IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - МОЌТА НА ЗБОРОВИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МОЌТА НА ЗБОРОВИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 10:14
Zborovite imaat mok koga se vo sovrsena ravnoteza so nasiot intelkt i duh.Ostanatoto e samo prefrlanje od suplo vo prazno ili vo najekstremen slucaj manipulacija.
Auditoriumot nikogas nemoze da bide predmet na razmisluvanje,sekoj si gi poima zborovite vo sklad so svojata mok na percepcija i obrabotka na istite.


Изменето од Joshua_Tree - 18.Март.2010 во 10:14
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 10:14
Сепак ЗБОР е широк поим, дали и колку ќе влијае врз некого и нешто зависи од тоа кој го кажал, на кого, зошто и што сакал да постигне со тоа...некогаш доволен е еден збор да ти го сруши целиот свет, а некогаш доволен за да го изгради...мислам дека кога има да се каже нешто добро и паметно нека се зборува а кога нема, подобро е да се молчи за џабе не рекле старите “молчењето е злато“....

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 10:15
I od najbanalnoto i najglupavoto mozes da izvleces po nesto dobro...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 21:25
Onaa sto moze da go napravi zborot nemoze da go napravi nitu edno oruzje ....
Kolku vie stoi pozadi kazanoto?
Dali onaa sto vi izleguva od ustata e potvrdeno i zapecateno?
Ili vagonite odat pred lokomotivata?
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 22:16
"И ѓаволот знае да чита од библијата"... рекол Шекспир и во контекс на темава се кажал
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 22:44
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Сепак ЗБОР е широк поим, дали и колку ќе влијае врз некого и нешто зависи од тоа кој го кажал, на кого, зошто и што сакал да постигне со тоа...некогаш доволен е еден збор да ти го сруши целиот свет, а некогаш доволен за да го изгради...мислам дека кога има да се каже нешто добро и паметно нека се зборува а кога нема, подобро е да се молчи за џабе не рекле старите “молчењето е злато“....
             Bogat e onoj koj znae koga treba da zboruva, a koga da molci  bidejki eden zbor kazan u pogreshno vreme ne go lechi nishto.


Изменето од gazela - 25.Март.2010 во 14:46
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 22:16
....i taka ke mu vlezes vo glavceto,ke mu go podnavednes vratceto za da moze podobro da gi zaries svoite zabi

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 10:38
iskazhani vo pravo vreme na pravo mesto .....
nuklearen potencijal...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 10:53
Следниов цитат има огромна моќ,скоро неограничена.

"Лесно е да умреш за човек кој што си го сакал, но е тешко да најдеш човек кој ќе заслужува да умреш за него."
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14595
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 14:09
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

Dali znaete   deka  sekoj  zbor   ima  odredena  mojk   vrz  odredeno  lice.pa   taka  so  naseto  zboruvajne  mozeme    licata  da  gi  naterame  da  pravat  nesto  ili  da  se  otkazat  od  nesto.od  tuka   sledi  prasajneto
 
 DALI  TREBA  DA  GO  SLUSAME  SEKOJ  STO  ZBORUVA?Prasanjevo ti e nesoodvetno postaveno , bidejki odgovorot odnapred se znae : Ne treba ,,,,,, zarem ke go poslusas nekoj sto ke ti rece da se frlis vo Vardar ?збунетост


Inaku , moe mislenje okolu temava e deka sekoj zbor kazan vo odreden moment na odredena licnost moze da povredi, navredi, raspace, usreki, ohrabri  itn.....

Mokta na zborovite e golema, no zavisi vo kakva situacija i koi zborovi ke bidat iskazani
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14595
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 14:11
A da , zaboraviv i na izrekata : " dobriot zbor, zelezni vrati otvara" 
Кон врв
Ѕвончица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ice Cold.

Регистриран: 07.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѕвончица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 18:06
Кога го прочитав насловот на темата, помислив на зборовите ‘‘Извини‘‘, ‘‘Благодарам‘‘, ‘‘Те сакам‘‘ и слични. Помислив на тоа, како од еден збор може да ни се сруши целиот свет над глава, или да не воздигне во облаци. Но истите тие зборови, не секогаш се искрено изговорени..
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 18:15
...samo ne bile nameneti za tebe

tie zborovi se sekogas iskreni...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Ѕвончица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ice Cold.

Регистриран: 07.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѕвончица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2010 во 18:16
Не реков за мене, општо.. Ти вели некој ‘‘Извини‘‘ а од внатре си мисли ‘‘Да можев уште 3 пати ќе ти го направев истото‘‘.. Не можеш да влезеш во туѓ ум и да провериш дали е искрено изговорен зборот..


Изменето од Ѕвончица - 10.Август.2010 во 18:18
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.