IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Казните за делата против половата слобода и морал
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Казните за делата против половата слобода и морал

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Прашање: Дали новите казни предвидени во КЗМ се ефективни или не?
Одговор Гласови Статистика
2 [50,00%]
1 [25,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
1 [25,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:37
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Не е важно дал сум јас хетеро или не, важно е како функционира општеството?... а тоа дека и јас сум дел од ова општество? замисленост Нема везе, се навикнав да бидам невидлива или набројувана под друго плазење Јас пре би со врсничка моја, тука некаде...  Второ, јас сум против да бидам со некоја само ради секс, а се знае во рана адолесценција дека чувствата знаат да отскокнуваат. Многу е полесно да повредиш 16 годишно девојче, момче - ватевер затоа што они се во доба кога истражуваат некои работи, ново им е и не гледам тоа да биде искористено затоа што она би покушала да се даде за телефон. Јас сум таа која што ќе пресуди дека тоа не е во ред. Јас така сметам, тоа се моите правила како јас функционирам и точка. 

нека ти е срам
НЕ те правам невидлива. Мнозинството во ОВА општество каде што живееме и јас и ти се хетеро. Таквиот однос е на маса моментално, за дискусија со отворени карти.

И јас не би со некоја само за секс, ама тоа сепак не е темата. Како што кажав ние сме само дел од ова општество каде многу практикуваат такви работи. И никој не може да им забрани. Демек сексот е потреба...итн..

Да ми извиниш, никаде не сум прочитал...Силувано 16 годишно момче од...неееее нив не ги силувале знаеш? Они доброволно имале секс. Ајде бе...ќе најде некоја теткица ... и плазење
Така е затоа што ретки се оние машки што имале постара партнерканамигнување 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:40
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Екши,ќе се изразам со твојот речник.Не ми мешај баби и жаби!Испод 14 год.се малолетни кои не се сексуално активни и нормално е дека би било злоупотреба од страна на полнолетен,ако би имал однос.
Но над 14 год.тие се веќе сексуално актинвни како и останатите кои зрело знаат да размислуваат.Па има и такви кои попаметно би размислувале и би одлучувале и од нас.
Затоа и нема потреба границата да биде на 18год!


Хаха, уникатен речник, а? задоволство Таков ми е, слободно послужи се... среќа

Кое е тоа зрело размислување на 14 - 15 години? Мислам дека не е 14 години зрела доба туку рана адолесценција.... ако не се лажам збунетост


Според закон, до 14 години е дете, од 14 до 16 е помлад малолетник а од 16 се до полнолетство е постар малолетник.

Ако грешам, нека ме поправат!
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:42
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Не е важно дал сум јас хетеро или не, важно е како функционира општеството?... а тоа дека и јас сум дел од ова општество? замисленост Нема везе, се навикнав да бидам невидлива или набројувана под друго плазење Јас пре би со врсничка моја, тука некаде...  Второ, јас сум против да бидам со некоја само ради секс, а се знае во рана адолесценција дека чувствата знаат да отскокнуваат. Многу е полесно да повредиш 16 годишно девојче, момче - ватевер затоа што они се во доба кога истражуваат некои работи, ново им е и не гледам тоа да биде искористено затоа што она би покушала да се даде за телефон. Јас сум таа која што ќе пресуди дека тоа не е во ред. Јас така сметам, тоа се моите правила како јас функционирам и точка. 

нека ти е срам
НЕ те правам невидлива. Мнозинството во ОВА општество каде што живееме и јас и ти се хетеро. Таквиот однос е на маса моментално, за дискусија со отворени карти.

И јас не би со некоја само за секс, ама тоа сепак не е темата. Како што кажав ние сме само дел од ова општество каде многу практикуваат такви работи. И никој не може да им забрани. Демек сексот е потреба...итн..

Да ми извиниш, никаде не сум прочитал...Силувано 16 годишно момче од...неееее нив не ги силувале знаеш? Они доброволно имале секс. Ајде бе...ќе најде некоја теткица ... и плазење
Така е затоа што ретки се оние машки што имале постара партнерканамигнување 

Нема ни да прочиташ бе брат затоа што машките многу потешко се отвараат за такво нешто.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:44
Јас сепак мислам дека се поретки случаинамигнување



Патем, темава е во право поставена. И се однесува на старо-новиот закон. 
Мислам не е ОК и тука да мешаме религии, баби и жаби.мир
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:47
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Кое е тоа зрело размислување на 14 - 15 години? Мислам дека не е 14 години зрела доба туку рана адолесценција.... ако не се лажам збунетост

Екши,тие се зрели личности кои се сексуално активни и кои скоро сите сами имаат потреба од задоволување на нивните сексуални желби.Всушност како сите останати сексуално активни личности.
Така да државата неможе и несмее да има улога во скратување на правото на избор со кој тие да одат.Неможе ние да им се наметнуваме и да им скратуваме нивни права.
Впрочем и онака страстите за секс на нив се остваруваат.Па што има во тоа разлика дали тие исти страсти ќе бидат со личност постара или со самозадоволување.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:49
Хахахахахахах, кај ми прочита у постовиве религија сега.

Туку да, злоупотреба на деца од машкиот род и пол се случува поретко отколку кај женските но и помалку се зборува за тоа. Друго е тоа што не знам ти колку си упознаен со термините рана адолесценција, доцна адолесценција. Тоа се развојни фази кај личноста и раната адолесценција е мошне критичен период.. ти можеш тие девојчиња како сакаш да ги наречеш, но лесно е да се лепне етикета, нели? Што лежи во позадината таму, м? Или неее, тоа не е битно. Ќе оправдаме некој што ги залажува.. затоа што на 26 годишен или годишна му е многу полесно да сврти 15-16 годишна поготово ако ја начека со послаба самодоверба и потреба за внимание. И да, треба да се казнува.. затоа што некој 25 - 30 годишен па и нагоре не гледам што по ѓаволите бара да се просексава со детиште од 15 години. Тука страшно нешто не ми штима.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:52
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Кое е тоа зрело размислување на 14 - 15 години? Мислам дека не е 14 години зрела доба туку рана адолесценција.... ако не се лажам збунетост

Екши,тие се зрели личности кои се сексуално активни и кои скоро сите сами имаат потреба од задоволување на нивните сексуални желби.Всушност како сите останати сексуално активни личности.
Така да државата неможе и несмее да има улога во скратување на правото на избор со кој тие да одат.Неможе ние да им се наметнуваме и да им скратуваме нивни права.
Впрочем и онака страстите за секс на нив се остваруваат.Па што има во тоа разлика дали тие исти страсти ќе бидат со личност постара или со самозадоволување.

Ако гледаме така и децата уште од многу мали поминуваат низ 3 фази и тоа до својата петта година според Фројд ако не се лажам.. има анална, орална и фалусна фаза... кога децата си го откриваат оној полов орган и уживаат додека си играат со него... но тоа не значи дека затоа што детето ужива во тоа дека некој треба да му ја извади душата. Значи може и дете на многу помала возраст да му се нафрли на возрасен, но дали тоа значи дека возрасниот треба да направи нешто само затоа што детето се има нафрлено? Значи.. без разлика, не сум за да некој 25 годишњак да има секс со тинејџерка од 15 - 16 години.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 00:53
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Хахахахахахах, кај ми прочита у постовиве религија сега.

Туку да, злоупотреба на деца од машкиот род и пол се случува поретко отколку кај женските но и помалку се зборува за тоа. Друго е тоа што не знам ти колку си упознаен со термините рана адолесценција, доцна адолесценција. Тоа се развојни фази кај личноста и раната адолесценција е мошне критичен период.. ти можеш тие девојчиња како сакаш да ги наречеш, но лесно е да се лепне етикета, нели? Што лежи во позадината таму, м? Или неее, тоа не е битно. Ќе оправдаме некој што ги залажува.. затоа што на 26 годишен или годишна му е многу полесно да сврти 15-16 годишна поготово ако ја начека со послаба самодоверба и потреба за внимание. И да, треба да се казнува.. затоа што некој 25 - 30 годишен па и нагоре не гледам што по ѓаволите бара да се просексава со детиште од 15 години. Тука страшно нешто не ми штима.

Не тебе. Општо кажав, има дискусија за религиозни...работи. Наназад тоа...


Екши, од правна гледна точка јас многу убаво прашав ...
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Абе луѓе, немојте и оваа тема да ја насочите во правец на педофилија.

Искрено, ич не ги жалам оние девојќи од 16-17 години што се продаваат за еден ваучер за мобилен. После ќе дојде некој насилник и ќе ги силува затоа што не сакале некоја..игра.

Ги жалам оние чесни девојчиња што од ништо, стануваат жртви на таквите болни умови. Кај нивни жртви па уште и жртви на системот.....

Во емисијата КОД (сега ја гледав цела) се зборува постојано за проституција во која се замешани малолетници. Па се прашувам...како ќе докажат дека се натерани? Пред родителите нормално дека ќе кажат - Мамо, тато .. ме натераа. Ама која е вистината? Дали децата во потрага по финансиска поткрепа уште од мали нозе почнуваат со најстариот занает? Јас знам неколку кои што сигурност легнале со некој "господин" за пари. И малолетни се. И згора на се, по нивна желба било. Затоа што добиле доста пари за тоа. А нив само тоа ги интересирало!не


Ама по се изгледа дека нема начин да се докаже.

Друго нешто, ова што го збориме со деца под/над 14/16 години гледам дека сакаш да го одведеш во друг правец. Гледај воведен пост, се коментира за законот, а не за тоа дали е морално или не да имаш секс со некој си таму.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:01
Абе тоа право е направено врз основа баш на овие работи што ги дискутираме. Тој некој некаде ги проценил овие работи согледувајќи дека нешто не штима, нели? Инаки зошто да би се донел законот? Значи ко што кажав, рана адолесценција е критичен период во развојот на една личност, значи многу критичен период и од тука е таа проценка за донесување на закон кој си носи казнивост... Не залудно е донесен тој закон, да се разбереме. Како сакате вртете го муабетот, од мене секој пат ќе го добивате истиот одговор. Нема да се сложам дека треба да биде одобрено некои си 25 годишен да клеца некој/а десет години помлад/а од него.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:05
Види, веќе не станува збор за право тука. 
Станува збор за морал.

Колку е морално да легнеш со некој поради тоа што имаш врска со него, наспроти .. колку е морално да легнеш за пари?

Станува збор за личност на исти години - ете нека се 16. 

Денес е општо прифатено дека тоа не може да се забрани. Може само да се казни ако е извршено под присила. Едно НЕ е доволно кај силувањето. Ама кај оваа доброволна проституција не знам дали некој може да докаже дека (не) е присилен. Освен ако нема видливи повреди настанати поради присилувањето.


Значи, по твоево трдење треба да се забрани општо сексот под 18 години???
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:10
Јас не сум над законот нормално и јас не мислам дека со моето мислење можам да го сменам светот па и законот. Немам изградено мислење за 17 години, но сум за тоа 15 - 16 годишни тинејџери да не се дираат. Тоа е мој стаФ, па сеа кој како сака или нека се согласува или нека не се согласува. Што се тиче мене јас не би допрела... Задоволен си сега од мојот одговор? среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:14
Неголема насмевка

Имам уште едно прашање, сориплазење

Дали сметаш дека на некое девојче од 16 години кое што веќе има дечко .. и е среќна, пресреќна...остај тоа па и заљубена (барем она така мисли) .. треба да и се забрани да биде сексуално активна?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:16
газење од смеење Лошкоооооооооооо


Па јас цело време спомнувам за чичињата кои ги залажуваат чупињава со мобилни, сега муабетов оди во друга насока. Немој да ме местиш сега вака. намигнување
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 01:22
Не те местам бенамигнување

Ти кажав, сексот е секс. Без разлика со колкав чичко. Единствена разлика е што педофилијата е казнива со закон ... ако станува збор за дете. Ама не е педоофилија ако станува збор за 17 годишна девојка во фустанче до газот, со деколте до таму некаде долу, штикла 12ка, шминка како за на бал ... која што влегува во некој скап мерцедесплазење

Овој закон не е за да регулира од колку години може некој да биде сексуално активен, овој закон само ги казнува оние кои што присилно си земале тоа што сакале. 
Затоа реков дека не ги жалам оние доброволно што се продаваат. Извини немам почит за нивнека ти е срам
Тоа чисто .. морално.
Кој сака може со кого сака, се додека има согласност од двете страни. Тука не ги вклучувам децата, да се разбереме. 


Па така, можам да заклучам .. дека кажав се што имам. Исцрпен сум, имав маратонски .. дијалогсмеење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.