IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Творечкиот опус на македонските револуционери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Творечкиот опус на македонските револуционери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Творечкиот опус на македонските револуционери
    Испратена: 18.Февруари.2010 во 19:36
Значи, она што можеби некој не го знае е дека комитите не биле само борци за слободата на Македонија, кои единствено знаеле да убиваат, туку во тоа време на пример тие имале и еден вид на паралелно судство. Христјаните не оделе да ги решаваат своите спорови кај кадијата, како во македонските народни приказни, туку кај некој војвода. Ѓорче Петров има напишано дека со тек на времето и самите Турци се помириле со тој факт и велеле: „а со тебе, а без тебе- оди си кај твоите да се жалиш“ (парафраза). Позначајните војводи имаат оставено „Спомени“ зад себе, еве ги:

http://www.freewebs.com/vmro-istorija/knigi.html
Истите се објавени и каталогизирани во Македонија, предговор има напишано академик Катарџиев.
Ѓорче Петров исто така се занимавал и со етнологија, има напишано некаква етнолошка книга за Македонија која јас се уште ја немам прочитано. Таквите дела се значајни за македонската историја бидејќи се директни извори за тие наши големи луѓе и за нивните дела. Идејата со оваа тема ми е тука да се постира се’ што имаат напишано дејците на ВМРО во сите периоди на организацијата, како и да се коментираат интересните моменти, се разбира.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 20:13
Ѓорче Петров- Материали по изучувањето на Македониjа
Можете да jа симнете од таму каде пишува "даунлоуд" во pdf или txt формат.
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 13:00
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 19:48
Ееее, кога Димитар Влахов уште не беше комунист, што пишуваше:

"Гледајќи дека условите во Бугарија се подобри, отколку во Македонија, дека животот и имотот на граѓаните  е обезбеден, дека населението се користи од политически слободи; дека Бугарите - такви беа речиси сите емигранти во Бугарија - се господари во земјата, македонската емиграција почна да сонува за промена на режимот во Македонија, таа почна да мисли за ослободувањето и присоединувањето на својот роден крај кон Бугариjа; таа почна да се организира во компании и комитети, кои беа си поставиле оваа цел."
намигнувањеИзменето од lav4eto - 19.Февруари.2010 во 19:49
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 23:22
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 13:13
Originally posted by Македон Македон напиша:

Моето учество во револуционерните борби на Македонија- Алексо Мартулков

Напишано од Мартулков /од твоjот линк/:


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 22:32
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Моето учество во револуционерните борби на Македонија- Алексо Мартулков

Напишано од Мартулков /од твоjот линк/:
Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 22:57
Не него важно му е да пиши бугарин а во кој контекс тоа не е важно.А ако е наводници тоа е од скопските историчари
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 18:33
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 15:02
Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.

ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Изменето од Каснакоски - 21.Март.2010 во 15:15
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 15:17
I Vasil Ivanovski se vrati i sto so toa?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 15:49
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

I Vasil Ivanovski se vrati i sto so toa?


Цитирај Во 1944-1945 година се спротивставува на просрпската и антибугарска политика на Лазар Колишевски при создавањето на македонскиот литературен јазик и азбука[


извор

Значи и тој исто како Шатев и Брашнаров.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 16:13
Pat kasnakovski kazuva prikazni deka ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin,pa zatoa mu go dadov primerot.

A za toa tvoeto vidi gi negovite dela.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 16:20
Не, интересно ми е тоа што сите од ВМРО (об) се спротивставиле на решението на Конески, кој што некои тука упорно го бранат.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.