IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Творечкиот опус на македонските револуционери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Творечкиот опус на македонските револуционери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 20:13
Отсекогаш во македонската историографија бил истакнуван развојот од ТМОРО, ВМОРО до ВМРО. Не се знаеше за БМОРК додуша, ама па и вие не претерувајте во некои работи. намигнување Колку за споредба, кај нас се издадени сите десет тома од Цепенков, без да се измени ништо во нивната содржина (освен писмото, се разбира) додека кај вас само шест, ако не се лажам, и тоа од неодамна.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 21:41
Пат има нова книга само за историјата на ВМРО.Прочитаа а птицата нека даде еден документ од собирот во Солун каде вмро е БМОРК.

Да не се лажиме оти архивите се отвораат.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 21:48
Која е таа книга и од кого е, бидејќи тој период од нашата историја ми е особено интересен?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 11:41
Еве нешто од Димо Хаџи Димов:

http://macedonia-history.blogspot.com/2009/06/dimo-hadzidimov-makedonskoto.html


Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 12:10
http://www.4shared.com/file/137055254/e16164e/Dimo_Haci_Dimov.html

Andonov Bale pokaza i knigata "Makedonskoto prasanje" od Dimo H. Dimov.
Интересна директива од книгата на Димо Хаџидимов - стр.154-156 од ПДФ фајлот на АндоновБале


Изменето од Каснакоски - 03.Април.2010 во 12:11
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 23:42
В Македонија под ропство од Павел Шатев

Изменето од Pat - 03.Април.2010 во 23:43
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 16:36
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Пак бегаш Мунгосе. Прашам те дали можел некој да напише тоа што го напишал Мартулков во 50те г. без наводници?

(А може и така да напишал, без наводници, а во редакцијата да му ги ставиле наводниците и да му кажале од УДБА - Заслужен си, ама подобро си бегај во Софија. Не знам!)


Не e така, туку по апел на НР Македонија, се вратил во Скопје, за потоа да се врати во Софија, во договор со другарот Претседател на Владата на НР Македонија ( кој ли беше тоа голема%20насмевка). Не говорам повеќе, оставам да прочитате сами, од Спомените на Христо Калајџиев.Петар Шанданов и Лазар Колишевски?! Така ќе да е....но тоа не е се.Дури и избркал луѓе лојални на Бугарија....изненадувањеМартулков се вратил во Софија...со мисија дури...од Скопје! изненадувањеВасил Ивановски телеграфски го известил Колишевски за победата?! Ужас! Ете, тој исто бил колишевист, ама нели во бугарската википедија не пречи да се напише дека биле против поради азбуката, тоа си е за интерна употреба, смешно или не. ( секако дека е глупост ). А после секако, в затвор, титовист, колишевист!Да, бил титовист, ги бранел секаде за правилна позиција во однос на македонското прашање. Затоа и го затвориле и не му дале да се врати во НР Македонија.


Интересно е што сите револуционери, Мартулков, Ивановски, Шанданов, Сматракалев, биле големи соработници на Претседателот на Владата на НР Македонија, биле во дослух со истиот, а секако од Бугарите биле обвинети за титовисти, колишевисти и триста глупости, а сега, некои "мрачни сили", се борат да докажат дека биле Бугари, велејќи дека не се вратиле во НР Македонија. Јас се прашувам, како да се вратат, кога границата била затворена по конфликтот на КПЈ со Коминтерната? Секако, одговорот ќе биде философски.Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за "Посебноста на нациите".

Господине Eptendosadno, интересно, тоа што го велевте дека борците од НР Македонија биле сметани за србомани, титовисти, колишевисти и слично, се применило во овој случај, со револуционерите кои застанале зад НР Македонија. Чудно, зар не господине? Секако, знаете и самите, виновен ќе биде Лазар Колишевски на крајот, па и сите со него.среќа

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 17:00
Originally posted by Македон Македон напиша:Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за
него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за
"Посебноста на нациите".
Одеве и jaс бев пуснал две сведениjа за Ивановски, ама ти или колегата ти ги затри... /незнам зошто/
Инаку за деjноста на Васил Ивановски /изван деjноста му като член на ЦК на БКП по пропагандата и главен директор на рудодобивната промишленост на Бугариjа/ може да се прочете тук:


ИСТИНАТА ЗА
ФАЛШИФИКАТИТЕ
НА
ИСТОРИЧЕСКАТА
В М Р О
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 17:04
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за
него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за
"Посебноста на нациите".
Одеве и jaс бев пуснал две сведениjа за Ивановски, ама ти или колегата ти ги затри... /незнам зошто/
Инаку за деjноста на Васил Ивановски /изван деjноста му като член на ЦК на БКП по пропагандата и главен директор на рудодобивната промишленост на Бугариjа/ може да се прочете тук:


ИСТИНАТА ЗА
ФАЛШИФИКАТИТЕ
НА
ИСТОРИЧЕСКАТА
В М Р О


Ама може и да се прочита дека секаде застанал на страната на НР Македонија. Како тогаш, со кое право, некој пишува дека тој бил Бугарин, кога тој бил најблизок со Лазар Колишевски, делувал во рамките на неговата политика, во рамките на политиката на НР Македонија, за тоа и бил затворен, а подоцна некој го прави Бугарин. Со кое право тоа го прави?! Тој воопшто немал право ниту да се врати во Скопје...
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 17:41
Originally posted by Македон Македон напиша:


Ама може и да се прочита дека секаде застанал на страната на НР Македонија. Како тогаш, со кое право, некој пишува дека тој бил Бугарин, кога тој бил најблизок со Лазар Колишевски, делувал во рамките на неговата политика, во рамките на политиката на НР Македонија, за тоа и бил затворен, а подоцна некој го прави Бугарин. Со кое право тоа го прави?! Тој воопшто немал право ниту да се врати во Скопје...

Види му животописот: на 20 години емигрира во СССР. Таму завршва комунистически университет. Се една дума тоj е комунист до мозокот но коските си. Во средата на 30-те години тоj претворава во дело позициjата на коминтерната за создаване на македонска /ама уште едни проекто-творби на коминтернот:тракиска и добруджанска нации/.
Дали е бил на стрната на НР Македониjа? Вопросот е поставен некоректно... Тоj е на страната на едно крило на комунистическата олигархиjа и противник на друго крило. Истите собитиjа /борба за власт/ се водили и во Бугариjа и во други страни со комунистически режими. Е, во една насока режимите /и разните крила во рамките на истите/ са били пролинеjни - кога се е водила национална политика по коjа е имало согласие. Ивановски може да е бил враг на Колишевски по едни вопроси, но по вопросот за оделуване на Пиринска Македониjа и придаването кон Jугославиjа - са немали различиjа.
---
Не разбрав коj го прави Бугарин? Мене ми е обидно да го броим за Бугарин. Но размисли: зошто е проживел по големата част од животот си во Бугариjа? Умрел е чак 1991 г. во Софиjа. Лежал е во фашистки бугарски затвор - 3 години и во комунистически бугарски затвор 7 години и вотреки тоа е останал да живее во Бугариjа? Зошто не се е врнал во Jугославиjа?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 18:26
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Ама може и да се прочита дека секаде застанал на страната на НР Македонија. Како тогаш, со кое право, некој пишува дека тој бил Бугарин, кога тој бил најблизок со Лазар Колишевски, делувал во рамките на неговата политика, во рамките на политиката на НР Македонија, за тоа и бил затворен, а подоцна некој го прави Бугарин. Со кое право тоа го прави?! Тој воопшто немал право ниту да се врати во Скопје...

Види му животописот: на 20 години емигрира во СССР. Таму завршва комунистически университет. Се една дума тоj е комунист до мозокот но коските си. Во средата на 30-те години тоj претворава во дело позициjата на коминтерната за создаване на македонска /ама уште едни проекто-творби на коминтернот:тракиска и добруджанска нации/.
Дали е бил на стрната на НР Македониjа? Вопросот е поставен некоректно... Тоj е на страната на едно крило на комунистическата олигархиjа и противник на друго крило. Истите собитиjа /борба за власт/ се водили и во Бугариjа и во други страни со комунистически режими. Е, во една насока режимите /и разните крила во рамките на истите/ са били пролинеjни - кога се е водила национална политика по коjа е имало согласие. Ивановски може да е бил враг на Колишевски по едни вопроси, но по вопросот за оделуване на Пиринска Македониjа и придаването кон Jугославиjа - са немали различиjа.
---
Не разбрав коj го прави Бугарин? Мене ми е обидно да го броим за Бугарин. Но размисли: зошто е проживел по големата част од животот си во Бугариjа? Умрел е чак 1991 г. во Софиjа. Лежал е во фашистки бугарски затвор - 3 години и во комунистически бугарски затвор 7 години и вотреки тоа е останал да живее во Бугариjа? Зошто не се е врнал во Jугославиjа?


Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето. Инаку Ивановски, како што виде од тоа кое ти го дадов, се сложувал да се шири македонската култура, онаа од НР Македонија, во Бугарија. Тоа ја подразбирало новата азбука, стандардниот јазик итн. Па дури тој ги давал и иницијативите.

Во однос на животот, останал да живее, затоа што, порано, како воопшто можело истиот ќе добиел дозвола да ја напушти државата, затоа што нели, за да се напуштеше НР Бугарија, па и било која друга социјалистичка земја, се чекаше долго, па можеше и да не се добие одобрение. А замисли ти, титовист, осудуван, да бара дозвола за напуштање, или како и да се викаше тој документ ( во СССР беше излезна виза, или нешто слично )? Колкави се шансите да ја добие? Јас велам дека се никакви, напротив, ќе завршел пак онаму од каде едвај излегол.


Изменето од Македон - 06.Април.2010 во 18:27
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 18:47
Originally posted by Македон Македон напиша:Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


Дали си видел што пише во нашата wiki?

Пише следното:

Васил Атанасков Ивановски е комунистически деец, публицист, македонист.

Каде пише што е бил Бугарин?
http://bg.wikipedia.org/wiki/Васил_Ивановски

Виж - во вашагта wiki пише:

Васил Атанасков Ивaновски (Ловраде, Костурско, 1906 - Софија, 1991) е македонски културно-национален и комунистички деец, публицист од Македонија.
---
Вие си го сакате, ама не му дозволихте да умре во слободна Македониjа...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:01
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


Дали си видел што пише во нашата wiki?

Пише следното:

Васил Атанасков Ивановски е комунистически деец, публицист, македонист.

Каде пише што е бил Бугарин?
http://bg.wikipedia.org/wiki/Васил_Ивановски

Виж - во вашагта wiki пише:

Васил Атанасков Ивaновски (Ловраде, Костурско, 1906 - Софија, 1991) е македонски културно-национален и комунистички деец, публицист од Македонија.
---
Вие си го сакате, ама не му дозволихте да умре во слободна Македониjа...


Сега пак ние виновни?!изненадување
Како да го земеме, кога вие го затворивте, а потоа не му дозволивте да си замине назад?! Зошто ако беше така, не го вратевте назад, туку го ставивте в затвор? Многу лесно, можевте да го протерате и готово. Ама знаеше многу, вашата Влада беше свесна за тоа, па затворот беше позгодно место. А ако кон тоа го додадеме тоа јас што го покажав погоре, дека учествувал во конфликти со некои во Бугарија, во сојуз со Лазар Колишевски, тогаш сосема е јасно зошто не го пуштивте да се врати во слободна Македонија.


Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:21
Originally posted by Македон Македон напиша:


Како да го земеме, кога вие го затворивте, а потоа не му дозволивте да си замине назад?! Зошто ако беше така, не го вратевте назад, туку го ставивте в затвор? Многу лесно, можевте да го протерате и готово. Ама знаеше многу, вашата Влада беше свесна за тоа, па затворот беше позгодно место. А ако кон тоа го додадеме тоа јас што го покажав погоре, дека учествувал во конфликти со некои во Бугарија, во сојуз со Лазар Колишевски, тогаш сосема е јасно зошто не го пуштивте да се врати во слободна Македонија.

Комунистичкиот лагер сепак не е бил контрационен лагер. Ивановски е излел од затворот около 1956 г. Тогава се е провел Априлскиот пленум на БКП. Со една дума - на овоj пленум се се скасало со сталинизмот и комунистите са поели по друг пат кон внатрешна демокрациjа /звучи нелепо, но во сравнение со сталинизмот тоа е било воистина верно/. Немало е пречка Ивановски след 1956 г. да се врати у НР Македониjа - можело и да е имало трудности, но тие не са били толкова трудно преодолими. Но не го е сторил... Можеби е имал бугарско семеjство - jас не го знам, а и не ме интересува...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.