IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христијанство во пракса - слики и цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христијанство во пракса - слики и цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 23:49
Originally posted by deshad deshad напиша:

Респект Мајкл!

Јас сум потполно свесен за тој сатанизам кој подеднакво се прокламира во името на религиите од одредени болни умови. Па така во тој кош ги ставам и одредени исламски апологети кои сакаат да ја извртат вистинската слика на исламот. Ако се оди според вистинската шема на верите, не верувам дека би можело да тече нешто друго освен мед и млеко помеѓу луѓето. Верувај, најмалку крв.Taka e deshad. Pozdrav do tebe!

Koga site vernici od site religii bi go sproveduvale na delo ona za sto poucuvaat, togas ke ima mir na Zemjata.

No izgleda svesta na lugjeto se uste ne moze da go dostigne toa civilizirano nivo, za zal.

Mene ne mi preci kako covek ni vernikot ni ateistot, jas znam vo sto veruvam, no nemam problem ako nekoj drug ne veruva isto.

Religijata nekogas ( a i sega ) se koristi od Gjavolot(Shejtanot) za da se ubivaat lugjeto megju sebe...

Изменето од KINGDAVID - 28.Февруари.2010 во 23:49
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 23:43
Originally posted by deshad deshad напиша:

16 Tko vjeruje i pokrsti se, spasit će se; a tko ne vjeruje, osudit će se.

Ова е од МАРКО 16, се прашувам КАКО ЌЕ БИДЕ ОСУДЕН? Дали според Законите на Стариот Завет кој не го прифаќате во вакви случаеви ИЛИ ..?
Сепак. Исус Дошол ДА ГИ ПРОМЕНИ ЗАКОНИТЕ! Не верувам!!!
Секој што не верува на ЕДИНСТВЕНИОТ во ХРИСТА -Кој Единствено потполно Ги разбира Светите Писма и нивната Суштина - тој самиот себеси и своите ближни ги суди !

Стариот Завет е сенка која што упатува на Оној во Христа и кој тој стар завет буквално го сваќа, тој нема ништо заедничко со верата Совршено Чиста!

ВИСТИНАТА е во Суштината !Изменето од spiros - 02.Март.2010 во 23:47
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2020 во 02:02

во однос Стариот Завет ќе речам не бидете исклучиви, Господ Исус Христос го Исполни за да Самиот Ни Предаде Нов Завет На Љубовта воедно Пострадувајќи за да ни Укаже дека исполнувањето на Новиот Завет е низ Сострадална Љубов заради жал кон Ближните макар и не предале ние да не ги осудиме туку да бараме Прошка И За Нив, и навистина вам ако и кога ви е ова тешко пробајте свртете на Ислам сега, старозаветно речиси од кој аспект нам како Христијани ни е дозволено да се браниме но не и да напаѓаме, а Надежта ја полагаме на Бога Тој Да Не Избави Од Опасност бидејќи конечно и Господ Тоа Го Може И Го Чини воедно дозволувајќи често и за нам навидум страдање по неправда т.е. никој Не Ги Знае Божјите Судови ...

дали е менуван Стариот Завет тоа ко полуписмен нема да се дрзнам да нагаѓам, но има некои современи јудејски абери дека некои рабини знаеле во однос оралната традиција која потоа ја запишувале знаеле да сторат старозаветни промени [1] колку ова е точно или не, погрешно е јас да судам, само знам дека во свое време и во дадени околности Луѓето поспотопно добиваат Нова Шанса да се Измират Со Бога која повторно и повторно ја злоупотребуваат Но Господ Пак И Пак Е Милостив , сепак по Вочовечувањето На Синот Божји Господ Исус Христос втора прилика ќе немаме и додека не се исполнат времињата и Затвори Книгата На Живите во Која се запишани Имињата На Сите Спасени бидејќи Господ нив И Ги Знае како Омнисцентен Сеприсутен Во Сите Времиња Во Се’ но сепак Го почитува Дарот На Слободна Волја и Чека до последно да се Преумиме ...

~

денеска избрзано постирав абер за Марли во нишката резонанција, а дури сега приметив дека истата е во терсене подфорум, та еве нека оди тука како Дополна дека етничкото за жал знае вклучувајќи од антика навака да резултира со еретички толкувања во однос Вистината, во случајов дека етиопискио крал Хајле Селасие е некаков си растафаријански месија, на што тој силно се спротивставил, и им пратил Православен Архиепископ на Јамајка за да се Покајат Преуманат т.е. сторат Метаноја, сепак од култните кланови ретко кој таму кренал глава, а единствено РобертНМ се Покрстил на крајот од животот, та еве нека оди аберот тука на поприкладно место, значи Чоеко разбрал дека спинувањето за малку не прешло целосно во апостасија и занего ко за мнозина растафаријанци, но имал ксмет да е разбран па по средбата со Селасие почнува да врти кон Православие лека полека за да не настрада тој и неговото семејство сето тоа го прави без помпа и драматично, туку на растафаријанските уцени од неговите поранешни пријатели!

Originally posted by pajser pajser напиша:

,,,pozdrav dragi moi,samo pozitivni misli,bidete relax,shto i da e ke pomine,ne si stavajte jadovi na dusha zoshto nekoj butik ili kafanche seushte ne raboti,,,i nanimi ne im e lesno,zatoa da ne da ne im otezhnuvame ushte povekje pa i pa sebesi i na tie okolunas,,,
,,,imajte ubavo nedelno popladne,,


Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:


ми се чини Народ не е толку јадосан сеуште колку што стрепи од неизвесноста во однос живејачката натака, мнозина нели се заглаиле од немајкаде со потрошувачки кредити, многу со градски бизниси без рурална диверзификација како бекап токму за во склет времиња, а многу и параноја ги дрма од фејкбук навлеченост, некој и од се по малку па му доаѓа исто многу!

но бива вистина и тоа дека треба Чоек да е оптимист та на постојните околности да гледа исто ко на Прилика пр. за да конечно седне и се навиди со Стари Пријатели, можеби да прочита некој абер за некој самоодржлив бекап кој би го спотерал во првата прилика та да не си тупи глата како натака макар солна киселина понадвор врнела, а сигурен сум мнозина и без да знаат почнуваат пополека на Бога да се обраќаат размислувајќи бар кој Ќар го оимаатво Живот оние Воцрковените Христијани ... бар потчитнувајќи некое Православно Четиво ко што често знам да речам токму ко прирачник Сите што велат дека се Православни би требало да си ја разгледаат ако не да ја Читнат народно поучното интервју од прашања и одговори накнодно срочени во Книга (х3 линк во следниот линк) од некое Духовно Чедо на Старец Клеопа Сихастриски умносрдечно подадена однего Голем Е Бог ...

бреј Марли можел да се Воцркови Православно вие да не можете што токму од изворни поизворни сте, ама ви омилел духот-по-овој-свет, не дека е лесно да се одржи Чоек во Чистота, но да кренете раце и да живеете ко да бркате некако рајски живот по земјата тоа е жално а неретко и трагично, за жал имам и многу Пријатели кои се Верни но не и Воцрковени, а и јас и пред да се Воцрковам низ Светотаински Живот и што поредовно присуство на Литургиските Славословија се тетеравев во непознание за Благодатта, иако и сега штом заради икс-причини сум забааил страдам иако не без излез туку со Чудење во што прешол овој Свет и сите оние Ближни кои ги знам, некои од нив и многу Блиску Со Срцето До Бога но сепак без Светотаински Живот и без Свест дека Светиот Дух е во Секој Еден Човек та така и постојано фрлајќи гнев или рамнодушност кон другите во каква И да е форма (некој повеќе во едното некој во другото) биваат од демоните-анатема-на-нив растргани на таков начин да просто Чоек се чуди колку блиску биле до Спасение а сепак колебливи да Влезат Во Полнота Под Закрила На Бога се лишиле и од разумот, нешто што е неверојатно дека е возможно, но токму Коњи без поило налетуваат на секаква вода па и од загадена позагадена, Но повторно и повторно Мнозина имаат пак од Бога добиено нова прилика но пак и пак забораваат Да Се Воцрковат низ Исповест да се растоварат од склетот А Низ Причест Да Се Озарат Со Божја Благодат, капак не сакаат ни да трпат неправди, заборавајќи дека Трпението Раѓа Смирение А Тоа Дури Потоа Спасение, бидејќи кој им Простил на Другите нему и Господ Му Простил а така секогаш кога некој ќе згреши ќе најде разбирање и ќе гледа да Помогне наместо да фрла со дрва и камења да суди и пресудува иако не се ни нафатил да заслужи таква служба, жално е што такво сето оштество низ мамонизмот станало а потоа такви и ви се оние кои сте ги избрале да ве раководат, ем истите си имаат автократски затворен систем за да што помасовно и подолго се иживуваат на туѓ грб за она што е Во Служба На Народот да бидне во служба на криминалот односно злото, но и тие не се криви што вие во континуитет си ги гласате без и воопшто да побарате да почнат да се отвораат!

... пак ќе речам Марли нека ви е за поука, дека и во последниот миг не е касно да се Покаете Преумите и Се Спасувате ...

https://web.archive.org/web/20160123152002/https://journeytoorthodoxy.com/2010/06/bob-marley-orthodox-christian/https://orthodoxhistory.org/tag/bob-marley/http://www.orthodoxchristianity.net/forum/index.php/topic,6669.msg87279.html#msg87279https://en.wikipedia.org/wiki/Redemption_SongИзменето од Zelenikovo - 18.Мај.2020 во 02:20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.