,, женска). Тоа ми беше чисто да видам како изгледа сексот... и сега кој кого тука изманипулирал? Можно е таа мене да ме изманипулирала (плус тогаш немаше мобилни газење од смеење), ама јас неа ја... црвенеењегазење од смеење на крај памет не ми беше да ја тужам за ,,напад,, врз малолетник голема насмевка... но сепак друго е машко, друго е женско, машките поинаку гледаат на сексот.
 
Сепак јас лично (31) (со овој памет кој го немав на 16 год. кул) не би се впуштил во било каква врска со малолетничка (освен да ја подучувам латински глупчо) и да е 17 и пол години... па дури и со девојки од 18-19... може минимум некаде 23-24 год... среќа
 
ПС: Се замолуваат машките членови на форумов да кажат дали биле малолетни или полнолетни кога го имале првиот секс. За женските знаеме дека биле полнолетни. плазење
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 14:37
Директор на училиште обесчестувал ученици?
....a, mozebi malive si se dogovorile so direktorot ama ...posle se predomislile,изненадување

...ne znaejki deka ...dogovor si e...dogovor!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2012 во 03:08
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Јас ќе си кажам за себе... голема насмевка еве не пример мојот прв секс беше на 16 год. со една девојка од 20-21 година (ама проверено ,,лесна,, женска). Тоа ми беше чисто да видам како изгледа сексот... и сега кој кого тука изманипулирал? Можно е таа мене да ме изманипулирала (плус тогаш немаше мобилни газење од смеење), ама јас неа ја... црвенеењегазење од смеење на крај памет не ми беше да ја тужам за ,,напад,, врз малолетник голема насмевка... но сепак друго е машко, друго е женско, машките поинаку гледаат на сексот.
 
Сепак јас лично (31) (со овој памет кој го немав на 16 год. кул) не би се впуштил во било каква врска со малолетничка (освен да ја подучувам латински глупчо) и да е 17 и пол години... па дури и со девојки од 18-19... може минимум некаде 23-24 год... среќа
 
ПС: Се замолуваат машките членови на форумов да кажат дали биле малолетни или полнолетни кога го имале првиот секс. За женските знаеме дека биле полнолетни. плазење

LiDivio,  личност која има навршено 16 години може да има секс и тоа не е педофилија, затоа што законот јасно пропишува дека казнено дело секс со малолетник кој не навршил 14 години е сексуален, или друг полов однос со лице кое нема навршени четиринаесет години. Личност со навршени 16 години може да склучи дури и брак со претходна судска дозвола. Но, сексуални односи со личност која нема навршени 14 години, повлекува казна, независно дали личноста која немала навршени 14 години се согласувала со тоа, или не. Судот таквата согласност воопшто нема да ја земе в предвид.  Законот такви нешта не го засегаат. Затоа во вакви дискусии воопшто нема место за емоции. Правото и емоциите заемно се исклучуваат. Емоциите не може да го оправдваат сторителот на кривичните дела. 

Ignorantia iuris nocet (непознавањето на правото никого не го ослободува).
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2012 во 09:03
Па и јас истото го напишав... не е страшно некој/а на 15-16 години да има секс со неколку години постар/а партнер/ка, ако е на доброволна основа (т.е. ако се лудо вљубени) голема насмевка
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2012 во 11:09
Не важи тоа за било која возраст... ако не е на доброволна основа... да биде казниво со закон? размислување   среќа  
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.